| NのON a întrebat:

De ce atunci cand ii cerem putere lui Satan el ne-o da fara nicio strabatere, si cand i-o cerem lui Dumnezeu nu primim nimic?

29 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca crezi ca Diavolul iti da putere, poate ai nevoie de un consult psihiatric. E ca si cum ai spune ca Mos Craciun si Greuceanu iti dau putere cand le ceri.

| NのON explică (pentru doctorandus):

O sa vezi

| doctorandus a răspuns (pentru NのON):

Daca primesti puteri de la prieteni imaginari poate fi cel mult autosugestie.

| NのON explică (pentru doctorandus):

Autosugestia nu face nimic concret, face parte din maleabilitatea psihica a fiecaruia. Magia este un dar! Un lucru solid.

| doctorandus a răspuns (pentru NのON):

Uite, eu am o explicatie mult mai conforma cu briciul lui Occam: suferi de psihoza, in cadrul psihozei ai delir mistic. Explicat simplu si fara a invoca puteri paranormale capatate de la Dracu'.

| NのON explică (pentru doctorandus):

Cand oamenii nu stiu cum sa priveasca un lucru diferit, ii pun o eticheta murdara, care nu are nicio legatura cu realitatea, asa fac toti psihologii cand eticheteaza oamenii care pot privii dincolo de ratiunea mincinoasa... si cauta puterea pentru a scapa de greutatile lumesti. Nu sufar de nicio psihoza. A crede in supranatural este in firea fiintei umane si ca exemplu ai religiile, sectele si multe alte lucruri care dau peste cap stiinta.

| Thunderstruck a răspuns:

Vezi ca s-a pus un premiu de 1 milion de dolari pentru cine dovedeste existenta paranormalului.Eu zic sa te duci la omul ala cu premiul, sa-ti angajezi un munte de om, sa te bati cu el... Daca te bate, e bine, daca nu, iei altul mai tare.Asa, dupa ce ai luat pe unul care te bate, ii demonstrezi aluia cu premiul ca n-ai cum sa-l bati, apoi te rogi la satan sa-ti dea putere... Daca-l bati ai castigat 1 milion de dolari.Sa nu te gandesti ca Dumnezeu nu te iarta, Dumnezeu l-ar fi iertat si pe Hitler daca s-ar fi pocait.Deci bafta la demonstratie.

| RAY a răspuns:

Tio da pe naiba e un personaj imaginar si ala ce naiba nu va convine stiinta oameni buni necesita gandire de aia, citeste o carte nu sta degeaba pe net

| NのON explică (pentru RAY):

Nu o sa mai spui asta reye... mai sunt 3 ani si vor vedea toti

| RAY a răspuns (pentru NのON):

Ce se va intampa dupa 3 ani sa stiu si eu?

| NのON explică (pentru RAY):

Nu spun asa ceva pe TPU, si nicaieri altundeva, o sa vedeti la momentul potrivit. Nu vorbesc de apocalipsa pentru ca data ei nu e stabilita.

| RAY a răspuns (pentru NのON):

Deci peste 3 ani nu vine apocalipsa ce fercire, probabil ca te-ai hotarat sa ma omori in urmatori 3 ani, de cata iubire dai dovada, acum sincer de unde atata ura ai in tine ce tiam facut?

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru NのON):

Acel lucru e ca vine dracu pe pamant? big grin

| NのON explică (pentru RAY):

Nu te urasc necredinciosule. Nu mi-ai facut nimic rau, de ce te-as uri?
Eu urasc lumea asta.

| NのON explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Cam asa ceva. Mi-ai bagat id-ul laughing?

| Mădă0611 a răspuns:

Autosugestie rolling eyes
Autosugestia e urmarea sugestiei, si in jur e plin de astfel de sugestii.

| M25M a răspuns:

Fii mai explicit, ce "putere ii cerem lui Satan".

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Inteligenta sigur nu ea cerut sau nu ea dat

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca majoritatea oamenilor sunt prea supestitiosi si subiectivi.

| dragos9234 a răspuns:

Deoarece prostia pare a fi peste tot in jurul nostru.

Incerci sa faci trolling? Nu iti iese!

| NのON explică (pentru dragos9234):

Faptul asta n-are absolut nicio legatura cu prostia, sau cu trolling-ul. Daca nu intelegi la ce se refera intrebarile te rog nu mai raspunde pe viitor la ele happy nu faci altceva decat sa dovedesti cata prostie exista in lumea asta, nici sa-mi raspunzi sa nu te obosesti. happy

| LegionarulRoman a răspuns:

Pentru ca Satan este stapanul acestei lumi(pamantul), iar noi oamenii ducem un razboi continuu pentru a ne mantui.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Eu nu i-am cerut nimic lui Stan nicodata.Totusi,de fiecare data cand il rugam pe Dumnezeu, imi oferea ceea ce voiam.Si nu-s "usa de biserica", sau un credincios de exceptie.Mai mult pacatos, in fine.Totusi,ma ajuta.

| lolium a răspuns:

Pentru ca orice se naste din ura distruge. I-ai cerut tu lui si ti-a dat? straight face

| NのON explică (pentru lolium):

Nu i-am cerut, si gresesti. Nimeni nu se naste cu ura de a distruge, o dobandeste!

| killer212121 a răspuns:

Pentruca Satan abia asteapta sa ne dea din puterea lui negativa, pe cand atunci cand ne rugam lui Dumnezeu trebuie sa fim neprohaniti inaintea lui si sa ne rugam cu credinta.

| cucos a răspuns:

Deoarece cand cerem ceva lui satan PRACTIC NE VINDEM SUFLETUL iar dumnezeu ne ajuta mereu, el nu te ajuta atunci cand ceri ceva RAU

| shizzle a răspuns:

Pentru ca satan nu iuneste.el ne da totul pe tava..ne ademeneste in plasa. stii tu, cum ademenesti soarecele sa intre in capcana cu branza. ii dai branza ca sa prinda incredere. Dar Dumnezeu are incredere in noi si ne va da la timpul potrivit. iar daca nu da acum..pe lumea cealalta va da inmiit din ce iai cerut

| NのON explică (pentru shizzle):

O dilema ar fi ca... daca ii ceri puterea lui Satan pentru a trece usor prin viata nu vei avea mantuire... si daca suporti viata fara hack, Dumnezeu iti rezerva un loc in rai, asta arata slabiciunea oamenilor care apeleaza la Satana, e ca si cum ai intreba un om rational: Ce preferi? raiul sau iadul.
Orice om intreg ar raspunde RAIUL.