| Apokales a întrebat:

Homosexualitatea este o problema genetica, psihologica sau datorata mediului. Este ceva natural?

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Se poate ca fiecare din aceste variante sa fie valide, in egala masura.
Nu ma incred in "descoperirile" stiintifice, la capitolul asta.Ele au o agenda, aceea de a elimina discriminarea, atat de pregnanta in timpurile trecute.Cateva "descoperiri" stiintifice nu au nicio legatura cu impartialitatea academica, ci cu diferite curente sociale ce activeaza in sprijinul sau defavoarea unei comunitati.
Stiinta spune ca homosexualitatea este pur genetica, adica individul este deja predispus tendintelor sexuale de acest tip, inca de la nastere; cu alte cuvinte, persoanele gay nu ar trebui discriminate pentru ca stiinta spune ca nu e vina lor, ca nu se pot abtine.Intr-adevar,sexualitatea odata definita NU se poate abinega.Dar aceasta descoperire vine in sprijinul activismului LGBT, care s-a straduit, ceva timp, sa obtina legiferarea homosexualitatii, intr-o era in care aceasta conditie era inclusa in categoria bolilor mentale si disfunctiilor sexuale.Prin aceasta descoperire si prin acceptarea ei la nivel global, activismul de acest tip are cale libera catre alte si alte obiective setate, pe care le observam implinite astazi:casatorie, adoptie etc.

Ce vreau sa spun este ca NU reneg legitimitatea acestei "descoperiri" pe scara larga.Sunt foarte convins ca foarte multe cazuri de homosexualitate SUNT genetice.Dar este absurd sa te lasi purtat de iluzia generalizarii,sa consideri ca explicatia genetica acopera toata comunitatea gay, pentru ca nu este asa.

Este FOARTE adevarat ca traumele din copilarie au posibilitatea sa schimbe intr-atat de mult chimia creierului, incat aparitia unei astfel de orientari sexuale nu pare deloc neplauzibila, in anumite cazuri, in anumite persoane.(si cunosc)
Apoi, homosexualitatea este o disfunctie sexuala.Este anormala.Nu neaparat boala, dar sa spui ca orice altceva in afara de heterosexualitate poate fi catalogat drept "normal", este o eroare fundamentala.
Nu poti vorbi despre "natural", cand discuti despre homosexualitate.Atractia sexuala fata de acelasi sex, daca se incadreaza in genetica, este o eroare a naturii, o anomalie, deoarece oamenii nu au fost conceputi pentru asa ceva.

Nu aduc niciun "hate" nimanui, apropo.Consider ca doi barbati sau doua femei merita sa se iubeasca.Doar spun ca ar trebui sa nu mai privim aceasta orientare ca pe ceva normal, sau ca pe ceva natural, pentru ca nu e.(de unde aversiunea mea fata de casatorie si adoptie)

| Apokales explică (pentru Teffan):

Cred ca asta-i atitudinea. Este ceva anormal, lumea trateaza ca pe ceva normal de frica discriminarii si trecutului violent. Si propaganda intinsa la maxim de LGBT pentru ca exista un cadru ce le permite asta acum. Iar stiinta nu face nimic pentru indreptarea problemei pentru ca nu doreste discriminare, exclusivism.
O ultima intrebare, ce parere ai despre acest inclusivism, chiar trebuie sa ii tolerezi, devine o mandrie ca te manifesti ca homosexual si ca esti langa ei, pentru unii? Eu unul nu pot sa ii sufar laughing.

| Teffan a răspuns (pentru Apokales):

Da, dupa părerea mea, homosexualitatea merita tolerata, indiferent dacă e sau nu normala. Dar acea toleranta trebuie sa aibă limite, nu trebuie sa se ajungă pana la nivelul căsătoriei și adopției de copii.
Sa știi ca nu oamenii în sine sunt problema, ci activiștii care țin cu orice preț sa bage pe gat cultura și politica lgbt, extrem de agresiva și impunătoare. Cu ei ar trebui sa ai ceva, mulți straight, nu cu persoanele gay.
Am vorbit strict despre atracția sexuala, dar atracția emoțională este ceea ce ii umanizeaza, ceea ce ii aseamana fiecărui cuplu heterosexual normal, și ceea ce i-ar diferenția de mulți heterosexuali pe care nu ii pot include in categoria "uman", ei fiind simple animale, sub-umani obsedați sexual, mult mai perversi decât cel mai pervers gay.
Atitudinea de grobian microbist, homofob și misogin in același timp, combinata cu tendința spre masculinitate toxica, nu mi-o pot însuși, și nu doresc sa am nicio legătură cu acest tip de oameni.

| Apokales explică (pentru Teffan):

Faza cu adoptiile nu sunt sigur, desi nu as fi de acord cu ea, citeam ca cei mici, care au parinti homosexuali, nu au probleme de comportament si nici inclinatii sexuale deviante. Care-i parerea ta despre adoptii, mai exact?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Normal ca nu au, ci din contra, dat fiind ca cei de acelasi sex se pot intelege mai bine, fiind mai compatibili, s-ar putea sa le fie chiar mai bine la copii. Si daca nu au in gene sa fie LGBT nu vor fi, nu conteaza ca parintii adoptivi sunt.

107 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Homosexualitatea nu este o problema,putem vorbi de cauza ei,eu din ce am citit poate sa fie din cauze genetice si poate datorita mediului in nici un caz aceste persoane au o problema psihologica,nu exista natural, pentru ca natura nu are un scop,sens,totul e asa la intamplare,cauza si efect,natura nu este constienta de existenta sa,pentru cei care spun ca iti poti schimba orientarea sexuala sa imi dovedeasca ca sunt atrasi de acelasi sex,asa ceva nu se poate,sunt pers care descopera mai tarziu in viata ca sunt gay si uni spun ca tia schimbat oreientarea, nu a schimbat nimic, eu fiind hetrosexual nu o sa simt in vechi nimic pentru barbati, nici daca e fat frumos din poveste, poate uni bisexuali nu stiu ce sunt, dar un gay e gay si ramane pe viata simplu, desi eu cred ca cauza este genetica 100%

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După mine este un handicap. Se poate să spune că e natural, dacă asta te satisface.
E nenorocit.

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Nu ma satisface, Adrian. Dar vreau sa aud mai multe pareri, subiectul incepe sa ma calce pe nervi si inainte sa calc pe cineva pe cap vreau sa stiu ca am avut dreptate laughing. Si daca este un handicap, de ce lumea nu cauta solutii? Ce creaza acel handicap, natura?

| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Am o părere a două persoane avizate. După ei nu există soluții.
Soluția ar putea începe cu educație sexuală asumată de către familie și școală.
Apoi studiul fenomenului fără prejudecăți.

| Apokales explică (pentru sadrian46):

Deci astea ar fi masurile pe care le-ai lua tu, personal? Educatia sexuala si studiul fenomenului fara prejudecati, nimic mai mult?

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

Pentru ca lumea e preocupata de alte lucruri.Fiecare incearca sa mearga pe drumul lui, unii gresesc mult si se lovesc cu capul de asfalt si invata ceva, altii nu invata nimic.Altii nu se lovesc niciodata de unele probleme pentru ca au noroc.
In cazul homosexualitatii,s-a practicat de cand lumea si au fost mereu vazuti de sus,acum lumea s-a schimbat si a inceput sa inteleaga ca trebuie sa existe o toleranta ca sa nu existe probleme in societate.
Unii iau toleranta asta drept slabiciune si se folosesc de ea,dar,nu uita toleranta asta e necesara,indiferent despre ce vorbim,ca sa nu existe razboaie si sa existe stabilitate in societate.
Daca te intereseaza cum a ajuns lumea cum este in ziua de azi trebuie sa te uiti la istorie.
Iti recomand un videoclip,explica destul de bine evolutia societatilor,inclusiv cea in care traim,de ce exista oameni care traiesc drame iar altii sunt fericiti,de ce apar in societate revolutii si multe altele.
Ce e realitatea pana la urma? Suntem liberi sau ne controleaza cineva perceptiile despre realitate?
Eu cred ca suntem rezultatul evolutiei si avem in noi sentimente precum dragoste,acceptare,iertare,simtim cand apropelui ii este rau,dar avem si sentimente urate care apoi pot duce catre violenta si razboi precum ura,gelozie,indiferenta,lacomie si tradare.
Ar trebui sa ne acceptam trecutul si istoria si cu bune dar si cu rele pentru ca daca nu invatam din istorie,ea se repeta.
In cazul de fata, nu trebuie nici sa te apuci sa omori gay pe strada cum au facut multi, dar nici sa acceptam lucruri care sunt aberatii, de exemplu daca eu ma gandesc maine ca vreau sa fac sex cu un delfin ar trebui sa existe oameni sa te opreasca si sa iti spuna de ce nu e bine, nu sa te incurajeze.
Ai aici video-ul si inca unul, foarte interesante.
https://www.youtube.com/watch?v=dwLKaPwUKlk
https://www.youtube.com/watch?v=RST8VOlT9H8

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

Ce ai vrea sa se faca mai mult? De la educatie pleaca totul sa stii.

| Apokales explică (pentru StrongHeart):

Stiu ca realitatea asa cum o privim noi este subiectiva si nu dau in cap nimanui pe strada, dar am auzit idea ca este naturala homosexualitatea. Si am inceput sa am unele indoieli, asa ca am zis sa cer mai multe pareri. Am niste idei mai conservationiste si nu-s de acord cu multe chestii noi, dar vechi, in societate.
Am auzit ideea ca apar homosexuali, nu apar, doar se manifesta mai des ca nu isi iau topoare-n cap.

| sadrian46 a răspuns (pentru Apokales):

Eu personal nu pot lua măsuri.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Sa sti ca uneori poate fi un avantaj, ma refer la cei bi, ca pot alege, democratie! Pana la urma e nedemocratic sa ti se impuna doar un drum. Adica cum? Esti pro o tara care chipurile e modelul democratiei, si acum o dai la intors?

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Când e vorba de viață, dacă bagi democrația la înaintare, nu discut cu tine.
Demo crație înseamnă legea, puterea poporului, adică a cetății din care faci parte, nu să faci ce-ți trece ție prin cap. Demo crație după mine nu înseamnă să alegi destrăbălare în numele libertății personale.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pana la urma nu bag la inaintare democratia, zic asa facand abstractie si de ea, ca daca ei asa sunt, aia e. Dar destrabalarea da, e tampita, aia pe care o fac la manisfestatii, circul ala idiot cu picturi, prosteli.

Normal ca democratia inseamna sa faci ce vrei doar in limita sa nu faci rau altora, nu sa iesi in cucu gol pe strazi, nici asa.
Dar na, am zis sa ne respectam toti, sa ne acceptam cum suntem, si atat, ce faci ei acasa, e treaba lor.
Ca daca asa sunt genetic, nu au ce face, nu e vina lor, nu au de ales, nu merge cu sexul opus, atat timp cat nu se dau in balci pe strazi, e okey zic eu.

De ex in SUA au fost manifestatii in fundul gol! Am ramas tablou, dar culmea fara nici o legatura cu LGBT, era cu totul altceva, cum de au permis asta nu am priceput.

| Mosotti a răspuns:

Este genetica, atractia sexuala nu depinde de mediu, iar aia cu psihologicul nu tine, chiar daca in urma la ceva apare, asta nu face decat sa scoata la suprafata orientarea, dar ea era acolo si inainte, altfel ori ce ar fi, tot nu te va atrage acelasi sex, ca dovada ca-s milioane de oameni cu probleme psihologice chiar si din traume sexuale dar nu au devenit homo sau les, pentru ca orieantarea sexuala este intr-o zona a creierului mai primitiva, chestiile psihologice sunt in zonele mai superioare, pentru ca daca ne gandim bine, o sa observi ca la acelasi mediu, aceleasi traume, oamenii pot reactiona diferit, deci insasi reactia prihologica depinde de genetica.
Genetica e scheletul, restul sunt haine, care vin pe acel schelet.

Chiar si indoctrinarile, la unii merg, la unii nu, unii se prind ca-s o prostie, altii preiau.
Deci este ceva natural genetic, este o altfel de normalitate, ca si normalitatea asta este relativa, nu trebuia sa fortam ca doar intr-un fel sa fie normalitate, ca atunci nu mai e democratie, doar in dictatura si nazism se impune o cale (in orice domeniu zic), iar celelalte-s considerate anormale, defectiuni, adica se ia dreptul omului de a alege.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

De acord, mai putin la ultima parte, la faza cu este o altfel de normalitate. Este ca si cum ai privii pe unul cum se taie pe gat si ai spune: aaa..., dar este ceva normal, este in codul lui genetic, e ok. Este creat de natura, ca sa poti spune ca este natural, dar nu este functionala toata treaba asta, nu poti sa duci specia mai departe. Si scapa pentru un moment de ideea asta ca trebuie sa fie democratie, in deciziile importante nu poporul decide.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu se rezuma totul sa duci specia mai departe, nu suntem sclavii nimanui, fiecare alege ce vrea sa faca, se rezuma la sa ne simtim bine, multumiti, atat, sunt destui care duc specia, si daca o mai duc mult, iese razboi, ca si asa suntem prea multi.
Este functional, ca te simti bine fie doar sexual fie si sentimental ca la orice relatie, deci aici ai gresit fatal ca nu e functional, nu e functional cand nu puteai fi satisfacut sexual sau/si sentimental.

De multe ori e mult mai bine fara copii, fara balamuc si altele, chiar un psiholog zicea ca daca apare vreun din asta, 50-60 % suna a divort, insa majoritatea duc specia, deci nu va fi problema, astialalti sunt putini. De multe ori dusu speciei e in detrimentul cuplului. Ce motivatie am eu sa-mi stric relatia pentru sa duc specia?! Nu toate cuplurile sunt asa, insa foarte multe se duc, femeia nu mai are timp, se ingrasa, nu mai da sex ca-i scade libido, ignora barbatul, deci nasoleala.

Comparatia cu ala care se taie, este non sens, ca ala isi face rau, o normalitate buna ma refer, ca si cealalta hetero (am uitat sa specific), la aia ma refer ca nu e problema, nu una malefica. Astia intre si sunt la fel de okey cum esti tu hetero.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Ideea era ca natura ne inzestreaza cu functia de reproducere, ei n-o pot indeplini, deci nu sunt in regula din punct de vedere biologic. Daca ai o atitudine conservatoare vei vedea ca homosexualitatea nu este de acceptat ca fiind normala. Si nu fericirea te tine in viata ca sa fie pe primul loc, ci obligatiile din viata ta, ele dau importanta vietii tale. Asa ca iti mai pun inca o intrebare: ce te tine in viata cu adevarat? Fericirea sau faptul ca viata ta are o importanta avand obligatii de indeplinit?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

SI daca nu o vor indeplini reproducerea ce?! Care e problema? Pot alege sa da, sau sa nu, nu sunt sclavul naturii sa ii fac copii fortat, am dreptul democratic sa nu, poti fi fericit si asa, poate mai fericit ca-s mai liber, sunt totul pentru partener si el pentru mine. Deci nu e chiar asa. Deci sustii dictatura naturii tu!

De unde ai scos-o ca obligatiile dau fericirea?! Fericirea o da, ce-i place omului sa aiba, sa faca, nu altceva. Sigur ca obligatii avem toti, nu scapam, dar nu alea ne fac fericiti si multumiti, ci rezultatul bun. Sa fi iubit, sa iubesti, sa fi simpatizat, dorit, placut, sa ai un job bun, un salariu bun ca sa poti sa-ti faci alte placeri, cam asta este. Altfel care mai e sensul vietii?! Ca ea si asa in sine nu are nici un sens pana la urma, dar daca e, macar sa ne bucuram de timpul asta.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu am zis ca obligatiile dau fericirea, ci mai degraba ca obligatiile sunt mai importante decat fericirea individului. Asa ca nu ar trebui sa pui fericirea pe primul loc in existenta omului, cautarea fericirii cu orice pret este o gandire liberala. Mai bine pastrez acea intrebare pentru altadata.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Aaaoleu, mai rau, de ce sa fie obligatiile mai importante decat fericirea?! Aici chiar nu pricep.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Pentru ca obligatiile dau un scop vietii, in schimb fericirea este efemera, iar scopul vietii nu este fericirea insasi. Cel putin asta consider eu. Tu ce zici?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

De ce sa dea obligatiile scopul?! Adica ceva negativ cumva, eu zic ca scopul este sa ne bucuram cat mai mult de viata, pentru asta lupta toata lumea! Nu lupta sa aiba ca scop obligatiile.
Nu neaparat fericirea, multumirea, bucuria de orice lucru marunt pe care-l putem face. Oricum avem obligatii, dar nu sunt de dorit de mai nimeni.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Cred ca nu am folosit cuvantul potrivit, mai degraba responsabilitatile. Daca fericirea este unicul scop, atunci de ce nu sunt legalizate drogurile pentru o fericire falsa, fericirea vine ca un efect al responsabilitatilor duse pana la cap si al scopului tau indeplinit. Scopul nostru nu este fericirea, societatea umana dupa milenii de dezvoltare nu este mai fericita, si-a sacrificat adesea fericirea in schimbul puterii si prosperitatii. Te rog, hai sa incheiem cu subiectul principal cu cateva concluzii:
- homosexualitatea este cauzata in primul rand de gene, prea putin de psihic, cat si mai putin de mediu.
- propaganda LGBT este una agresiva
- adoptiile sunt un lucru benefic in randul parintilor cu acelasi sex pentru ca creeaza o armonie in casa, fata de doi parinti hetero, dar care se cearta zi de zi
- homosexualitatea este relativ nenaturala, dar si anormala, din punct de vedere biologic blocheaza functia de reproducere a individului
- stiinta nu are nici un motiv pentru a remedia aceasta problema de natura genetica si nici indivizii in cauza
- biserica, si aici sper sa nu imi iau mult hate, are o atitudine conservatoare si respinge acest curent si nu tolereaza propaganda LGBT. Biserica are rolul de a conserva traditiile si obiceiurile
- educatia sexuala ar trebui sa existe in scoli, cat si acasa. Copiii ar trebui sa traga singuri concluziile, in mod cat mai obiectiv.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Mda, o fi si cum zici tu cu responsabilitatile, nu stiu, dar drogurile distrug, in 2 saptamani esti pa, ma refer la un concediu, o masa cu prietenii, un film, o plimbare, o mancare buna, chestii din astea marunte, o relatie de calitate, un job si salariu bun.

Acuma cu liniutele:
1- corect
2 - nu o vad ca pe o propaganda ci ca pe o cerere de drepturi egale cu ale celorlalti (asa zice si prietenul meu ca e propaganda), nu vad nicaieri ca se incita la a deveni si ceilalti pe invers sau trans!
3 - Corect la patrat, parintii de acelasi sex se inteleg mult mai bine, desi am zis, exista probleme si acolo ca in orice cuplu, dar e mai bine ca dincolo.
4 - Corect din punct de vedere biologic adica din punct de vedere ce sa faca un sclav pentru stapanul lui natura, insa in mod normal este bine caci nu trim doar sa ne reproducem cum vrea natura, mai traim si pentru altele, iar daca nu reproducem nu inseamna ca nu e okey.
5 - Corect, nu au nici motiv si nici posibilitatea sa elimine, nu are de ce, daca ei se simt bine asa si nu le e nasol, schimbi ceva cand nu face bine.
6 - corect si cu biserica, de aia e bine sa ne desteptam si sa nu mai gandim cum vrea biserica.
7 - corect, educatie sexuala se face totusi in scoli in afara, nu se face educatie sociala adica cum sa ne purtam, cum sa ne purtam in relatii, ce si cum, sa stie copilul la 16 ani cum sa gestioneze o relatie, nu abia la 30 sa se destepte pentru ca, cand trebuia nu era pregatit.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

In biserica vad inca un factor foarte important care poate schimba totul, dar nu vad schimbarea inca. Si inca cred ca este propaganda pentru ca nimeni nu cred ca ar investi bani pentru homosexuali, in afara de LGBT, pentru experimente sociologice din care sa rezulte apoi ca este normal sa fie asa. Si de unde faza, pe care am auzit-o la un prieten, ca dupa la 10 copii facuti, ultimii 2 au 20% sanse sa fie homo., cum ca natura ne spune prin asta stop reproducerii, voi ati auzit o asemenea chestie?!

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu trebuie sa investeasca nimeni in LGBT! Muncesc si ei, produc, se intretin ca si noi, doar sa ii lasam sa adopte, sa se casatoreasca (daca tot au tampenia asta in cap ca si ceilalti, de se duce dracu tot dupa, cum e in majoritatea cazurilor, cei fara o duc mult mai mult cu relatia). Si sa nu mai fie discriminati, atata tot. Nu mai mult.

Aia cu copiii e vrajeala, natura e tampita, nu spune deloc stop reproducerii, ea vrea in prostie (de ce, nu pricep, ca pana la urma si fara noi, pamantul merge mai departe ca miliarde de planete), macar ponderat sa fie treaba. Daca ar face toti copii dupa cat sex fac, ce ar fi?! Ca natura asa vrea.
Aia sunt si alta categorie, cum e normal, sa fie si diversitate. Se pastreaza ca sunt destui si bi, iar aia se mai reproduc.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

laughing Ok, dar tot nu suport manifestatiile astea. De parca eu, ca heterosexual, m-as duce vreodata in strada sa-mi laud orientarea sexuala. Mi-a placut ce s-a intamplat in Rusia, i-au luat la bataie in strada si in Polonia domina conservatorismul laughing.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Aaa, alea nu le suport nici eu, cand se scalambaie, se picteaza ca toti dracii, e urat, se prezinta prost si se fac de ras, si eu i-as lua la bataie. Trebuia sa manifesteze civilizat, imbracati ca oamenii si sa ceara drepturile si atat, nu cu fala, dat in spectacol.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca este ceva cumulat intre o afectiune hormonala la care se adauga si o componenta psihologica, cu alte cuvinte acestia nu sunt normali, au o dereglare as spune genetica.

| SG1995 a răspuns:

Natural, da.
E puțin din toate, sexualitatea ca și personalitatea (e și legată de persoanalitate oarecum) e influențată de toți factori dați de tine: genetică, psihic, mediu.

| Apokales explică (pentru SG1995):

Iti multumesc mult, ai fost primul care m-a lamurit cu niste lucruri. Si lui Mosotti (user) la fel.

| SG1995 a răspuns (pentru Apokales):

As putea dezvolta subiectul ca chiar m-a interesat și la un anumit nivel am înțeles și eu problema spinoasa a sexualități.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mă simt mult mai normală decât mulți de aici laughing.

| Apokales explică (pentru supadeceapa):

De ce zici asta?

| aXy99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Esti subiectiva.

| supadeceapa a răspuns (pentru aXy99):

Toți suntem.

| aXy99 a răspuns (pentru supadeceapa):

Asa e.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Salutare TheOracle, in Biblie scrie ca Dumnezeu stia ce fel de om o sa fi tu in viata asta inainte ca tu sa te nasti, Dumnezeu decide ce fel de om vei fi in viata si asta prin nastere. O alta presupunere ar fi ca copii redusi in gandire sunt predispusi spre sodoma si gomora s-au singuratate iar preotii din Romania si din Europa de Est spun ca Dumnezeu iti blesteama copii si nepotii din cauza pacatelor pe care le ai:

"Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei. Să nu ai alți dumnezei in afară de mine! Să nu-ți faci chip cioplit și nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, și din câte sunt pe pământ, jos, și din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujești, căci eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care-i pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce mă urăsc pe mine, până la al treilea și al patrulea neam, și mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce mă iubesc și păzesc poruncile mele" (Ex 20, 2-6). Formularea catehetică este: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău. Să nu ai alți dumnezei în afară de mine; să nu-ți faci chip cioplit, ca să te închini lui".

Deci prin concluzie lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale in strainatate oamenii din categoria asta muncesc, platesc taxe, contribuie la bugetul de stat si la casa de pensii.

Inca ceva exista o teorie veche de cand lumea care suna cam asa: "Daca copilul e prost la cap inseamna ca si parintii lui sunt la fel de prosti ca el" de ce asta? e simplu copilul e oglinda parintilor ii mosteneste pe ei. La romanii e o vorba din batrani care suna cam asa "Ce se naște din pisică, șoareci mănâncă." asa si cu prostii.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt ateu, dar suna destul de dur ceea ce spui. Am auzit asta, dar sa ii pedepsesti pentru pacatele parintilor, mi se pare nedrept. Si cred ca lumea nu se duce de rapa, suntem in regula la capitolele foame, razboi, molime, le-am eradicat pe toate. La nivelul societatii, simt ca se duce naibii!
Individualismul ne-a indepartat de familie, in Romania inca nu de tot, dar urmeaza.
Unii accepta ideea de a veni niste refugiati care-s de fapt niste imigranti ce forteaza granitele, invadatori. Daca stramosii nostri ar vedea ce se intampla acum cu Europa s-ar crucii in mormant, si-au dat sangele pentru a lupta cu otomanii, iar acum ii primim cu bratele deschise.
Pe plan politic suntem praf.
Si mai este si chestia asta cum ca daca nu accepti homosexualii, nu esti deschis la minte. Te privesc de parca esti un inapoiat pentru ca nu esti de acord ca unii sa se "combine".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Esti de acord cu marsul Gay pride? Au facut si in Cluj anul trecut. Profii de la facultatea FSPAC au mers sa arate ca sunt alaturi de ei. Imi pare ca libertatea absoluta duce la tiranie, esti sclav al placerilor si crezi ca poti face orice pe pamant. Defilam pentru libertatea de a fi devianti? Pai nu are nimeni treaba cu cei diferiti dar nu faceti turul orasului. Nici ca hetero nu m-as duce sa fac turul orasului sa arat ca sunt cel mai bun. Imi pare rau dar cand ma gandesc la pacatele sexuale cum ar fi homosexualitatea, incestul si altele ma gandesc la Sodoma si Gomora. Daca a trebuit sa se coboare Sfanta Treime sa vada daca sunt chiar asa de pacatosi, inseamna ca pacatele astea sunt chiar strigatoare la cer. Bine ca sfanta treime a venit in primul rand pentru Avraam sa-i vesteasca nasterea unui fiu la batranete dar asta e alta treaba.
E strigator la cer sa mergi impotriva naturii. Marile orase si marile universitati din tara tind sa accepte tot mai multe idei nepotrivite pentru niste tineri educati ce ne tinem.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt de acord cu nici un mars, am zis eu asta?!
Daca sunt ateu nu inseamna ca nu sunt de acord cu morala crestina sau ca urasc tot ce inseamna biserica. Nu suport nici modul in care este interpretata libertatea, desi imi place sa fiu liber, chiar daca stiu ca nu sunt si nici nu voi fi vreodata. Si repet urasc modul cum este inteleasa ideea de a fi deschis la minte, open-minded.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

"La nivelul societatii, simt ca se duce naibii!" uite ce cand faci un copil tu il cresti te ocupi de el practic da, dar in ce priveste educatia si limbajul acolo nu prea ai timp sa ii explici pentru ca esti la munca si dupa ce vi de la servici obosit si fara chef de viata nu mai stai sa pierzi vremea.
Prostia e impartita in mod egal atat la barbati cat si la femei, cat despre gena asta a homosexualitatii eu mi-am spus punctul de vedere mai inainte. E pacat ca un barbat sa poarte haine de femeie si o femeie sa poarte haine de barbat.
Copilul de mic trebuie dus la medic, psiholog, preot si mai ales are nevoie de parinti alaturi. Fiecare miscare pe care o face omul pleaca de la creier, fiecare gest si asa mai departe, acum nu stau sa intru in detalii.

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Adica eu sunt domnu dumnezeu si sa nu mai ai altii, deci sunt un dictator si te oblig sa fi cu mine, ce e ma asta? Tu nu vezi ca e dictatura?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Probabil a spus-o in felul asta ca omul sa nu se indepartze de EL.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

La ce anume te referi?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

In momentul in care oamenii se indeparteaza de Dumnezeul biblic si se inchina la idoli devin condusi de placeri si iubitori de sine, asta doreste Diavolul de la noi cu asta se hraneste si il face mai puternic. "Cand Dumnezeu l-a creat pe om la facut dupa chipul si asemanarea lui" ce a vrut sa spuna cu asta, ca EL e in fiecare din noi este tovarasul nostru de la nastere pana la moarte la bine si la greu numai constiinta noastra care ne trezeste amintiri din viata asta ne face sa realizam cate greseli am facut.
E adevarat pacatele nerecunoscute in fata preotului duc la prabusirea omului si ii afecteaza pe copii prin pacatul stramosesc, de cele mai multe ori daca avem pacate sa indemnam spre pocainta daca vrem sa fim iertati la judecata.
Copii nu sunt vinovati cu nimic ca s-au nascut asa, multi dintre ei regreta faptul ca s-au nascut in lumea asta numai ca sa nu mai sufere si sa se chinuie atat.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Totusi, observ ca biserica ortodoxa nu isi schimba atitudinea in nici un fel fata de noile curente din societate, nu ma refer aici la homosexuali, ci la evenimentele recente. In clubul Colectiv, au suferit multi dintre tinerii nostri si reactia conducerii bisericii a fost aceea ca sunt satanisti si ca d-aia s-a intamplat nenorocirea. Si nu pot sa nu ma uit la catedrala aia a Mantuirii Neamului si sa nu ma gandesc la cati oameni sarmani ar fi putut fi ajutati si scosi din saracie. Chiar si preotii nostri nu au parte de conditii mai bune, unii dintre ei sunt trimisi la mama naibii sa slujeasca si li se cer taxe enorme pe care trebuie sa le ia de la enoriasii saraci si naivi, cu multe probleme de sanatate si batrani. De ce nu vad nici o schimbare in bine?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

"De ce nu vad nici o schimbare in bine?" simplu ROMANIA. Guvernul comunist a facut multe in schimb guvernul capitalist a distrus totul tot ce ne-a mai ramas este sufletul ca in rest nu mai avem nimic. Romania a fost singura tara din lume care si-a platit toate datoriile inainte de termen cu vreo 4 luni si asta a fost in 1989 acum suntem plini de datori, rate, taxe si impozite. Se doreste sa fi prost cu cat esti mai prost cu atat vei fi mai usor de manipulat, controlat si folosit de smecherii de la putere care vor totul https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w

AICI nu mai e de trait, cine are ochi sa vada vede cine nu merge inainte ca prostul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Sa sti ca in viata asta nimeni nu iti vrea binele, tu stii ca lumea e rea fiecare isi vede de propriul interes.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Guvernul comunist a tortura si oameni, de ce nu se vorbeste despre asta? Democratia da randament cand avem votanti educati, nu ce am vazut in 2016, parca vad ca iar se voteaza cu PNL si PSD in proportii mari. Si aia nu a fost revolutie, ce revolutie e aia cand dai jos un dictator si pui la conducere "pretenasi" de-ai lui? Inca nu am scapat de liderii comunisti.
Iar lumea nu este rea, este doar proasta. Daca mai citesti din cand in cand sansa ca persoana respectiva sa devina rea in viitor scade.
Tot nu mi-ai raspuns, cand se va schimba biserica ortodoxa, tie iti convine cu Daniel in fruntea bisericii?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Biserica ortodoxa romana nu se va schimba dar e posibil ca generatiile viitoare sa devina mult mai proste decat cele de acum astfel incat nimeni nu va mai da la teologie si atunci bisericiile vor fi goale lasate sa se prabuseasca singure dar asta in timp, si incet in cet o sa fie si mai rau.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca nu se inceteaza cu goana dupa bani a inaltilor bisericii, atunci se va duce de rapa biserica. Unde este spiritualitatea, tinerii ar trebui incurajati sa vina la biserica si educati de catre biserica, nu ceea ce se intampla astazi cu ea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Ori cum bine nu va fi lumea se duce singura de rapa exact cum scrie in Biblie, in nicio tara din lume copii si cetatenii nu sunt in siguranta.
Biserica a devenit o afacere foarte profitabila catedrala mantuirii neamului a fost construita strategic cu sprijinul partidelor politice si cu insitenta BOR.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu asta sunt de acord cu tine, intr-o oarecare masura. Si daca biserica a devenit o afacere profitabila, crezi tu ca tinerii nu vor mai da la teologie?

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si daca ma indepartez ce? E alegere democratica, nu? La o adica zic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dretate fiecare face ce vrea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Deja traditiile si obiceiuriile au inceput sa se piarda mare parte din ele asa si cu biserica timpul rezolva totul.

| Mosotti a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pai normal, ce e aia sa ma constranga cu cine sa fiu? Lasa sa aleg, si daca aleg pe acela e bine, daca nu, trebuie sa fie iarasi bine, nu rau.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Dta vorbești din teorie. Așa e ușor.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Asta cu "fiecare sa faca ce vrea" sa te duci sa i-o spui aluia bolnav de coronavirus. Ce daca raspandesti boala ca te duci la mall, fiecare sa faca ce vrea, nu? Pai, NU! Daca ne-am lua cu democratia dupa ori si cine, unde am mai ajunge? Intreaba pe tanti Floarea ce crede despre vaccin. Sau daca alegem sa ne luam rachete noi sau sa marim pensiile? Si mor pe politicienii care dau legi pentru a mai scoate un numar de voturi in favoare lor, cum a facut si Firea in capitala. Aici se duce-n bot democratia. Cand oamenii fara educatie voteaza lucruri cu mult peste ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Asta e Roamnaia nu ai ce sa ii faci.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e ai dreptate.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Eu vb din practica nu teorie, si oricum practica e teoria aplicata asa ca pana la urma daca cunosti teoria foarte bine sti clar cum va fi practica. Daca cunosti si ai inteles legile lui Ohm, nu e nevoie sa probezi sa vezi ca asa este, si asta ni s-a zis si la fizica, ca doar daca nu stapanesti bine teoria zici ca nu sti pana nu incerci.

Si dovada practica esti insusi tu da? Ti-a zis mama, tata "uite-te ma la gagici, sa-ti placa ma gagicile, sa nu te uiti la baieti", nu, nu ti-a zis, ai simtit tu automat ce te atrage, asa si la ceilalti, simt la un moment dat automat ce ii atrage fara sa li se spuna, indiferent ce vede in jur.
Unul sau una simte ca tine ca ii atrage sexul opus, altul simte ca il atrage tot unul asa de la sine, vede baieti si se excita, simte atractie fizica, iar cand vede fete nu simte, o fata pe invers la fel vede pe una atractiva, cei bi (norocosii) simt ca ii atrage ambele sexe in mod egal. Deci e clar genetic.
Sti cum e, cresti lupu la confort, dar nu ii e bine, el vrea in padure! Ceva de genul.

Exista si cazuri de traume cand se transforma pe invers, adica psihologic dar nici acolo, si aia e doar o declansare sau iesire la suprafata a ceva ce deja mocnea in fundal, altfel nu devi pe invers orice ai pati. Pai mie poti sa-mi faci ce vrei, ce tot fetele imi plac, sa ma violezi, bati, orice. Deci aia este.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Practica e teoria aplicata - așa zicea și Lenin. Greșit.
Deci e clar genetic. Clar genetic este când se descoperă gena. Nu s-a găsit.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiu ce a zis Lenin, eu stiu ce mi-au zis profii de fizica, unul din ei este cel de la prepa.ro inginerul care are site de fizica si mate pentru elevi, personal la telefon mi-a zis, ca mi se pare ca i-am zis eu ceva de practica cum zici tu.

Genetic e clar, ti-am zis si de ce, te-am dat exemplu pe tine, si tu esti dovada clara, eu pe la 12 am simtit ca ma atrag fetele, pur si simplu, fara sa-mi zica nimeni niciodata, parintii mei nu vorbeau de fata cu mine nimic despre sex sau altele de genul. Nu vorbeam asta nici cu colegii, ca prieteni nu aveam, nici cu rudele, ca si tine voiam pustoaaaiceee, nu pustoici.
Tine cont ca in 1990 pe vremea asta nici net nu aveam, nici reviste, deci eram rupt total de domeniu!
Asa cum am zis ieri, si invers e acelasi lucru.
Nu pune pe homo aia care se lasa f pentru bani, ca aia e altceva, nu le place, dar o fac pentru finante.

Cu genetica nu se va gasi curand, e asa complex organismul, ca pana decodam noi toate genele, va dura sute de ani, sau poate mai mult, daca nu am descoperit, nu inseamna ca nu e genetica treaba, realitatea o dovedeste.
Asa cum e si fata si baiatul, vezi ca de mici fata trage la alte preocupari, sti ca e genetic dar nu ai gasit chestiile in gene, sau care gene.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O inca ceva in Biblie (cuvantul lui Dumnezeu) adulterul, desfranariile, c+urvia, avortul este considerat un pacat si se spune ca Dumnezeu o pedepseste crunt pe femeia care avorteaza astfel urmatorii copii vor iesi cum vor iesi.

Preotii stiu absolut tot ce trebuie sa stii despre copii si cum se manifesta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Copii nu sunt vinovati cu nimic ca s-au nascut in lumea asta asa.

| StrongHeart a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Deci copiii platesc pentru pacatele parintilor dar nu sunt cu nimic vinovati ca s-au nascut in lumea asta asa.Nu vezi contradictia?

| Apokales explică (pentru StrongHeart):

Asta spune religia ortodoxa, nu avem lideri spirituali care sa faca un update bibliei si s-o interpreteze pentru zilele noastre. Tin sa cred ca cultul catolic are alta parere, nu?

| StrongHeart a răspuns (pentru Apokales):

Religia a avut mereu ceva de spus despre cum sa traiasca oamenii de rand.Aceeasi religie spune ca o sa arzi in iad daca nu crezi in acest zeu atotputernic.
Catolicii sunt cei mai perversi, documenteaza-te despre abuzurile facute de catolici in vest.Noi,de bine, de rau stam bine la capitolul asta.Dar totusi, religia e religie politica e politica, de ce trebuie mereu amestecate cele doua?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru StrongHeart):

Pai, un copil care s-a nascut cu handicap cu ce e el vinovat ca s-a nascut asa? copii platesc pentru pacatele parintilor. Ar trebui sa ii multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si ca putem munci ca mai rau e cand esti bolnav.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Dar de ce sa faci un mars pentru ca esti gay si nu isi vede de treaba lui, de poponareala sau ce face el?

| supadeceapa a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Sunt curioasă care mi-e handicapul și cu ce mă încurcă în a munci, că-n atâția ani încă n-am aflat laughing.

Tu nu ești ăla care voia să-și oblige iubita să se prostitueze? big grin Un adevărat creștin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru supadeceapa):

Aia am spus-o la nervi dar mi-am revenit pe moment. Copilul de mic trebuie dus la medic, psiholog, preot si mai ales are nevoie de parinti alaturi. Fiecare miscare pe care o face omul pleaca de la creier, fiecare gest si asa mai departe, acum nu stau sa intru in detalii.

| Apokales explică (pentru supadeceapa):

Te rog, inceteaza! Da-mi un raspuns decent si nu enerva oamenii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

"Cand Dumnezeu l-a creat pe om la facut dupa chipul si asemanarea lui" uite, cei care fac parte din LGBT gandesc diferit nu stiu ce sa spun. Ei au ales viata asta nu stiu ce sa zic.

| Mosotti a răspuns (pentru StrongHeart):

"Aceeasi religie spune ca o sa arzi in iad daca nu crezi in acest zeu atotputernic". Cum am zis, dictatura, eu ma mir cum de lumea nu se prinde.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cand faci un copil fie ca e prost s-au destept poti sa te astepti la orice.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fiecare parinte isi cunoaste propriul copil.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

TheOracle ca sa iti arat cum se manifesta poponarii si cat de prosti sunt acei copii uitate la RuPaul's Drag Race pe YouTube si ai sa intelegi. In strainatate in Anglia, SUA, Occident, oamenii acolo nu fac botezul copiilor in cristelnita cu preot in biserica si cu ritualul acela prin altar pentru ca ei sunt atei l-au abandonat pe Dumnezeu bisericile au fost demolate sau vandute pe nimic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mai e o vorba tot din Biblie care suna cam asa: "nu judecati ca sa nu fiti si voi la randul vostru judecati".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cat despre Homosexualitatea, tu mergi pe strada cu copilul tau vi de la magazin iar copilul tau te intreaba "tati baietii aia doi se tin de mana si se pupa" tu ce ii explici? Un copil vede ce e la altul si face acelasi lucru crezand ca e bine il influenteaza negativ.

| Apokales explică (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu va face acelasi lucru, poti sa ii spui orice, e mic si prost. Ii spui ca cei doi se tin de mana pentru ca asa simt sau pentru ca-s niste prosti si se pierd. E mic nu va ridica intrebari mai mari de atat. Ca doar n-o sa iti spuna ca el crede ca este vorba de o orientare sexuala diferita de a ta si ca se bazeaza pe o problema genetica. Si se saruta ca sa ne faca noua scarba si pentru ca sunt indecenti in public, d-aia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Daca aflu ca fiul meu e gay ma spanzur inaintea lui, ma face de rusine in fata neamuriilor, cunostintelor, veciniilor.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Apokales):

Viata e de rahat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In ce priveste copii in special baietii sa stii asa ca mama e numai una dar tatal ar putea sa fie oricare, te-ai prins.

| StrongHeart a răspuns:

O problema la care m-am gandit mult.
Eu zic ca e o combinatie intre ce e scris in codul genetic si reactia individului cu mediul extern.
O problema? Asta e relativ,depinde,pentru unii inteleg ca nu e o problema,cine suntem noi sa le dictam altora cum sa-si traiasca viata? Singurul lucru care ma deranjeaza e ca se promoveaza peste tot, adica ok, esti gay sau nu, nu conteaza pentru mine asta, dar lasa omul sa decida singur nu ii baga pe gat ca e ok sa fii gay sau ca e cel mai mare pacat si ca trebuie sa se omoare.
Lasa omul sa gandeasca pentru el.
Asta e singura problema si media in general e unidirectionala pe subiectul asta si nu lasa loc de exprimare libera.

| Apokales explică (pentru StrongHeart):

Si pe mine ma deranjeaza propaganda asta LGBT si ce alte grupuri mai sunt implicate, plus inclusivismul asta, sa nu-i marginaliza, sa nu-i lasam deoparte. Aproape ca credinciosii devin mai urati decat homosexualii pentru reactia lor conservatoare fata de aceasta miscare nenaturala. Si cineva mai spunea ca individul se poate schimba daca este homosexual, se poate? Poate, in ideea in care simte o atractie catre o persona de acelasi sex, sa isi schimbe acea atractie?

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai credinciosii normal ca devin mai urati ca au conceptii inguste, e cazul sa iesim din asta, e propaganda pro progresism, pro open mindereala, si este cazul, ca daca ne lasa asa, trece timpul si noi tot ahraici ramanem, iar oamenii aia vor sa fie si ei liberi, sa nu se mai ascunda, si aiba drepturi ca toti ceilalti.
Pentru ca daca credinciosii astia ar realiza ca, cred intr-o facatura a smecherilor, care au facut-o in interesul lor, si au vrut sa induca chestii care au vrut ei, nu stiu cum ar fi, de aici se vede ca mintea lor este putin mai contractata, ca altfel s-ar prinde. Si se va schimba si religia, acolo e lovitura fatala, te vei trezi cu "aa dumnezeu a zis sa acceptam pe toti, ca si pe ei asa i-a lasat dumnezeu, stie el de ce, si ei sunt normali ca si noi, nu trebuie sa discriminam doar ca sunt altfel", si uite asa, ii trezesc si pe credinciosi, care vor prelua noua varianta, adica cred in ce vor aia sa creada.
Un open mind realizeaza ca ce scrie acolo e vrajeala, si de aia nu respecta.

Nu se poate schimba daca e homo sau les, e ca si cum ai vrea tu ca hetero sa te schimbi, nu merge, e genetica orientarea.
Si pana la urma de ce s-ar schimba? Ca ei se simt la fel de bine cum te simti tu cu sexul opus, lor nu le e nasol, fiecare in felul lui este in regula, incerci sa te schimbi cand nu e ok cum esti, cand te deranjeaza, altfel nu ai de ce, mai ales cand nici nu se poate.
Chiar mi se pare ca nemtii dau pedepse, daca vreun medic sau nu stiu cine insista pe faza cu schimbarea, tocmai ca e un drum care nu duce la nimic, mai mult dezinformeaza omul si l-ar face sa sufere. Am citit asta sigur chiar acum o luna.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Biblia se schimba prin faptul ca poate capata noi interpretari, dar asta o face biserica, nu noi. Dar nu vad unde este progresul in faptul ca lasi homosexualii sa se casatoreasca si sa adopte. Si se poate schimba, chiar inainte de a se naste omul, orientarea sexuala, dar asta nu ar fi iar normal si in nici un chip natural. Si sa nu uitam ca Biblia a servit ca o sursa de moralitate pentru mult timp si nu cred ca ar trebui sa blamam crestinatatea total.
Iar ADN-ul ascunde multe boli gata sa iasa la suprafata la un moment dat.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pai nu ai inteles, smecherii care au format religia, biserica, vor umbla la asta incet incet, da, nu noi, ai dreptate, cei care conduc lumea.
Pai este un progres pentru ca de ce sa nu se casatoreasca si sa adopte daca vor?! Am explicat dincolo la topicul meu "ce parere aveti de lgbt" ca de multe ori astia se inteleg mai binisor ca ceilalti, am dat exemple.

De ce nu ar fi normal? Doar ca biserica zice? Adica aia care au facut-o?! Pai a facut asa ca asta au vrut atunci, asta le-a fost interesul, ei doreau sa se faca cat mai multi copii sa aiba sclavi si soldati sa cucereasca alte tari. Ce dracu, desi erau putini din astialalati, nici pe aia nu vroiau sa ii lase fara a face copii.
Acuma ca suntem prea multi si au interese negre, vor sa atace familia clasica. Aparent aia tin cu ei, real nu, au alte scopuri.
De aia doar de ceva timp se pune accent pe LGBT, nu intamplator!

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Nu sunt credincios si nici nu vreau sa oblig pe cineva sa faca copii, faza cu casatoria nu o vad obligatorie, iar la capitolul adoptie am niste dubii ca acei copii nu vor creste tocmai ok.
Si nu ar fi normal ca nu indeplinesc functia de reporducere, ca vor sa devina parinti, dar nu-i pot face. Inteleg ca poate un copil ar trai mai bine.
Si, te rog, nu lasa ideea asta liberala sa o ia inaintea subiectului ca nu tine. Libertate, libertate, pe bune? Libertatea este doar o iluzie, unde este libertatea celor infectati de coronavirus? Sa lasam tot acest liberalism la o parte, te rog, si sa vorbim mai argumentat.
Deci, intrebare: Poate avea efecte negative cresterea unui copil de catre un cuplu gay?
Si exista studii comandate de societatea LGBT pentru a le sustine cauza? pentru ca asta ma enerveaza, propaganda si spalarea pe creier.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Ohoo ce dreptate ai cu libertatea, nu este nici o libertate, e dictatura mascata, nu-s PNL-ist, ca astia niciodata nu tin cu oamenii de rand!
Sincer? Eu personal sunt contra casatoriei! Nu ii vad sensul, dar la nici o categorie, de multe ori strica relatia, si asta se stie, doar un parteneriat civil trebuie pentru bunuri in caz de decese.
Dar eu sunt un om obiectiv! Si nu gandesc ca majoritatea din punctul meu de vedere, ca e incorect.

Nu are cum sa aiba efecte negativa cresterea unui copil de catre un cuplu de tip homo (fie femei fie barbati), din contra, din cauza compatibilitatii mai bune, "risca" chiar sa fie mai bine.
Nu trebuie sa se faca nici un studiu ca e logic!
Daca esti om, stii sa te porti cu un copil, stii sa-l educi, nu conteaza ca esti hetero, sau cum o fi. Asa cum enorm de multi copii sufera in familii hetero, asa pot suferi si dincolo, dar nu din cauza asta ca-s ei gay, ci din cauza a cum sunt acei oameni.

Sa iti zic ceva! De cand a murit tata cand aveam eu 9 ani, a fost liniste in casa, am trait cu doua femei, mama si bunica, s-au inteles bine din cauza compatibilitatii (femeie cu femeie), si a fost foarte bine. Inainte mai erau certuri intre tata si mama tocmai din cauza diferentei de conceptie, gandire, perocupari, discutii, fel de a fi. Asa ca, deci trait de mine treaba, sau aia cu bunic si tata. Pot suferi oriunde cum am zis, dar probabilitatea e mai mica la astia.
Adica din 100 familii hetero, sufera copiii din 50 familii, la celelalte sufera poate un 20 %.

| Apokales explică (pentru Mosotti):

Cred ca ai dreptate la faza cu adoptia, adica nu-s doua lesbiene, sunt mama si bunica(glumesc, este o gluma d-a unui stand-up-er). Chiar nu m-am gandit la comparatia asta intre un cuplu hetero necompatibil si intre unul homo., dar fericit, in privinta cresterii copilului, dar trebuie timp ca societatea sa ii accepte, altfel va suferii copilul la scoala si pe intreg planul social, cred eu.
Si inca nu ii suport din cauza propagandei asteia care-ti baga pe gat ca e normal, nu consider ca e normal, nu pot sa ii sufer la nivel de masa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate putin din fiecare. Deviatiile sunt in general genetice (cum te nasti) dar si mediul te formeaza. Nu este normal, este o deviatie de la natural. Citeste Omul delincvent a lui Cesare Lombroso si vezi cum iau nastere comportamentele deviante.
Norma este barbat si femeie, asa a fost la inceput si asa ramane pana la sfarsitul veacurilor. Pot sa existe si alte preferinte dar ele deviaza de la normal.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Mi-am pus intrebarea daca nu ar mai fi oameni hetero, ce s-ar intampla? (R.: am disparea) Dar un prieten a venit cu ideea ca homosexualitatea este raspunsul naturii la faptul ca suntem prea multi, argumentand ca sunt sanse de 20% ca ultimii 2 copii din 10 sa fie homosexuali. Si totusi ultimii 2 copii ii faci la o varsta inaintata, daca la acea varsta parintii nu mai reprezinta un reper pentru descoperirea indentitatii sexuale a copiilor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

E o deviatie care are niste limite statistice normale. Indiferent ca e acceptata de societate sau pedepsita cu moartea, are tot cam aceeasi frecventa.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Nu ai nevoie de nici un reper, orientarea sexuala e innascuta, si daca stai in mediu de homo sau les, nu te va atrage acelasi sex daca e sa nu te atraga. Exact asa cum majoritatea stau in mediul hetero, si simt inversul, sau sunt bi.
E ca si cum stai cu niste nemancati dilii pe varf de munte calugari, care fac asta din cine stie ce motive si indura, si tie sa nu-ti mai fie foame, iti va fi de te sparge, nu preiei decat daca esti si tu dambla ca aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este puțin din fiecare, nu este o problema(lăsând la o parte că toți cam au probleme psihologice bipolaritate etc etc), natura nu face greșeli doar se poate schimba într-o infinitate de posibilități(bine nu o infinitate, exista doar 2 energii universale, feminina și masculina sa zicem), homosexualitatea este una din ele, nu exista doar homo, pana sa ajungă cineva homo, trebuie sa treacă prin mai multe faze, sa zicem că nivelul 1 este sa fii de acord cu chestia asta, celelalte sa te comporți feminin, sa fii bisexual etc etc și nivelul 9 gay și ultimul să-ți schimbi sexul.

| Apokales explică (pentru anonim_4396):

Ok, deci este putin din fiecare si este anormal. La faza cu transexualitatea pentru mine unele lucruri sunt batute-n cuie, si anume este o problema psihologica ce poate fi rezolvata fara dar sau poate. Pentru mine exista doar doua sexe vis-a-vis de oameni, barbat si femeie si punct. Nu iau in considerare ca pui o peruca pe moaca si te declari femeie ca barbat, e o prostie.

| Thecurious a răspuns:

Ai deschis un subiect mare. Abia astept sa vad spectacolul din Romania, cu privire la aceasta tema.
Am vazut, in timp ce mergeam spre facultate, un cuplu de lesbiene care se sarutau pasional.
Am ramas socat sa aflu ca asa ceva chiar exista. Am citit despre asta, insa, pentru mine, era doar lectura distractiva.
In Romania va fi nenorocire. Romanii sunt familisti si crestin ortodoxi, in mare majoritate. Asta inseamna ca nu agreaza astfel relatiile amoroase intre persoanele de acelasi sex.
Dezbaterea ramane deschisa.
E un subiect extrem de important, FOARTE IMPORTANT.
De ce e important? Pentru ca TOTI sunt interesati.
De ce sunt toti interesati? Pentru ca TOTI au familie.
De obicei, ii auzi vorbind despre asta doar pe psihologi, sociogi, artisti, istotici, avocati so toti ceilalti specialisti in stiinte sociale si arte.
Ma tematicienii, fizicienii, inginerii, chimistii si restul specialistilor din domeniile tehnice vor fi si ei interesati, chiar daca ei nu studiaza acest fenomen.
In Roamania, subiectul acesta nu e prea interesant, pentru ca romanii, in marea lor majoritate, sunt preocupati de locurile de munca, Romania fiind o tara in curs de dezvoltare.
Am inteles ca, in tarile dezvoltate, cum ar fi UK, subiectul asta e dezbatut intens.

| Rihhana1 a răspuns:

Este o problema mentala, o problema in care oamenii percep lucrurile diferit.

| Anaag a răspuns:

Este pishologica. Lucrez in domeniu, si am facut cerectare pe acest subiect, cu ajutorul unor specialisti. Poate fi si genetica, dar foarte rar sau intr-o masura f scazuta, chestia cu "asa te nasti" este o prostie de obicei iar cazurile sunt extrem de rare. Este o problema psihologica provenita din traume din familie, de la varste mici, de asemenea poate fi si doar o faza de "plictiseala" si experimentare, in tinerete, sau din cauza "curentului" social. Dar la cazurile mai serioase este psihologic. Sper ca te am ajutat. Chiar am cercetat mult pe subiect si oamenii nu stiu decat sa judece si sa sara pe tine daca zici ceva "anti" lgbt. Oamenii aceia nu sunt de fapt informati. Ei doar spun ce gandesc, niste aberatii despre libertatea de a te simti cum vrei, de a te identifica ca cine si ce vrei tu... Ignora-le, te poti interesa despre traumele si ranile emotionale psihologice ca sa intelegi mai bine. Bafta!?

| Apokales explică (pentru Anaag):

Bine, deci zici ca este mai mult psihologica, toata treaba, si mai putin genetica. Dar care sunt problemele ce cauzeaza homosexualitatea? Are legatura cu acel complex Oedip, cum ca la varste fragede copilul isi formeaza orientarea sexuala, cam pana la 10 ani? Din acea perioada incep problemele, schimbarile? Iar daca asa este curentul social, atunci cel ce intreba ca multi altii: "Cei ii spun copilului meu cand doi barbati se tin de mana si se saruta pe strada?", isi punea o problema reala si grava?