| anonim_4396 a întrebat:

Creștini, ce părere aveți despre atei?
Și atei, ce părere aveți despre creștini.

Vă rog mult, fără jigniri.

59 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza ce parere au unii despre altii. Conteaza doar cine are dreptate, cine are dovezi, cine are argumente. Ghici cine sunt aia.

| Kalla a răspuns:

Ai pus intrebarea asta si ii rogi sa nu declanseze al treilea razboi mondial? laughing

Oricum, Dumnezeu este cel care trebuie sa judece pe ceilalti, nu eu sau ceilalti crestini.Ei pot face cea ce vor.Isi asuma singuri riscurile.

| Thunderstruck a răspuns (pentru sublime89):

Crestinii?

| sublime89 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Wrong answer.

| Zenit313 a răspuns:

Crestinii sunt ipocriti! happy

| Kalla a răspuns (pentru Zenit313):

Ateii spun ca au adevarul in buzunar si spun ca cine nu gandeste ca ei este nebun si trebuie sa se duca la psiholog.Asta e ipocrizie!

| RAY a răspuns:

Crestini cred in dumnezeu din propiu interes, multi habar nu au de biblie, nici nu le pasa de aproapele lui

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Ateii au bunul simt ca isi schimbe parerile in functie de dovezi si sa recunoasca ca au gresit!
Daca omenirea ar avea cea mai mica dovada posibila ca Dumnezeu exista, in secunda 2 imi schimb radical parerea, nu imi este rusine sa recunosc ca am gresit si nu fug de adevar!

Crestinii chiar daca au toate dovezile posibile, toata informatia oferita pe tava...ei inca mai cred in Mos Craciun!
Asta se numeste prostie, nu este nici o boala. Daca iti vorbeste Mos Craciun, atunci este o boala psihica! happy

| gingergirl1 a răspuns (pentru Kalla):

Bine spus! laughing

| Kalla a răspuns (pentru Zenit313):

Il asemanati pe Dumnezeu cu un stupid mit pagan fara sa aveti respect de asta. Daca nu va place Dumnezeu ce ne nu ne lasati in pace in loc sa inercati cu "dovezi" (articole scrire de persoane normale si puse in mod anonim pe internet...foarte credibil) sa ne scrimbati credintele?-? Mereu pe TPU am intalnit persoane atee care au spus: mai nu mai crede in mos craciun, lasa prostiile si nu te mai du la biserica, nu fa aia si nu fa aia!
Ti se pare normal? Altul mai de mult mi-a zis ca vrea sa macelareasca toti crestinii, altii in loc de crestini spun cretini, unde-i respectul? Daca vrei sa ma injuri mai bine nu mai raspunde ca stiu deja ca vrei s-o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandoua partile cred ca stiu adevarul dar nu este asa!

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nici crestinii, nici ateii.

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Nu este nici o diferenta intre Mos Craciun si Dumnezeu!
Amandoi sunt prieteni iamginari si nu exista absolut nici o dovada care sa le afirme existenta,amandoi ofera cadouri daca esti cuminte! happy

Crestinismul a furat multe elemente din alte religii,religii pe care le numesti tu PAGANE!
Cand a aparut Crestinismul,adeptii acestei religii erau numiti PAGANI pentru ca ei credeau in alti prieteni imaginari!
Nu ma intereseaza ce crezi,oricum o sa crezi ce vrei pentru ca ai nevoie de credinta sa crezi in Dumnezeu.
Este imposibil sa poti o discutie cu o persoana care ignora toul fara argumente si crede in "ceva fara dovezi.
Nu ma intereseaza ce cred alti oameni! Nu exista "noi ateii",nu suntem o secta, nu avem cladiri si nu furam din banii publici cum face BOR.

Nu te injur, nu am motice, esti doar o persoana inofensiva care crede in Mos Craciun si respect asta! happy
Crezi ce vrei, dar ai uitat ca aici pe TPU intram sa schimbam idei chiar daca trebuie sa discutam in contradictoriu!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Crestinii spun ca ateii sunt nebuni si morti. Ai vazut tu morti nu stiu cum? =))
App: http://dexonline.ro/definitie/ipocrizie
http://dexonline.ro/definitie/ipocrit

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Am zic ca ne vor morti! Invata sa citesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Eu n-am zis de ce ai zis tu de morti, am zis ce spun crestinii. Si cred ca tot crestinii vor ateii morti, ca ateii vor crestinii sa gandeasca.

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

E invers dar asta e.Eu nu vreau mort pe nimeni dar un ateu o data a zis vrea sa fim toti morti...asta e, dusmania e dusmanie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ateii sunt comozi, il iau pe nu in brate

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Tu nu... dar un ateu, pai nici eu nu, dar multi crestini da.

| Kalla a răspuns (pentru Mădă0611):

Suntem toti malefici si gata! devil

| fuzzer a răspuns (pentru Kalla):

Razboi mondial?! E o simpla discutie, "oamenii sunt simple animale rationale"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nuuu seee pooaaaateeee. faaraaa jigniri? atunci unde e farmecul? ce fel de bun crestin sant eu daca nu pot sa-i pun la punct pe acesti rai? obraznici,dezertori de cap,oameni fara Dumnezeu,omoratori de crestini,ciudati nereligioasi,aproape satanisti, am zis aproape, si altele adica samd, etc, etc? da tu ce esti mai fuzzzer? pariez ca esti crestin?

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă omule, nu contează ce sunt.Fiecare are dreptul să-și exprime opinia cu privire la aceste 2 categorii de oameni, dar fără să jignească pe cineva personal. Înțeles?

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Mădă, mămică dragă, n-o luați razna, ușor. Dați dovadă că sunteți oameni civilizați.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Unde vezi tu luat razna, mămică dragă?

| fuzzer a răspuns (pentru Kalla):

Malefici,nu! Dar am fost inzestrați cu o minte, și se pare că nu o folosim.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

"Am zic ca ne vor morti! Invata sa citesti."-asta-i la primul răspuns.
"Si cred ca tot crestinii vor ateii morti"-ăsta-i la al doilea răspuns.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Zic sa te lasi te etnobotanice ca vezi razne razna.

| fuzzer a răspuns (pentru Zenit313):

Crestinii nu au dovezi că Dumnezeu există, in afară de acel document Biblia, ce se presupune că atestă existenta lui Dumnezeu, dar bineinteles, doresti mai multe dovezi.
Interesant este ca, mai demult in istorie, un om s-a ridicat si a spus:"Peste cateva sute de ani se va naste un om care va veni pe Pamant, Fiul Tatalui, si el va muri pentru oameni desi multi il vor respinge"."Alt profet a prezis inainte cu cateva sute de ani, ca se va naste un nou imparat ce va conduce o armată puternică si a explicat totul in detaliu, este vorba de Cirus". Alte dovezi nu văd să existe, totuși e vorba de credință, eu vă respect părerile voastre, deci fiecare cum crede de cuviință.Dar acei oameni ce au prezis aceste lucruri, nu par să fie invenții și totul e notat în cărți, intervine și istoria în această "poveste".

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Okay, mersi de sfat.