| AvalohAlyn a întrebat:

Si totusi Biblia are dreptate..Am aflat acum de aceasta carte pe care recunosc nu am citit-o insa o voi face cu siguranta.

O puteti gasi aici:
http://www.litera.ro/index.php/si-totusi-biblia-are-drep tate.html

Uitati descrierea cartii:Publicată pentru prima dată în 1955 şi revizuită în 1980, celebra lucrare a lui Werner Keller a fost tradusă în peste 25 de limbi și s-a vândut în mai mult de zece milioane de exemplare. Datorită abordării documentate, dar deloc greoaie, a istoriei şi arheologiei biblice, cartea a devenit extrem de populară, ajungând să fie folosită ca material de studiu. Autorul dedică treizeci şi patru de capitole Vechiului Testament şi zece capitole Noului Testament, demonstrând ştiinţific că Biblia conţine date reale. De-a lungul Nilului, al Iordanului, Eufratului şi Tigrului, cât şi pe ţărmurile Mării Moarte şi ale Mării Mediterane arheologii au descoperit atât de multe dovezi străvechi ale celor spuse în Biblie, încât oamenii de ştiinţă din cele mai variate domenii au putut să prezinte, pas cu pas, explicaţii pentru istorisirile biblice. Werner Keller s-a născut în 1909 în Anhalt şi a trăit din 1945 în Berlin, fiind jurnalist la Die Welt şi alte publicaţii prestigioase. A murit în 1980, în localitatea elveţiana Ascona. A mai scris, printre altele, Ost minus West = Null (Est minus Vest = Zero, 1960) şi Geschichte der Etrusker (Istoria etruscilor, 1970).

INTREBAREA e :Ce parere aveti despre aceasta carte? Eu zic ca e mai mult decat interesanta.O voi citi cu siguranta.Va recomand si voua.
Ce opinie aveti?

49 răspunsuri:
| n0matterman a răspuns:

Am citit si eu acum ceva timp o parte din acea carte.Se vorbeste, in mare, despre anumite evenimente relatate in biblie si cat de adevarate sunt.
Singurul de care imi amintesc acum este potopul, si niciunde nu spune ca este exact ca in biblie, tot ce vei gasi in carte este ca exista anumite dovezi ce arata ca un "potop" n-a fost doar o inventie.
Pe scurt, tot ce spune cartea este ca nu toate relatarile istorice din biblie sunt complet inventate(desi greu gasesti o relatare istorica in biblie care sa fie peste 80% adevarata; toate relatarile din biblie imi dau un sentiment de balada)

| costis a răspuns:

Dumnezeu a lasat destule argumente si pentru cei care ar vrea sa il conteste. Pentru astfel de nefericiti mai de folos decat orice argument este o lumanare aprinsa, un psalm sau o rugaciune.

| Dandanache a răspuns:

Am vazut extrase din ea. E tezista, pune concluzia inaintea dovezii, si unele explicatii sunt cel putin deplasate.

| Mădă0611 a răspuns:

Biblia este o carte istorica, nimeni nu contesta asta, deci din punctul asta de vedere, da, are dreptate, dar nu e cuvantul lui dumnezeu, pentru ca dumnezeu e inventia acelor primitivi frustrati.

"Deşi aceasta este cea mai cunoscut relatare a po¬topului, ea nu este şi singura. Grecii au avut o istorie a potopului pe care au legat-o deDeucalion. Cu mult timp înaintea lui Columb numeroase poveşti spuse de locuitorii americani tineau încăvie amintirea potopului." - :O Cum, au supravietuit altii fara voia lui dumnezeu? :O Cu restul "dovezilor" e la fel, istorice, nimic divin.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Crezi ca o carte plina de inventii si de basme ale unor oameni frustrati ar fi reusiit sa ajunga cea mai studiata carte in care cred milioane de oameni timp de doua mii de ani?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Este cartea care se studiaza si din care trebuie sa invete omul toata viata, degeaba citesti odata si gata, ea trebuie inteleasa corect si studiata cu atentie.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Dap, cand iti aduce acel ceva ce crezi ca iti lipseste, mai nou iti spun cei interesati ca iti lipseste, nu ai sti daca nu ti-ar spune, si crezi, asa ca trebuie sa crezi tot ce spun.
Un om care nu a auzit de dumnezeu-diavol, rai-iad, poate sa isi gaseasca linistea "sufleteasca" mai bine sau mai usor decat un crestin, deci credinta in dumnezeu e inutila fara vorbele altora, cei care, cum ziceam, iti spun ca fara el nu esti intreg.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu esti intreg deoarece fara el nu ai avea nici un sens in lumea asta, de ce sa traiesti,cu ce rost sa existi ca pana la urma sa mori si astfel sa se termine totul atunci ar avea dreptate cei care spun : hai sa bem sa mancam si sa nu ne pese de nimic si de nimeni, totul ar fi inutil, si e imposibil sa inteleg cum ceva asa de maret ca oamenii,animalele, lumea toata sa apara la intamplare, si fara vreun sens, chiar nu pot sa imi dau seama ce gandire aveti voi ca tot va credeti atat de destepti, gandeste si tu priveste in jur, de ce sa apara totul degeaba, de ce traiesti tu, ce rost are tot ce faci tu pe lumea asta ca pana la urma sa mori si sa dispari pentru todeauna?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Tocmai, gandeste si tu, priveste in jur, iti pare creatia unui inteligent? Mie nu prea, mai ales daca acel inteligent mai e si bunatatea intruchipata, dar da, acum o sa vii cu "diavolul face rau, oamenii au creat pacatul".
Crezi ca pentru ca tu crezi ca ai un rost, chiar ai? E o minciuna frumoasa, poti sa traiesti pentru a invata ceva, pentru tine, pentru moment, sa traiesti pentru persoanele la care tii, pentru copii, pentru a schimba ceva, astfel poti sa dispari dupa moarte, stii ca a ramas ceva in urma ta, dar voi, va ganditi doar la cealalta si devalorificati viata asta, singura.
Esti intreg pana iti spune cineva ca nu, si il crezi. E ca si cum e la moda sa ai 3 maini, tu te simti intreg cu 2, dar vine unul din cei multi, si iti spune ca nu esti intreg, ca iti lipseste ceva, apoti ti-i arata pe ceilalti, si ajungi la concluzia ca are dreptate. E o inselatorie, dar cum de mic te invata asa, e foarte greu sa renunti la "a 3-a mana", desi doar te incurca.
Sa zicem ca n-a aparut din intamplare, asta nu-l face pe zeul tau real. Universul e prea mare ca sa existe un zeu care sta sa vada cine ce a facut, sa omoare oameni cu ape, focuri, boli. In plus, in biblie nu scrie despre alte planete, sau alti "sori" (stele), duhul sfant n-ar fi trebuit sa stie asta si sa le spuna oamenilor?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci dupa tine oamenii nu au nici un rost,eu,tu,nimeni,spui ca traiesti pentru pentru persoanele la care ti,dar nici ele nu au nici un rost, pana la urma mor si ele si nu mai exista la fel ca toti, deci e degeaba, mi-e imposibil sa cred asta, nu stiu ce gandire ai tu, dar eu nu accept asta, nu are cum sa apara din nimic ceva, uitate la tine la corpul tau la forma pe care ai, fiecare parte din corpul tau arata ca a fost facuta de cineva inteligent.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai de asta exista crestini, ca nu pot accepta realitatea. Noi suntem exact ca animalele, si cand spun animale, nu te gandi la salbatic. Daca ai fi atent la cum sunt, ai vedea cat de mult semanam (oamenii cu animalele). De ce, daca oamenii sunt speciali si animalele nu? Noi avem suflet, ele nu, deci, teoretic, n-ar trebui sa simta iubire sau ura. Ia vezi, simt? Apoi, o fiinta inteligenta ar fi facut ca oamenii sa nu manance animale, sau animalele sa manance oameni, nu imi pare dovada de inteligenta, bunatate si iubire.
Corpul meu, sau al tau, e imperfect, si nu numai atat, are erori. Ca vrei sa crezi sau nu, uite ceva interesant, logic si adevarat, din moment ce mai multi oameni decat crestini se regasesc in astea: http://www.descopera.ro/stiinta/10582887-cicatricele-evolutiei-umane Daca nu e de la ce spune articolul, de la ce e? De ce a facut dumnezeu animalele "camuflate"? Adica tigrul de zapada e alb, de exemplu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca veni vorba de camuflaj, mi-a aparut pe feed-ul pe FB, coincidenta much? http://dailyfailcenter.com/37771

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Wow nu pot sa cred ca te consideri un animal, apoi daca tu crezi asta de ce ma mai chinui eu sa discut cu tine, adica port o conversatie cu un animal, normal, eu spre deosebire sunt om cu suflet si constiinta de sine, animalele nu au asa ceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Exact despre asta vorbeam, si se numeste adaptare, cum stii deja, nu?
Ma gandeam sa-i intreb pe crestini, de ce exista plante otravitoare, dar mi-am raspuns singura, diavolul le-a facut smug

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Lasa asta.Dar tu nu crezi nici macar ca exista un Creator.Nu zic o putere buna si bunatate intruchipata dar un Creator.Nu uita teoria cauza efect care e reala. Orice efect are o cauza.Asa spun si legile fizicii. Poate nu s-a descoperit Creatorul, nu L-au descoperit oamenii de stiinta pana acum(desi El exista dar oricum sunt multi care spun ca exista Creator)A se intelege prin Creator Cel ce ne-a creat si atat.Eu cred in Iisus Hristos si daca o sa-mi pierd credinta Doamne fereste, as admite un Creator.Nu poti sa crezi ca nu exista niciun fel de putere superioara, creatoare.Imposibil.E ilogic. ILOGIC!

| HueyFreeman a răspuns (pentru CristiB93):

Mai bine o fiinta vie si libera decat un golem din tarana, sclav al celui ce l-a creat.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Crezi ca nu au, au si suflet, si constiinta si si minte. Intr-o zi mancam un mar si erau 2 caini langa mine, se uitau cum mananc, le-am explicat ca nu le place maru [laughing], dupa un timp, unul a plecat nu stiu unde, am terminat, si am aruncat coceanul langa cel ramas, sa vada ca marul nu e carne. Bun, a plecat, a venit celalalt, sa-l fi vazut ce faţă a facut cand a vazut coceanul, l-a recunoscut, sau mai bine spus, a stiut ca era parte din ce mancam eu, a fugit la el si l-a mirosit. Mi-au dat lacrimile. Cat de nedreapta e viata, sau lumea, 1. pentru ca invata alta lume ca animalele sunt ceva, de decor, 2. pentru ca ele sunt exact ca noi, dar nu au aceleasi drepturi ca noi. Un creator inteligent si bun, ar fi facut ceva in privinta asta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Prietene, nu vreau sa te conving, subconstientul te poate dobori, cat timp nu ma stresezi, n-am treaba cu ce crezi, dar daca ti-ai imagina vidul cuantic, apoi gravitatia, apoi formarea stelelor, apoi formarea atomilor, si de aici gravitatia a facut ce a stiut, ai vedea ca nu e nevoie de un creator. Da, eu nu cred nici in asa ceva, altfel eram agnostica.

| Krokodil a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De ce e ilogic?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok si ce voiai sa faca creatorul in privinta animalelor, cu ce e nedreapta viata in privinta animalelor, eu iubesc animalele mai ales cateii si pisicile,am acasa,unde si ce lume invata ca animalele sunt doar de decor? Animalele au fost lasate de Dumnezeu ca sa-i fie de ajutor omului iar el trebuie sa le iubeasca si sa aiba grija de ele atat de cele salbatice cat si cele domestice, fiecare animal are rostul sau. E adevarat unii oameni se poarta oribil cu animalele si nu le iubesc, dar asta nu inseamna ca toata lumea e la fel, cu ce e nedrept Dumnezeu in cazul acesta, el ia lasat pe oamenii liberi sa faca ce vor si sa aleaga pe cine vor ei chair si sa i nege existenta cum e si cazul tau din nefericire pentru tine.

| CristiB93 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dumnezeu nu are sclavi,el vrea sa fie iubit de catre noi,dar nu te obliga iar sclavi suntem daca nu credem in el,sclavi ai propriilor patimi,aia inseamna sclavie, sa nu te poti lasa de pacat, esti sclav al pacatului, tu crezi ca esti liber, nimeni nu e liber, fiecare din noi are patimi care nu ne lasa sa fim liberi, doar Dumnezeu te face liber, gandeste-te ce patimi ai si tu si vezi ce inseamna de fapt sa fi sclav.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Exista o goanga, de fapt arata ca un vierme si are vreo 6 picioare, care poate sa traiasca fara mancare, fara apa, chiar fara oxigen, asa as fi facut animalele, daca tot spun ca n-au suflet, dar le-am dat, din greseala whistling
Din fericire pentru mine.
N-ai raspuns la intrebari, inteleg ca "las-o asa".

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Sunt curios, cum ai devenit tu atee?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Mi-am dorit mult ceva, nimic material, ceva legat doar de persoana mea, mai bine de 10 ani, inca imi doresc, dar inainte ma rugam, n-am primit, am lasat-o mai moale cu rugaciunile (la liceu am fost la filologie - teologie, seminar), apoi am vazut ca animalele viseaza, de fapt cuţu meu :-?, hm, ce ar putea sa viseze daca nu are suflet :-? asta invatasem la scoala, parea cosmar visul lui, deci ii era teama. Daca simte teama, simte si opusul, asta inseamna ori ca are suflet, ceea ce religiile iudaice spun ca nu, ori ca ce avem noi nu e suflet. Apoi o imagine de genul http://rlv.zcache.com.au/......tl_400.jpg m-a pus pe ganduri si am inceput sa caut raspunsuri, am gasit. A, referitor la ce imi doream, erau 2 lucruri, ori una, ori cealalta, cu ajutorul uneia am descoperit autosugestia, apoi am citit despre medicamentele placebo, care tot cu autosugestia au legatura, asa am inteles mai multe.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Interesante motive, dar referitor la ce ti-ai dorit, te-ai gadit vreodata ca poate nu iti este de folos dorinta ta, Dumnezeu nu te ajuta daca i ceri ceva ce nu iti este de folos pentru tine. Pot sa stiu si eu dorinta tabatting eyelashes

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

batting eyelashes?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Da. Am o problema cu curatenia, astfel nu imi mai prea plac oamenii, i-am cerut sa ma "vindece" de asta, se numeste bacteriofobie, dar nu e frica/fobie, e scarba exagerata de mizerie, si daca nu se poate, sa mor, ete ca nici una nu s-a implinit. Prima nu imi era de folos? sau o sa zici si tu ca saveoursouls ca e de la diavol. laughing App de asta, daca tot esti asa curios, cand credeam in dumnezeu imi era frica de diavol, morti, vraji, blesteme, acum nu imi mai e, de asta daca cineva se plange de asa ceva, tin neaparat sa ii spun ce stiu.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba da iti era de folos,dar e posibil sa fie de la diavol asta,de ce nu te-a ajutat DUmnezeu? asta nu am de unde sa stiu eu,poate e a fost o ispita,sau o incercare pe care trebuia sa o infrunti,chiar nu stiu de ce. Iar referitor la frica de diavol,nu iti mai este frica de el deoarece acum el te lasa in pace, nu te mai chinuie,a obtinut ce a vrut, mergi pe calea care vrea el, adica negarea lui Dumnezeu si negarea lui nu mai are nimic cu tine, in schimb atunci cand ai crezut iti era frica deoarece el nu te lasa in pace, cauta orice prilej sa te departeze de Dumnezeu, acum tu mergi pe calea asta si nu mai are de ce sa te ameninte ca inainte.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing stiu toate "argumentele" astea, de aceea oamenilor le e imposibil sa creada altceva, pentru ca se lasa prostiti de preoti. Nu exista dumnezeu si diavol, totul e in mintea ta, daca stii ca rugandu-te diavolul te viziteaza, o sa-l simti aproape, daca nu stii asta, poti sa te rogi 24/24 de ore, ca nu te viziteaza nimeni. Totul e de la creier.
De obicei, oamenii se roaga pentru sanatate, a lor si a celor din jur, sigur se roaga mai mult decat pacatuiesc, deci, teoretic, ar trebui sa nu existe crestin bolnav, dar exista. Stiu povestea cu Iov, si toate celelalte, inventii pentru a inchide gurile oamenilor, sau mintile.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce te-as crede pe tine si nu pe preoti? De unde sti tu ca sunt inventii, cel putin preotii au biblia in spate, tu ce ai?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

"Au biblia in spate" laughing Biblia a fost scrisa de mana, apoi copiata, apoi copia a fost copiata, si tot asa. Copiaza de mana, vreo... 50 de pagini, tot de mana scrise, sa vezi cate greseli o sa faci. Apoi cel care copiaza ce ai scris tu, o sa scrie greselile tale, si o sa greseasca si el. Povestea cu leposul sau cu femeia adultera cica nu exista initial. Pe langa asta, simpla venerare a unei persoane duce la imbunatatirea imaginii acelei persoane, deci, "greseli" intentionate, sa nu mai spun de vt, care e o simpla copie a altei/altor religii, ma rog, unde au fost mai multe, au luat elemente din fiecare si le-au amestecat. Daca ce scrie in vt e fals, nu istoric, nt n-are cum sa fie adevarat.
Eu am observatia, mai e si stiinta.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai studiat tu vechiul testament precum si religiile din care zici ca a fost copiat,sau ai auzit de pe la altii? demonstreaza-mi ca e o copie, din ce religii sa copiat vechiul testament si ce sa copiat, de ce te-as crede doar asa ca spui tu. Eu am auzit ca sa demonstrat ca biblia e adevarata, ca ce zice acolo s-a intamplat, de ex carele egiptene gasite pe fundul marii rosii de cand a despartit Moise marea si mai sunt si altele...

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Am zis nu istoric. N-am studiat eu, au studiat altii, eu nici nu as avea acces sau cunostinte (o limba moarta sau straina) pentru a face asta.
http://www.youtube.com/watch?v=mdTjxuqMnXo
Nu trebuie sa crezi ce e aici, sau sa ma crezi pe mine, eu tot acolo sunt. Cand o sa descoperi autosugestia, macar, daca o s-o descoperi vreodata, singur, o sa intelegi multe, pana atunci o sa crezi biblia si popii.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ok aici m-ai pierdut, lumineaza-ma si pe mine ce e aia autosugestia, explica tot laughing?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pe intelesul tau, sau al tuturor ca majoritatea nu stie, autosugestia e ceva ce iti autosugerezi, logic. Bun. Poti sa iti autosugerezi ceva constient sau inconstient, la autosugestia inconstienta (cea constienta nu prea functioneaza ca nu stie lumea s-o foloseasca) intra credinta, poti sa crezi ca de la salata te doare capul, o sa te doara tongue, poti sa crezi ca exista vraji si ca ti-a facut cineva, cat tine de psihicul tau, o sa patesti ce crezi ca iti doreste acea persoana, fizicul are legatura cu psihicul, deci te poti si imbolnavi grav, doar crezand, te poti si vindeca, bineinteles, exista cazuri de cancer vindecat cu medicamente placebo, adica medicamente "goale", dar care te fac sa crezi ca te vindeca, de fapt te vindeci tu. Autosugestia e urmare a sugestiei, informatie venita de afara (o imagine, un sunet...), dau iar exemplu cu vrajile. Daca nu te-ai documenta, sau nu ti-ar spune nimeni nimic, n-ai observa sau "recunoaste" o (tentativa de) vraja. Sugestie - apa sfintita vindeca, aduce liniste, fericire; autosugestia iti aduce toate astea. Daca iti dau apa de la robinet si iti spun ca e sfintita, o sa te vindece, o sa iti aduca fericire si liniste, pentru ca asa crezi si iti autosugerezi ceea ce crezi. Ai inteles cat de cat?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da am inteles, am mai auzit si eu ceva despre medicamentele alea, nu stiam ce le zice placebo ci doar ca erau goale si tu crezi ca te vindeca si chiar te vindeca. Ceva asemanator am auzit la preot la biserica de boboteaza, a spus sa bem din apa sfintita si ea va vindeca de orice boala,dar numai daca credem ca apa aceea ne va vindeca. Este foarte interesanta autosigestia asta,dar acum te intreb daca asta poate sa vindece boli,de ce nu te-ai folosit si tu ca sa te vindeci de fobia aceea? Iisus spunea ca daca ai credinta cat un bob de mustar vei putea muta si muntii, poate de asta nu te-a ajutat Dumnezeu,pentru-ca tu nu te-ai rugat cu credinta, nu ai crezut ca el poate sa faca asta,cum e si cazul cand Iisus la vindecat pe orb, acesta l-a intrebat, crezi tu ca pot eu sa fac asta, iar orbul a spus, cred doamne si atunci s-a vindecat, poate daca credeai si tu asa, te vindecai, parerea mea happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Credeam atunci. Vezi ca nu e ilogic ce zic?
Eu n-o folosesc pe mine pentru ca imi place curatenia laughing, asa ca imi doresc si nu prea.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing esti de groaza, adica ai renuntat sa crezi in Dumnezeu pentru ca te-ai rugat sa te vindeci de ceva ce nu prea iti doreai deoarece iti placea asa rolling on the floor pe bune e comic, nu mai inteleg nimic, iar Dumnezeu nu te-a ajutat, deci nu exista, m-ai spart cu motivul asta rolling on the floor. Daca vrei sa il gasesti pe Dumnezeu, trebuie sa crezi ca el exista, si il vei vedea, totul tine de credinta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Era unul dintre motive. Cand credeam voiam.
Totul tine de credinta, pura autosugestie. smug Esti de acord cu ea si tot crezi in dumnezeu...

| CristiB93 a răspuns (pentru CristiB93):

Da deoarece are o oarecare legatura autosugestia cu credinta, cu Dumnezeu, nu stiu exact care, dar o sa mai studiez despre asta, ma poate ajuta foarte mult in ceea ce vreau sa fac, si sa inteleg unele lucruri, mersii oricum pentru explicatie kiss

| doctorandus a răspuns (pentru CristiB93):

Werner Keller was a German journalist, neither an academic figure nor a religious one. The book he published was popular, but I'm not sure this type of opinion represents a reliable source. Best, --Shirahadasha (talk) 03:38, 30 November 2007 (UTC)

| doctorandus a răspuns (pentru Mădă0611):

Vezi raspunsul meu de mai sus.

| sublime89 a răspuns:

"Si totusi biblia are dreptate". Chiar crezi ca Pamantul si tot Universul au 6000 de ani vechime? laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

E la figurat, mai nou, dupa descoperirile oamenilor de stiinta, pentru ca nu pot nega ca Pamantul are mai mult de 6000 de ani, teologii au spus ca o zi = o era. Tare, sau ce?

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, o zi = o era. Ei zic asta ca sa justifice perioada de dinainte de adam si eva. Dar perioada de dupa? Pentru ca, oricum ar face, nu pot gasi mai mult de 10 000 de ani de istorie a omenirii in biblie. Pe cand se stie clar ca omul exista de cel putin cateva sute de mii de ani. Whatever, astea-s conversatii inutile cu oameni care vor cu disperare sa creada in basme.

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

Inca una si ma duc laughing Lumina despre care se vorbeste in biblie, cea care exista inainte ca Soarele sa fie creat, era de la Big-Bang. smug

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing mda, am auzit-o si eu asta. Vad ca e buna stiinta cand te poti folosi de ea ca sa-ti justifici basmele. Dar in rest, science is evil. Da, ar trebui sa taca din gura cand vine vorba de Soare. Ca daca era dupa ei si acum credeam ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Thank god for science laughing

| ada92 a răspuns:

Intr-adevar, intreaga Biblie contine adevaruri pretioase insa din pacate putin o pretuiesc. Probabil pentru ca multi nu o inteleg, de aceea ea nu trebuie doar citita ci si studieata. mie imi place sa fac cercetari si sa inteleg exact mesajul pe care Dumnezeu ni-l transmite. putem colabora daca vrei

| allyx14 a răspuns:

Hey...as vrea si eu mai multe carti de genul asta...multumeschappy