| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Credinta uneste, religia dezbina! Pareri?

42 răspunsuri:
| Coconutz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai da. Dar practic daca o iei asa ai creat ateismul. Ei probabil nu vor crede in copacul tau dar vor crede in altceva. Religia nu este numai una singura.Cum am si zis religia este credinta. Crezi in ceva.Si este religie cand un grup mai numeros se formeaza.
Ce dezbina sunt persoanele care duc totul prea departe si interfereaza in religiile vecine.
Copacul meu e cel mai tare. Asta e ok.
Nu credeti si ajungeti in iad! E dus prea departe. Si poate fi deja o noua religie. Cei care nu cred in copac.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Coconutz):

Nu religia nu este credinta! Asta nu intelegi! Sunt doua lucruri diferite! Religia imi spune sa cred in ceva! Credinta o indrept eu voit catre ce doresc eu! Nu sunt fortat de nici o imprejurime sa cred in ceva anume... doar cred daca doresc sa cred daca nu nu cred. A nu crede in nimic aia e ateism. Credinta e ceea ce porti cu tine mereu. Religie e cea din carti, biserici etc...

| Coconutz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Am inteles ce vrei tu sa zici. Da sunt de acord.

| EmaS a răspuns:

Ai perfecta dreptate.Religii sunt multe, dar credinta adevarata, mantuitoare este una singura:In Domnul Isus Hristos.Aceasta credinta ne uneste, ne invata sa ne iubim unii pe altii, sa dam la o parte orice bariere care sunt puse de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Dar una singura ne da mantuirea prin jertfa Domnului Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Am inteles ca deja ai ales! Eu nu am treaba cu tine.Fiecare are dreptul sa aleaga.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos.Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima,Isus te spala in sangele Lui,si iti iarta toate pacatele.