| benny7 a întrebat:

Dar religia uneşte sau dezbină oamenii?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia dezbina, de aia si exista atat de multe religii in lume.

| Donsavas a răspuns:

Religia ii dezbină fiindca ii împarte pe categorii. Ii unește parțial si temporar. În esenta, ei ajung de la o civilizație la alta sa se urască si urmasii noștri invata la fel si asta doar din cauza diferențelor religioase, nu mai zic si de restul.

| benny7 explică (pentru Donsavas):

Si politica ce face?

| Mircea08 a răspuns:

Care religie?

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Religia islamică! DE CE_?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Asa vor ei - fiecare e liber sa creada in ce vrea, inclusiv in satana

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Aşa e pe pământ luptă...*

| 6684464 a răspuns:

Religia uneşte. Chiar este o carte în care este explicat cum am ajuns noi ca specie să dominăm datorită religiei.
Cum ai putea face ca milioane de persoane care nu se cunosc, de naționalități diferite, să facă acelaşi lucru în aceeaşi zi, fară să primească ceva, daca nu prin religie?
Având în vedere că acea carte este scrisă de cineva care crede că am evoluat din maimuțe, răspunsul este clar că religia uneşte.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Oamenii se unesc si se dezbina. Religia doreste sa ii uneasca, dar adeptii ei aleg daca doresc asta sau nu.

| benny7 explică:

„Religia" îi uneşte pe milostivi?

Răspuns utilizator avertizat
| Aurora99 a răspuns:

Religiile sunt dezbinate, bisericile sunt dezbinate.Numai credinta vorbeste acelasi grai universal:cel al iubirii