| DoSomething a întrebat:

Ce credeti despre reincarnare? Exista? Daca nu, vreau
argumente. La fel si daca credeti ca da.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

De obicei oamenii raspund cu usurinta la intrebarea aceasta. Si cei mai multi raspund dupa parerea lor.
Sunt unii care spun ca nu exista datorita scepticismului lor in lucrurile supranaturale(sau paranormale). Iar altii spun ca exista datorita credintei lor in lucrurile supranaturale.
Un adevar tot trebuie sa existe. Dar el nu se gaseste la niciunul dintre categoriile de oameni mentionati mai sus.
Fiecare dintre noi crestem cu anumite invataturi si crezuri. Unele dintre acestea sunt solide iar altele nu. Ne trezim la 80 de ani ca mai tot ce am invatat pana la varsta aceea este gresit; pentru ca multe invataturi nu au o temelie solida; si supuse la testul vremurilor, acestea nu vor rezista.
Fiecare lucru se afla in categoria lui. Un specialist bancar nu poate spune unui inginer cum sa faca o masina, sau unui specialist in zidarie cum sa ridice o casa; caci daca nu va muri in propria masina, atunci va cadea casa pe el.
La fel stau lucrurile si in cele spirituale. Lucrurile spirituale se judeca spiritual. Si temelia vietii spirituale este Dumnezeu, Domnul Hristos. El este specialist in toate lucrurile si de la El avem de invatat. El nu ne-a spus ca exista reincarnare, ci ne-a spus ca moartea este un somn din care vor fi "treziti"(inviati) cu totii in ziua hotarata de El.

5 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Reincarnarea mi se pare una din cele mai degenerate idei scoase de mintea umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de argumente poti cere pentru a demonstra ca nu exista ceva? Cand oamenii sustin ca ceva nu exista o fac TOCMAI pentru ca nu au argumente care sa sustina contrariul. Argumente trebuie sa ofere cei care sustin ca ceva exista, nu invers, Bula!

| Tyberiu2000 a răspuns:

Reincarnarea exista dupa parerea mea.Sunt multe lucruri minore care ne amintesc ca exista dar si lucruri majore.Pentru inceput as vrea sa reamintesc de Deja vu, momentul cand simti un moment de cunoastere pentru un loc, un obiect sau o persoana pe care n-ai mai vazut-o.Altele sunt anumite elemente din vise cand intalnesti ceva cunoscut ca la deja vu, tu in vis de comporti ca si cum ai cunoaste acel loc, dar in realitatea tu nu ai cea mai mica urma de cunoastere despre ce ai vazut.Mai pot aminti regresia in timp data prin hipnoza, cand cu ajutorul hipnozei poti vedea momente din viata anterioara, dar asta al putea fi o falsa deoarece in timpul hipnozei cel care te hipnotizeaza iti poate induce ce vezi orice imagine vrea el ca tu sa vezi.Alte indici mai majore sunt desenele gasite care sustin existenta reincarnari sau scriile din religiile care se bazeaza intr-un fel pe reincarnare.S-au descoperit mai multe hielogrife si desene antice care sustin aceasta idee, egipteni avand chiar si un Zeu al Reincarnarii.Dar cred ca una din cele mai bune metode de ademonstra reincare este Proiectia Astrala. Evident multi spun ca e falsa si oamenii care au trait asa ceva au experimentat un vis lucid, dar daca ajungi sa le traiesti pe amandoua(vis lucid si proiectie astrala) o sa vezi o diferenta majora.In timpul proiectie astrale "sufletul" tau iti paraseste corpul si la un nivel avansat chiar poti vedea vietile tale anterioare.Sunt cateva persoane mai cunoscute care au spus ca au reusit prin acest intermediu sa-ti afle vietile anterioare.Deci,in congluzie, acestea sunt lucruri care al putea demonstra existenta reincarnarii.

| godless1859 a răspuns:

Dupa parerea mea reincarnarea exista ..in plus exista multe dovezi care atesta reincarnarea semne din nastere, amintiri din alta viata, senzatie de deja-vu, xenoglosia si multe altele

| Hokostbaby a răspuns:

Daca teoria evolutionista este adevarata, reincarnarea nu poate avea loc. Lumea cauta salvare in mituri mai vechi ca Iisus cand stiinta din ziua de azi se chinuie sa dea cat mai multe explicatii.