| Ucigasuldeprostie a întrebat:

Credinta uneste, religia dezbina! Pareri?

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ai perfecta dreptate.Religii sunt multe, dar credinta adevarata, mantuitoare este una singura:In Domnul Isus Hristos.Aceasta credinta ne uneste, ne invata sa ne iubim unii pe altii, sa dam la o parte orice bariere care sunt puse de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Dar una singura ne da mantuirea prin jertfa Domnului Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Antipaticu):

Am inteles ca deja ai ales! Eu nu am treaba cu tine.Fiecare are dreptul sa aleaga.

Răspuns utilizator avertizat
| Urzi23 a răspuns:

Religiile dezbină oamenii, dar nici ateismul nu îi uneşte. Sunt prea multe forme de necredinţă.
Hindusul şi creştinul s-au întâlnit în misterul pe care hindusul îl numeşte avyacta şi pe care creştinul îl numeşte sânul Tatălui. Totuşi, oricât de intimă le-ar fi comuniunea, ei simt, şi unul şi altul, chiar dacă nu îndrăznesc să o spună, că un abis îi separă. Separă experienţele lor? Cine ar putea vreodată să decidă? Dar le separă credinţele lor.

Răspuns utilizator avertizat
| barbattttt a răspuns:

Adevarat graiesti! Dar nu in mereu!

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns:

Oarecum adevarat. "Credința poate fi o atitudine dinamică, conceptuală, religioasă sau afectivă, în raport cu un ansamblu de obiecte, situații sau persoane, trecute, prezente, sau viitoare."
Credinta este adresata unei religii.
"Religia este credința în supranatural, sacru sau divin, și codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile și instituțiile asociate cu această credință. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane."
Un om religios este un om credincios in religia propie.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Coconutz):

Da dar cel credincios nu este neaparat religios. Ne invartim in jurul cozii. Eu daca doresc sa cred intr-un copac asta nu inseamna ca este o religie. Religie devine cand eu ma apuc sa zic si altora ca, copacul meu e cel mai tare din parcare si daca nu or sa creada in el or sa ajunga toti in iad! Pam, pam, pam! Si automat grupul de oameni se va desparti in doua. Cei care cred in copacul meu si cei care nu cred in copacul meu! Si uite ce usor am despartit un grup de oameni si le-am schimbat ideile...

| Coconutz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai da. Dar practic daca o iei asa ai creat ateismul. Ei probabil nu vor crede in copacul tau dar vor crede in altceva. Religia nu este numai una singura.Cum am si zis religia este credinta. Crezi in ceva.Si este religie cand un grup mai numeros se formeaza.
Ce dezbina sunt persoanele care duc totul prea departe si interfereaza in religiile vecine.
Copacul meu e cel mai tare. Asta e ok.
Nu credeti si ajungeti in iad! E dus prea departe. Si poate fi deja o noua religie. Cei care nu cred in copac.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Coconutz):

Nu religia nu este credinta! Asta nu intelegi! Sunt doua lucruri diferite! Religia imi spune sa cred in ceva! Credinta o indrept eu voit catre ce doresc eu! Nu sunt fortat de nici o imprejurime sa cred in ceva anume... doar cred daca doresc sa cred daca nu nu cred. A nu crede in nimic aia e ateism. Credinta e ceea ce porti cu tine mereu. Religie e cea din carti, biserici etc...

| Coconutz a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Am inteles ce vrei tu sa zici. Da sunt de acord.

| Giinger a răspuns:

Bine ai zis~!happy

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Adevarat. Credina uneste, dar religia dezbina, creeaza teroristi si razboaie!

| adisuper a răspuns:

Toti care cred intr-o forta superioara pot spune ca sunt "uniti" de credinta lor.Religia ii dezbina prin diversitatea ei.

| PaulCCraciun a răspuns:

Poate nu mai este o vorba "valabila" prea mult in zilele noastre, dar cu multi ani inainte, cand biserica era o mare putere si religiile se"bateau" cap in cap, majoritarii ii condamnau, sa zicem asa, pe minoritari, ajungandu-se si la a-i executa pe cei cu o anumita religie.Si la noi am auzit de diferite cazuri, care si mai care, intre catolici si ortodoxi. Intr-adevar, credinta este aceea care ii uneste pe oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Cred că sunt de acord,însă eu nu mă decid după aceste criterii,soarta este cea care decide, cum vrea ea așa se întâmplă, baftă!

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Vorbesc de religie/credinta si tu imi zici de soarta... mai bine iti inchideai de ieri contul serios laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Cum am zis,nu mă decis după aceste criterii religie sau credință, sper că ai înteles ce vroiam să zic, baftă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Cum am zis,nu mă decid după aceste criterii religie sau credință, sper că ai înteles ce vroiam să zic, baftă!

| Λndrei a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Ce spune ea este discutabil sa stii.Nu trebuia sa sari asa la argumentele aduse de ea pentru ca dupa cate se vede nu stii ce vrea sa spuna.
Sunt considerabil uimit de masa asta de intrebari si suspiciuni legate de religie dar si spre pacatul meu scarbit de atatea idei "credincioase" care umplu cu un debit imens creierele noastre.Biblia a dus multa lume la idea mult acceptata de multi, cum ca Dumnezeu ar fi o persoana care face si tace si tot ce nu pare in regula e pacat.Pe langa astia mai sunt si altii,care sunt cu adevarat dobitoci,credinta in Lucifer nu-i face decat sa aduca un rau societatii si lor omorand si distrugand anumite lucruri.
Putem spune ca religia dezbina, dar cum? Pai prin simplul fapt ca omul nu accepta ce nu crede, nu accepta mai ales in zilele noastre ceea ce nu a invatat de cand exista.Biserica facut mult mai multe victime in istorie mai mult decat oricine.Credinta este de asemenea un lucru pe care toti il avem, toti credem in ceva si astfel ne uneste.

| Bomberman a răspuns (pentru Λndrei):

Punct ochit punct lovit! ai pus puncrul pe I.foarte adevarat raspunsulwinking

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Λndrei):

Da dar vezi tu, omul religios si omul credincios nu e acelasi happy

| Bomberman a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Dar atunci? explica-ne tu care este diferenta dintre omul credincios si cel religios?

| Λndrei a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pai nu.

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Bomberman):

A fi credincios inseamna sa urmezi sau sa te ghidezi dupa niste reguli/legi pe cand a fi credincios inseamna pur si simplu sa crezi in ceea ce tu consideri a fi benefic pentru tine. Religia impune reguli si ne restrictioneaza pe cand credinta este fara limite. Credinta nu iti cere nimic inapoi! Religia in schimb...

| Bomberman a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Am inteles. oricum, prin post-ul meu de mai sus vroiam sa zic aceeasi chestie.scuze! poate nu m-am exprimat corect anterior!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu religia si specia umana se foloseste de unele versete sa creze razboaie si ura

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Mai baga o fisa ca nu inteleg daca ce ai zis e o intrebare sau un enunt...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Religia nu dezbina nimic

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

Nu ai idee ce vorbesti laughing Cum poti spune ca religia nu dezbina avand in vedere ca in bliblie zice clar: Cei ce nu sunt cu mine sunt impotriva mea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Orice lucru care nu e pus in aplicare nu face nici un rau sau bine / dar fanatici pun in aplicare deci transforma literele in fapte / de vina sunt oamenii ca fac ce scriau niste betivani evrei

| Ucigasuldeprostie explică (pentru anonim_4396):

E cam fara logica sa dai vina pe cel care practica religia cand eu ma refer la originile si esenta ei... Aici e vorba de ce reprezinta religia in sine. Automat ca cei slabi o vor urma si multi o vor interpreta gresit. Dar asta se intampla pentru ca religia exista. Daca religia nu ar fi automat nu ar mai fi oameni care sa o practice din moment ce nu mai au dupa ce sa se ghideze!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Si eu spun la fel

| Bomberman a răspuns:

Sincer, eu cred ca religia a aparut din solidaritate, din nevoia de a crede in ceva si totodata de a ne uni.chiar daca duminicel ne adunam toti impreuna la biserica, nu toti care mergem plecam de acasa cu ganduri curate.mai una alta, mai amortesti mai scapi o injuratura printre dinti te mai bese un mos din fata te mai injura o baba.e realitate! unii se duc la biserica doar ca sa cobeasca-adica mai pe romaneste uita scopu vizitei! ideea e ca atat timp cat crezi in ceva, acel ceva care e deasupra capului tau iti va calauzi pasii iar cand vine vorba de religie...prea putini credinciosi autentici!

| Ucigasuldeprostie explică (pentru Bomberman):

Pentru cultura ta generala: Religia si credinta sunt doua concepte total diferite!

| Bomberman a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Pentru cultura ta generala: Religia si credinta merg mana in mana!

| Bomberman a răspuns:

Pentru cultura ta generala: aceste concepte merg mana in manatongue