| Aborted a întrebat:

Credeti ca i pot cere lui dumnezeu o dovada ca exista?

53 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Daca vei dori din toata inima sa-L gasesti atunci negresit i-L vei gasihappy

| EmaS a răspuns:

Sigur ca da! Daca vii inaintea Lui cu o inima sincera si curata, Il vei gasi.

| NuMaContrazice a răspuns:

De ce nu, dar nu te astepta sa vina intr-o seara si sa-ti spuna "EXIST!", o sa ai parte de o dovada pe care s-ar putea foarte usor sa o confunzi cu o simpla intamplare/coincidenta, iar asta doar in cazul in care nu crezi in El.

| Aborted explică (pentru Maxim96):

Nu vreau sa ma transform intr un retardat mintal.
Pentru a mi dori din toata inima sa gasesc ceva ce nu exista trebuie sa am un nivel ridicat de nebunie.
Vreau sa mi pastrez gandirea rationala, prin asta vreau sa l caut nu prin inimi euforice.
Si n plus crezi ca daca as fi capabil sa l caut din toata inima as mai avea nevoie sa l caut?

| Maxim96 a răspuns (pentru Aborted):

Da,daca i-L cauti i-L gasesti.Sa gusti putin din dragostea Lui.

| Penisu a răspuns:

Nu

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu pentru toata lumea a oferit dovezi ale existentei sale prin Biblie si creatie.Profetiile implinite din Biblie sunt alte dovezi despre existenta sa.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Nu, cica "fara credinta nimic nu sunt", asa ca daca ceri dovezi inseamna ca nu crezi, iar daca nu crezi, nu exista. Sunt amuzanti crestinii care se roaga sa le dea un semn si-l primesc.

| ErrorFound a răspuns (pentru Aborted):

Nu confunda te rog nebunii cu retardatii. Nebunii au o viziune subiectiva asupra lumii, nu ca astia.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Am vazut ce-ai facut acolo, am vazut.winking "sa gusti dragostea lui" rolling on the floor Aborted ia gandeste-te putin. laughing

| Aborted explică (pentru ErrorFound):

Da l in dragostea mea acum am vazut si eu rolling on the floor

| ErrorFound a răspuns:

Nu, s-ar supara foarte tare. Te-ar arunca in ghena...Pardon, in ghehena.Cum sa-i ceri asa ceva? El iti spune sa crezi doar in el fara sa ai vreo indoiala.

| Lucian9669 a răspuns:

Bah voua nu va ie rusinea ca radetiii de Dumnezeu. Ce copiii retardathi.

| Polonic1 a răspuns:

Pacatosule cum indraznesti sa te indoiesti de d-zeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lucian9669):

Asa ma gandeam si eu, sunt retardathi astia no talking

| Lizzu a răspuns:

De ce ai simti ca vrei sa ceri o dovada a existentei lui? te-ai intrebat asta? cu ce scop? de ce simti asta? sa scapi de indoieli?

| Maxim96 a răspuns (pentru ErrorFound):

Am vrut sa spun sa te impartasesti de dragostea lui cea mare.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

De unde atata dragoste? aceasta dragoste e iluzia ta, e dorinta ta si o atribui universului.

| Maxim96 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu e in iluzia mea.I-mi pare rau si ma doare inima cand vad ca oamenii nu-L accepta pe Creatorul. Daca nu m-ar fi ajutat pe mine, nu as fi atat de incredintat in existenta Lui.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

Este poate dorinta noastra ca cineva suprem sa ne ajute.
Am citit despre problema ta si ma bucur ca te-ai facut bine.

Dar faptul ca tu crezi ca cineva suprem (dzeu) a avut vreo contributie cred ca este un pic nonsens.
Daca ai urmat tratament, acel tratament si-a facut efectul in organismul tau mai mult ca sigur.

Asta ne place tuturor sa credem, ca exista cineva care are grija si ne pazeste de rau. Nu stiu sigur daca asa si este in realitate. E doar dorinta omului de protectie. Si o cauta mai sus de lumea asta fizica.

| milan9 a răspuns:

Desigur, dar depinde cum vei aştepta răspunsul, pentru că oricum, Dumnezeu permanent încearcă să ne apropie de credinţa în El.

Una din aceste modalităţi o reprezintă armonia creaţiei Sale:

- Spre exemplu, pentru a crede că viaţa a apărut în mod întâmplător, accidental, ar fi trebuit îndeplinite un lanţ întreg de,, coincidenţe’’, de întâmplări norocoase, de probabilităţi (care însă tind spre zero ca posibilitate de realizare).

,, Coincidenţe’’ referitoare la univers (pentru ca naşterea panetelor şi a stelelor să poată fi posibilă): mărimea potrivită a exploziei iniţiale, mărimea potrivită a gravitaţiei, mărimea potrivită a forţei nucleare tari;
,, Coincidenţe’’ referitoare la sistemul planetar (pentru a se putea susţine viaţa): mărimea şi masa exactă a soarelui, distanţa potrivită dintre soare şi centrul galaxiei, distanţa potrivită dintre soare şi cel mai apropiat braţ din spirala galactică, distanţa exactă dintre pământ şi soare, mărimea Pământului şi valoarea potrivită a forţei gravitaţionale a acestuia.
,, Coincidenţe’’ referitoare la planeta Pământ (care să poată susţine viaţa); Câteva calcule simple pot demonstra că probabilitatea apariţiei vieţii în mod întâmplător (prin amestecul de aminoacizi de tipul dextro şi levo) este foarte mică, practic imposibilă chiar dacă s-ar considera vârsta universului de 30 miliarde de ani (aşa cum se consideră în prezent), ceea ce ar însemna 10,, la puterea" 18 secunde. Dacă s-ar considera foarte optimist că pe pământ ar fi existat un milion de locuri care să întrunească condiţiile ideale potrivite în care să se fi efectuat câte 10 încercări de aranjare pe secundă a celor 410 de structuri de aminoacizi, probabilitatea să apară înlănţuirea corectă ar fi de 1 din 10,, la puterea" 98, deci cu foarte mult sub limita de 1 din 10,, la puterea" 40 admisă ca limită de discuţie de către fizicieni. Deci şansa de apariţie a vieţii în mod accidental este infimă, practic nu exista!

| Aborted explică (pentru milan9):

Am citit primele 10 randuri din lungul tau raspuns.
Data viitoare te rog limiteaza te la 2 cuvinte ca scrii degeaba.

| BadBEver a răspuns:

Dumnezeu exista in mintea ta, in realitate el nu e... deci n-ai cum sa il vezi sau sa ai vreo dovada

| Aborted explică (pentru Lizzu):

Eram curios sa vad ce se intampla.

| Aborted explică (pentru Lucian9669):

Am dreptul la libera exprimare asa ca taci ipocritule.
Du te cu dumnezeu in pestera.

| Aborted explică (pentru Polonic1):

S a dus efectul.
Maine la aceeasi ora am sa l caut iar.

| milan9 a răspuns (pentru Aborted):

Vezi exact asta se întâmplă şi cu dovezile pe care
Dumnezeu ni le pune cu multă iubire la dispoziţia noastră pentru a crede:
SUNT PREA MULTE! laughing

| Aborted explică (pentru danay72):

Faptul ca intr o carte spune ca unu a zburat nu e o dovada.

| Aborted explică (pentru milan9):

Multe si inutile exact ca in comentariile tale.