| IoanieCriminalul a întrebat:

Citeam biblia si intamplator am dat de acest verset:

"Cel ce iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe mine nu este vrednic de mine; cel ce iubeste pe fiu ori pe fica mai mult decat pe mine nu este vrednic de mine"(Matei 10, 37)

In concluzie biblia isi bate joc de voi! Cred ca acum intelegeti de ce nu cred in biblie.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu doreste ca El sa fie prioritatea numarul unu in viata noastra. Apoi familia, biserica si restul relatiilor.

| GRs a răspuns:

Dumnezeu iti da libertatea de a alege, dar te trimite in iad daca nu-i respecti cuvantul. Cata libertate si iubire din partea Lui.

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Sa inteleg ca daca dumnezeu apare in vis si iti spune sa iti omori copii tu ii omori, nu?

| 4b a răspuns:

Bah daca nu crezi Biblia sa fii sanatos...nimeni nu te obliga pe ce drum sa meri, e alegerea ta...iti dezonorezi Tatal daca-L pui pe locul 2.
Sanatate

| OOOLEOOO a răspuns:

Iubirea trebuie sa fie egala pentru toti.

| M25M a răspuns:

Un cuvant: Egocentrism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare persoana are parerea sa privind biblia. Daca aceasta este parerea ta eu o respect si nu te judec, fiecare cu mentalitatea si felul sau de a gandi. Ai spus ca biblia isi bate joc de noi? dar recunoaste in biblie sunt scrise si lucruri foarte bune care merita citite si respectate. Daca intamplator ai dat peste acest verset si tiai creat aceasta parere e ok nu comentez si nu judec dar nu poti spune ca tot ce scrie in biblie e rau, nu? happy

| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......i-era-grav
Ce sa mai zici?
Strategie de marketing, "ia gogoasa, neamule", adica, ce ai zis tu + ce a zis cealalta persoana = gogoasa vanduta si mancata.

| Ebixa a răspuns:

La mine pe primul loc e Dumnezeu si dupa Familia.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru 4b):

.iti dezonorezi Tatal daca-L pui pe locul 2?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Ebixa):

Deci, ca sa reiau intrebarea lui @SeekAndDestroy, daca ti s-ar arata Dumnezeu si ti-ar spune sa iti ucizi un membru al familiei, tu ai asculta?
Chiar sunt curioasa de raspunsul tau.

Ca sa raspund la intrebare, din acest verset se vede cat de egoist si gelos este Dumnezeu cel promovat de biblie, biserica, si preoti. De asta si mie mi se pare ca biblia este o mare prostie.

| Ebixa a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Dumnezeu nu iti cere asa ceva.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Ebixa):

Dar in cazul lui Avraam? Este un test de credinta, nu? Tu l-ai trece, daca il iubesti pe Dumnezeu atat de mult?

| StefanCelMareIubeaFemeileDES a răspuns (pentru Ebixa):

Ti-au spalat creierul!
Si sunt multi ca tine

| comandamente a răspuns:

Nu! noi ne batem joc de biblie.
pentru ca cine iubeste mai mult pe Dumnezeu va iubi si pe aproapele,
cine nu iubeste pe Cel ce nea iubit mai antai nu va iubi niciodata pe parinti saupe frati asa cum nea iubit el.

| bodealigia a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat deci pe el trebuie sa il iubim.el si-a dat singurul sau fiu pentru ca oricine crede in el sa nu piara ci sa aiba viata vesnica deci noi trebuie sa il iubim

| Never4ever a răspuns:

Tu nu crezi in Dumnezeu sau doar despre biblie ai parere proasta?

| IoanieCriminalul explică (pentru Never4ever):

Pai nu cred in dumnezeu si nici in biblie.Biblia se contrazice singura si nu pot crede intr-o astfel de carte.

| crestiniromani a răspuns:

Pai normal ca nu intelegi nimic din ce citesti, pentru ca nici macar nu-ti dai silinta. Chestia e ca, daca Il iubesti pe Dumnezeu, iti iubesti si familia. Asa ca, Biblia nu-si bate joc de nimeni, si in plus, tu nu trebuie sa crezi in Biblie, pentru ca nu Biblia te mantuieste, ci Isus Hristos. Crezi ce vrei, eu ti-am spus!

| Danaberciu a răspuns:

Dumnezeu si-a dat fiul la rastignire pentru noi! Ne-a iubit mai mult decat pe fiul Sau! Oare noi nu am putea face acelasi lucru?!