| ACboxeur a întrebat:

CRESTINI cred in DUMNEZEU! Dar ei nu l-au vazut, nu l-au auzit... Mai oameni buni, majoritatea dintre voi credeti ca "POPA" (preotul) este un om sfant care vorbeste cu "CREATORUL". Popa nu este altul decat un om obisnuit ca si voi care rade de "pacatele" voastre cand mergeti si va plangeti lui ca niste sarantoci! Traiti-va viata mai ca aici e RAIUL si aici e IADUL. E mai usor sa crezi in "Dumnezeu" decat in tine! TRIST! straight face

18 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Ce-ai intrebat de fapt?

| ACboxeur explică (pentru martzian):

Dupa cum se vede este o afirmatie nu o intrebare!

| SmexyBoy a răspuns:

Preotul nu e om sfant.
Aici e o viata de rahat...
Si... eu cred in Dumnezeu mai mult decat in afirmatia ta.
A si vino si dovedeste afirmatie care nu se vede...

| ACboxeur explică (pentru SmexyBoy):

Crezi in Dumnezeu laughing cine este dumnezeu? ce este el? cum arata el? DE CE CREZI IN "dumnezeu"? laughing

| martzian a răspuns (pentru ACboxeur):

Cat ti-a luat sa iti dai seama?

| martzian a răspuns:

Oameni buni, chiar si mistourile astea de prost gust, faptul ca toata ziua stati pe acest site sa puneti intrebari de toata jena, lansandu-va in discutii interminabile si depasindu-va competentele, indica un lucru clar: bravati, dar in inima voastra se da o lupta. Nu ai cum sa urasti atat pe cineva in existenta caruia nici nu crezi... Oricum, lupta asta cu Dumnezeu nu poate avea decat un singur castigator...

Trebuie sa stiti un lucru, pentru atunci cand puneti intrebari "tehnice" si vreti raspunsuri la fel. Crestinii nu sunt educati in bisericile lor sa fie oameni de stiinta. Dupa ce s-au intalnit cu Dumnezeu, ei nu au avut nevoie si de dovezi stiintifice ale existentei Lui. Evidenta din viata lor este suficienta, la fel cum pentru voi e suficient sa va cunoasteti parintii, nu ii si disecati ca pe broaste. De ce mai intra in discutiile voastre, atunci, in loc sa isi vada de viata lor, cu riscul de a se supune ironiei si problemelor ce apar cand incerci sa te autodepasesti? Le pasa de voi, de sufletele voastre. Daca nu credeti in Dumnezeu, care nu are nevoie de ajutorul meu in fata voastra, macar apreciati asta si folositi-va materia cenusie inainte de a lansa provocari. Nu vreau sa spun ca, de cele mai multe ori, voi insiva etalati lipsa de cunostinta si un minim de cultura generala, care nu da bine deloc cu ironia.

Sa nu va mirati, dar de astazi voi raspunde numai celor care imi par sinceri si pana la punctul in care nu depasesc bunul simt, folosind argumente biblice. Este viata voastra, la urma urmei, nimeni nu va poate obliga sa fiti fericiti si mantuiti. Daca chiar sunteti interesati de anumite subiecte, Biblia este suficienta ca sa gasiti tot ce va trebuie pentru sufletul vostru. Pentru ca nici chiar de credeti asta nu sunteti atat de sofisticati incat sa nu aveti nevoie de El. Daca nu vreti, pe de alta parte, nici chiar Isus de ar sta in locul meu, tot nu ati primi. Sa stiti ca ma rog pentru fiecare dintre voi, chiar si pentru cei pe care, spre binele comun, ii ignor.

O noapte buna sa aveti!

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Ce tare, ca comentariul asta se nimeri la pseudointrebarea bietului AC, care abia s-a alaturat corului antidivinitate!

| Leutzbv a răspuns (pentru ACboxeur):

Pai si adminii de la TPU ce fac? Dorm? Trebuia sa ai si o intrebare, daca nu sa stearga afirmatiile happy Plus ca nu este o afirmatie, ci o bazaconie... Poate ca poapa rade de pacatele noastre, dar crestinii nu merg la popa. Ei merg singuri inaintea lui Dumnezeu care nu rade de pacatele lor ci le iarta greselile.

| Nonono a răspuns:

Ca să intru mai adânc în problemă,
Vreau un tribunal al poporului peste Curtea Supremă.
N-aș fi anti-sistem, dar nu pot fi pentru
Stânga sau dreapta pentru că Dumnezeu e-n centru.
Tre' să-i respectăm regulile cu strictețe,
Să ținem puștii departe de treburile ce ne-au mâncat nouă din tinerețe,
Și să-nvețe despre frumusețe și greșeli vechi
Scrise cu sânge pe perete, ca nu cumva să le repete
Că societăți secrete îi învață de la catedre
Că toți trebuie' să credem numa-n ceea ce se vede.
Dar ceea ce reușesc cei mai mulți să vadă
E numai ceea ce ei le-arată, special ca să-i abată
Pe altă cale eronată.

Sursa: http://www.youtube.com/watch?v=llg5e7nrkQw

Popa ala de care zici tu e logic ca e un om obisnuit...dar prin spovedire, ti se iarta pacate. Pai daca crezi "PREA MULT" in tine nu mai este loc si de Dumnezeu, normal. E bine sa crezi in tine, dar mai fa-i loc si lui Dumnezeu. Cand crezi prea mult in tine, asta e mandrie. Si lasa popa in pace ca nu te deranjeaza pe tine. Mai bine te-ai uita la oameni sa vezi cata rautate este intre frati si surori...
Bafta!

| EmaS a răspuns:

Crestinii au o relatie personala cu Dumnezeu. Noi ne deschidem inima inaintea lui Dumnezeu in numele lui Isus (care este singurul mijlocitor intre om si Dumnezeu). Avem certitudinea ca El asculta rugaciunea si ne raspunde la ea.

| danay72 a răspuns:

Cred ca poti sa te rogi singur lui Dumnezeu si sa-i spui lui ce te supara nu unui om care poate ca e mai pacatos ca noi, mai ales ca Dumnezeu ne-a zis sa vorbim direct cu el nu prin intermediul unui om si ca ne iarta daca ne caim lui nu unui om.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Ema, la spovedanie, popa e intotdeauna mijlocitorul si sigur pe popa nu-l cheama Iisus. Spovedania la popa este un alt punct slab pe care-l detest la practicile crestine, nu inteleg un lucru la unii, daca ei cred ca vorbesc cu dumnezeu prin rugaciuni, si astfel se adreseaza lui dumnezeu (oarecum tot prin intermediari - rugaciunile), ca au o relatie mai mult sau mai putin directa cu dumnezeu, de ce au nevoie de un popa pentru a se cai?!
Nu inteleg nici frenezia moastelor, din moment ce in crestinism singurul care mantuieste este un tip Iisus?!
Nu inteleg de ce se imbulzesc unii prin biserici si pe la moaste din moment ce in biblie si in ''cuvantul lui dumnezeu'' scrie sa te rogi la loc ferit?!
De ce se roaga oamenii la chipuri cioplite?! Nu tin minte sa fi citit pe undeva ca Iisus a zis, fa-ti crestine cruci si icoane si baga matanii si acatiste, baga crestine vartos mana in buzunar si scoate gologanii si dai la biserici si la saraci. Nu stiu sa fi spus Iisus, calcati-va in picioare crestini si baliti la moaste.
PS: Din punctul meu de vedere BISERICA, sub orice forma si din toate punctele de vedere, nu are nici cea mai mica legatura cu dumnezeu.
Moastele n-au legatura cu dumenzeu si nici cu mantuirea, si din ce stiu eu Iisus sau dumnezeu zicea ceva de genul: ''Lasati copii sa vina la mine, sau ca oricne poate veni la el'', n-au auzit nicaieri mergi crestine la moaste si te mantuieste, eu stiu ca scopul crestinului este mantuirea care se face prin Iisus, iar moastele nu sunt decat niste cadavre dupa care balesc niste minti macabre si care nu au nici cea mai mica legatura cu dumenzeu, cu iisus si cu atat mai putin cu invataturile sau dogmele lui IIsus.

PS: Dupa ce am scris aici sper sa intelegi si tu mai bine de unde vine adversitatea mea fata de dumnezeul trambitat de unii, fata de conceptul de crestinism practicat de unii, fata de cei ce nu au ochi sa vada, adica fata de indoctrinati, care, sunt crestini din fabrica, scosi in serie pe banda rulanta, fata de cei carora li s-au introdus informatii fara a le putea procesa, fiind doar niste executabili, acestia nu au nici cea mai mica legatura cu IIsus si cu ceea ce inseamna dumnezeu. Ei n-au legatura nici macar cu lumea aceasta, ei nu inteleg nici macar ce este viata.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dragul meu nici eu nu sunt de acord cu practicile pe care le-ai enumerat.Eu ma inchin lui Dumnezeu in Duh si Adevar.În acest film documentar, cardiologi, neurologi, anesteziști, medici și psihologi care au realizat studii sau chiar au trăit o astfel de experiență își prezintă mărturiile despre moartea clinică.
http://www.youtube.com/watch?v=rluePJrjXFA

| ACboxeur explică (pentru martzian):

Voi toti cei care va rugati in zadar si plangeti ca cineva sa va ierte pentru ceea ce ati gresit o faceti pentru ca asa va "obliga" religia, rudele, preotii care se imbogatesc de pe urma voastra. Credeti in ceva inexistent! Daca este asa cum spui tu...1. De ce "Dumnezeu" nu face nimic in privinta mamelor care isi ucid proprii copii? 2. De ce "Dumnezeu" nu face nimic in privinta sutelor de mii de copii care mor anul de foame si de boli? 3. De ce "Dumnezeu" nu se face vazut? Voi de fapt credeti in niste povesti scrise de cativa oameni inteligenti acum cateva sute de ani stiind ca prin asa ceva vor controla lumea! Bisericile sunt nefolositoare dar totusi sunt in numar mai mare decat SPITALE si SCOLI de care tot omul are nevoie. Credeti in ce vreti voi dar cand va veti da seama va fi prea tarziu!

| morningstar a răspuns:

'Mai omule bun', te inseli grozav! "Aici e RAIUL si aici e IADUL" poate mi le arati si mie intr-o zi big grin E trist faptul ca te inseli tu : noi nu credem ca preotul este un om sfant care vorbeste cu CREATORUL, noi credem ca ei sunt oameni pusi de Dumnezeu ( sau nu, depinde de persoana) sa ne vorbeasca din Cuvantul lasat de El. Eu zic sa te informezi mai bine inainte sa apesi pe tastatura.

| SmexyBoy a răspuns (pentru ACboxeur):

Pai Dumnezeu = Creatorul, Tatal Nostru
"Cine m-a vazut pe mine l-a vazut pe Tatal"
Asa afirma Isus Hristos...
Cred in EL pentru ca vreau.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Da si daca un credincios se duce la papa " Papa, Papa l-am auzit pe Iisus" la care normal papa zice: Ai innebunit. Du-te la ospiciu. Si in sinea lui " chiar e nebun, eu l-am inventat pe iisus".

| martzian a răspuns (pentru ACboxeur):

De unde stii tu ce face si ce nu face Dumnezeu? Sau de ce face sau nu face El ceva? Omule, vino-ti in fire si nu te juca cu viata si vesnicia ta!