| Moisie a întrebat:

Cine imi da si mie versetul din Biblie din care vedem ca Isus este Dumnezeu?

Dau fundita celui care ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Aristides a răspuns:

In primul rand ca Yeshua ( Iisus) nu a fost nici un Dumnezeu,Divinitate sau alte,,chestii''.A fost un om care a fost zeificat de evrei,atata tot!
Chiar si mitologia biblica descrie CLAR, ca ziua de sfarsit nnu o stie numeni deca Dumnezeu, nici,, fiul'' sau altcineva.DECI : Dumnezeu este,, ceva'', fiul este,, altceva''. Sunt doua entitati diferite.

| Moisie explică (pentru Aristides):

Nici macar nu a fost zeificat de evrei ...ci doare de sectantii lui si bineinteles de cei care au FURAT Biblia evreilor si au gresita impresie ca l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al religiei evreilor.
Oricum multumesc pentru raspunsul corect!

42 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Bibie Isus e prezentat ca fiind un dumnezeu tare, dar despre Iehova se arata ca e un Dumnezeu Atotputernic, ceea ce arata o diferenta clara intre ei, nu sunt egali.Isaia9:6,7,Geneza17:1.Iar Isus niciodata nu a zis ca e Dumnezeu.ci ca e fiul lui.

| Moisie explică (pentru danay72):

Ai spus in Biblie?
Pai ce valoare are un text furat si interpretat in mod mincinos text pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu i-l recomanda niciodata nimanui?
Daca vrei sa te raportezi la adevar si la ceea ce a inspirat Dumnezeu, atunci refera te la Tanach, adica la scriptura originala si nu la marsavia furata si inspirata de niste slujitori ai Diavolului!
In concluzie in Tanach Isus este un NIMIC tot asa cum un NIMIC de dulgher a fost in realitate, care a ajuns Christos doar prin Sfanta Treime care este MINCIUNA, Prostia si Incultura, in Geneza Isus nu zice nimic ca pe atunci nu exista nici macar sub forma de plan pentru ca nici stramosii mosilor lui Isus nu existau decat eventual cel mult sub forma unor spermatozoizi, si cum probabil stii deja, spermatozoizi nu gandesc, deci nici nu planuiesc.

| milan9 a răspuns:

Iată doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar obârşia Lui este dintru început, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Apoc. 3, 21- "Celui ce biruieşte îi voi da să şadă cu Mine pe scaunul Meu, precum şi Eu am biruit şi am şezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
Apoc 4, 2 – "Îndată am fost în duh; şi iată un tron era în cer şi pe tron şedea Cineva."
Apoc 4, 10 –"Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului"
Apoc 4, 11 – "Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut."

Facere 1, 1: „La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul." In textul ebraic original, Dumnezeu este numit printr-un substantiv la plural, Elohim (intenţia de a exprima pluralul este foarte clară, evreii nu aveau pluralul ca formă de politeţe, în acelaşi timp gramatica foarte scrupuloasă a scrierii ebraice exclude orice greşeală sau omitere), dar verbul este întotdeauna la singular, Dumnezeu este unul singur!

Iuda 1, 14 Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui,

Matei 27, 54 „Iar sutaşul şi cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul şi cele întâmplate, s-au înfricoşat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Marcu 15, 39 „Iar sutaşul care stătea în faţa Lui, văzând că astfel Şi-a dat duhul, a zis: Cu adevărat omul acesta era Fiul lui Dumnezeu!, etc...

| Moisie explică (pentru milan9):

Lasa tu parantezele ca si eu pot pune in paranteze ca acolo e vorba de cateaua mea.
In parantezele tale este vorba de Dumnezeul lui Moise ...adica de Dumnezeul evreilor care s-a "nascut" cu cca 3000 de ani inainte de dulgherul tau.
Vreau sa vad un text clar in care se spune ca Isus Nazariteanul este DUMNEZEU ...si nu subintelesuri fortate in care mai degraba poate fi vorba de adevaratul Messia adica Christos cel recunoscut ca Messia si anume pe cel ce se numeste Simon Bar Kochba...dar asta ca un adearat Mesia nuse lauda ca el e Dumnezeu!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Ca ateu o zic ca este relativ larg acceptat ca Ioan il vede pe Isus ca Logos (Cuvantul) iar Logos este considerat a fi Dumnezeu. De asemeni Ioan 8:58 "se pare" ca zice ca Isus se identifica cu "Eu sunt".
Personal cred ca Ioan il vede pe Isus ca fiind Dumnezeu dar le nefiind asa ceva.
Deci ca "versete clare" pentru mine sunt Ioan 1:1 respectiv Ioan 8:58, si da, iti scriu pentru funda, nu ca eu cred ca Isus ar fi orice forma de Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Si ce competenta are ma rog un cioflingar ca Ioan?
Este oare acest Ioan judecator la Curtea Constitutionala din Ceruri... sau in ce calitate ne spune asta?
Cumva in calitatea de nima-n drum? sau in calitatea de sarlatan sef al unei religii care nu a plecat de la Dumnezeu ci de la o gasca de sarlatani care au furat Biblia religiei mozaice!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu, ai zis ca daca te ajuta cineva dai funda... astea-s cuvintele tale.

Eu ti-am dat versetul (versetele) si daca vrei iti dau confirmarea criticii textului ce sustin acelasi lucru. Nu trebuie sa apar autoritatea lui Ioan.

Daca tu consideri ca VT este "esenta", nu am nimic cu tine, eu "doar doresc funda".

Nu ma intereseaza cum il vezi pe Ioan, dar doar pot sa zic ca majoritatea criticilor textuali ce au facut exegeza au concluzionat ca Ioan il vedea pe Isus ca Dumnezeu. (punct)

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Imi pare rau ca nu-ti pot da tie fonta pentru motivul ca nu este o dovada din care sa rezulte ca Isus = Dumnezeu, este doar parerea unui cioflingar sarlatan.
Eu as fi preferat sa/mi dai un link catre acel verset din Biblie in care sa vedem cum Isus este proclamat sau recunoscut ca fiind Dumnezeu

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Deci este proclamat in Biblie! Si ti-am dat versetele (din ev. Ioan), tu doar poti sa accepti sau nu, dar ele sunt si sunt acceptate de exegeza.

Ioan e din parte din Biblie, vrei sau nu!

Te rog lasa-ma cu sarlatani si opinii emotionale despre ce crezi tu Ioan, da-mi o Biblie ce nu-l contine si putem vorbi.

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

In primul rand Biblia este o scriptura fara nicio valoare si asta vedem din faptul ca nici rabinul Isus si cu atat mai putin Dumnezeu... nu o recomanda niciodata nimanui, pentru ca ei stiu ca Biblia este o scriptura FURATA de niste sarlatani de la o alta religie ca sa-si traga pe baza acestui FURT intelectual interpretat mincinos, o religie noua in care Excrocii curvele, talharii si criminalii sunt iertati si li se promite Raiul cu conditia sa se pocaiasca, adica sa intre in banda lor de nelegiuiti, prin faptul ca un sarlatan de-al lor s-a sacrificat, asa cum se sacrifica boii pentru iertarea pacatelor, prin spalarea cu sange.
Si revenind la ptretentia mea... mi se pare ceva minuscul ca un prapadit nenorocit sa-l recunoasca pe Isus ca Dumnezeu, cand in mod normal un asemenea eveniment trebuia sa fie tema principala a Bibliei si speram sa vad descris tot ceremonialul de investire a lui Isus ca Dumnezeu si mai ales fapte pe care le facea in aceasta calitate..si cand colo vad in Luca 9:1 ca el le da ucenicilor sai "puteri si stapanire peste DIAVOLI, si nu peste ingeri sau arhangheli!

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu,

Te rog inainte de toate linisteste-te. Biblia e furata, modificata, ce vrei tu, dar contine anumite lucruri ce nu le vrei si lucruri care el vrei. Vrei bunatate, ai in Biblie (si chiar eu ca si ateu trebuie sa recunosc), vrei sa masacrezi, discriminezi, ai in Biblie.

Ca imi zici ca Ioan nu e "adevarat scotian", ma lasa rece, totusi afirmatia ta este gresita.
http://en.wikipedia.org/wiki/True_Scotsman

Intrebarea ta este:
"Cine imi da si mie versetul din Biblie din care vedem ca Isus este Dumnezeu?"
Raspunsul meu a fost:
"Ioan 1:1, respectiv Ioan 8:58".

Nu vreau sa imi interpretezi Biblia, te rog interpreteaza Coranul catre crestini si evrei, sau lasa un musulman sa ti-l explice. Eu nu-s interesat, crede-ma! Doar ti-am raspuns la intrebare.

Uraste pe cei ce au scris Biblia, considera-i josnici, dar daca intrebarea are raspuns, si al meu e bun, iti sugerez sa dai funda, daca nu mie, la cei ce crezi ca ti-au raspuns.

Dar lasa-ma cu ura fata de altii! Sa zic cum vorbesc cu altii din viata reala, ce imi zic ce "cool e motocicleta Honda", eu le zic: "Linux rulls! Linux is the coolest OS", deci asta e si mesajul meu pentru tine:
"Linux rullz!"

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Da ai dreptate,. Biblia este o umbrela dupa care te poti ascunde si cand ucizi, si exact asta s-a intamplat.
Daca vrei sa intelegi Biblia, atunci afla ca neaparat TREBUIE interpretata in contextul ei original pe care-l avea in religia din care a fost FURATA!
Cat despre Coran, acela va fi inerpretat la topicul despre Coran si nu despre Biblie.
Faptul ca un cioflingar paranoic ca Ioan z spus ca Isus este Dumnezeu este o vorba goala si proasta, pentru ca Isus nu a fost niciodata un Dumnezeu si nici nu a actionat ca un Dumnezeu ci doar ca o capetenie de Diavoli ...vezi scena cu dracii care au intrat in porci.
Nu am motive pentru care sa-i urasc pe cei care au scris Biblia, eu urasc doar pe aceia care au FURAT Biblia si o interpreteaza in mod mincinos, si ii urasc penbtru ca eu din principiu urasc hotii si mincinosii si incriminez furtul si minciuna!
Linux numit crestinism... are rules-urile numarate!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Este exact asa cum spui cu True Scotsman!
Eu ti-am cerut dovada ...si tu.mi spui despre parerea unui handicapat primitiv ..pai ce dovada e aia? ...sau nu stii sa faci diferenta intre o dovada si o parere?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Dragul meu, imi pare rau sa iti zic dar nu pari si poate nici nu esti prea inteligent.

Tu n-ai cerut dovada, ai cerut versetul.
Sa te citez a doua oara ca se pare ca nu intelegi ce ai cerut:
"Cine imi da si mie versetul din Biblie din care vedem ca Isus este Dumnezeu?"
Ai cerut versetul, nu dovada, de genul ca "Isus ar merge pe apa" si tu ceri: "unde este inregistrarea video".

Ti-am dat doua dovezi si ti-am zis si de ce sunt credibile, critica textului dupa Ioan, ce e o carte din Biblie.

Te rog repeta dupa mine: "Cine imi da si mie versetul din Biblie", inca o data "Cine imi da si mie versetul din Biblie..." inca o data: "Cine imi da si mie versetul din Biblie..."

Te rog sa vezi ca daca cereai "ce dovada este ca Isus..." dar nu din Biblie, n-as fi comentat. Si ti-am si zis asta.

Tot ceea ce faci e sa "misti poarta" si sa zici ca nimeni nu a dat gol la meciul tau. http://en.wikipedia.org/wiki/Moving_the_goalposts

Tu crezi ca Isus era capetenia diavolului, stii raspunsul meu, nu?

Linux RULLZ!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Nu-ti fa probleme ca oricum nu-mi pasa de ceea ce zic cei care nu ma cunosc si vorbesc despre mine doar pe baza de credinta a proasta.
2 Din versetul tau nu rezulta/vedem ca Isus este Dumnezeu ci ca Ioan este un handicapat mintal care nu stie ce vorbeste.
Nu! Eu cred doar ca Isus era doar un dulgher. Si concetatenii lui care ii erau contemporani spun ca Isus lucra cu puterile lui Belzebbub, si ce sa vezi, tocmai in aceeasi Biblie pe care tu o consideri ca are autoritate "divina" (ca si Diavolul tot un personaj diviun este, nu-i asa?)
Asa si tu... dai in gropi de dashtept ce te crezi.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Draga, ai citit ce cred eu? Ti-am zis, sunt ateu. Ca ateu pot sa afirm ca este acceptat ca Ioan credea divinitatea lui Isus.
Totusi atat. Atacurile gratuite imi "intorc stomacul". Crezi ca Isus era dulgher e treaba ta, ca scotea demoni la fel. Cu ce putere la fel, stii tu:
Linux rullz!

| Moisie explică (pentru KhludCiprian):

Faptul ca este acceptat ca Ioan credea in divinitatea lui Isus este ca si cum noi am accepta faptul ca un nebun se crede Napoleon.
Isus nu scotea demoni ci baga demonii in oameni, adica ii scotea provizoriu stiind ca se intorc cu alti 7 draci in locul de unde a plecat, adica in corpul celui exorcizat, si asta nu o zic eu ci o spune chiar Isus in Matei 12.43

| KhludCiprian a răspuns (pentru Moisie):

Nu cred in demoni, sunt povesti pentru copii, pe bune!

Daca Isus "aducea pace" celor cu epilepsie (asta e cea mai rationala explicatie ce o pot gasi), nu il face pentru mine divin. Ca el zicea sau ca altii ziceau ca el zicea tot felul de "minunatii", iar nu-s in domeniul meu sa le apar, sau sa le atac. Doar ti-am adus referinta ce ai cerut-o, si ma bucur ca ai dat funda altcuiva, macar ca esti fericit ca cineva iti tine partea.

Pentru restul stii tu partea cu Linux...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu Fiul este de ACEEAŞI NATURĂ DIVINĂ ca şi Tatăl. El este "Cel Unul-Născut, Fiul lui Dumnezeu."(Ioan 3, 18), -singurul despre care se spune la modul propriu că este "Fiul lui Dumnezeu".

Revelaţia prezintă clar în egală măsură şi trinitatea dar şi Unitatea: Trinitatea Persoanelor (3 persoane) într-o unitate desăvârşită a Aceleiaşi Fiinţe sau Naturi divine. În cadrul divinităţii se păstrează o Unitate absolută...

Natura sau Fiinţa divină este aceeaşi şi ea reprezintă "numitorul comun", legătura Unicităţii divine din Sfânta Treime. Comparaţia cu oamenii poate merge doar până la un anumit punct. Unitatea dintre cele trei Persoane divine este însă una totală, fiinţială, constând într-o singură FIRE sau NATURĂ DIVINĂ...

| Moisie explică (pentru milan9):

Toti oamenii avem aceeasi natura divina ca dulgherul Isus, care s-a nascut din mama lui ca oricare alt copil, in plus de asta trebuie sa tinem cont de faptul ca Dumnezeu este creatorul si nu Tatal natural al lui Isus,. asa ca este in aceeasi masura Tatal nostru al tuturor si toti suntem Fii sai...
Nu exista in Biblie nicio Sfanta Treime asa ca povestea nasterii lui Isus din Treimea este probabil preluata din Cartea Diavolului, din moment ce nu se gaseste in Cuvantul DEomnului

| milan9 a răspuns:

Toate, dar absout toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| Moisie explică (pentru milan9):

Nu te supara dar mi se pare greu de inteles asa numita sa "jertfa" pentru ca a fost arestat judecat, condamnat ca orice alt talhar si a fost executat asa cum impunea Legea romanilor.
Asa ca nu este nicio diferenta intre sacrificiul lui Isus si sacrificiile altor condamnati la moarte care au fost executati...asa ca te rog specifica care este diferenta?

| milan9 a răspuns:

Prin Întruparea Sa, Mântuitorul Hristos, păstrându-şi divinitatea, şi asumându-şi şi firea umană, El şi-a asumat şi "slăbiciunea" acestei firi în relaţia cu oamenii dar şi cu Tatăl.

SMERENIA avea deci rolul ei înaintea Tatălui în primul rând! De aici vine asumarea temporară a "umanităţii", asumarea liberă a inferiorităţii pe care natura umană o are faţă de NATURA DIVINĂ! Preluarea "rolului" de Om şi Mântuitor trebuia să fie făcută până la capăt...

Filipeni 2, 6 - "Care, DUMNEZEU FIIND ÎN CHIP, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu,"
Filipeni 2, 6 - "Ci S-A DEŞERTAT PE SINE, CHIP DE ROB LUÂND, făcându-Se ("rol" asumat de bună voie) asemenea oamenilor, şi la înfăţişare aflându-Se ca un om,"
Filipeni 2, 6 - "S-A SMERIT PE SINE, ascultător făcându-Se până la moarte, şi încă moarte pe cruce."

| Moisie explică (pentru milan9):

La care Mantuitor Christos te referi... la Christosul adevarat pe nume Simon Bar Kochba care a fost UNS ca rege si recunoscut ca fiind Messia sau la falsul Christos care este de fapt antichristul care se recunoaste ca fiind Lucifer si se lauda ca este Seful Iadului?
Specifica sa stiu clar la cine te referi!

| milan9 a răspuns:

SFANTA SCRIPTURA e de natura sa iti raspunda la toate nelamuririle tale!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR: thinking

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| Moisie explică (pentru milan9):

Ba din contra, nu-mi raspunde la nici una din intrebari si ca dovada vedem ca tu pui paranteze ca sa ne "lamuresti" ca acele verseturi se refera exact la pantecaraia din burta si mintea ta.
Vreau verseturi clare si nu interpretari scoase din burta!
Arata/mi unde in Biblie gasim scris Dumnezeu Fiul?

| milan9 a răspuns:

In anumite locuri în Sfanta Scriptură Fiul lui Dumnezeu este direct asociat lui Yahve. In alte versete biblice este direct si indirect numit a fi Atotputernic - "Atotţiitorul":

- "Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE."- Coloseni 1, 16.

"Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT." - Ioan 1, 3.

| Moisie explică (pentru milan9):

Asta poate in scriptura "sfantului" Lucifer!
Si dovada ca tu minti o vedem in faptul ca pui paranteze prin care vrei sa ne impui tu si eventual Diavolul, neaparat ceea ce vreael.
Perfectiunea intrupata care este Dumnezeu, stie sa se exprime corect, si daca voia sa na spuns ce zici tu in paranteze, ne scria El fara parantezele tale, dar cum nu a facut-o, inseamna ca parantezele tale nu sunt decat minciuni in paranteza, si minciunile toate nu sunt decat lucrarea Diavolului si nu a lui Dumnezeu!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Prostii

In primul rand Isus NU este Christos pentru ca Christos inseamna UNSUL, iar in Biblie nu vedem ca Isus ar fi fost uns nici macar la fund pentru hemoroizi, deci Isus NU este UNSUL ...adica Christosul. si cu asta ti-am raspuns la prostia catre care tu doar mi-ai dat un link.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marcu 1:1 Inceputul Evangheliei lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,"

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Fii ai lui Dumnezeu suntem toti oamenii pentru ca El ne-a creat.
Asa ca si noi suntem la fel de Dumnezei ca dulgherul Isus care toata viata a fost un om si nici o secunda nu a fost un Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Daca-i cunoaste simbolul credintei - Crezul, ai stii ca Iisus Hristos nu a fost creat, precum noi oamenii, ci a fost "nascut din Tatal mai inainte de toti vecii".

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ceeee?
Vrei sa cred in textul mincinos al unor sarlatani care au furat Biblia relifiei mozaice si cred ca l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii?
Cred ca glumesti?
Crezul este scris la Niceea cu cca 300 de ani dupa moartea dulgherului Isus, si este un instrument de a impune si a atribui sarlataniei politice cu aspect religios inventata de ucigasul in serie Constantin cel Mare, valori divine, asta pentru ca religia crestina nu a pornit de la niciun Dumnezeu.
Mai copile ..nu te lasa prostit de cei care vor sa-ti vanda fericirea si bogatia pe lumea aialalta ca pe lumea asta sa te prosteasca si sa te fure ca ei sa traiasca bine ...bineinteles in carca ta si a altor naivi ca tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=QrT4uq1zjes Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Si intr-adevar a iesit, si acela a fost chiar Christosul ...pe nume Simon Bar Kohba ..singurul rege /stapanitor care a fost recunoscut ca Mesia, adica Christos.

| ada92 a răspuns:

Filipeni 2:5, 6: Păstraţi în voi acest mod de gândire care era şi în Cristos Isus, cel care, deşi avea chip de Dumnezeu, nu s-a gândit la uzurpare, adică să fie egal cu Dumnezeu

| Moisie explică (pentru ada92):

6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o ştirbire a fi El întocmai cu Dumnezeu.
Eu inteleg asa, ca desi Isus fiind ca Dumnezeu in chip,(ca doar Dumnezeu l-a facut pe om dupa CHIPUL si asemanarea Sa)... nu ii era rusine sa fie considerat ca fiind intocmai cu Dumnezeu.
Motiv pentru care era hulit de contemporanii sai care i-l cunosteau si ii reprosau stiind cine este, si din cine se trage (soldatul roman Abdes Pandira) se credea ca fiind Dumnezeu ....asa cum se mai gasesc si astazi numerosi prin ospiciile de nebuni ale planetei!

| ElenaRomann a răspuns:

Asumandu-si umanitatea, Fiul a purtat si natura umana alaturi de aceea divina. Exprimarile care par a arata supunere se refera de fapt la misiunea pe care o avea printre oameni El, Fiul lui Dumnezeu.

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Vezi raspunsul pe care i -am dat lui "romario1" pentru ca este valabil si pentru tine