| Meme10Memu a întrebat:

Da putere Dumnezeu Lui Satan?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.

| Meme10Memu explică (pentru Irinel15123532):

Daca Adam traia pana azi procesul era incomplet si prea scurt. Se umplea Pamantul prea repede cu oameni si se afla de Satan si oamenii nu aveau asa multa nevoie de credinta pentru ca Adam si Eva le spunea cum s-a intamplat in gradina.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vezi ca iar minti
Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei.
Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Am dat târcoale pe pământ și m-am plimbat în sus și în jos".
Și Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană și drept și temător de Dumnezeu și care să se ferească de ce este rău?"
Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
N-ai făcut Tu gard în jurul lui și în jurul casei lui și în jurul a tot ce este al lui, în toate părțile și ai binecuvântat lucrul mâinilor lui și turmele lui au umplut pământul?
Dar ia întinde mâna Ta și atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în față!"
Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Și Satan a pierit din fața lui Dumnezeu.
Și într-o zi, când feciorii și fetele lui Iov mâncau și beau vin în casa fratelui lor mai mare,
A sosit un vestitor la Iov și i-a spus: "Boii erau la arătură și asinele pășteau pe lângă ei;
Atunci Sabeenii au năvălit asupra lor, au pus mâna pe vite, și pe robi i-au trecut prin ascuțișul sabiei. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu a sfârșit vorba bine și altul a sosit și a spus: "Focul lui Dumnezeu a căzut din cer și a ars oile tale și pe robii tăi și i-a mistuit. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu a sfârșit vorba bine și altul a sosit și a spus: "Caldeii, împărțiți în trei cete, au dat năvală peste cămilele tale și le-au ridicat și pe robi i-au trecut prin ascuțișul sabiei. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu sfârșise vorba bine și altul a sosit și a spus: "Feciorii tăi și fetele tale mâncau și beau vin în casa fratelui lor mai mare,
Și iată că un vânt puternic s-a stârnit dinspre pustiu și a izbit în cele patru colțuri ale casei și casa s-a prăbușit peste tineri și ei au murit. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste".
Atunci Iov s-a sculat și-a sfâșiat veșmântul, s-a ras pe cap și, căzând la pământ, s-a închinat,
Și a rostit: "Gol am ieșit din pântecele mamei mele și gol mă voi întoarce în pământ! Domnul a dat, Domnul a luat; fie numele Domnului binecuvântat!"
Și întru toate acestea, Iov nu a păcătuit și nu a rostit nici un cuvânt de hulă împotriva lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si tu iar ai dovedit ca esti pararel cu biblia

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Te cunosc de undeva?

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Am nevoie de muncitori la capsuni. Te bagi? Nu e nevoie sa aiba studii sau vreo calificare.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti chiar nesimtit steregoi crestin cu numele

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu ti am mai spus ca esti un copil si iar dovedesti asta dai voturi, faci atac la persoana, jignesti, dai dovada ca nu ai habar de biblie mereu, tu faci doar troll

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Tu jignesti. Si acum ai jignit. Te astept. Am o recolta bogata. Iti amintesti de Vassile? Matei 23:27:"27. Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că semănaţi cu mormintele cele văruite, care pe din afară se arată frumoase, înăuntru însă sunt pline de oase de morţi şi de toată necurăţia." Tu tii cu carturarii adica cu acei savanti care se dau mai destepti decat Dumnezeu si Biblia inspirata de Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti nesimtit

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Iisus era nesimtit cand ii demasca pe farisei numindu-i asemenea mormitelor varuite? Tu iti inchipui ca doar tu si cei de felul tau puteti arunca cuvinte? Iisus le spunea adevarul. Te supara adevarul. Pentru ce ma numesti nesmitit? Ca-ti spun adevarul?

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Omule tu stii ce e TPU?

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Toti Pentru Unu.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pentru tine inseamna jigniri, atacuri la persoana

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Tu consideri ca te atac in loc ca iti spun adevarul si vreau sa te ajut. Eu sunt TPU pentru tine.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Omule scrii tampeni, erezi, citeste cartea lui iov, satana a avut nevoie de aprobarea lui dumnezeu si tu cica imi dai eronat, scrii prosti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Și apoi, când isprăveau zilele petrecerii lor, Iov chema și sfințea pe feciorii săi și se scula dis-de-dimineață și aducea arderi de tot, după numărul lor al tuturor, căci Iov zicea: "Se poate ca feciorii mei să fi păcătuit și să fi cugetat cu păcat împotriva lui Dumnezeu". Și așa făcea Iov mereu.
Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei.
Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Am dat târcoale pe pământ și m-am plimbat în sus și în jos".
Și Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană și drept și temător de Dumnezeu și care să se ferească de ce este rău?"
Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
N-ai făcut Tu gard în jurul lui și în jurul casei lui și în jurul a tot ce este al lui, în toate părțile și ai binecuvântat lucrul mâinilor lui și turmele lui au umplut pământul?
Dar ia întinde mâna Ta și atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în față!"
Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Și Satan a pierit din fața lui Dumnezeu.
Și într-o zi, când feciorii și fetele lui Iov mâncau și beau vin în casa fratelui lor mai mare,
A sosit un vestitor la Iov și i-a spus: "Boii erau la arătură și asinele pășteau pe lângă ei;
Atunci Sabeenii au năvălit asupra lor, au pus mâna pe vite, și pe robi i-au trecut prin ascuțișul sabiei. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"
Nu a sfârșit vorba bine și altul a sosit și a spus: "Focul lui Dumnezeu a căzut din cer și a ars oile tale și pe robii tăi și i-a mistuit. Și am scăpat numai eu singur și am venit să-ți dau de veste!"

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ucea arderi de tot, după numărul lor al tuturor, căci Iov zicea: "Se poate ca feciorii mei să fi păcătuit și să fi cugetat cu păcat împotriva lui Dumnezeu". Și așa făcea Iov mereu.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta". Dumnezeu nu i-a zis lui Satan "du-te si incearca-l pe Iov". A zis ca ii permite sa-l incerce insa de viata lui Iov sa nu se lege si sa-l ucida pe Iov. Dumnezeu nu i-a dat porunca lui Satan sa-l incerce pe Iov ci i-a permis sa-l incerce pe Iov. Dumnezeu stia ca tot ce a creat era bun si ca omul ca specie nu va parasi pe Dumnezeu chiar si in cele mai grele incercari. De aceea nu a distrus pe toti oamenii la potop. I-a parut rau ca a facut pe om pentru ca a sperat ca nu se va ajunge la asa gravitate a faptelor. Dar cu toate astea, pentru ca e atotputernic, Dumnezeu stie ca nici o incercare nu-l va impiedica sa umple pamantul cu oameni care sa-l iubeasca pe Dumnezeu. Evrei capitolul 11.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu numai. Ia citeste in VT la Geneza 3:15:"Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei; aceasta îţi va zdrobi capul, iar tu îi vei înţepa călcâiul". Zdrobirea capului inseamna moarte pentru Satan sarpele cel vechi.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Esti un papagal care da copy paste

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Tu dai copy paste din Biblie fara sa o intelegi.

Răspuns utilizator avertizat
84 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 14 ore | Annastassia a răspuns:
Dumnzeu si satan sunt doua entitati diferite, care nu-si dau puteri unul altuia si nici nu se influenteaa unul pe altul.
Asta este doar decizia ta, sa urmezi pe unul sau pe celalalt.

de ce raspundeti daca nu ati citit biblia

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Tu doar ai citit Biblia fara sa o intelegi. Ti-ai pierdut timpul si il pierzi in continuare.

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnzeu si satan sunt doua entitati diferite, care nu-si dau puteri unul altuia si nici nu se influenteaa unul pe altul.
Asta este doar decizia ta, sa urmezi pe unul sau pe celalalt.

| minrest a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce ai descris tu nu este monoteism; este dualism: un zeu bun si un zeu rau, cel bun mai puternic, aflati in conflict.

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

Gresit. Se inchina doar la un dumnezeu adica Dumnezeu Tatal.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Memu):

Toti se inchina doar la zeii lor, este? Asta inseamna ca sunt monoteisti? Poti sa spui ca asta e monolatrie, nu monoteism; esti foarte incult si suficient, de asta Dumnezeu a ingaduit sa cazi la cultul Martorilor, si sa stai in picioare cu orele langa un stand cu maculatura. Cine crede in doi zei, e dualist, totdeauna dualistii se inchina doar la unul din ei, la cel bun.

| minrest a răspuns (pentru Meme10Memu):

Gresit esti tu, in ansamblu, si cultul tau care cere doi martori pentru documentarea unui abuz sexual comis de liderii vostri; sper sa nu ai nevoie de transfuzie, ca ai fi sacrificat pentru fidelizarea clientelei.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Satan e ca o baterie care nu se descarca pe timp nelimitat, insa cand Dumnezeu Tatal ii va scurtcircuita bornele Satan va muri. Bateria lui Satan a fost incarcata atunci cand a fost creat ca inger bun si inocent.

Oamenii sunt ca niste baterii cu durata de descarcare undeva in jur de 100 de ani cel mult. Incarcarea bateriei lor are loc la fecundatie, de catre Dumnezeu Tatal.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Satanel da se inchina lui iahve, cine a spus ca nu se inchina

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

Cultura de care apartii se apropie de sfarsit. Iesi din ea cat mai ai timp. Mi-e sila sa fiu numit cult intr-o cultura ca cea despre care vorbesti. O cultura a ignorantei. Cultura in care esti numit cult e o cultura veche antica plina de orori si blasfemii la adresa Celui Sfant si Cunoscator. Stiinta pe care tu o slavesti e o batjocura.

| Meme10Memu explică (pentru minrest):

E gresit cel care nu-si recunoaste creatorul. Apocalipsa 16. Ia si citeste.

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Scrii multe erori.

| random14yearold a răspuns (pentru minrest):

Te asigur că nu mai sunt aflați în conflict. Dumnezeu a câștigat atunci când Isus a înviat din morți.

| minrest a răspuns (pentru random14yearold):

Da, stiu ca asta spune teoria crestina. Totusi. Asta descrie o lume dualista. Existenta dualismului, a doi zei opusi, ne scoate din logica monoteismului, si ne introduce in logica politeismului; iar de aici e normal sa avem o multime de zei pe care sa ii numim sfinti, dar mai ales, nu au loc consecintele morale ale monoteismului.

| Mosotti a răspuns:

In povestea asta neadevarata spun sensul care e, se zice ca dumnezeu ar fi creat satana ca sa vada oamenii ce aleg, daca pe el sau pe celalalt, deci satana este sub dumnezeu ca putere, deci e tolerat. Adica dumnezeu e directorul, si satana e inginerul. Niciodata al doilea nu e egal cu primul, si niciodata al doilea nu poate face rau daca primul nu vrea.
Nu-s egali!

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Satan ca "inginer" care e planificat sa fie inchis si apoi ucis.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Corect asa e, sectancti mereu blasfemeaza biblia

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu intelegi corect Biblia.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai da, dar de ce l-a creat, sa se joace asa?! E o prostie pana si in poveste. Si pana la urma nu trebuie sa faci inca unu sa vezi pe cine alegem, ofera si vei fi dorit! Ca tot tu ca director ne-ai facut sa vrem sa stam cu ala care ofera mai mult, dar tot tu te superi ca ne dam cu asa zis-ul satana care ar oferi mai mult, deci contradictie urata.

Adica are pretentia sa ofere putin dar sa nuuu ne dam cu altul care ofera mai mult, ce chestie. Nu tata, ofera mai mult tu.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Se vede ca nu ai inteles. Satan nu ofera nimic. Dumnezeu ofera sanatatea, trupul omului. Nu scrie nicaieri ca Satan a creat vreun om.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai atunci cu ce sa ispiteasca omul? Ca parca asta facea "sa nu te dai pe mana satanei" "nu face pact cu satana sa iti dea nu stiu ce, ca apoi 1000 ani in iad arzi", cum nu?! Nu are nici o treaba ca satana nu a creat omul. Satana ispitea cu avantaje in schimbul sufletului luat pe vecie si in chin.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Dumnezeu nu a poruncit lui Satan sa ispiteasca. Nu exista chin vesnic. Satan va fi ucis.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Daca dumnezeu l-a facut, au avut ei o vorba intre ei, altfel nu il facea.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Inainte sa se apuce sa creeze Dumnezeu era singur.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si pe el cine l-a facut? haha. Asa se zice ca era singur, dar nu se stie, o avea si el parinti, ca nimic nu apare din nimic asa aiurea.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Isaia 43:10b:"înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!"

Psalmul 89:2b:"din veac şi până în veac eşti Tu."

Avacum 1:12a:"Nu eşti Tu, oare, din străvechile vremuri, Domnul Dumnezeul meu, Sfântul meu? Tu, Care nu poţi muri!"

Timpul nu are inceput si e liniar. Nu exista un infinit de cauze. Dumnezeu e cauza prima fara inceput. Daca ar exista un infinit de cauze timpul ar fi circular adica undeva trecutul infint s-ar uni cu viitorul infinit.

Daca timpul ar fi circular peste o perioada lunga de timp la infinit ne vom reintalni din nou noi doi pe TPU si vom scrie aceleasi lucruri.

Materia are inceput. Dumnezeu nu are inceput. Dumnezeu e nemuritor.

Isaia 45:5, 6,12, 18,21, 22:"Eu sunt Domnul şi nimeni altul! Afară de Mine nu este Dumnezeu. Eu te-am încins fără ca tu să Mă cunoşti. Ca să se ştie de la răsărit şi până la apus că nu este nimic afară de Mine! Eu sunt Domnul şi nimeni altul!
Eu întocmesc lumina şi dau chip întunericului, Cel ce sălăşluieşte pacea şi restriştei îi lasă cale: Eu sunt Domnul Care fac toate acestea.
Eu am făcut pământul şi omul de pe el Eu l-am zidit. Eu cu mâinile am întins cerurile şi la toată oştirea lor Eu îi dau poruncă.
Că aşa zice Domnul, Care a făcut cerurile, Dumnezeu, Care a întocmit pământul, l-a făcut şi l-a întărit; şi nu în deşert l-a făcut, ci ca să fie locuit: "Eu sunt Domnul şi nu este altul! Grăiţi, apropiaţi-vă şi sfătuiţi-vă unul cu altul! Cine a vestit aceasta, cine altădată a dat de ştire? Oare nu Eu Domnul? Nu este alt dumnezeu afară de Mine. Dumnezeu drept şi izbăvitor nu este altul decât Mine! Întoarceţi-vă către Mine şi veţi fi mântuiţi, voi cei ce locuiţi toate ţinuturile cele mai îndepărtate ale pământului! Că Eu sunt Dumnezeu tare şi nu este altul!"

Nu este dumnezeu mai puternic decat Dumnezeu.

Iesirea 3:14:"Atunci Dumnezeu a răspuns lui Moise: "Eu sunt Cel ce sunt". Apoi i-a zis: "Aşa să spui fiilor lui Israel: Cel ce este m-a trimis la voi!"

Dumnezeu este si ce este nu a aparut pentru ca nu are inceput si nici sfarsit.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu exista asa ceva, de unde vine?! Ce naiba ma. Cum a aparut?! Te-a prostit si pe tine ce scriu aia in iluzia de religie? Chiar daca ar fi de mult, dar tot a aparut cumva, tu gandesti si tu mintea ta ce auzi si citesti? Sau doar preiei aiurea?

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Cine te-a inselat pe tine? Spune in Biblie cine te-a inselat: Satan si oamenii influentati de el.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nimeni, pe mine chiar nu m-a inselat nimeni ca nu are ocazia. Ma pricep la oameni, nu fac relatii nici de prietenie nici de nimic asa aiurea, sunt f atent.

Dar asa la general pe oamenii rai nu tot dumnezeu i-a programat asa?! Deci nu da. Ca daca nu aveai in gene rautatea, nu puteai fi rau nici daca doreai tu constient, ca nu mergea. Tu te iei dupa ce scrie in biblie fara sa analizezi daca are logica sau nu are, pai aia care au scris-o exact asta ai vrut, ca oamenii sa nu analizeze, de acolo "Crede si nu cerceta", ca daca cercetezi afli adevarul.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

"Nimeni, pe mine chiar nu m-a inselat nimeni ca nu are ocazia. Ma pricep la oameni, nu fac relatii nici de prietenie nici de nimic asa aiurea, sunt f atent." - inselatoriile de la Satan si oamenii lui au acces spre tine pe mai multe cai: scoala, locul de munca, ceea ce-ti doresti, TV, internet, etc. Fara Biblie degeaba esti atent.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si daca au acces spre mine ce? A mers bine socializarea in oricare din locatiile alea. In ce sens sa ma insele?! Nici nu am nevoie de vrajeala de biblie, ca am inteles esenta ei sa ma ploconesc in fata regilor si sa le dau darile fara sa contest asta, cunoastem romani 13 capitolul.

Sunt atent sa nu ma traga pe sfoara, atat, in rest e okey.

| Meme10Memu explică (pentru Mosotti):

Faraon a crezut ca ce-i spunea Moise era o vrajeala apoi a murit ca un prost.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai si asta este poveste, tu chiar crezi toate astea?! Eu macar dupa fapte si istorie scot adevarul, tu pe ce baza crezi in toate alea?

| SilentRain a răspuns:

Evident, ca doar sunt cunoscuți

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Satan așa a fost creat. Este o ființă spirituala înzestrată cu puteri supranaturale.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Satan asta nu face nimic fara voia lui iahve

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Tu când faci ceva, faci cu voia lui Iahve?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu are nici o relevanta raspunsul tau, aici vorbim strict de satana si ce face el, asta a intrebat userul ce face el iar el face voia lui iahve, daca intalnesc o virgina si o violez si platesc cv bani la tatal ei si o iau de nevasta fac voia lui iahve desigur

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu doar ingaduie. Alegerile sunt ale noastre.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Din nou scrii aiurea

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e corect. N-ai inteles.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Iadul nu exista asa cum crezi tu.

Normele Lui Dumnezeu sunt spre binele omului. Daca omul nu respecta aceste norme devine nefericit. Dumnezeu scuteste de nefericire pe cei rebeli ucigandu-i.
Nu exista suferinta vesnica.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis eu ca nu mai e liber arbitru?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Defineste tu. Eu stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e adevarat ce spui.

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

happy
foarte buna intrebarea, raspunsul este ca asta e scuza lui D-zeu pentru lucrurile naspa: "raul si-a bagat coada"
cel putin asa spune IMBECILITATEA DE RELIGIE

de ce e imbecila, hai sa demonstrez, exista un citat care suna asa:
"tot ce are nevoie raul ca sa reuseasca e ca oamenii buni sa nu faca nimic atunci cand se intampla ceva rau"

moment in care la toti religiosii, ii intreb DE LA OBRAZ:

DE CE STA D-ZEUL VOSTRU NU FACE NIMIC CAND RAUL SE INTAMPLA?!?!?

deci, raspuns pe scurt, DA, ii da putere pentru ca efectiv il lasa sa faca ce vrea!

| Algo098 a răspuns:

Sunt identici ca fantezii menite sa dea sperante si iluzii false. Sunt ambii niste nimicuri imaginare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce întrebare e asta? Cum sa ii dea, nu. La început când toți erau îngeri buni, da dar apoi s-au transformat și în îngeri rai(câțiva) și l-au părăsit pe Dumnezeu și au ajuns în Iad

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie asa ceva in biblie?

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Nu intelegi nimic din Biblie.

| Dandinelle a răspuns:

Daca Dumnezeu este a tot puternic atunci si binele si raul este tot din partea Lui.

| Meme10Memu explică (pentru Dandinelle):

Nu.

| random14yearold a răspuns (pentru Dandinelle):

Binele da. răul nu. Răul e de la satana având în vedere că "răul" nu a existat până când Satana s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu.