Întrebare recomandată | SalamdeVara a întrebat:

Crestinii nu accepta homosexualitatea pentru ca nu e natural sau pentru ca religia nu le permite?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ce ar fi să renunţaţi voi la prostie şi ipocrizie, să vă vindecaţi de homofobie şi să lăsaţi oamenii în pace?

88 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da. NU permite Dumnezeu. daca doresti citeste in Biblie in 1Corinteni6:9-11; 1Timotei 1:10. Cei care practica sau au practicat astfel de lucruri, au posibilitatea sa renunte, sa se vindece si sa se apropie de Dumnezeu, care iarta cu marinimie.

| Filip23 a răspuns:

E murdara.

| Exilee a răspuns:

Dumneata pui intrebari stupide pentru a-ti scoate la iveala nivelul scazut de inteligenta sau pentru a starni certuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea inseamna extinctia unei rase.este impotriva vietii si perpetuarii ei.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Care-i problema ta?! Vorbesti in numele altora? Ce te deranjaza? In ce caz e ipocrizie? Raspunde-mi!

| Theo94 a răspuns:

Eu nu cred in nimic, si nu accept poponautii.

| Mămăligă59 a răspuns:

Pentru ca e irational.
Dumnezeu a facut femeia pentru barbat.

| fuzzer a răspuns (pentru NOname):

Acuma ma bag si eu in seama, ca sufar de neatentie...

Cand vorbim de homosexualitate, aceasta forma de orientare sexuala, este considerata de catre unii cercetatori ca fiind o boala, la nivel psihic. In societatea prezenta este ceva absolut normal si chiar natural. Da, nu spune nimeni ca daca esti homosexual, si tu alegi asta, chiar daca nu ai nicio problema la mansarda, asta nu inseamna ca a doua zi vei fi dupa gratii. Prin asta am vrut sa spun ca este o chestiune absolut legala.
Dar privind lucrurile dintr-o alta perspectiva, eu unu nu vad homosexualitatea ca fiind un lucru moral.
Legal si moral sunt doi termeni ce emana o diferenta de la cer pana la pamant. Din postarile tale, esti ateu, ce n-ai nicio legatura c-o divinitate anume, sau pur si simplu esti indiferent/a. Asa ca n-am de gand sa aduc in discutie subiecte biblice ce tin de divinitate.
Dar vreau sa-ti pun o intrebare. Fie ca esti fata sau baiat, si la randul tau o sa ai copii, cum vei reactiona sa stii ca unu din ei e homosexual? L-ai incuraja? Ai fi de acord cu asta?

In cel mai civilizat mod, te invit sa-ti dai cu parerea!

| ErrorFound a răspuns:

Crestinismul nu accepta sexualitatea(biserica de fapt, Iisus n-a spus nimic despre homosexualitate) si cam toate perversiunile sexuale pentru ca doreste subjugarea puterilor eliberate prin contactul de acest tip dintre oameni.

Daca n-ai observat, pentru preoti si crestini in general(ai' mai batrani), sexul este ceva Tabu, care trebuie facut doar intr-un fel, intr-o singura pozitie si nu trebuie sa te exciti prea multi ca nu e "crestinesc".
Si sexul in viziunea lor este doar pentru reproducere.

NOname
| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

În ce caz e ipocrizie? În răspunsul tău, deci şi în minte...şi în general în creştinism.

Nu îţi vezi de mizeria ta - de "păcatele" tale - şi le spui altora ce să facă şi cum să-şi trăiască viaţa (împreună cu Biblia ta, scrisă de nişte înapoiaţi).

When Did You Choose to Be Straight?
http://youtu.be/QJtjqLUHYoY

| usuk a răspuns:

E o falsa conceptie pe care o au uni teisti cum ca religia nu le-ar permite acest lucru; nu e adevarat, ei trebuie sa iubesca pe oricine si orice ca pe ei; insa..nu se intampla deloc asa a.i. ei sfarsesc in a uri sau discrimina/nu fi de acord cu homosexualitatea

NOname
| NOname a răspuns (pentru fuzzer):

"...o sa ai copii, cum vei reactiona sa stii ca unu din ei e homosexual? L-ai incuraja? Ai fi de acord cu asta?"

Scuză, dar îmi par nişte întrebări stupide şi fără sens (vezi link-ul de mai sus).

Pe copilul meu l-aş iubi şi sprijine, indiferent de orientarea lui sexuale sau eventualele experimentări pe plan sexual, care pe mine, să fim sinceri, cât timp e major, nici nu mă privesc. Nu am prejudecăţi de acest gen şi copiii mi-aş educa în aceeaşi manieră. Chiar nu văd nimic rău în asta.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Da! tu esti judecatoru in locul lui Dumnezeu, vai vai. Ce crestinatate iubitoare de bine.

| mODIN a răspuns:

De fapt homosexualitatea e complet naturala, si nici nu scrie in Biblie ca e un pacat, decat in Levedic, dar acolo mai scrie si sa nu porti bumbac cu matase, deci cine il ia in serios?

| fuzzer a răspuns (pentru NOname):

Ma rog, esti de alta parere, si respect asta. Dar eu am vrut sa spun ca atata timp cat "copilul " tau nu are probleme in plan psihic, si el e absolut normal, dar doreste sa se orienteze dupa vremurile moderne. Daca o vedeta anume este de aceasta orientare, si el sa urmeze acest drum.Adica totul sa tina de moda, si de aparente. Eu cu asta nu-s de acord.

NOname
| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Da! tu esti judecatoru in locul lui Dumnezeu, vai vai. Ce crestinatate iubitoare de bine."

Bine că ai priceput ce-ţi spuneam. Vezi că poţi?

NOname
| NOname a răspuns (pentru fuzzer):

Ei, eu nu mă bag în patul şi plăcerile nimănui, din respect, inclusiv ale copiilor mei, care cu atât mai mult merită respectul meu.

NOname
| NOname a răspuns (pentru mODIN):

"De fapt homosexualitatea e complet naturala, si nici nu scrie in Biblie ca e un pacat, decat in Levedic, dar acolo mai scrie si sa nu porti bumbac cu matase, deci cine il ia in serios?"

Ipocriţii. Şi desigur, doar parţial, doar ceea ce le convine, ca să terorizeze lumea aiurea.

| Crâstoşelul a răspuns:

Pentru ca sunt ei diliti

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns:

Nu stiu ce cred crestinii...
Eu cred ca sa iubesti si sa fii iubit/a de persoana pe care o iubesti e cel mai frumos sentiment. Daca cineva poate simti asta doar pentru o persoana de acelasi sex, am eu dreptul sa ii interzic?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns (pentru fuzzer):

De curiozitate,tu ce ai face daca al tau prunc ar fi homo? L-ai ucide cu pietre(cum indeamna Biblia) sau l-ai ameninta cu focul vesnic al iadului,probabil.

Pe bune acum... Daca (,) copilul meu ar fi homo,l-as asigura ca il voi iubi oricum,neconditionat orice preferinte ar avea el/ea.
I-as spune ca poate discuta oricand cu mine deschis despre acest lucru.L-as intreba daca doar experimenteaza,daca a avut experiente neplacute cu persoanele de sex opus, daca ii plac doar fetele/baietii sau pur si simplu iubeste in momentul respectiv o persoana de acelasi sex/daca e atras doar sexual/cand si-a dat seama/mai are astfel de persoane in anturaj/e sigur ca e vorba de iubire/etc.

As vorbi cu el/ea despre ce inseamna acest lucru, despre faptul ca lumea il va privi ciudat, legile din tara nu permit casatorii, adoptii. Daca el/ea se considera pregatit/a sa treaca peste toate astea atunci ii urez succes.As vorbi despre relatiile sexuale intre persoane despre acelasi sex(care trebuie sa se desfasoare la varsta potrivita,in conditii de intimitate si igiena,cu consimtamantul ambilor parteneri)
As vrea sa ii cunosc prietena/prietenul,sa vorbesc si cu familia ei/lui,poate punem de o nunta laughing.

I-as spune totusi ca poate fi nesigur/a de orientarea sexuala in adolescenta si ca daca vrea poate sa experimenteze,avand grija sa nu ii fie ranite sentimentele si sa nu le raneasca pe ale altora.

Ce altceva sa ii fac? Decat de dragul meu (sau al amenintarilor mele) sa traiasca toate viata intr-o minciuna,cu o masca,mai bine e el/ea insusi.
Sa fie sanatos/a si fericit/a ce altceva sa imi mai doresc pentru copilul meu?

Da, m-ar intrista pe moment gandul ca nu e la fel ca toti ceilalti, dar daca l-as/as vedea/-o fericit/a mi-ar trece.M-as bucura ca nu e necro, pedo, zoo sau gravida in 5 luni.

Scuze ca m-am bagat dar, chiar m-au tentat intrebarile tale de la sfarsit.

| milan9 a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Pederastia este o boală, dar nu una moştenită. Este o alegere greşită, nu e nimeni condamnat să devină aşa.

Aceste afecţiuni deviante nu ţin în nici un caz de genotip (materialul ereditar) ci de fenotip (influenţa mediului), influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor sau priorităţilor, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social va conduce la o dezvoltare,, deviată", deviată spre carenţe atitudinale, manifestări afective denaturate..., imorale!

Nici geneticienii nu neagă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extreme de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că "părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"!
O astfel de alegere greşită are ca premise printre altele şi lipsa unor repere morale corecte.

Nu se naşte absolut nimeni gay. Această idee, atunci când există, poate porni probabil de la o manifestare a unei afectivităţi orientate greşit.

| sublime89 a răspuns:

De cand stiu crestinii ce e natural?

NOname
| NOname a răspuns (pentru milan9):

Milan, iar începi cu stupidităţi şi nesimţiri copy-paste-ate? Ţi-am mai explicat unde şi de ce greşeşti. Eşti chiar atât de greu de cap?

| fuzzer a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Da, n-am citit tot, da asta nu inseamna ca nu iau in considerare. Inca din primele randuri scrise de tine, tu n-ai inteles esenta a ceea ce am vrut sa spun. Interpretand cele zise de mine, se observa clar ca eu nu incurajez astfel de actiuni(atata timp cat tu una incurajezi actiunile astea si le aprobi, e problema ta, daca esti indiferenta e iarasi problema ta). Plus ca esti si paranoica prin afirmatia "tu ce ai face daca al tau prunc ar fi homo? L-ai ucide cu pietre(cum indeamna Biblia) sau l-ai ameninta cu focul vesnic al iadului, probabil.". Evident ca nu l-as ucide, aici pur si simplu exagerezi, ca sa faci pe interesanta/u, si te asigur ca un om, odata ce adopta principiile bibliei nu ajunge intr-o astfel de situatie de a deveni "homo", si nici copii acestuia. Vezi tu, totul porneste de la educatie, daca copilului nu i se baga de mic pe gat 'hana montana' si alte mondenitati ce fac referire la homosexualitate, copilul nu are de unde sa invete asemenea chestiuni, evident daca parintii lui is un model.

Sa nu mai lungim povestea asta ce pare irelevanta o sa-ti rezum chestiunea cu homosexualitatea in 2 lucruri : Fie este o problema la nivel psihic, si pur si simplu nu te poti controla ( in cazul asta, un parinte normal, evident ca nu incurajeaza actiunea acestuia, dar ii respecta decizia, il indruma, si ofera sfaturi). Fie, treaba cu homosexualitatea, tine doar de aparente, si o anumita persoana incearca acest nou "curent" ce e la moda, de a deveni un "star" printre ceilalti. Si in cazu asta nu cred ca un parinte normal s-ar mandri cu copilul lui, dar parintele mereu il indruma si ofera sfaturi.

Atata timp cat tu iti educi copiii cum trebuie, sunt sanse de 000.1% sa se ajunga la chestiunea cu homosexualitatea.

Ca si o concluzie, eu unu nu incurajez astfel de actiuni, dar nici nu judec lumea, caci nu ma aflu in aceasta postura, fiecare cum crede si cum stie. Atata timp cat o anumita persoana insista in prostie pe aceasta tema devin indiferent, ca sa nu scot anumite perle pe gura.Homosexualitatea se refera la 2 termeni "legal" si "moral"--->Moral, om cu demnitate, ce nu-si incalca principiile, are stapanire de sine.---->Legal, "atata timp cat societatea nu-mi condamna actiunile cu inchisoare, sunt liber sa fac ce vreau".

O zi buna sa ai!

| Kalla a răspuns:

Nu am nimic cu homosexualii dar daca era ceva normal sa fii homosexual atunci si persoanele de acelasi sex puteau sa dea viata.

NOname
| NOname a răspuns (pentru fuzzer):

fuzzer: "Atata timp cat tu iti educi copiii cum trebuie, sunt sanse de 000.1% sa se ajunga la chestiunea cu homosexualitatea."

Dovedeşte! Nu ştiu cum alţii, dar eu mi-s sătulă de hărţuiri ("creştineşti din iubire") bazate pe prostie, prejudecăţi, răutate, dezinformare şi vorbe goale. Nu judeca ceva ce nu înţelegi şi nu cunoşti!

Veniţi cu statistici imaginare, când habar nu aveţi cu ce se mănâncă. Tu când ţi-ai ales sexualitatea? Şi dacă ţi-ai fi ales-o, să zicem, prin absurd, aş avea eu vreun drept să vin să te bat la cap cu ideile mele preconcepute şi Biblia mea, care are nivelul cunoştinţelor de acum 2.000 de ani, să-ţi spun de cine să te simţi atras şi pe cine să iubeşti, ce e greşit şi ce e corect? Nu m-ai trimite să-mi fac un control la mansardă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru fuzzer):

O sa ma bag si eu in seama.

Daca ai un copil care este gay sau lesbiana dar nu esti capabil sa il/o accepti, atunci tu nu meriti sa fi parinte.

"Ai fi de acord cu asta?"... eu da, si in mod normal, si tu ar fi trebuit sa fi de acord. Nu e treaba ta ce preferinte ale el / ea. Viata PRIVATA a persoanei respective NU TE PRIVESTE.

Nu iti plac relatiile de acelasi sex? NU LE AVEA. Doar pentru ca tie nu iti plac, asta nu iti da un drept sa te bagi in viata altora.

"este considerata de catre unii cercetatori ca fiind o boala, la nivel psihic"... m-ai facut curios, poti sa dai numele acelor cercetatori, locul publicarii studiilor, cercetarile respective si credibilitatea lor in stiinta? Stii tu, detalii pe care ar fi trebuit sa le zici de la inceput, de cand ai inceput sa zici "niste cercetatori". Apropo, e de preferat ca acei "cercetatori" sa fie cat de cat recenti nu sa fie din 1800 toamna.

Apropo, cum ramane cu homosexualitatea prezenta in alte specii de animale?

"About 10% of rams (males) refuse to mate with ewes (females) but do readily mate with other rams"

Hai sa schimbam putin "problema" pusa de tine : ce ai face sau cum ai reactiona tu daca ai stii ca unul din copiii tai este gay sau lesbiana? L-ai da afara din casa? L-ai ucide cu pietre? Ai incerca sa-l schimbi? L-ai accepta?

La urmatoarele vreau sa imi raspunzi :

Cu ce te afecteaza pe tine viata privata a altora? Cu ce te afecteaza pe tine daca Vasile si cu Ion sunt impreuna? Cu ce te afecteaza pe tine daca copilul tau e gay sau lesbiana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

1 - Zi-mi de ce apare si la alte animale nu doar la oameni.
2 - About 10% of rams (males) refuse to mate with ewes (females) but do readily mate with other rams. Cu accent pe "REFUSE".
3 - Homosexualitatea nu e normala / naturala dar un sarpe / magar vorbitor este? Sau un dragon cu 7 capete? Sau un lemn care se transforma in serpi? Mai vrei si alte exemple de lucruri "normale / naturale"?
4 - Cat despre argumentul tau cu nasterea, mai bine ma abtin.

Trebuie sa-ti refaci standardele dupa care te ghidezi atunci cand o arzi cu normal / natural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum este la moda sa fii gay si sa te plangi ca esti discriminat.
Cand o sa devina obligatoriu sa fii gay o sa incerc sa ma opun.