| DanionM a întrebat:

"Civilizaţia, pentru toţi cei ce nu sunt civilizaţi, poate să pară, ba chiar pare adesea, drept corupţie, imoralitate, lipsă de principii, cinism." (Alberto Moravia)

Lăsând la o parte nota de ironie, trăim totuşi într-o lume "civilizată". Are sau nu dreptate autorul în privinţa sensului cuvântului "civilitazie"?

6 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Cel care a preferat sa scuipe in loc sa arunce cu piatra, este creatorul civilizatiei.

| Inferno a răspuns:

Civilizat este un termen total nepotrivit pentru a descrie o fiinta biologica.

| WR104 a răspuns:

Are dreptate, asa e.
Numai bine!

| M25M a răspuns:

Are dreptate, cel mai bun exemplu fiind colonistii "civilizati" care au ocupat Americile si i-au nimicit, intr-un mod civilizat desigur pe nativi indieni.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Exemplesicknu se aduna selectiv gunoiul;
- se arunca din masini luxoase tigari, resturi etc;
-daca nu poti ajuta un om cel putin nu-l incurca

| Thethinker30 a răspuns:

Cred ca are dreptate, si iti voi raspunde tot printr-un citat care imi place mult: " Hotii n-o sa-i iubeasca niciodata pe oamenii cinstiti care vor pedepsirea hotilor; iar cei murdari n-o sa-i iubeasca niciodata pe cei curati care cer ca toata lumea sa fie curata." (pr. Iustin Parvu)