| anonim_4396 a întrebat:

Dupa inviere pe Iisus nu l-au vazut romanii sau rabinii?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Isus nu a inviat niciodata, a fost o aiureala, era un om de rand bun care tinea cu saracii, atat. Ca daca era cine se zice ca era, nu apuca nimeni sa-l asasineze. Iar faza aia ca s-a sacrificat pentru pacate, una ca si daca o facea, lumea nu se facea mai buna, deci era un non sens, murea ca prostu degeaba, a doua la mana tot tacsu a facut lumea rea, invidioasa, parsiva, deci nu avea cum sa se supere pe creatia lui, deci nu l-ar fi sacrificat pe fi-su de pomana.
Ca daca vroia sa nu fie lumea rea, o facea buna si era ok.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cica liberul arbitru

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Vrei sa vorbim despre omul iisus?

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, a fost asasinat si punct, asasinarea a avut loc, dar nu si invierea, aia a fost inventata. Ca normal ca deranja smecherii. Dar era putin cam fraier, ca daca era destept nu se punea cu ei, ca stia ca o sfecleste.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Biblia nu este scrisă de romani, sau de rabini. Dar daca rabinii au plătit pe cei care au păzit mormântul, ca sa spună ca ucenicii iar fi furat trupul lui Isus in timp ce ei dormeau, deduc ca erau siguri de învierea lui, si poate a fost si văzut de către unii din ei, altfel cei care au păzit mormântul ar fi trebuit sa plătească cu viață lor.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Evangheliile nu sunt izvoare istorice de incredere, oricum nu in toate privintele. Doar analizate critic pot reda adevarul istoric.

Si oricum documentele istorice din Antichitate nu pot certifica miracole. Miracolele le crezi sau le crezi, dar nu se pot sti.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Ziceau că e o sosie, chiar dacă ar fi știut, mai mult se făceau că nu se vede, prea puțini credeau.

| Michael11 a răspuns:

Isus Hristos a inviat si cea mai puternica dovada este ca ucenicii lui, cu exceptia lui Ioan au murit moarte de martir. Ei, dar nu numai ei l-au vazut inviat. Isus cel inviat s-a mai aratat la cel putin 500 de persoane deodata. Daca Isus nu ar fi inviat, ucenicii Lui nu ar fi murit nici unul ca martir. Cine si-ar da viata pentru o minciuna. Soldatii care pazeau mormantul au cazut ca morti cand au vazut ingerul. Erau dusmanii Lui. Ei au stiut primii ca Isus a inviat si au dus mai departe vestea la preoti. Membrii sinedriului au stiut sigur ca Isus a inviat. Erau siguri de asta chiar daca nu L-au vazut dupa ce a inviat.