| Inferno a întrebat:

Cum puteti sa credeti intr-un Dumnezeu pe care nu il intelegeti?
Dati-mi si mie un motiv, o dovada, ceva cum ca Dumnezeu ar exista.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Faza cu Iuda Iscariotul din Evangheliile sinoptice, răstoarnă totul!

Dacă ăsta era un cetățean, care făcea minuni, și știind că Palestina antică, nu era un teritoriu imens, îl știau toți și nu trebuia să fie arătat ălora, de acest Iuda.
În evanghelia după Ioan, Iuda le-a indicat locul unde se afla Isus, dar nici aici nu îl știau.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/18/
Ioan 18
1. Dupa ce a rostit aceste vorbe, Isus a plecat cu ucenicii Sai dincolo de paraul Chedron, unde era o gradina, in care a intrat El si ucenicii Lui.
2. Iuda, vanzatorul, stia si el locul acela, pentru ca Isus de multe ori Se adunase acolo cu ucenicii Lui.
3. Iuda deci a luat ceata ostasilor si pe aprozii trimisi de preotii cei mai de seama si de farisei si a venit acolo cu felinare, cu faclii si cu arme.
4. Isus, care stia tot ce avea sa I se intample, a mers spre ei si le-a zis: "Pe cine cautati?"
5. Ei I-au raspuns: "Pe Isus din Nazaret!" Isus le-a zis: "Eu sunt!" Iuda, vanzatorul, era si el cu ei.
6. Cand le-a zis Isus: "Eu sunt", ei s-au dat inapoi si au cazut jos la pamant.
7. El i-a intrebat din nou: "Pe cine cautati?" "Pe Isus din Nazaret", I-au zis ei.
8. Isus a raspuns: "V-am spus ca Eu sunt. Deci daca Ma cautati pe Mine, lasati pe acestia sa se duca."
9. A zis lucrul acesta ca sa se implineasca vorba pe care o spusese: "N-am pierdut pe niciunul din aceia pe care Mi i-ai dat."
10. Simon Petru, care avea o sabie, a scos-o, a lovit pe robul marelui preot si i-a taiat urechea dreapta. Robul acela se numea Malhu.
11. Isus a zis lui Petru: "Baga-ti sabia in teaca. Nu voi bea paharul pe care Mi l-a dat Tatal sa-l beau?"
12. Ceata ostasilor, capitanul lor si aprozii iudeilor au prins deci pe Isus si L-au legat.
13. L-au dus intai la Ana; caci el era socrul lui Caiafa, care era mare preot in anul acela.
14. Si Caiafa era cel ce daduse iudeilor sfatul acesta: "Este de folos sa moara un singur om pentru norod."

Deci și aici textul este ciudat, ori ăsta era șmecherul „ cu minunile", cunoscut de toți, ori era un nimeni, ne cunoscut.

101 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dati-mi si mie un motiv, o dovada, ceva cum ca Dumnezeu ar exista
Nu se poate demonstra nici existența și nici inexistența lui D-zeu.

| Inferno explică (pentru MMihai):

Dar trebuie sa te bazezi pe ceva cand spui ca tu crezi in Dumnezeu. Vreau sa stiu pe ce te bazezi.

| MMihai a răspuns (pentru Inferno):

Citește răspunsurile pe care ți le-am dat. Dar toate răspunsurile.

| MMihai a răspuns:

Eu exist, sau sunt un om care îți scrie.
Negru Mumu Numu, sau cum vrei tu să îl cheme, din Africa, nu interacționează cu tine, dar el există acolo, în Africa.
Sunt 2 posibilități ca în tot Universul să existe cel puțin un Dumnezeu, sau ca în tot universul să nu existe nici un Dumnezeu.
A treia posibilitate nu există.
Sau ar mai fi o posibilitate să fi existat și ulterior să fi murit.
Dar dacă a murit nu mai există.

Faptul că nici un D-zeu nu te-a chemat la o bere, nu înseamnă că nici un dumnezeu, nu există, ci că nu a venit să te contacteze personal, în acest plan existențial terestru, până acum.

| MMihai a răspuns:

O populație minusculă a inventat o religie ciudată unde se mințeau singuri că ei sunt poporul ales. Dar tot erau înrobiți de alții și atunci au inventat o altă Tâmpenie că trebuie să vină un eliberator al poporului ales, care să aducă vechea măreție, a poporului ales.

| MMihai a răspuns:

Presupunând că Iisus ar fi existat, ca un evreu real, membru al poporului ales, dacă nu era teribil de prost a priceput că treaba cu poporul ales este o prostie și că asta combinată cu ideea cu Mesia, nu poate decât să ducă la răscoale și la revolte și la decimarea până la dispariție a respectivului grup populațional.

| MMihai a răspuns:

A venit cu ideea fantezistă, să le propună o viață simpatică după moarte.
Evident că ei nu au putut să accepte așa ceva, care era contrar gândirii lor, că ei voiau o viață bună pe pământ, nu după moarte.

Evident că venind cu tâmpenii, nimeni din poporul ales, nu a acceptat, asemenea tâmpenii.
Dacă Iisus spre a fi ceva mai convingător, s-a și auto declarat, că este chiar fiul lui Dumnezeu, nu a avut un sfârșit, prea roz.

După asta niște unii au furat cadavrul și așa a apărut legenda.

Știind că medicina, din epocă, era sub glezna broaștei, nu este exclus, că ăsta a inghiți niște sucuri, ca să pară mort înainte de vreme, și dând senzația că este mort el nu a mai fost omorât la modul real și ei nu au furat un cadavru, ci un om viu aflat, într-o stare similară cu moartea.
După ce l-au scos din zonă, i-au administrat alte sucuri și el ș-a revenit.
Anterior experimentaseră asta cu Lazăr, care Lazăr, nu murise nici el, dar pentru o vreme, a fost crezut mort, și a și fost îngropat.
Ulterior a fost legenda, care a hiperbolizat totul.

| MMihai a răspuns:

Asta este explicația evangheliilor sinoptice, dar în evanghelia Ioan se spune :
http://www.ebible.ro/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Dacă ne luăm după textul respectiv un Dumnezeu s-a întrupat ca Iisus.
În evanghelia după Ioan nu este clar momentul întrupări, existând 2 posibilități că s-a întrupat ca copil sau că a trimis la plimbare în altă țară, un evreu adult, și că s-a substituit ăluia.

| MMihai a răspuns:

Este foarte greu de înțeles personalitatea acestui Iisus plecând de la cele 4 evanghelii canonice.
Am văzut pe Youtube un filmuleț unde se face o paralelă Iisus -Horus, și Isus Mithra
. http://ro.wikipedia.org/wiki/Horus
http://en.wikipedia.org/wiki/Horus
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_Christ_in_comparative_mythology
http://en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_Jesus
http://en.wikipedia.org/wiki/Origen
http://ro.wikipedia.org/wiki/Eshatologie
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mithra
http://en.wikipedia.org/wiki/Mithraism
Iar Iisus poate să fie un personaj cu totul imaginar și o adaptare a unor legende asemănătoare, la care au mai adăugat chestia cu vei fi fericit după moarte.
De ce au amplasat povestea în Palestina, că ăstea erau nătărăii cu poporul ales și cu Messiah.
Deci legenda a fost construită, undeva în Grecia și de acolo s-a răspândit în rândul săracilor, până la Roma. Sau a fost construită direct la Roma și de acolo s-a răspândit.
Evident că fabulația, nu putea să fie amplasată în Grecia, în Egipt, în zona Pontului sau în alte zone cât de cât civilizate, că li se spunea că să termine cu prostiile, că nu a existat nici un fel de Iisus, în zonă, și să termine cu minciunile.

| MMihai a răspuns:

Dacă întrebi un Mozaic despre Iisus îți va spune că ăsta nu exista, sau că este un fals Messiah și că ei îl așteaptă și acum pe Messiah.

| MMihai a răspuns:

În statele marxist leniniste afirmația lui Karl Marx a fost tradusă nu drept religia opiu al maselor ci drept opiu al popoarelor.
Marxism -leninismul a fost o religie atee, destul de greu de acceptat.

| MMihai a răspuns:

Marx nu a putut accepta nici pe Dumnezeul Religiei Mozaice și nici pe Dumnezeul creștinilor, neputând accepta nici unul dintre cele 2 modele.

| MMihai a răspuns:

Ateismul este de 2 feluri ateismul absolut și ateismul relativ.
În majoritatea cazurilor se ajunge la ateism de la neacceptarea modelelor religioase propuse.
La ateismul absolut s-ar ajunge dacă s-ar putea demonstra că nu există și că nu a existat nici o dată nici un fel de Dumnezeu.

| MMihai a răspuns:

Unei religii îi sunt asociate un set de valori morale.
Marxism -leninismul Românesc l-a spulberat pe Dumnezeu și valorile morale asociate au fost subțiri.
Acum la o populație de circa 20-22 de milioane avem circa 18-19 milioane de creștini ortodoxi din care circa 11-14 milioane sunt atei.
Cu cât este mai ateu, că atât linge mai serios bucăți de hoituri --vezi sfintele moaște făcătoare de minuni--tocmai spre a nu se prinde cei din jur că de fapt, el este un ateu.
Eu am fost ateu, dar nu am devenit creștin.
Am încercat să îmi pun întrebarea cum ar trebui să fie o filozofie religioasă adevărată.
Evident concluziile unei asemenea filozofii nu trebuie să fie absurde în situația limită de panteon divinic vid și panteon malefic vid.
Cam asta este treaba băiatule.

| MMihai a răspuns:

Dar trebuie sa te bazezi pe ceva cand spui ca tu crezi in Dumnezeu. Vreau sa stiu pe ce te bazezi.

Mă bazez pe faptul că dacă D-zeu nu a catadicsit să mă invite la o bere, asta nu înseamnă obligatoriu, că nu există nici un fel de Dumnezeu în Tot universul.

| MMihai a răspuns:

Poate a avut ceva mai bun de făcut Dumnezeu, decât să mă cheme la o bere.
Poate știa, că nici nu îmi place berea!

| MMihai a răspuns:

Poate am avut și eu în cursul vieții, niște experiențe, mai mult sau mai puțin religioase, care m-au făcut să gândesc, că există Dumnezeu.

| MMihai a răspuns:

Fiind experiențe personale, nu le voi comenta, nici o singură dată.

| вèiiiвiii a răspuns:

• Creierul omenesc nu este capabil de a gandi acest lucru, trebui doar sa credem in El in Dumnezeu ca fiind Creatorul si Datatorul tuturor celor care ne inconjoara. Multa sanatate! •

| DeliaDaniela a răspuns:

Cum adica nu il putem intelege?

Tu crezi ca viata pe pamant a aparut in urma unei intamplari, crezi ca am evoluat din maimute sau ca am fost creati de dumnezeu? happy

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Cred varianta logica.

| AnoNimalK a răspuns (pentru Inferno):

Aia fiind ca o maimuta a evoluat pana la stadiul de om?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Nu m-ai lamurit! laughing pentru mine nu e logic sa cred ca stramosii mei au fost maimute si nici ca viata si universul este o simpla intamplare! Dar poate pentru tine astea sunt logice... dar daca nu vrei sa raspunzi, e ok! happy

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Dumnezeu este bun da? Dar atunci de ce sunt asa multi oameni care nu au ce manca? (Africa)

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Pentru ca in prezent lumea este condusa de Diavol/Satan/Lucifer, sau cum vrei sa ii zici tongue

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Darcine l-a creat pe Lucifer? Parca Dumnezeu era atotstiutor. Deci stia ca lucifer va deveni rau si va aduce suferinta. Dar parca Dumnezeu era atotputernic. Deci de ce nu il distruge pe Lucifer si il lasa sa isi faca de cap?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

D-zeu l-a creat pe Lucifer, insa l-a creat ca fiind un inger bun. acesta s-a razvratit si cu timpul a dorit sa fie mai puternic decat D-zeu.

Dar daca citim in biblie, avem convingerea ca il va distruge. Sa nu crezi ca D-zeu il va lasa la infinit sa faca ceea vrea din aceasta lume!
Te-ai gandit ca poate are un motiv pentru care inca il lasa pe Lucifer pe pamant?

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Deci Dumnezeu l-a creat pe Lucifer. Dar Dumnezeu stia ca lucfer se va razvlati s-au nu? Ca asta nu inteleg.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Probabil ca dupa ce l-a creat stia!
Dar ti-am dat exemplul la intrebarea cealalta... la fel ca un tata iubitor care il lasa pe fiul lui sa se convinga singur de adevar chiar daca greseste si D-zeu l-a lasat in viata pe Lucifer pentru a-i demonstra ca nu e bine ce face! :straight face

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Aha. Dar dumnezeu este atotstiutor. Am deptate? Asta inseamna ca el stie tot ce a fost, este si va fi. Da?
Deci Dumnezeu stie ce va fi. Deci el stie daca noi il vom alege pe El s-au pe Lucifer. Da?
Dace e asa, atunci de ce ne mai testeaza daca el stie ce vom face?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Omul are liber arbitru si poate face ce alegere vrea! el doar ne da timp pentru a face alegerea corecta, asta este in avantajul nostru, nu? sunt multe cazuri in care oameni care nici macar nu credeau ca D-zeu exista au ajuns sa creada in el si sa il iubeasca.

| Wehrmacht a răspuns (pentru DeliaDaniela):

De ce? Nu poti accepta? E prea greu si trebuie sa te reduci la un creator? Balenele de azi au ca stramos un animal care traia pe uscat dar a evoluat si acum este in apa? Asta este demonstrat.Cauta pe google.Si tie iti e greu sa crezi ca niste maimute care seamana cu oamenii foarte mult sunt stramosii nostri? Pai frate, niste maimute(scrie si pe net era video) au reusit sa faca focul si unii oameni nici macar asta nu stiu!(nu cere link-uri.Cauta pe google)

Am vazut ca ai spus ca lumea este condusa de Lucifer.De ce nu face DZ nimic? Ii este sila? Nu ii pasa de noi? Ne uraste? Nu este atat de puternic pe cat este Lucifer?

| Inferno explică (pentru DeliaDaniela):

Deci vrei sa spui ca omul poate face niste alegeri pe care Dumnezeu sa nu le stie. Atunci Dumnezeu nu mai este atotstiutor.
Uite ce nu inteleg eu: Dumnezeu stie tot ce se va intampla in viitor. Inseamna ca el stie alegerile pe care le-vom face da? Indiferent de ce alegere v-om face el o cunoaste din ainte? La intrebarea asta vreau sa imi raspunzi cu da sau nu, ca sa ma lamuresc.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Wehrmacht):

In primul rand, despre motivul deciziei lui D-zeu am spus mai sus... cauta!
in al 2-lea rand, tu crezi orice filmulet de pe youtube? daca da, uite-te ca sunt si altele care aduc argumente in favoare lui D-zeu!

Si da, imi e foarte greu, chiar imposibil sa cred ca stramosii mei au fost maimute. ei au fost oameni! Si cum explici tu ca balena a evoluat din maimuta? e absurd!

Dar ok. sa zicem ca ai dreptate, dar maimutele cum au venit in existenta?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Inferno):

Da, este atotstiutor! si da, stie dinainte ce alegere vom face!
Dar el asteapta sa ne dam si noi seama ce alegere vrem, nu asa e normal? sa ajungem la concluzia ca decizia asta vrem sa o luam? Noi nu suntem atotstiutori si nu stim la ce concluzie vom ajunge in viitor! din acest motiv ne da mai mult timp.

deci da, este atotstiutor tongue

| AnoNimalK a răspuns (pentru Inferno):

Ai probleme... Ai citit Biblia in intregime de cel putin 2 ori? Astept raspuns. Daca e negativ, nu te mai obosi sa raspunzi ca nu are sens.

| PreaSfintitu a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ma in primul rand nimeni nu a spus ca balenele au evoluat din maimuta, inainte sa ii raspunzi cuiva citeste si tu ce zice si dupa raspunzi. Si de ce iti este imposibil sa crezi ca stramosii tai au fost niste primate? exista fosile care arata lucrul asta, avem adn-ul foarte asemanator cu primatele, trebuie doar sa te documentezi putin

| HolyTouch a răspuns (pentru Inferno):

Il lasa ca sa vada cat de credinceosi suntem.Eș ne ispiteste dar noi trebuie sa rezistam ispitei

| Wehrmacht a răspuns (pentru DeliaDaniela):

laughingEsti dusa! Nu am spus ca balena a evoluat din maimuta!laughingrolling on the floor

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Wehrmacht):

Ai spus doar ca a evoluat din alte specii de pe uscat! cum poti spune sau macar gandi asa ceva? ca balenele au avoluat din alte animale? laughing lipseste rationamentul!
si fara jigniri, e clar? daca atat te duce mintea numai sa jignesti spune clar si nu mai conversam... nu ma supar! eu nu te-am jignit

| andrei02steaua a răspuns (pentru Inferno):

Sti dc nul distruge dumnezeu pe lucifer? pentru ca uni oamini [cei rai] vor merge in imparatia lui lucifer si acolo vor arde si in final vor muri

| andrei02steaua a răspuns (pentru Inferno):

Ma daca vom fi buni vom merge alaturi de dumnezeu in rai, dar acolo este viata vesnica

| キョロちゃん a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Stii chiar ai dreptate adica chiar imi vine si mi-e greu sa cred varianta cu maimuta? mult mai logica mi se pare ideea cu D-zeu decat cea cu maimutele ...si pana la urma sa presupunem ca oamenii se trag din maimutele.dar maimutele astea de unde au venit?! ma rog... sper sa intelegi ce am vrut sa zicwinking

| DeliaDaniela a răspuns (pentru キョロちゃん):

Da, inteleg ce vrei sa zici. Si este chiar deplasat sa credem ca stramosii nostri au fost maimute! nici macar oamenii de stiinta nu impartasesc toti aceasta idee... oh go on nimeni nu poate explica cum de in prezent maimutele nu mai evolueaza, asta pentru ca ele sunt doar niste animale si nu pot ajunge niciodata la stadiul de om. In plus, cum ai zis si tu... maimutele alea de unde au aparut? e ilogic!winking

| Anonimgirltpu a răspuns:

Dar de ce te bagi tu in religia altuia? Nu e politicos. Daca vreau eu pot crede in spiridusi si tu din respect pentru cel de langa tine nu o sa ma intrebi: "Dar cum poti crede in spiridusi?"
Eu una nu critic si nu am sa critic pe nimeni niciodata dupa religie. Pentru mine e religie fiecaruia e ceva intim adica ceva ce e numai al lui, acest lucru nu se critica deoarece nimeni, absolut nimeni nu iti poate lua ideile despre superior si adevar.
Eu personal nu am intrebat pe nimeni ce religie are. Daca mi-a spus acea persoana bine, daca nu, nu si gata. Sau sa fac cum ai facut tu sa intreb ceva de genu: "Sti, tu cum stai cu... sti tu cine... Sefu?" Nu e frumos. Pentru ca fiecare se intelege cu Sefu in felul lui si are ideile lui care pot sa fie total diferite de ale tale si asa se nasc certuri si neintelegeri.
Si in al doilea rand: Un crestin poate da unui ateu 10 mii de motive ca Dumnezeu exista. Pentru un crestin aceste motive sunt solide, baza credintei lui, dar pentru un ateu aceste motive sunt nimic. Si invers. Deci ti le vor da degeaba. Singura chestie ar fi: Daca tu vrei ca Dumnezeu sa existe atunci va exista iar daca nu vrei nu va exista.

| Archdaemon a răspuns:

Credinta inseamna sa crezi si atat
Nu e ciudat?

| MissDelevingne a răspuns:

Ce nesimtit esti mai... Dumnezeu exista!

| game1992 a răspuns:

Ma am raspunsu de care ai nevoie,dumnezeu pentru tine nu exista tu ai creat tot ce poti vedea si acum stai pe pamant si te intrebi cum ai facut pamantu si oare cum te-ai creat pe tine,ia mai da-mi si mie un deget in plus ca tu esti dumnezeu, fa un pamant sa nu murim de foame, hai ca doar tu poti dumnezeu nu exista.nu te vezi cat esti de mic pe langa universu asta fara capat.

| GyeBaek a răspuns:

Credinta vine din suflet iar sufletul ca sal deschizi trebuie sal intelegi.

| cristiana99 a răspuns:

Sincer, desi sunt de religie crestina, nu pot spune ca eu cred 100% in Dumnezeu. Adica, nu cred ca El ne-a creat( sincer, merg pe varianta stiintifica), dar cred ca a facut anumite minuni etc. Parerea mea este ca poate exista un Dumnezeu, dar asa pot exista foarte bine si : fantome, vrajitori, Santa

| Andrei07565486 a răspuns:

Asa este, daca Dumnezeu a creat lumea, si restul in 7 zile, cum de a avut el inteligenta de a crea omul. daca stai sa te gandesti cat a avut de munca, sa faca ochi, urechile, etc. si voi veti raspunde : da Dumnezeu are o inteligenta nemaintalnita, si eu va voi intreba: Daca Dumnezeu are o inteligenta nemaintalnita, de ce nu a facut in asa fel, sa nu mai existe razboi, moarte, foamete, etc? Poate cineva sa imi dea un raspuns. si ar mai fi o gramada de intrebari fara raspuns

| AnoNimalK a răspuns (pentru Andrei07565486):

Iti pot explica eu daca doresti

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei07565486):

Nici geneza nu sti dar scrii ba in 6 zile a facut in a saptea sa odihnit ce crestin esti

| tbc a răspuns (pentru Andrei07565486):

Nu poti sa pui an carca lui dumnezeu astea, si mie mi-e mila chand vad copi an africa morti de foame dar stiu ca parinti lor deca sa munceasca astepta sa primeasca ajutoare, de ce an triburile africane care pastreaza traditia nu exista foamente? Cat despre razboaie iarasi doarinta de putere si afirmare a omului duce la razboi, eu nu cred ca dumnezeu conduce razboaie sau arunca foamete pe pamant, astea le facem noi fara ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa crezi in dumnezeu nu ai nevoie de dovezi asta e prima regula fundatia credintei, desigur ca crestini nu au dovezi nu exista dovezi cum ca ar fi ceva real in biblie dar pentru ei nu este necesar asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiule devii plictisitor. vrei sa fac precum mo in robotzii? te repeti.va repetati.va repetati.era in fata unui STOP.

| CristianMarius a răspuns:

Crede si nu cerceta