| doctorandus a întrebat:

Cine imi poate spune tot ce a afirmat Isus despre homosexualitate? Vreau ca raspunsul sa fie complet, fara omisiuni sau adaugiri.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
39 răspunsuri:
| victor987 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

HAHAHHA pai nici n ai nevoie nu? ...ca doar scrie in 2013 noi dupa asta ne ghidam nu dupa carti arse ori pierdute pe nu stiu unde...religia e zero barat care face rau umanitatii iar cei care o promoveaza sunt prosti facuti gramada!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Homosexualitatea e pacat. Plata pacatului e moartea (iazul de foc si pucioasa).

| doctorandus explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Intelegi romaneste? Ia arunca un ochi pe http://dexonline.ro/definitie/adaugire

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Iisus a vorbit foarte mult despre homosexualitate:
http://www.alphanewsdaily.com/Warning%207%20Homosexuality.html

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru doctorandus):

Asta e scris in Biblie nu e adaugare. Asta a spus Dumnezeu.

| doctorandus explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Lasa-ma cu ce scrie-n Biblie, eu te-am intrebat ce-a zis Isus despre homosexualitate. Daca nu stii, puteai macar sa taci si ramaneai intelept.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru doctorandus):

A spus ca e pacat.

| doctorandus explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Unde scrie asta? Stii ce pedepse sunt prevazute in Apocalipsa pentru cei care adauga ceva la Biblie?

| doctorandus explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eu te-am intrebat ce-a zis Isus sau nu cunosti limba romana? Isus n-a scris nimic din Biblie, evanghelistii au consemnat niste vorbe ale lui care circulau din gura-n gura.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru doctorandus):

Iisus Hristos spune ca homosexualitatea e Pacat.

| doctorandus explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Unde, ma, in evanghelia scrisa de tine?

| doctorandus explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Slabeste-ma cu lincurile, la ce verset din Biblie zice Isus asa ceva? Iti zic eu: la Matei ioc, la Marcu ioc, la Luca ioc, la Ioan ioc, la Apocalipsa ioc. Iar Pavel nu discuta afirmatiile lui Isus. Restul cartilor din Noul Testament sunt pseudiepigrafice.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru doctorandus):

De ce nu iL intrebi pe Iisus? nu pe TPU se pun asemenea intrebari serioase.

| spydeybwa a răspuns:

Din cate stiu Isus nu a vorbit deloc despre homosexualitate si oricum Homosexualitatea este ceva foarte grav.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Isus nu a vorbit în mod direct despre acest subiect, totuşi ne putem da seama de atitudinea lui în această privinţă din unele remarci făcute de el.
De exemplu, în Matei 19:4-6 Isus spune: Răspunzând, el a zis: „N-aţi citit că cel care i-a creat i-a făcut de la început de sex bărbătesc şi de sex femeiesc şi a spus: «De aceea va lăsa bărbatul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va alipi de soţia sa şi cei doi vor fi o singură carne»? Aşa că nu mai sunt doi, ci o singură carne. Deci ce a pus Dumnezeu în acelaşi jug omul să nu despartă".
Isus aici a vorbit despre legătura normală şi naturală dintre un bărbat şi o femeie în cadrul unei căsătorii lăsate de la bun început.

Apoi, în Matei 5:17 sunt consemnate următoarele cuvinte ale lui Isus: "Să nu credeţi că am venit să desfiinţez Legea sau Profeţii. N-am venit să desfiinţez, ci să împlinesc".
Prin aceste cuvinte Isus a arătat clar că el susţinea principiile şi îndrumările din legea mozaică. Iar în această lege se spunea clar: "Să nu te culci cu un bărbat cum te culci cu o femeie. Este un lucru dezgustător" (Leveticul 18:22).

Isus a arătat clar că învăţăturile lui erau în deplină armonie cu modul de gândire a lui Dumnezeu. Ioan 8:28: "Isus a spus: „Când îl veţi înălţa pe Fiul omului, atunci veţi şti că eu sunt acela şi că nu fac nimic de la mine, ci spun lucrurile acestea aşa cum m-a învăţat Tatăl."
Având în vedere că Dumnezeu a condamnat în repetate rânduri această practică, nu este logic să credem că şi Isus, care sa lăsat întotdeauna învăţat de Tatăl său, avea aceeaşi atitudine faţă de homosexualitate?

Răspuns utilizator avertizat
| Calininio a răspuns:

Uite aici tot ce a spus:
" "
Atat.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru andreidu):

Un proverb spune că cei maturi au nevoie de principii, restul de legi.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu a zis nimic, era un om intelept, nu un homofob frustrat.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru spydeybwa):

Cum nu a vorbit daca in Biblie spune ca Homosexualitatea e pacat?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Cine asupreste pe cine? am raspuns la intrebare? si daca esti de acord cu homosexualitatea si tu esti raspunzator pentru ca e pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu stiu exact ce as fi facut, eu sunt eu, nu pot sa ma pun in locul altcuiva dar eu as asculta de Dumnezeu, nu de popa nu de etc.

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Cum adica ma cred bun crestin? si nu am dreptul? nu am voie sa ma tem de Dumnezeu ca spui tu? eu imi vad de sufletul, asa cum ar trebui sa faca toti.
Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
Fap Ap 17:30
Deci fa ce trebuie sa faci :-). si muzica accea nu ma intereseaza, nu am deschis ca deja stiu la ce sa ma astept.

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Nu stau toata ziua pe TPU in primul rind :-) o data la saptamana, habar nu am, acum am intrat asa sa vad ce mai e pe la religie, probleme? :-)