| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cui i s-a aratat Iisus dupa inviere si unde?

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Daca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu se pare ca zeul evreu are nevoie de niste Memoplus pentru memorie si concentrare.
Avem 4 Evanghelii si 4 versiuni diferite despre ce a facut Iisus dupa ce a iesit din mormant.Probabil platea chirie pe ora de s-a grabit sa iasa asa repede.

17 răspunsuri:
| Feri5 a răspuns:

S-a arătat Mariei, conform Bibliei, pe timpul când ea plângea, crezând că trupul său a fost luat din mormânt.

| Mayhem666 a răspuns:

La o apocalipsa cu zombie. Din cate stiu, cineva care moare nu se poate intoarce la viata, dar din moment ce acest Jesus a revenit, inseamna ca e zombie.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mayhem666):

Hahahahaha, nuuuu mai pot rolling on the floor
TAREEEEE, si ASA E big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

Chiar nu înțelege nimeni că treaba asta cu Biblia face ură între oameni? Nu doar pe TPU, ci pe tot pământul, sub pretextul că ne unește, ne-a făcut să ne omorâm și să ne urâm unii pe alții, și continuă să o facă happy

| anonimg a răspuns:

Cu siguranta ca vei spune ca intotdeauna se gasesc interpretari ale Bibliei, in sensul ca orice neconcordanta/contradictie ii este gasita intotdeauna o explicatie, sau chiar mai multe.
Consider ca este necesar a se da un raspuns intrebarii tale.
Interpretarea Bibliei facuta fara Duhul Sfant -chiar si cu intentii bune(critici bune)- ar fi un dezastru.

Cei mai multi oameni inteleg Biblia la fel cum intelegeau evreii lupta lui Iacov cu Ingerul:
"Iata de ce, pana in ziua de azi, israelitii nu mananca vana de la incheietura coapsei; caci Dumnezeu a lovit pe Iacov la incheietura coapsei in vana." (Geneza.32:32)

Cei 4 evanghelsiti nu se contrazic intre ei. Toti 4 au fost calauziti de Duhul Sfant in scrierile lor, si fiecare a scris lucrurile dupa cum le-a vazut sau auzit de la altii, asa cum a facut Luca:
"Fiindca multi s-au apucat sa alcatuiasca o istorisire amanuntita despre lucrurile care s-au petrecut printre noi,
dupa cum ni le-au incredintat cei ce le-au vazut cu ochii lor de la inceput si au ajuns slujitori ai Cuvantului,
am gasit si eu cu cale, preaalesule Teofile, dupa ce am facut cercetari cu de-amanuntul asupra tuturor acestor lucruri de la obarsia lor, sa ti le scriu in sir unele dupa altele,
ca sa poti cunoaste astfel temeinicia invataturilor pe care le-ai primit prin viu grai." (Luca.1:1-4)

Ba inca apostolul Pavel -considerat cel mai mare dintre apostoli- nu a vazut nimic din inviere, cu toate ca vorbeste despre ea.
Apostolul Petru si Ioan au vazut cu ochii lor. Chiar si Matei. Petru nu a scris nici o evanghelie, ci doar epistole (scrisori). Dar Matei si Ioan -care erau ucenici -cum s-ar putea contrazice intre ei? Cati oameni relateaza un eveniment, atatea povestiri exista; amanuntele vor disparea pentru ca sa se faca loc evenimentului. Rostul evangheliilor nu este sa de ofere explicatii cu de-amanuntul. Rostul descrierii invierii este ca omul sa aiba speranta in inviere. Si apostolul Pavel vorbeste clar despre importanta evenimentului:
"Astfel, dar, ori eu, ori ei, noi asa propovaduim, si voi asa ati crezut.
Iar daca se propovaduieste ca Hristos a inviat din morti, cum zic unii dintre voi ca nu este o inviere a mortilor?
Daca nu este o inviere a mortilor, nici Hristos n-a inviat.
Si, daca n-a inviat Hristos, atunci propovaduirea noastra este zadarnica, si zadarnica este si credinta voastra.
Ba inca noi suntem descoperiti si ca martori mincinosi ai lui Dumnezeu; fiindca am marturisit despre Dumnezeu ca El a inviat pe Hristos, cand nu L-a inviat, daca este adevarat ca mortii nu invie.
Caci, daca nu invie mortii, nici Hristos n-a inviat.
Si, daca n-a inviat Hristos, credinta voastra este zadarnica, voi sunteti inca in pacatele voastre,
si prin urmare, si cei ce au adormit in Hristos sunt pierduti.
Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea in Hristos, atunci suntem cei mai nenorociti dintre toti oamenii!" (1Corinteni.15:11-19)
Fiecare din cei 4 evanghelisti au descris viata, moartea si invierea Mantuitorului asa cum au vazut-o si/sau au auzit-o.
Chiar si astazi: daca exista o stire, un eveniment, si daca nu i s-a dat "copy&paste", vei vedea diferente; si nu inseamna ca nu este originala. Ba inca fiecare martor vede evenimentul cu sau fara detalii. Dar evenimentul este punctul central.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mama Domnului Isus

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Eisenheim):

Un exemplu concret. Razboiul iugoslav si dezmembrarea Yugoslaviei au avut loc din cauze religioase: batalia intre cele trei reigii: ortodoxa, catolica si musulmana, unde Papa a avut un rol primordial.
Pentru lamurir: in Yugoslavia nu erau tinuturi complet compacte pe religii, acestea fiind amestecate. Fiecare religie a vrut sa-si impuna "autoritatea in zona.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonimg):

Propaganda religioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La religiosi nu le place Durexu laughing

| stefiiii3 a răspuns:

Probabil ai nevoie la religie, nu inteleg de ce se complica lumea cu aceasta intrebare.
S-a arata unor aposoli, Maria Magdalena si Peru.
Despre Maria Magdalena nu se stie prea multe, oamenii au numit-o discipol si martor al invierii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru stefiiii3):

Ai scris Peru.
Un ungur se duce si el la o romanca usoara (nu imi da voie site-ul sa o numesc exact). Cand aceasta s-a dezbracat, ungurul - neinvatat cu asemenea femei, fiind de la tara, -, vazand ca nu are par intre picioare, acesta o intreaba nedumerit:
- Dar perul unde este?
Femeia, nestiind la ce se refera, ii raspunde:
- Tu crezi ca pentru 100 de lei trebuie sa stiu si geografie?
De unde stii ca s-a aratat celor pe care ii pomenesti? Din povestile celor interesati ca lumea sa fie tinuta in jug, cum zice Eminescu, cu ajutorul religiilor. Pai atunci hai sa credem ca a existat si Fat frumos din Lacrima, Harap alb etc.

| stefiiii3 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Voiam sa zic Petru.
Da, dar zic ca poate avea nevoiela religie, materia religie. Daca ii zice profesoarei sau profesorului ceva de genul, cadrul didactic va face scandal. Doar am incercat sa ajut.
N-am inteles faza cu ungurul si romanca usoara si nici nu vreau sa-mi explici asa ceva.
Si de unde stiu...am cautat pe net cum ar face oricine, dar probabil persoanei respective i-a fost mai usor sa intrebe aici pentru sunt mai multe variante in cautari si nu stie sigur ce variante sunt corecte si care nu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru stefiiii3):

Nu-ti explic nimic, iti fac o recomandare: stai si citeste, ca la intelegerea a ce se scrie si la exprimare esti varza.

| stefiiii3 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Stiu...