| RAY a întrebat:

Si eu ca ateu ma minunez ce blasfemii fac sectanctii, cica Satana e mai mare ca Dumnezeu?

https://www.tpu.ro/......ina-2.html

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu exista nici una nici alta, si satanistii sunt la fel, cred in ceva ce nu exista, in egala masura ca si teistii. Asa ca aia este.
Eu sunt neutru, nu sunt nici satanist nici teist, ca asta e realitatea.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Te ai grabit sa raspunzi, eu am intrebat de ce uni spun ca satana e mai mare ca dumnezeu

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

De prosti.

| Meme10Memu a răspuns:

Tu vad ca inventezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca Dumnezeu a vrut sa existe raul, l-a tolerat in cele din urma. Sa nu uitam ca Lucifer si Mihail sunt frati practic, ingeri creati de Dumnezeu. Mihail si oastea lui l-a doborat pe Lucifer ca un fulger pe pamant deci binele (Dumnezeu) este mai puternic.
Am avut colegi atei dar considerau biblia o poveste goala, nu stiu de ce il mai pomeniti pe Dumnezeu daca nu credeti in El. Pana si Lucifer crede in Dumnezeu pentru ca stie ca de la el a venit dar nu a meritat sa ramana in cer alaturi de Mihail si ceilalti ingeri.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai mai intru si aici, eu am citit biblia desi cand vad tampeni de astea e normal sa spun ca nu e adv, exista savanti care cerceteaza istoria religiilor si sunt atei, religia a insemnat multe si inseamna multe, desi trebuie discutata, studiata

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pana si Lucifer crede in Dumnezeu pentru ca stie ca de la el a venit dar nu a meritat sa ramana in cer alaturi de Mihail si ceilalti ingeri.

in iudaism nu e adversarul lui Dumnezeu nici in islam doar in crestinism desi iisus spune ca datoria lui e sa faca voia tatalui lui, totul se face prin voia tatalului meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si in coran Satana este numit "cel batut cu pietre". Si acolo se mentioneaza atotputernicia lui Dumnezeu si cat de mic este diavolul in comparatie cu el. Satana a fost un adversar al lui Dumnezeu si al binelui, inca din ziua in care a cazut din cer.
Mahomed a avut el probleme mintale grave dar coranul se ia foarte mult dupa biblie. Cu exceptia faptului ca se punea el ca trimis al lui Dumnezu si nu Isus. In mare invatatura este buna.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Coranul este un fel de copy paste din vechiul si noul testament, nu ar fi nimic rau in asta daca nu ar exista atentate teroriste