| anonim_4396 a întrebat:

Cum îmi dau seama că sunt blestemat?

Știu deja, dar vreau să fiu sigur

15 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Acum ceva timp am blestemat eu toți oamenii, toată planeta, tot universul, tot ce exista. Deci da.

| Mircea08 a răspuns:

Daca cineva te-a blestemat, acela esti tu! Nimeni altcineva nu are putere aspra ta deoarece libertatea de a trai cum vrei tu o ai de la Dumnezeu!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

În cazul ăsta, plec să mă sinucid.Că așa e viața, rea

| Panamax a răspuns:

1. Te uiti in oglinda
Daca vezi o fata de retardat mintal esti tu.

| Helper07 a răspuns:

Ce sti? Chiar vreau sa aud.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știu deja că sunt blestemat

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum ti-ai dat seama de asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar ai nevoie de un psiholog

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu te ții de nas? O să constați că corpul tău vrea să respire, inima vrea să bată, stomacul să ceară apă și mâncare.
Numai creierul virusat cu tâmpenii, iad și altele, vrea să se termine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cei ce te-au învățat tâmpenia cu iadul, te-au blestemat.
Și tu te-ai lăsat.
Poți fi sigur de asta, ești blestemat.
Dar poți să scapi de blestem.
Să renunți să mai crezi prostii.
Și imediat blestemul dispare.
Dacă nu ți-e lene, căci la cei blestemați le este lene, să cauți să citești Gora de Rabindranath Tagore. Acolo un tânăr ca tine, foarte religios, trăiește ca tine o minciună religioasă, până află ca aceasta este o minciună. Apoi scapă.
Așa și dta, încearcă să înțelegi că ceea ce știi deja, că ești blestemat, se bazează pe o minciună despre iad.
Și blestemul dispare imediat.
Asta dacă asta vrei.
Dacă îți place să fii așa cum ești, așa să rămâi, blestemat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Blestemele sa știi ca exista. Încă cu credință în Dumnezeu nu se-atinge nimic de tine. Doar sa crezi în Dumnezeu, asta contează cel mai mult. Credința se poartă în suflet nu în pupat icoane la biserici și mers în genunchi prin înconjurul bisericii. Și nu sunt nici pocăit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu că există, și nu sunt ortodox de ăla închinător la icoane.

| Meme10Memu a răspuns:

Toti oamenii sunt blestemati.

Facerea 3:17:"blestemat va fi pământul pentru tine!"

Facerea 3:19:"pământ eşti şi în pământ te vei întoarce".

Imbatranirea si moartea la om e un blestem.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Doar sa crezi în Dumnezeu, asta contează cel mai mult"

viziune sănătoasă: la ce mai trebuie școlă, spitale bla bla bla, mergi in genunchi și coate in jurul fiecărei biserici intâlnite, asta e solutia!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Blestemul lui Adam si Eva care sa revarsat catre copiii lor din generatie in generatie si tot asa. Acel blestem pe care la pus Dumnezeu celor doi.