| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum a creat Dumnezeu plantele si apoi soarele? Ca fara fotosinteza nu cresc unele plante? Daca ar fi asa cum zice in biblie, plantele nu ar avea nevoie de soare, nu?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Cei care au scris biblia aveau un nivel redus de cunostinte, la fel ca si peroanele carora le era adresata acea biblie si prin urmare cartea cu povesti pentru adulti era destul de buna. Acum ca stiinta a mai evoluat, fanteziile din carte nu mai sunt credibile, dar pentru o parte din oameni inca mai sunt plauzibile.

29 răspunsuri:
| Trustmotorcy a răspuns:

Le-a udat cu spell-ul magic să reziste mai mult.

| Apokales a răspuns:

E Dumnezeu, poate. Ce stii tu, ba?! A creat El universul, crezi ca se impiedica de o problema de logica precum asta?!

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E sufletul tau negru si d-aia. De cand ai aparut tu, plantele au nevoie de soare laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Versetele referitoare la actual creatiei din ziua a patra se poate referi cred la "organizarea sistemului planetar". In orice caz LUMINA DEJA EXISTA! Iata de ce:

Facere1, 3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
Facere1, 4: Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
Facere1, 5: Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... daca chiar ai citit ce s-a realizat in aceste zile ( si stiu ca ai citit), a fost o sursa de lumina inainte, zi si noapte, care nu era soarele, si care subliniaza ideea ca totul nu a pornit de la Soare. Apoi acea lumina a fost inlocuita de Soare, sau poate ca inca mai este happy.

Desigur acum vorbim intr-un fel de poveste, dar daca tot ai adus vorba, de ce nu big grin

Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai da, totul este o presupunere. Si ce presupui tu poate fi interpretat astfel :/

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

DEJA esti sef in instabilitate logica, TU nu ai auzit de LUMINA CREPUSCULARA? Greu neamule cu asa indivizi ca tine, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La mine e 21, 34 deci este asa cum am spus.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au fost mai multe dar tu nu ai fost informat, ce ignoranta omenirea asta care a indraznit sa nu te anunte.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

CHIAR vrei sa demonstrezi cu orice chip ca faci parte dintre "ignorantii" fara leac? Nu este nevoie, ai demonstrat acest lucru cu prisotinta. Daca Dumnezeu lumineaza Terra din alta sursa de lumina si nu soarele iar pamantul se roteste doar in jurul axei sale avem zi si noapte sau nu desteptu luminii?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care e problema ta?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Studiaza Bibli si ai sa afli. P.S. Poveste este actul tau de nastere.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca spui ce nu scrie trebuie sa vezi cu ochii tai ca ALTFEL ZICI CA E O MINCIUNA.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

Și a zis Dumnezeu: „Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte și să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele și anii "
Deci de aici rezulta ca lumina exista si fara soare, doar ca soarele e un semn pentru om...

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai daca ai zis ca a creat pamantul inseamna ca si tu crezi asta. Nu se poate dovedi si nici nu avem nevoie de dovezi. Dar dovedeste tu ca totul a evoluat dintr-o stea care a explodat. Daca stai si o iei asa amandou teorii nu sunt concrete, doar ca eu am o relatie cu Dumnezeu si stiu ca exista. Daca tu nu ai relatia asta nu inseamna ca nu exista happy Succes in a dovedi, stai, cine a creat steaua aia? De fapt nu e chiar o stea, dar de unde a aparut toata materia asta care se extinde si azi de la Big Bang?