| AvalohAlyn a întrebat:

Cum comentati existenta acestei carti si a acestor dovezi din ea? Si totusi Biblia are dreptate.
http://www.litera.ro/index.php/si-totusi-biblia-are-drep tate.html
(linkul nu e pentru reclama ci pentru.a arata cartea)
Publicată pentru prima dată în 1955 şi revizuită în 1980, celebra lucrare a lui Werner Keller a fost tradusă în peste 25 de limbi și s-a vândut în mai mult de zece milioane de exemplare. Datorită abordării documentate, dar deloc greoaie, a istoriei şi arheologiei biblice, cartea a devenit extrem de populară, ajungând să fie folosită ca material de studiu. Autorul dedică treizeci şi patru de capitole Vechiului Testament şi zece capitole Noului Testament, demonstrând ştiinţific că Biblia conţine date reale. De-a lungul Nilului, al Iordanului, Eufratului şi Tigrului, cât şi pe ţărmurile Mării Moarte şi ale Mării Mediterane arheologii au descoperit atât de multe dovezi străvechi ale

celor spuse în Biblie, încât oamenii de ştiinţă din cele mai variate domenii au putut să prezinte, pas cu pas, explicaţii pentru istorisirile biblice. Werner Keller s-a născut în 1909 în Anhalt şi a trăit din 1945 în Berlin, fiind jurnalist la Die Welt şi alte publicaţii prestigioase. A murit în 1980, în localitatea elveţiana Ascona. A mai scris, printre altele, Ost minus West = Null (Est minus Vest = Zero, 1960) şi Geschichte der Etrusker (Istoria etruscilor, 1970).

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Personal consider Biblia o realizare extraordinara a umanitatii in general, si a poporului evreu in special iar cine "judeca" o carte care a schimbat atat de mult umanitatea, e doar prost, si atat. happy
(Poate-mi dau si mie respondentii de aici un alt exemplu al unei CARTI din orice domeniu, carte care sa fie studiata continuu de sute de ani de catre felurite institute si universitati din intreaga lume)...
?

1. In ceea ce priveste "petele albe" din Biblie, acestea erau cu mult mai multe in urma cu 300 de ani, multe in urma cu 100 de ani, iar daca si acum prezinta aspecte de neinteles, asta nu inseamna ca intr-un viitor apropiat sau mai indepartat nu vor fi si ele elucidate.

2. Este stiut faptul ca din alcatuirea prezenta a Bibliei lipsesc kilograme de manuscrise, "tone" de informatii, ceea ce face ca intelegerea multor pasaje sa treneze...sau mai simplu spus pentru ateii de 12 ani: Daca scoti doar 200 de pagini din trilogia "Stapanul inelului", si cartea aia devine la fel de dificil de inteles bre! big grin
Comprende acum? happy
Repet:
Sa judeci chiar ateu fiind, o carte, (unica), studiata de stiinta in universitati renumite, de sute de ani, imi pare doar prostie crunta, nimic altceva.

Sa numeasca cineva o alta carte, devenita material de studiu universal, si retrag "prostia" cu care i-am gratulat pe cei ce apasa tastele fara sa consume si neuronul...

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

O sa revenim la partea cu domnitul imediat deoarece este o idiotenie.

Dupa ce criterii sunt alesi cei 144000? Avand in vedere ca in prezent sunt cateva miliarde de oameni, ce face zeul tau in cazul in care persoanele din alte religii au fost mai bune decat crestinii (voi martorii)?

Sa zicem ca voi ati facut 70% fapte bune iar unii din alte religii (numar clar trecut de 144000) au facut 80% fapte bune.

Cei din alte religii ajung la "conducere" sau nu? Daca nu, de ce?

Cele 144000 locuri se ocupa dupa merit sau dupa favoritism?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt niste chesti profunde pe care eu personal din raspunsurile tale nu le vei intelege in veci, asa ca nu are rost sa ma vorbesc tine.
Tu accepti doar raspunsurile care iti apara parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Nu-mi baga scuzele penibile gen "eu explic dar tu nu poti intelege" mai ales cand stii ca subiectul te depaseste. Daca nu poti raspunde, in loc sa bagi scuze penibile zi pur si simplu "nu stiu sa-ti raspund". Avand in vedere ca esti martor, din discutiile trecute cu cei din ramura ta trag concluzia ca asa faceti toti de fiecare data cand sunteti pusi in dificultate.

Imi place ca va retrageti ca niste lasi atunci cand sunteti depasiti de subiect si ca bagati diverse scuze. Bravo.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Această teorie nu are nici o bază biblică. Scriptura prezintă în detaliu Vechiul Legământ pentru iudei şi Noul Legământ pentru creştini, dar nu menţionează un al treilea aranjament pentru adunarea unei "mari mulţimi" în vederea unei speranţe pământeşti după 1935. În plus, versetele citate de,, Martori" din Apocalipsa localizează "marea mulţime" în "faţa tronului şi înaintea Mielului", "în Templul său" şi "înaintea tronului lui Dumnezeu", toate aceste locuri fiind cereşti şi nu pământeşti, aşa cum susţin,, Martorii".

De fapt referinţa la o "mare mulţime" strigând cu glas tare şi zicând: "Mântuirea o datorăm Dumnezeului nostru!" este foarte asemănătoare cu formularea dintr-un alt verset în NWT, şi anume Apocalipsa 19, 5-6 unde invitaţiei "Lăudaţi pe Dumnezeul nostru, toţi robii Lui care vă temeţi de El, cei mici şi cei mari" îi răspunde "glasul unei mari mulţimi". Dar în Apocalipsa 19:1 Scriptura afirmă că este vorba de "un glas puternic al unei mari mulţimi în cer".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ca şi în cazul altor simboluri din cartea Apocalipsei (care conţine aproape numai limbaj simbolic), şi numărul 144.000 are valoare simbolică, fiind un multiplu al numărului simbolic 12, referitor la cele 12 seminţii ale luiIsrael. Numărul celor "12.000 de pecetluiţi" din fiecare seminţie nu este un număr predestinat(!) de Dumnezeu ci un număr cu VALOARE SIMBOLICĂ.

Interpretarea "Turnului de Veghe" este profund greşită şi tendenţioasă în încercarea de a-şi argumenta teoriile gresite. Apocalipsa 7, 4 spune că cei 144.000 fac parte DOAR din "fiii lui Israel".

Dacă referirea la cei 12.000 din fiecare seminţie este pur simbolică, atunci, şi suma celor douăsprezece numere este tot simbolică, 144.000! Dar iehoviştii îl iau în sens literal. Iată cum din nou, interpretarea lor duce la o contradicţie foarte mare.

"Din tribul lui Iuda 12.000 erau pecetluiţi, din tribul lui Ruben 12.000, din tribul lui Gad, 12.000, etc. Cum ar fi putut fi specificat mai clar statul Israel, altfel decât prin listarea celor douăsprezece seminţii care constituie naţiunea?

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt depasit de subiect, eu le cunosc foarte bine, dar tu pur si simplu nu o sa intelegi, si daca iti raspund ma vei contrazice, asa ca nu are rost sa ne tot contrazicem.

| doctorandus a răspuns (pentru Inferno):

Werner Keller was a German journalist, neither an academic figure nor a religious one. The book he published was popular, but I'm not sure this type of opinion represents a reliable source. Best, --Shirahadasha (talk) 03:38, 30 November 2007 (UTC)