| Meme10Memu a întrebat:

Da putere Dumnezeu Lui Satan?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.

84 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce întrebare e asta? Cum sa ii dea, nu. La început când toți erau îngeri buni, da dar apoi s-au transformat și în îngeri rai(câțiva) și l-au părăsit pe Dumnezeu și au ajuns în Iad

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Satan așa a fost creat. Este o ființă spirituala înzestrată cu puteri supranaturale.

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnzeu si satan sunt doua entitati diferite, care nu-si dau puteri unul altuia si nici nu se influenteaa unul pe altul.
Asta este doar decizia ta, sa urmezi pe unul sau pe celalalt.

| JicaContra a răspuns:

happy
foarte buna intrebarea, raspunsul este ca asta e scuza lui D-zeu pentru lucrurile naspa: "raul si-a bagat coada"
cel putin asa spune IMBECILITATEA DE RELIGIE

de ce e imbecila, hai sa demonstrez, exista un citat care suna asa:
"tot ce are nevoie raul ca sa reuseasca e ca oamenii buni sa nu faca nimic atunci cand se intampla ceva rau"

moment in care la toti religiosii, ii intreb DE LA OBRAZ:

DE CE STA D-ZEUL VOSTRU NU FACE NIMIC CAND RAUL SE INTAMPLA?!?!?

deci, raspuns pe scurt, DA, ii da putere pentru ca efectiv il lasa sa faca ce vrea!

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Satan asta nu face nimic fara voia lui iahve

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Tu când faci ceva, faci cu voia lui Iahve?

| Dandinelle a răspuns:

Daca Dumnezeu este a tot puternic atunci si binele si raul este tot din partea Lui.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu are nici o relevanta raspunsul tau, aici vorbim strict de satana si ce face el, asta a intrebat userul ce face el iar el face voia lui iahve, daca intalnesc o virgina si o violez si platesc cv bani la tatal ei si o iau de nevasta fac voia lui iahve desigur

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu doar ingaduie. Alegerile sunt ale noastre.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din nou scrii aiurea

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce ai descris tu nu este monoteism; este dualism: un zeu bun si un zeu rau, cel bun mai puternic, aflati in conflict.

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

Gresit. Se inchina doar la un dumnezeu adica Dumnezeu Tatal.

| Meme10Memu explică (pentru Dandinelle):

Nu.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Memu):

Toti se inchina doar la zeii lor, este? Asta inseamna ca sunt monoteisti? Poti sa spui ca asta e monolatrie, nu monoteism; esti foarte incult si suficient, de asta Dumnezeu a ingaduit sa cazi la cultul Martorilor, si sa stai in picioare cu orele langa un stand cu maculatura. Cine crede in doi zei, e dualist, totdeauna dualistii se inchina doar la unul din ei, la cel bun.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Memu):

Gresit esti tu, in ansamblu, si cultul tau care cere doi martori pentru documentarea unui abuz sexual comis de liderii vostri; sper sa nu ai nevoie de transfuzie, ca ai fi sacrificat pentru fidelizarea clientelei.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Satan e ca o baterie care nu se descarca pe timp nelimitat, insa cand Dumnezeu Tatal ii va scurtcircuita bornele Satan va muri. Bateria lui Satan a fost incarcata atunci cand a fost creat ca inger bun si inocent.

Oamenii sunt ca niste baterii cu durata de descarcare undeva in jur de 100 de ani cel mult. Incarcarea bateriei lor are loc la fecundatie, de catre Dumnezeu Tatal.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Daca Adam traia pana azi procesul era incomplet si prea scurt. Se umplea Pamantul prea repede cu oameni si se afla de Satan si oamenii nu aveau asa multa nevoie de credinta pentru ca Adam si Eva le spunea cum s-a intamplat in gradina.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vezi ca iar minti
Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei.
Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Am dat târcoale pe pământ și m-am plimbat în sus și în jos".
Și Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană și drept și temător de Dumnezeu și care să se ferească de ce este rău?"
Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
N-ai făcut Tu gard în jurul lui și în jurul casei lui și în jurul a tot ce este al lui, în toate părțile și ai binecuvântat lucrul mâinilor lui și turmele lui au umplut pământul?
Dar ia întinde mâna Ta și atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în față!"
Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Și Satan a pierit din fața lui Dumnezeu.
Și într-o zi, când feciorii și fetele lui Iov mâncau și beau vin în casa fratelui lor mai mare,
A sosit un vestitor la Iov și i-a spus: "Boii erau la arătură și asinele pășteau pe lângă ei;
Atunci Sabeenii au năvălit asupra lor, au pus mâna pe vite, și pe robi i-au trecut prin ascuțișul sabiei. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu a sfârșit vorba bine și altul a sosit și a spus: "Focul lui Dumnezeu a căzut din cer și a ars oile tale și pe robii tăi și i-a mistuit. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu a sfârșit vorba bine și altul a sosit și a spus: "Caldeii, împărțiți în trei cete, au dat năvală peste cămilele tale și le-au ridicat și pe robi i-au trecut prin ascuțișul sabiei. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu sfârșise vorba bine și altul a sosit și a spus: "Feciorii tăi și fetele tale mâncau și beau vin în casa fratelui lor mai mare,
Și iată că un vânt puternic s-a stârnit dinspre pustiu și a izbit în cele patru colțuri ale casei și casa s-a prăbușit peste tineri și ei au murit. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste".
Atunci Iov s-a sculat și-a sfâșiat veșmântul, s-a ras pe cap și, căzând la pământ, s-a închinat,
Și a rostit: "Gol am ieșit din pântecele mamei mele și gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!"
Și întru toate acestea, Iov nu a păcătuit și nu a rostit nici un cuvânt de hulă împotriva lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si tu iar ai dovedit ca esti pararel cu biblia

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie asa ceva in biblie?

| RAY a răspuns:

Acum 14 ore | Annastassia a răspuns:
Dumnzeu si satan sunt doua entitati diferite, care nu-si dau puteri unul altuia si nici nu se influenteaa unul pe altul.
Asta este doar decizia ta, sa urmezi pe unul sau pe celalalt.

de ce raspundeti daca nu ati citit biblia

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Satanel da se inchina lui iahve, cine a spus ca nu se inchina

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

Cultura de care apartii se apropie de sfarsit. Iesi din ea cat mai ai timp. Mi-e sila sa fiu numit cult intr-o cultura ca cea despre care vorbesti. O cultura a ignorantei. Cultura in care esti numit cult e o cultura veche antica plina de orori si blasfemii la adresa Celui Sfant si Cunoscator. Stiinta pe care tu o slavesti e o batjocura.

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

E gresit cel care nu-si recunoaste creatorul. Apocalipsa 16. Ia si citeste.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Scrii multe erori.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Tu doar ai citit Biblia fara sa o intelegi. Ti-ai pierdut timpul si il pierzi in continuare.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu intelegi nimic din Biblie.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Te cunosc de undeva?

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Am nevoie de muncitori la capsuni. Te bagi? Nu e nevoie sa aiba studii sau vreo calificare.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti chiar nesimtit steregoi crestin cu numele