| dragos38 a întrebat:

Se zice ca biblia este cea mai corecta carte din lume,pentru ca este insuflata de insusi creatorul universului; in geneza se zice asa, ca Dumnezeu le-a dat ca hrana tuturor animalelor,toata iarba verde,deci tuturor animalelor(leilor,tigri,tantarul,e.t.c. cum putea tigrul sau leul sa nu mai zicem tantarul sa manance iarba? sa-mi explice cineva, caci eu nu inteleg,si o alta ciudatenie in biblie, la inceput dumnezeu a facut cerul si pamantul, deci in primele 3 zile dumnezeu a creat pamantul, lumina si intinderile de ape, de abia a 4 zi dumnezeu creaza soarele luna si stelele,de fapt si soarele este tot o stea dar, in fine sa mergem pe adevarul biblic caci este insuflat de insusi dumnezeu., Deci pamantul a stat pe loc timp de 3 zile asa in intuneric. desi era dotat cu de toate iarba,pomi fructiferi,e.t.c. (totusi plantele cum isi produceau fotosinteza in lipsa soarelui)Cum poate sa fi aparut pamantul inaintea soarelui cu,plante,iarba, pomi fructiferi, cand se stie ca fara soare fotosinteza nu s-ar putea produce si soarele da viata si caldura pe aceasta planeta, poate sa explice cineva? oare dumnezeu nu este instare sa explice in mod rational etapele creatiei? din biblie cam asa reiese.ca dumnezu a lucrat pe intuneric timp de 3 zile, de abia a 4 zi si-a adus aminte ca trebuie sa creze soarele caci este pe intuneric.laughing)

25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"cum isi produceau fotosinteza"
Fotosinteza e un proces.

| dragos38 explică (pentru Inferno):

Da, cum iti poti explica acest proces, in lipsa soarelui, caci eu, nu inteleg!

| Inferno a răspuns (pentru dragos38):

Pai e imposibil in lipsa Soarelui, problema era formularea :"a produce fotosinteza".
Poate ai vrut sa spui "cum isi produceau energie prin fotosinteza", nu "cum isi produceau fotosinteza".

| relian a răspuns:

Gresesti.in primul rind dzeu n-a facut pamintul ca planeta.mai citeste odata sa vezi ca Pamintul ca planeta exista doar ca era acoperit de ape.dzeu doar a facut sa apara uscatul pe care a pus apoi ce spune animale iarba bla bla povesti. daca citesti atent o sa vezi ca in ziua unu si asa mai departe deja pamintul era.cei care au intocmit biblia au observat chestia asta prea tirziu si au bagat chestia aia mai sus, la inceputul genezei, in care spune ca dzeu a facut pamintul si universul sau cum se exprima ei acolo cerurile.referitor la lumina, dzeu na lucrat pe intuneric pentru ca iar nu ai citit cu atentie el aprinde de la inceput lumina, primul lucru care il face este sa aprinda lumina, lucru pe care oricine il face atunci cind se afla undeva unde este intuneric.deci lumina este prima chestie facuta, aprinsa in ziua 1.ca urmare avea lumina, acum ca avea ceva un generator sau stiu si eu o centrala atomica e treaba lui dar avea lumina stai linistit nu lucra el asa pe bijbaite ca nu-i mai iesea nimic.acum explicatia aia cu caldura asta e a cam dat-o in bara pentru ca nici ape naveau cum sa fie,poate gheata fara o stea prin apropiere.dar astea sint scapari ale celor care au incropit biblia,scapari pe care biserica stai linistit deja la rezolvat, lumina spun ei veea de la dzeu el radia lumina acea din prima zi, el incalzea tot, desi nu prea vad cum pamintul era cu ape pe el inainte sa vina dzeu, asa se exprima.dar poate este greseala de exprimare.stii cum e cind esti singur, asta avind in vedere ca dzeu era singur sau solitar mai mult, deci daca tot stai asa de unu singur cuc la un moment dat uiti si sa mai vorbesti si uite asa ajunse sa scoata acele versuri, fraze asa anapoda.se intimpla si la case mai mari.

| sublime89 a răspuns:

Pune-te pentru o clipa in locul acelor indivizi ignoranti care au scris biblia. In acea vreme nu existau aproape deloc cunostinte stiintifice. Oamenii habar nu aveau ce e Pamantul, care e forma lui, ce sunt Soarele si Luna, sau ce sunt stelele, cerul etc. Imagineaza-ti sa nu cunosti nici tu nimic din toate astea, si apoi incearca sa inventezi un mit al creatiei universului. Nu ai avea cum sa nu comiti erori grosolane. Asta e singura explicatie pentru greselile din biblie. Unii crestini mai fac greseala sa pretinda ca biblia a fost dictata de insusi d-zeu. Ei nu-si dau seama ca prin asta isi insulta propriul zeu.

| Dorugar a răspuns:

Cine spune asta este total gresit!
Daca Biblia ar fi fost inspirata de Dumnezeu, atunci crestinii nu ar mai fi trebuit sa o fure de la o alta religie, si nici sa o intrepreteze in mod mincinos adica altfel decat in religia in care a aparut.
Daca Biblia ar fi spus adevarul,
atunci trebuia sa ne povesteasca despre explotia primordiala si evolutie. dar cum nu yice asa ceva, inseamna ca nu e inspoirata de Creator ci este scrisa de niste inculti

| Lothar a răspuns:

Daca ai citit Biblia o sa vezi ca sunt enunturi gen : A avut copil pe aia, pe aia pe aia, l a omorat pe ala, a mancat aia
Pentru ca omul obisnuit sa inteleaga totul, acolo nu sunt scrise filosofii ca sa te chinui sa citesti, gandeste te la un om de la tara (de unde sa stie ala ca soarele e o stea? - si asta in zilele noastre)
Ce ar fi ca in Biblie sa scrie "Sistemul este situat într-unul dintre brațele exterioare ale galaxiei Calea Lactee (mai precis în Brațul Orion), galaxie care are cca. 200 de miliarde de stele. El s-a format acum 4, 6 miliarde de ani, ca urmare a colapsului gravitațional al unui gigant nor molecular. Cel mai masiv obiect este steaua centrală - Soarele, al doilea obiect ca masă fiind planeta Jupiter. Cele patru planete interioare mici, Mercur, Venus, Pământul și Marte, numite planete terestre / planete telurice, sunt compuse în principal din roci și metal. Cele patru planete exterioare, numite giganți gazoși, sunt mult mai masive decât cele telurice. Cele mai mari două planete, Jupiter și Saturn, sunt compuse în principal din hidrogen și heliu"
Plus ca acum 1000, 2000, 3000 ani unele cuvinte insemnau altceva
prost (sl. prostŭ) - simplu; nevinovat; curat; blând; fără de răutate; fără știință de carte (în funcție de context; de exemplu: avva Pavel cel Prost - i.e. "cel Simplu", ucenicul Sf. Antonie cel Mare, v. Patericul egiptean; "Fiți înțelepți ca șerpii și proști ca porumbii" - Matei 10, 16, în Noul Testament de la 1818)

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Da,dar indiferent ca stai la oras sau la tara, daca erau scrise intr-un mod logic, chiar si omul obisnuit ar fi inteles.dar ele sunt scrise intr-un mod ilogic, talmes -balmes.Eu ca un bun crestin sau nu neaparat eu,orice bun crestin credincios la un moment dat se intreaba,cum poate leul sa manance iarba? cand el este carnivor,cum sa fi aparut pamantul inaintea soarelui, cu verdeata, pomi, animale? ceva nu este in regula cu biblia asta, hm.

| Lothar a răspuns (pentru dragos38):

Poate "iarba" acum 4000 de ani insemna mancare sau eu stiu, cuvintele nu mai au acelasi sens, si prin traduceri se schimba sensul
"mai repede trece camila prin urechile acului", e animal sau ce e camila?
Majoritatea cred ca e animal, dar e o funie groasa
Oamenii de la tara au vreo 4 clase (cei batrani), ei nu stiu ce stii tu, nu gandesc asa ca tine

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Da,stiu de de faza aceasta,ca mai repede ajunge un animal in rai decat un om care este mai pacatos ca un animal.,Da bine inteles ca iarba este mancare pentru animale dar nu pentru toate,asa cum lasa de inteles biblia care a fost insuflata de insusi dumnezeu,iarba ramane tot iarba indiferent in ce liba o rostesti,chineza, aramica, latina, greaca, e.t.c.

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Si divinitatea cand la ales pe Moise sa scrie geneza nu cred ca la ales pentru ca erau un natarau si indiferent cat de prost sa fi fost tot intelegea ce niste lucruri simple pe care dumnezeu i le-a trimis rin gand,ca doar nu o fi strigat la el laughing putea sa-i zica intr-un mod logic fara explicatii stintifice caci nu l-ar fi dus mintea desi pe timpul acela existau si omeni luminati la cap,dar in fine,putea sa-i zica clar ''Moisica dragutule scrie acolo asa in prima zi am creat'' soarele'' si Moise so fi intrebat dar ce e ala ''soarele'' tu taci si scrie mai departe oricum nu vei intelege,ok,scrie asa a doua zi am creat pamatul, da ce e ala pamantul, of, ala pe care stai tu nataraule, a ok, a 3 zi am creat verdeata,pomii,dobitocele,e.t.c. si Moise ar fi intrebat ce sunt alea dobitoacele, animalele-istetule, ai inteles acum randuiala, da, pai ia repetale sa vedem, pai prima zi ai creat soarele a doua zi pamantul, a 3 zi a facut verdeata, pomii, si dobitoacele a pardon animalele, no ma bucur ca ai inteles, si Moise ar fi intrebat curios fiind din fire dar dumnezeule de ce ai creat prima data soarele si nu pamantul? e lasa asta oricum chiar daca iti explic nu o sa intelegi, o sa apara altii mai luminati si o sa le explice oamenilor de ce, adica oamenii de stiinta.Deci indiferernt cat de natarau sa fi fost Moise tot intelegea etapele creatiei soarele-pamant- vegetatie si mai trziu oamenii de stiinta le-ar fi explicat oamenilor de ce a creat prima data dumnezeu soarele, dar probabil Moise dragutul a fi baut niste rachiu si o fi inteles invers.laughing)

| Lothar a răspuns (pentru dragos38):

Probabil a vorbit cu Moise, apoi Moise a scris ce a inteles el ca om
Nu cred ca a scris dupa dictare

| dragos38 explică (pentru Lothar):

stii ce inseamna a insufla? pentru ca biblia se zice ca a fost insuflata de divinitate, si nu de un betiv, adica care nu stie sa explice.a insufla inseamna transmiterea unor idei, o inspiratie (divina)ce a inteles el ca om, eu tocmai ti-am spus indiferent cat de bou primitiv putea fi Moise ar fi inteles idea urmatoare ca prima zi dumnezeu a creat soarele, a 2 zi pamantul, a 3 zi ma rog ce idei ar mai fi transmis dumnezeu lui Moise, pentru ca un Moise bietul nici macar habar nu avea ce forma avea pamantul, de aceea divinitatea ia transmis idei, cam cum a aparut lumea asta, adica prima zi pamantul, 2 zi bla, bla, bla a 4 zi soarele, asta a inteles el ca om, atunci inseamna ca dumnezeu nu este capabil sa explice cum a creat el lumea, pt.ca pe timpul lui Moise nu erau toti batuti in cap asa cum era moise, mai erau si oameni luminati la minte care, de ce nu ia ales pa aia, si a ales un pampalau?

| Lothar a răspuns (pentru dragos38):

Pentru ca Moise avea o inima curata, nu trebuia sa fie cel mai intelept

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Ei na, si ce vrei sa spui cu asta,ca intelpti din acele zile nu erau cu inima curata, decat moise el era singurul /singura fiinta de p; e pamant cu inima curata?, restul erau niste pacatosi, rebuturi.laughing) te-ai scos, spune-mi esti popa cumva? sau faci parte din vreo secta? de faci pe naivul

| Lothar a răspuns (pentru dragos38):

Cum era cu Sodoma si Gomora?
Cum era cu Roma Antica?
Probabil erau pacatosi, sau probabil nu aveau inima lui, vointa lui de a face ceva bun
Orice om e unic, probabil el era cel mai curat, nu singurul

| dragos38 explică (pentru dragos38):

Probabil erau pacatosi,sau nu aveau inima lui,si vointa lui de a face ceva bun,El era cel mai curat? oare nu stii ca Moise a ucis un egiptean vazand ca bate pe un evreu,si cu toate el era favoritul lui Dumnezeu,nu inteleg cum de dumnzeu isi alege toti crminalii, in loc sa i-si aleaga un (repet )intelept care isi vedea de ale lui, nu cred ca pe pamant toti erau niste criminali, mai erau si ganditori cum era eratostene, nu cred ca ai auzit de el, care a trait i.e.n. si altii care nu erau asa iuti la manie cum era alesul domnului ''prea vazatorul de dumnezeu'' laughing)de aici sa inteleg ca lui dumnzezeu i plac mai mult criminalii decat inteleptii? caci asta reiese din biblie

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Se pare ca esti mai neincunostinta de cauza decat Moise, in pilda cu camila.
Camila aceea chiar este un animal si o funie, habar nu ai, nici tu.laughing

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Camila,chiar este un animal, si nu o funie cum ai zis tu laughing

| Lothar a răspuns (pentru dragos38):

Camila este un animal, este si o funie (are mai multe sensuri cuvantul)
Moise era fiul faraonului, in vremea aia cati crezi ca erau invatati? nu erau, Moise a primit educatie foarte buna
In Biblie, intai a facut semintele apoi a facut lumina, prima data cand spune lumina are sens de forta creatoare, deci fotosinteza se explica
Arata mi unde scrie ca leul manca iarba, omul a fost facut ca o fiinta perfecta, apoi s a degradat, carnea scade durata de viata, intreaba un vegetarian

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Din pacate, vad ca vb degeaba cu tine, caci nu ai inteles nimic, apropo cati ani ai?

| dragos38 explică (pentru Lothar):

Pai ce mai stai, punte si manca, iarba, muuuuuuuu laughing

| relian a răspuns (pentru Lothar):

Tu stii ca daca nu maninci carne mori? nici vegetarienii aia convinsi nu stau fara sa manince carne deloc.maninca carne fara sa stie, adica maninca animale fara stirea lor.vegetarienii indienii aia care sint indoctrinati maninca insecte la greu dar fara sa stie. faina pe care ei o folosesc este plina de insecte pe care ei la consuma si astfel traiesc isi asigura bomba atomica adica vitamina b12.dar vezi tu e cam greu atunci cind nu ai infiormatii sa vorbesti. unde scrie in biblie ca dzeu a dat iarba la animale? uite in geneza daca citesti.ia o biblie si citeste ca se pare te bagi in vorba fara sa stii mai nimic si te bagi in discutii chiar acolo unde esti la tine acasa se pare.ai fost prins f nepregatit cu alte cuvinte esti deja corigent la religie sau biblie.'si tuturor animalelor pamintului, tuturor pasarilor cerului si tuturor vietatilor care se misca pe pamint, care au in ele o suflare de viata le-am dat ca hrana toata iarba verde.si asa a fost" am citat din biblie.acum esti lamurit cum este cu iarba asta si cu animalele? deci omu are dreptate cum putea un leu sa manince iarba? asta daca nu cumva a pacatuit si leul si dzeu la pus sa manince carnea ierbivorelor,dar daca ar fi facut asta atunci ar fi facut o nedreptate ca ierbivorele,adica animalele care maninca iarba erau nevinovate,deci dzeu s-a trezit intr-o situatie foarte neplacuta, ori poate cei care au cusut biblia erau slab pregatiti, ori stii si eu prin zona lor nu existau animale carnivore ori pasari carnivore, ori ei nu stiau ca aceste pasari, animale maincau si altceva decit iarba.

| Lothar a răspuns (pentru relian):

"Le am dat ca hrana toata iarba verde" nu inseamna ca leii mananca iarba
Acum mult timp cuvintele aveau alta semnificatie dupa cum am mai scris dar se pare ca iti alegi ce ti convine
Nu stiam ca mori daca nu mananci carne, asta de unde ai scos o
Asa cum Adam si Eva nu cunoasteau ce e rusinea, asa erau si animalele facute sa manance iarba in caz ca la asta se refera

| relian a răspuns (pentru Lothar):

De unde am scos-o? mai citeste si tu, mai mergi pe la scoala si o sa descoperi multe chestii.Asta inseamna cind spui ca le-am dat toata iarba verde, exact ce spune ca le-a dat animalelor iarba sa manince.Tu cind spui unui prost ceva ii spui folosind ce cuvinte? Folosind cele mai simple si clare cuvinte ca el sa le poata pricepe corect? oamenii erau nestiutori, deci nu venea dzeu asta si le baga cuvinte academice, ca de ar fi facut asa s-ar fi uitata aia ca la urs. daca ai auzit de vitamina B12 ai stii de unde vine, este de origine animala, plantele nu-s capabile sa sintetizeze aceasta vitamina, iar organismul uman are nevoie de aceasta vitamina, in lipsa ei nu poti supravietui.Nu am scos eu asta ca nu-s cercetator dar mai citesc cate una alta.La fel am citit si de acei vegetarieni indieni care toata viata nau minncat carne sau vorba vine, insa orezul ce ei in consuma, cereale etc sint produce netratate, fara insecticide, deci contin cantiati mari de insecte care consumate asigura omului vitamina de care am spus.Aceasta vitamina de care organismul uman are nevoie si fara de care nu poate trai nu este consumata in cantitati mari, se estimeaza ca dea lungul vietii consumam aproximativ cit un bob de orez aceasta vitamina, dar efectele ei sint colosale, se aseamana acest bob de B12 cu o bomba atomica ca efect.Cuvintele aveau aceiasi seminificatie si astazi ca si atunci. Daca pe atunci cuvintul IARBA ar fi insemnat carne atunci tot naspa e ca ierbivorele nu se hraneau cu carne. Daca cuvintul ar fi insemnat hrana iar nu vad logica in fraza, exprimarea nu se potriveste.Cum sa spui va dau voua toata hrana? care hrana mai exact, la ce facea referire cind spuni toata hrana? Deci cuvintul iarba tot iarba insemna atunci si tot iarba si astazi.Si nu cred ca esti lingvist sa stii tu exact ca insemna altceva. apoi daca stii ceva sigu arata dovada, nu poti sa vii si sa arunci aici cuvinte fara nici o explicatie.Adam si Eva nu cunosteau ce e rusinea pentru ca erau animale, numai animalele nu au constiinta, deci nu stiu ce e rusinea.Ca urmare se pare ca dzeu facu niste animale pe care voia a le tine asa la stadiu tot de animal.Te intreb tu ai sta asa dezbracat in fata unei femei? sau in fata copiilor sau mai stiu eu pe strada? o sa spui ca acum nu dar atunci da ca nu stiai cei aia rusine.nu stiai nimic pe atunci daca e sa vorbim religios pentru ca erai un alt animal din multele facute de domnul tau.insa se pare ca ia scapat ceva,ori din greseala a iesit altceva decit el se astepta si omul incepu a gindi, adica ceva aemanator lui, si chestia asta nu i-a placut deloc, el avind nevoie doar de roboti, probabil planuia sa colonizeze alte planete si avea nevoie doar de robotei.Dar te asigur ca leii nu mincau iarba.nu pot explica aparitia leilor pentru ca biblia nu ma lasa. daca ar fi fost altfel as fi explicat de ce mincau iarba sau de ce le-a zis asa.ar fi fost ca mai intii dzeu a facut iarba, apoi animalele care maninca iarba si la final pe cele care maninca carne de alte animale.asta ar fi o explicatie mai logica, dar in biblie spune ca zeu a facut tot ce misca pe pamint sin ape atunci in acea zi, ca urmare explicatia mea nu prea sta in picioare.ar mai fi o chestie ca zilele lui dzeu sa fi fost de fapt milioane de ani deai nostri sau mii de ani si dzeu sa fi facut astea pe rind asa cum am arata.dar nici asa nu ar fi zis doar ierbiorelor sa manince iarba, ar fi trebuit sa vina si rindul carnivorelor sa li se zica ca li se da toata carnea ierbivorelor ca hrana dar lucru asta nu scrie in biblie.concluzia e una singura si anume biblia este o balaceala, o nuvela ieftina, ori una pentru copii stii genul ala din basmele romanesti cunde caii mincau jar, zburau etc.cam asta e si biblia. daca ai ceva neclaritati zile.