| bleakk a întrebat:

Homosexualitatea este ceva natural? Daca da, de ce a laut amploare tocmai acum?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inca nu s-a ajuns la un consens.

| Inferno a răspuns:

Dar cred ca o caracteristica a vietii este "dorinta" de a exista la infinit, iar orice se opune acestei "dorinte" e inevitabil in contradictie cu viata insasi.

| 4b a răspuns:

Intre 1972-1978, Gacy J. Wayne a violat si ucis cel putin 33 de tineri si adolescenti, de aproximativ 18 ani, apoi i-a ingropat in spatiul auxiliar de sub casa; una dintre victimele sale a supravietuit ''atentatiilor'' lui, dar a fost torturat cu atata cruzime incat in timpul chinurilor indurate, l-a implorat in repetate randuri pe acesta sa ''termine odata'' si sa il omoare. Gacy a replicat, amuzat: ''Ajung si acolo.''
Pentru el era ceva normal...perfect normal la exterior, dar e in firea lui sa ''intepe''.
Studiile ne arata ca toate isi au o componenta genetica, diversi factori ereditari care-si pun amprenta asupra noastra, tralala...
Numa' bine

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Vazusem mai demult pe discovery o emisiune legata de homosexualitate cum ca cu ea te nasti.
Era un mic exemplu, un copil s-a nascut cu doua sexe, parintii au ales sa fie baiat ( i s-a extirpat uterul, etc), a fost crescut ca un baiat, dar a ales sa fie fata. Creierul unei femei este diferit fata de un barbat, iar barbatii cu obiceiul de a fi femei si vice-versa, au creierul ca a unei femeie, sau femeile a unui barbat.
Eu tin sa cred ca este o greseala naturala, adn-ul a a avut de suferit si s-a nascut un barbat sau femeie, in corpul unui femei sau barbat. Nu am nici o problema cu ei, nu e vina lor ca natura mai greseste, fiecare e liber sa faca ce vrea cu viata lui atat timp cat este legal si moral, si mie mi se moral ca fiecare sa faca ce doreste cu corpul sau.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

Recomand sa vezi primul meu raspuns din acest post.

| relian a răspuns:

Natural este, artificial nu vad cum ar putea fi.Omul este ceva natural, ca de altfel tot ce exista pe pamint si in univers.De cea luat amploare intrebi? In primul rind inainte informatia nu circula cu viteza de astazi iar apoi e normal daca ar fi sa creasca numarul lor pentru ca si populatia lumii a crescut.Deci totul creste direct proportional.Sint chestii mai ciudate sa le spunem dar ele sint naturale, in lumea vie exista homosexualitate oriunde.

| minrest a răspuns:

Nu a luat amploare. Cam 1, 5 % din populația masculina, în tarile dezvoltate unde au curaj sa se declare, în trecut erau mult mai mulți.

| sublime89 a răspuns:

Mie nu-mi plac expresiile astea "natural", sau "artificial". Cam tot ce exista e natural, intr-un anume fel, prin simplul fapt ca universul a permis existenta acelui lucru. Universul e Natura, nu? Si mai natural ca universul nu e nimic. Daca fenomenul homosexualitatii exista in natura, atunci e natural. E observat si la alte specii, nu doar la om.

Nu a luat amploare acum. Homosexualitatea a existat de cand exista oameni. In Antichitate era la ordinea zilei, si era un fenomen mult mai tolerat decat in lumea crestina sau musulmana care a urmat. In prezent cu siguranta traiesc mai multi homosexuali decat oricand, si asta pentru ca numerul oamenilor de pe pamant nu a fost niciodata atat de mare. Cu cat ai mai multi oameni, cu atat ai mai multi homosexuali.

| suffarstar a răspuns:

Evolutia nu ar avea niciun motiv sa creeze asa ceva, nici pentru perpetuare, nici pentru supravietuire. Nu sunt de acord cu ideile preconcepute, dar nici cu homosexualitatea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru suffarstar):

Recomand sa mai vezi documentare despre evolutie atunci. ca sa intelegi mai bine cum functioneaza. poti cauta pe google motivele. sigur le gasesti. nu poti nega ce au observat in natura oamenii de stiinta la 500 de specii. evolutia nu a creat pentru supravietuiere... ci asta a iesit din urma celor care au reusit sa isi transmita genele mai departe. e o greseala fundamnetala pe care o faci. cand te vei informa mai mult vei intelege mai bine. uite aici un documentar foarte bun despre evolutionism https://www.youtube.com/watch?v=A0VnuhHq5m0

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Iti multumesc de clip,il voi urmari. Nu mi se pare logica aparitia acelei gene a homosexualitatii, desi poate tine de sansa. Evolutia inseamna adaptare, corect? Nu neg ce au descoperit oamenii de stiinta, dar cred ca exista o diferenta intre homosexualitatea la om si celelalte specii. Revin dupa ce vad clipul, poti lasa raspuns.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru suffarstar):

Welcomed. la baza nu vad de ce sa fie o diferenta intre homosexualitatea la animale si la om. vorbim dupa ce vezi documentarul.
eu la master informatica faceam chiar un software ce reproducea procesul genetic pentru a rezolva probleme https://www.youtube.com/watch?v=ejxfTy4lI6I
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/

| OOOLEOOO a răspuns:

Probabil pentru ca in prezent exista mai multa libertate de exprimare.

Sunt revoltat de mentalitatea Romanilor care inca sustin " I-as impusca pe toti in cap " joker sau nu asta e tiparul de gandire in Romania

Am fost uimit, timp cat am locuit prin Irlanda, sa vad libertatea de exprimare a oamenilor, intalnisem oameni care recunosteau latura lor sexuala cu zambetul pe buze fara frica de a fii judecati de societate indiferent ca erau gay bisexuali sau lesby

Libertatea de a fi este un drept pe care nici Dumnezeu nu ar trebui sa ti-l interzica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este ceva natural.
Ca in fizica, opusii se atrag.
Daca este invers se duce dracu' totul.
Iti dai seama cat de nasol s-ar simtii un copil adoptat de un cuplu homosexual?
Este in regula sa ai un prieten foarte bun de acelasi fel cu tine, insa nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"este ceva natural"... da, mai ales ca se intalneste si la alte animale nu doar la oameni.
"a laut amploare tocmai acum"... homosexualitatea este foarte veche si se intalneste si in trecut deci nu ai cum sa zici ca a luat amploare acum.

Ca se vorbeste mai mult despre acest subiect e altceva. Probabil asta ai vrut sa zici. Da, in prezent subiectul "homosexualitate" a luat amploare in sensul ca este din ce in ce mai des discutat. De ce? Pai pentru ca devenim mai "oameni".

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

tine de codul genetic. nu de anturaj etc. cum e mitul la crestini. stiinta a dovedit ca aproximativ 10%-15% din 500 de specii de animale au comportamente homosexuale. http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals
a luat amploare pentru ca se fac parade gay iar televiziunea nu exista acum sute de ani. dar ca procent din populatie sunt probabil cam la fel.

| LaLaura a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Multumesc, dar stiam despre lucrurile acestea la animale.
Stiai ca un acelasi melc poate sa fie si mascul si femela simultan sau la intervale diferite?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru LaLaura):

big grin

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu. mai bine iti bag eu tie un report ca sa iti bage apoi adminul un ban pe site. daca ai atitudini de astea extreme iti recomand sa mergi intr-un stat primitiv cu musulmani.

| Wehrmacht a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da...chemi pe altu' sa faca ceva impotriva unuia care nu-ti convine, acest ceva neavand vreun efect asupra modului de gandire pe care l-a manifestat.E echivalent cu "e ok cat timp nu-l vad".Mai bine va duceti astia ca tine intr-un stat al dracu' de civilizat unde totu-i roz cu forta si unde toate probleme-s mascate, nu rezolvate ca si exemplul cu musulmanii l-ai putut da datorita unora ca tine care n-au facut nimic sa ii opreasca.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Poti merge cu el. nu e o problema big grin

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Tarile dezvoltate au priceput ca homosexualii nu sunt bolnavi mintal sau posedati de diavol (lucru ce in stiinta medicinei nici nu exista. cand chemi salvarea nu vine cu crucea sa te vindece de diavolii care te deranjeaza. ci cu stiinta). amuzant e ca tocmai in randul preotilor sunt multi homosexuali happy. pe sistemul hotii striga hotii.