| Claudiu1213a a întrebat:

Cum sa înțelegem prima porunca? Pe cine trebuie sa avem ca Domn pe Dumnezeu sau Iisus? Caci prima porunca din vechiul testament, nu din noul spune așa:,, Eu sunt* Domnul Dumnezeul tău, care te-am scos din ţara Egiptului din casa robiei'' Acum noi știm că în noul testament a apărut Isus care el este Domn și I s-a dat toată puterea

68 răspunsuri:
| Claudiu1213a explică:

Adică era isus cel care a dat prima porunca? ca spune de Domn care noi știm că este Isus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai și tot în Noul Testament citim ca Domnul Isus e dinaintea ca să fie creată lumea, deci și El e dintotdeauna. Dacă și El e dintotdeauna și El e Dumnezeu (cum scrie în Ioan capitolul 1), atunci Ambii. Ba chiar întra și Duhul Sfant, căci și El e Dumnezeu. Deci Singurul tău Dumnezeu este "Treimea", dacă pot spune asa, adică și Dumnezeu Tatăl, și Domnul Isus, și Duhul Sfant, deci Lor trebuie sa ne închinăm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1213a):

Domnul Isus e tot Dumnezeu, deci când ne gândim ca trebuie sa ne închinăm la El, ne gândim ca trebuie sa ne închinăm la toată "Treimea".

| Claudiu1213a explică (pentru anonim_4396):

Iti respect părerea dar în biblie scrie asa ca Dumnezeu e capul lui Hristos deci mai mare ca Iisus desemenea însuși Isus spune ca Tatal e mai mare ca mine, chiar dacă tot el spune ca eu și Tatăl una suntem ce sa mai înțelegem de aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1213a):

Da, ptc Tatăl e Suveran, dar și Domnul Isus e tot Dumnezeu (citește Ioan capitolul 1).

| Claudiu1213a explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cred în treime dar tind sa cred după biblie ca exista 1 singur Domn 1 singur botez și 1 singur Dumnezeu Tatăl a toți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1213a):

Ioan 1:1 "La început era Cuvântul, și Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu."
Ioan 1:14 "Și Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi, plind de har și de adevăr. Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl."
Ce zici de asta? Domnul Isus e Dumnezeu, după cum relatează Biblia. Ioan 10:30 " Eu și Tatal una suntem. ". Aici din nou se spune ca e Domnul Isus e Dumnezeu.
1 Ioan 5:7 "Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt, și acești trei una sunt.". Vezi? Treimea este explicata aici. Geneza 1:26 "Apoi Dumnezeu a zis:" Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră [...] ".
2 Corinteni 3:17 "Căci Domnul este Duhul, și unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.". De aici se înțelege iarăși ca Duhul Sfant e Dumnezeu și El. Ti am demonstrat ca exista Treimea.

| Pocait01 a răspuns:

Da, Dumnezeu a spus,, Eu sunt* Domnul Dumnezeul tău, care te-am scos din ţara Egiptului din casa robiei'' apoi "S-a dezbrăcat pe Sine Însuși și a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor." și acum Îl știm sub numele de Isus, adică Salvatorul.

| Ninorotta a răspuns:

E tot dumnezeu dar nu stie unul ce face celalalt, ca la nebuni.
Marcu 13:32 VDC
"Cât despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu știe nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."

Mai degraba eu cred ca aiuritii care au scris Evangheliile nu stiau unul de celalalt si altii au tradus dupa ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ninorotta):

Ce e cu tine? Numai clipa venirii nu o știe Domnul Isus, în rest știe tot. Nu e cs la nebuni.
Ioan 14:1-14
"Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine. În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc. Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca, acolo unde sunt Eu, să fiți și voi. Știți unde Mă duc și știți și calea într-acolo." „Doamne", I-a zis Toma, „nu știm unde Te duci. Cum putem să știm calea într-acolo?" Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine. Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și de acum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut." „Doamne", i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl și ne este de ajuns!" Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi și nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ‘Arată-ne pe Tatăl’? Nu crezi că Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine, ci Tatăl, care locuiește în Mine, El face aceste lucrări ale Lui. Credeți-Mă că Eu sunt în Tatăl și Tatăl este în Mine; credeți cel puțin pentru lucrările acestea. Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele și mai mari decât acestea, pentru că Eu mă duc la Tatăl: și orice veți cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul. Dacă veți cere ceva în Numele Meu, voi face."

| ania a răspuns:

Pe Tatăl, pe Fiul și pe Duhul Sfânt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trinitatea. Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul și Sfântul Duh sunt una și aceași.

| goodspeed55555 a răspuns:

Tot în ortodoxie ați ajuns cu sfântă treime

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt una și aceeași sunt 3 persoane diferite. Dumnezeu are multe taine unele nu se găsesc în biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tatăl e Suveran, dar și Domnul Isus e tot Dumnezeu" - deci, Dumnezeu este Dumnezeul Dumnezeului? Dumnezeu are un Dumnezeu? ( Ma duc la Tatăl meu si Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru - sunt cuvintele lui Isus)
Ioan 1:1 - multe traduceri se exprimă " și cuvântul era divin" ( nu Dumnezeu)
"Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl." - nicidecum nu-l face aceasta pe Isus egal cu Tatăl.
"Ioan 10:30 " Eu și Tatal una suntem. ". - hai să comparăm cu alte relatări paralele - în Ioan 17:21, 22, Isus s-a rugat cu privire la continuatorii săi: „Ca toţi să fie una" şi a adăugat: „ca şi ei să fie una în Noi,... cum şi Noi suntem una". În toate aceste cazuri, el a folosit acelaşi cuvânt grecesc (hen) pentru „una". Este clar că discipolii lui Isus nu aveau să devină o parte a Trinităţii. Dar ei urmau să aibă o unitate de scop cu Tatăl şi cu Fiul, acelaşi fel de unitate care există între Dumnezeu şi Cristos.
1 Ioan 5:7 "Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt, și acești trei una sunt.". Vezi? Treimea este explicata aici. - „Nu trebuie să ezităm să ne declarăm convingerea că aceste cuvinte controversate nu au fost scrise de Sf. Ioan, ci au fost introduse iniţial în copiile latineşti din Africa, în cadrul unei note marginale, unde au fost inserate ca o pioasă şi ortodoxă adnotare la v. 8, că ele s-au strecurat din latină în două sau trei codice greceşti târzii şi de aici în textul grecesc tipărit, unde nu aveau un loc legitim". Deci a folosi un fals nu e chiar înțelept.
"Geneza 1:26 "Apoi Dumnezeu a zis:" Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră [...] ". - scriptura arată ca toate au fost create prin intermediul lui Isus, deci e normal ca să fie scris "să facem", dar aceasta nu-l face pe Isus parte a trinității si egal cu Tatăl.
De fapt, din contra, scripturile îl prezintă pe Isus întotdeauna inferior și supus Tatălui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Eu nu o sa ma iau după acele lucruri, ce e scris în Biblie, e scris. Crezi ca Dumnezeu ar fi îngăduit sa se adauge în Cuvântul Lui cel sfânt orice? Tot ce e în Biblie e adevărat, Dumnezeu are grija ca Cuvântul Lui sa fie drept și adevărat și nu permite oamenilor sa adauge minciuni la el. Ioan 17:17 "Sfinţeşte-i prin adevărul Tău: Cuvântul Tău este adevărul."

Psalmul 119:105 "Cuvântul Tău este o candelă pentru picioarele mele și o lumină pe cărarea mea."
În plus, dacă ar fi fost nisye falsuri acele versete, atunci Dumnezeu ne ar fi înștiințat sa nu le băgăm în seama ptc sunt falsuri. Încă sunt biserici (cele penticostale, în principiu) care au proroci, văzători și ne ar fi putut înștiința prin ei. Dumnezeu prin prorocii Lui sau prin văzători ne înștiințează și ne zice ce facem greșit, ne întărește, ne mângâie... Ar fi putut foarte simplu sa ne spună sa nu mai credem în Trinitate ptc e falsă și sa înțelegem ca anumite versete sunt false.
Deci, nu o sa cred aceste lucruri, care, nu sunt biblice.
Și contextul versetului din Ioan 10:30 e altul, nu e vorba de unitate acolo. Ptc mai jos scrie că iudeii voiau sa Îl ucidă cu pietre ptc "TU, care ești un om, Te faci Dumnezeu.", deci prin acel verset a mărturisit ca e tot Dumnezeu. Toate acele versete care arata ca Domnul Isus e și El parte din Dumnezeu, le interpretați altfel de cum sunt și mai spuneți și ca sunt false, numai ca să demonstrati ca nu exista Trinitatea ptc voi nu credeți în ea. Iar în Matei 28:19 scrie "Duceți-vă și faceți ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.". Dacă nu ar fi toți Dumnezeu, de ce sa ii boteze pe ucenici în Numele Lor?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Iehovistii nici nu sunt crestini, fiindca negand dumnezeirea lui Hristos, tagaduiesc pe Fiul si n-au nici pe Tatal! Propaganda satanista a iehovistilor este egala cu zero si trebuie respinsa in felul in care au facut-o grecii recent: darmandu-le standurile de propaganda satanista de pe strazi.

| Robert2526 a răspuns:

Simplu. tatal, cand a simtit ca omnipitenta i se blestegeste si-a lasat fiul la conducere.

Problema este simpla. Religia crestina se presupune a fi monoteista dar pentru a putea asigura relatia cu contribuabilul ( a se citi credinciosul), biserica are nevoie de mai multe cai de comunicare. Ai pe Iisus, Fecioara Maria, ingeri, sfinti, demoni, Satana, profeti, preoti... Toate astea, transforma evident religia crestina in una politeista ( ca esti indemnat sa te rogi la sfinti, fecioare, ingeri. sunt toti tot zei nu? La fel cum Zeus e cel mai tare si exista alti zei mai micuti, asa si aici.

Cand s-a scris porunca aia, crestinismul era la inceput, aveau nevoie de adepti cat mai multi, de aceea prima porunca e sa nu crezi in alt zeu, pentru ca trebuie sa cotizezi la biserica lor nu la alta. Daca ai alti zei micuti in interiorul rrligiei si cotizezi tot la crestini, este totul ok.

Concret - Nu conteaza cu ce Domn, daca cotizezi unde trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Robert2526):

Tocmai aici greșesc ortodocșii, ptc e păcat sa te rogi la sfinți, icoane, îngeri etc. Numai lui Dumnezeu trebuie sa ne rugam. E scris în Biblie, nu e vorba de nr adepților, p ca e scris clar în Biblie ca putini sunt cei ce vor merge în rai. Dumnezeu ar vrea ca toți sa ajungă în rai, dar dacă majoritatea oamenilor Îl resping... Nu se poate

| Robert2526 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu biserica organizeaza pelerinaje la moastele diferitilor sfinti? Biserica ne pune sa ne rugam la sfinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Robert2526):

Tocmai. Biserica ortodoxa inventează reguli omenești si spune ca lui Dumnezeu Ii place ca noi sa ne închinăm la sfinți, icoane, moaste, îngeri... Toate astea sunt PĂCATE ȘI NEBIBLICE, dar ortodocșilor nu le pasă atât timp cât fac ce le spune preotul.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Crezi ca Dumnezeu ar fi îngăduit sa se adauge în Cuvântul Lui cel sfânt orice? Tot ce e în Biblie e adevărat, Dumnezeu are grija ca Cuvântul Lui sa fie drept și adevărat și nu permite oamenilor sa adauge minciuni la el. " - înțeleg logica ta, dar e un băț cu două capete. Chestia e că multe traduceri (care su dorit sa fie fidele textului original) omit acest verset, iar altele îl iau in paranteze menționând că nu apare in manuscrisele mai vechi. După logica ta e de neconceput, fiindcă ar însemna ca Dumnezeu a permis să fie scos ceva din cuvântul său! Și invers, unele traduceri, cum ar fi cea ortodoxă, include in Biblie si alte cărți ( in jur de 14 dacă nu greșesc...), si iarăși - înseamnă ca Dumnezeu a permis modificarea cuvântului său?
Personal cum îți închipui protejarea Bibliei de către Dumnezeu - cum numai traducătorul dau copistul încearcă să adauge ceva, imediat i se usucă penița/ picsul?
Dispunem de o mulțime de manuscrise vechi ale Bibliei, comparandu-le putem identifica pasajele ce nu sunt originale ci apar la un moment dat, și le putem elimina. ( Ceea ce au si făcut multe traduceri cu privire la acel pasaj).
"Încă sunt biserici (cele penticostale, în principiu) care au proroci, văzători și ne ar fi putut înștiința prin ei. Dumnezeu prin prorocii Lui sau prin văzători ne înștiințează și ne zice ce facem greșit, ne întărește, ne mângâie... " - si care este atunci diferența dintre tine si userul ce afirma ca Biblia nu este completă? Doar ca in cazul lui sunt scrise iar al tau dunt (probabil) orale?
Ioan 10:30, recitește te rog, și observă ca afirmația " deși ești om te faci dumnezeul" este a iudeilor, nu a lui Isus. El la aceasta le răspunde -"cum de-mi ziceți mie, pe care Tatăl m-a sfințit și m-a trimis în lume: «Blasfemiezi», pentru că am spus: «Sunt Fiul lui Dumnezeu»?" Isus n-a afirmat nici o dată ca ar fi Dumnezeu. Și vreau să-ți reamintesc ca în toate aceste cazuri, el a folosit acelaşi cuvânt grecesc (hen) pentru „una". Deci ori este vorba de unitate si in acest caz, ori dacă este varianta ta atunci și discipolii urmau să facă parte din trinitate?
"botezându-i în Numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh.".- acest verset nu arată nicidecum egalitatea, dumnezeirea sau trinitatea.
Apropo, poți da o definiție cum înțelegi tu trinitatea? Deoarece chiar și in rândul trinitarienilor nu este o unitate in această privință. Deci sunt trei persoane distincte dau o singura persoană dar (cum zic unii) in trei manifestări, ipostaze... Sunt ele toate fără început? Sunt egale ca autoritate, putere, înțelepciune?

| iurii75 a răspuns:

"pacatosulBogdan a răspuns:
Iehovistii nici nu sunt crestini, fiindca negand dumnezeirea lui Hristos, tagaduiesc pe Fiul si n-au nici pe Tatal! Propaganda satanista a iehovistilor este egala cu zero si trebuie respinsa in felul in care au facut-o grecii recent: darmandu-le standurile de propaganda satanista de pe strazi." - un răspuns tipic ortodox! Dacă in cazul ortodoxiei e ceva normal ca ortodocșii să se ucidă reciproc, îndemnul la violență ( în loc de un răspuns logic, bazat pe Scriptură) e ceva aproape inofensiv...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Nu înțelegi Biblia? Ioan 1:1 și Ioan 1:14. Scrie ca Cuvântul e Dumnezeu, si, în versetul 14 parcă, zice ca Cuvântul S-a făcut trup și a locuit printre noi... Deci Cuvântul e Domnul Isus, și El e Dumnezeu, asa după cum afirma Biblia.
Și dacă nu ar fi fost și El Dumnezeu, atunci nu ar fi existat dintotdeauna (dar în Biblie scrie ca El e dintotdeauna) și planul de mântuire prin jertfa Lui ar fi compromis.
Iar în Evrei 1:8, 9 scrie foarte clar "pe când Fiului I-a zis: „Scaunul Tău de domnie, Dumnezeule, este în veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate;
Tu ai iubit neprihănirea și ai urât nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tău Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decât pe tovarășii Tăi." " Deci chiar Însuși Dumnezeu a zis de Domnul Isus ca e Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Iar în Fapte 5:1-11 este descrisa fapta lui Anania și Safira și zice acolo "De ce ți-a umplut Satan inima ca să-l minți pe Duhul Sfânt [...]" și mai jos scrie "Nu pe oameni i-ai mințit, ci pe Dumnezeu!"
Deci Duhul Sfant e și El Dumnezeu, îmi pare rău că nu înțelegi Biblia, dar scrie alb pe negru și acolo nu mai e nimic în paranteză ca sa spui ca e adăugat după.

| dujotIonut a răspuns:

Daca dumnezeul din Vechiul Testament ar fi fost atotstiutor ar fi stiut ca o sa apara Iisus si o sa faca necazuri.
Dar n-a suflat o vorba.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la pasajul menționat anterior. Este si in limba română dar e nai sărac. In rusă sunt aduse si dovezi ca este un fals. Doar traduci pagina cu ajutorul Google.
https://ru.m.wikipedia.org/......0%BA%D0%B0

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi spui totuși ce te-am întrebat? Cum înțelegi trinitatea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dujotIonut):

?
Ioan 3:16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică."

Prin jertfa Domnului Isus noi putem acum sa intram în rai, deci cum ar fi putut el "sa facă necazuri"?

El a făcut TOTUL pentru noi, Și a dat VIAȚA pentru niste oameni păcătoși, care nu meritau nimic, decât sa moară fiecare pentru păcatele lui. Dar a venit El, care a fost sfânt în toată purtarea Lui, care a făcut necontenit voia lui Dumnezeu, care a făcut atâtea semne și minuni pe pământ și a ajutat atâția oameni care au avut nevoie de El... Pe nimeni n a refuzat. El, care a fost atât de sfânt și minunat, a trebuit sa moară pentru noi, în chinuri groaznice, ca sa putem ajunge și noi în rai. Ne a purtat toată vina pe cruce, tot păcatul și prin rănile Lui suntem mântuiți și vindecați. El a făcut TOT, absolut tot ce a putut pentru noi.

Tu ai fi făcut asta în locul Lui?

Tu sa fii sfânt, curat, sa creezi toată lumea și tot ce e pe ea, sa faci omul ca cea mai importantă creație. După aceea, tot omul, pe care tu l ai creat, sa înceapă sa păcătuiască împotriva ta, sa nu mai asculte de tine și sa facă tot felul de uraciuni pe pământ. Și după toate astea, tu sa te cobori din cer (unde îngerii îți slujesc, unde trăiești o viata perfecta, sa spunem asa) ca să cobori pe pământ sub forma umană, sa fii batjocorit de oamenii pe care tu i ai creat, ei sa te bata, sa te scuipe în fata, sa îți pună o cununa de spini pe cap, sa te bata cu nuiele, cu palma, sa îți smulgă barba, sa te ia la mișto... Și apoi, sa te pironeasca pe o cruce și sa stai atârnat în mâini și picioare, în durerile acelea cumplite numai ca să poți salva oamenii de la moarte, oamenii care ți au făcut atâta rău, și sa le porți toate păcatele pe cruce pentru a putea ajunge și ei în raiul pregătit de tine. Din nou, tu ai fi făcut asta în locul Lui?

Exact asta a făcut Domnul Isus, cel mai minunat cadou! De ce ești nemulțumit cu darul pe care l ai primit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Ce treaba are rusa? În rusa s-a scris Biblia cumva? Ok, nu vreti sa acceptați cartea 1 Ioan (voi, cei care tagaduiti existenta Trinitatii), dar restul? Ti am dat multe versete despre Trinitate, doar nu o sa sari cu vederea peste toate, nu? Ca pana la urma, dacă nu accepți niciun verset, Biblia ar trebui sa fie greșită toată. Iar asta e imposibil.