| 220V a întrebat:

Cum va petreceti aceasta sarbatoare pagana?

30 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Fumand Ganja intr-un Bong. ^^

| danay72 a răspuns:

Ai spus bine, pagana, fara temei biblic.Un adevarat crestin nu tine o sarbatoare care nu are legatura cu Biblia.

| M25M a răspuns:

Citind.

| unul1 a răspuns:

Dar vai ce se intampla?! O sa mananc, o sa colind si o sa beau.

| PedoBarbie a răspuns:

Să fiu sinceră am rămas fără ţigări.

| DjSannan a răspuns:

Sarbatoare pagana? De ce spui asta, daca tu nu crezi inseamna ca nici ceilalti nu trebuie sa creada, din moment ce vorbesti asa atunci nu meriti sa ti se spuna ce facem noi.

| 3xfemeie a răspuns:

E plina lumea de "pagani".

| Silviuloan a răspuns (pentru danay72):

Pagana? Chiar asa crezi tu ca nu exista in Biblie? iti dau si cap si carte si verset.

| danay72 a răspuns (pentru Silviuloan):

Chiar te rog sa-mi spui unde scrie in Biblie de Craciun si de faptul de a celebra nasterea lui Cristos. Oricum sa stii ca nu vei gasi, dar fa cercetari pentru ca asa te vei convinge singur.

| Silviuloan a răspuns (pentru danay72):

Te uiti in Biblia tiparita cu binecuvantarea Sf Sinod si te uiti la Noul Testament prima carte / evanghelie. Ev dupa Matei Cap. 1 versetul 18-25. si in continuare inchinarea magilor( cap 2 ).Si daca mai stii sa te uiti si la paralelismul versetelor 20... si asa mai departe ai sa vezi si la Luca 1, 35... s.a.m.d.

| RAY a răspuns:

Se renaste soarele, cred ca o sa ma uit la soare cum se naste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stand la pc si infulecand dulciuri.

| milan9 a răspuns:

Dacă numele acesta, "Crăciun", este foarte vechi, asta nu înseamnă în mod automat că este şi păgân! Catedra de lingvistică şi lexicologie a facultăţii de litere nu cunoaşte cu exactitate provenienţa numelui "Crăciun", nicidecum ca ei să-i ofere semnificaţii păgâne, şi ai pretenţia să afirmi tu lucruri "sigure" despre asta?

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Această sărbătoare "ARE" legătură cu Biblia! Cu cea creştină cel puţin! Cât priveşte cu a ta... nu bag mâna în foc happy

Luca 1, 14: "Şi bucurie şi veselie vei avea şi, de naşterea lui, mulţi se vor bucura." Sau tu nu te bucuri?

Matei 1, 18-25; Matei cap. II; Luca 1, 35, etc...

| LegionarulRoman a răspuns:

Noi tinem Nastera Domnului, care a fost stabilita in 25 decembrie pentru a contracara sarbatoarea paganilor.

| Duucu a răspuns:

M-am imbatat, am inundat baia, am tras 2 jointuri cu cannabis si cam atat.

| orzacsmecherul a răspuns:

Pagana? FRate tu nu esti Crestin. Daca faci sarbatoarea Domnului pagana, sarbatoarea nasterii Domnului pagana, esti ratacit.Citeste in urmatorul articol si dupa aia sa te mai aud "pagana". Articolul il gasesti pe Secretele lui Lovendal – Secrete si conspiratii, nr.1 in Romania

| HueyFreeman a răspuns:

Ce era azi? Nu altceva, dar am uitat. Aaa, mi-am amintint, astazi s-a nascut Horus.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu de sarbatoarea asta pagana am fost la sfanta biserica, la un asezamant de ingrijiri paleative unde am colindat pe bolnavii de cancer in ultima faza, am mancat cate ceva specific acestei sarbatori pagane, un somn de 2 ore, am colindat parintii cu copii mei, am vazut luminile din Bucuresti, acum am ajuns acasa. Pagan inseamna taran pentru cine nu stie. Craciun fericit!

| EmaS a răspuns:

Bine,dar tu?

| mrjohanys a răspuns (pentru Silviuloan):

Este adevărat că Isus Hristos nu s-a născut pe 25 decembrie? Dacă data este greşită înseamnă că noi serbăm altceva?
Iată care sunt lunile anului la evrei şi echivalentul lor:

- Nissan/30 de zile/Martie-aprilie
- Iyar/29/de zile/Aprilie-mai
- Sivan/30 de zile/Mai-iunie
- Tammuz/29 de zile/Iunie-iulie
- Av/30 de zile/Iulie-august
- Elul/29 de zile/August-septembrie
- Tishri/30 de zile/Septembrie-octombrie
- Cheshvan/29 sau 30de zile/Octombrie-noiembrie
- Kislev/30 sau 29 de zile/Noiembrie-decembrie
- Tevet/29 de zile/Decembrie-ianuarie
- Shevat/30 de zile/Ianuarie-februarie
- Adar/29 sau 30 de zile/Februarie-martie
- Adar II/29 de zile/Martie-aprilie

EZRA 10-9 "Toţi bărbaţii lui Iuda şi Beniamin s-au strîns la Ierusalim în trei zile. Era a douăzecea zi a lunii a noua (KISELEV). Tot poporul stătea pe locul deschis dinaintea Casei lui Dumnezeu, tremurînd din pricina împrejurării aceleia şi de ploaie."
EZRA 10-13(a) " Dar poporul este în mare număr, vremea este ploioasă, şi nu poate să rămînă afară."

Biblia vorbeşte despre faptul că şi la evrei era iarnă
IOAN10:22"În Ierusalim se prăznuia atunci praznicul Înoirii Templului. Era iarna"

Potrivit Bibliei, în noaptea în care s-a născut Isus, păstorii erau cu turmele pe câmp. De fapt, scriitorul biblic Luca arată că atunci în ţinutul Betleemului păstorii erau încă pe dealuri.
LUCA 2:8"În ţinutul acela erau nişte păstori, cari stăteau afară în cîmp, şi făceau de strajă noaptea împrejurul turmei lor."

De aici reiese că păstorii chiar trăiau sub cerul liber, nu doar se plimbau pe afară în timpul zilei. Ei stăteau cu turmele lor pe câmp şi noaptea. Ar fi putut ei trăi în Betleem sub cerul liber pe o vreme rece şi ploioasă de decembrie? Bineînţeles că nu.În concluzie, dovezile arată limpede că Isus nu s-a născut în decembrie.Cuvântul lui Dumnezeu ne spune cu exactitate când a murit Isus, însă ne dă doar câteva indicii despre naşterea sa. Acest lucru ne aminteşte de următoarele cuvinte ale regelui Solomon: ECLESIASTUL7:1 „Mai mult face un nume bun decât untdelemnul mirositor, şi ziua morţii decât ziua naşterii."

Biblia ne spune ceva despre nasterea lui Isus:
LUCA1:26-27 "26.În luna a şasea (ELUL), îngerul Gavril a fost trimes de Dumnezeu într-o cetate din Galilea, numită Nazaret,
27.la o fecioară logodită cu un bărbat, numit Iosif, din casa lui David. Numele fecioarei era Maria"

| ManStrong a răspuns:

Exact ca paginii.Sarbatorsc nasterea zeului Soare.Ca datorita lui i si au existenta.Nu degeaba este scris; Eu sint lumina lumii.

| danay72 a răspuns (pentru Silviuloan):

Dar nimic despre data exacta de nastere a lui Isus si nici despre Craciun. Vorbeste despre nasterea sa, doar atat.

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Si eu ma bucur de faptul ca s-a nascut Isus, pentru ca altfel nu as face ce ne cere prin intermediul Bibliei, dar nici unde nu scrie DATA in care s-a nascut si nici termenul Craciun nu isi are temei biblic. Daca ai analiza mai bine originile Craciunului in istorie si data de 25 decembrie vei vedea ca nu au legatura cu Biblia,ci doar cu traditii si obiceiuri inventate de oameni. Oricum, cine vrea sa inteleaga mesajul Bibliei, nu-si cauta scuze pentru actiunile sale, ci aplica, tocmai pentru a fi un crestin adevarat. 1Corinteni4:6

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteptand ziua de maine.

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Sărbătoarea Nașterii Domnului a fost consacrată pe data de 25 decembrie tocmai pentru a înlocui în mod pașnic vechi semnificații păgâne, care trebuiau să se stingă, dar în mod pașnic. Era singura variantă pentru a nu rămâne reminiscențe izolate!
În celebrarea sărbătorilor, nici creștinii și nici Dumnezeu nu se confruntă cu vreo dificultate sau vreun impediment dacă data sărbătorii nu coincide cu momentul istoric. Aceasta este o regulă generală (prin care unele sărbători coincid cu data istorică, iar altele nu). La fel este și în cazul Sfintelor Paști și al celorlalte sărbători care au legătură cu acesta.
Prin dedicarea unei zile calendaristice în cinstea unei sărbători, timpul acelei zile devine un timp sacru prin consacrarea ei, printr-o legătură peste timp ce devine cu mult mai puternică decât coincidența numerologică a calendarului!

| milan9 a răspuns (pentru danay72):

Referitor la ceea ce spui tu, "Crăciunul are legatură (și cu) cu obiceiuri inventate de oameni", chestiunea trebuie analizată în mod rațional, nedisimulat!

O parte din datinile și obiceiuri de Crăciun sunt într-adevăr adăugate pe parcurs, dar acestea nu au adăugat nimic cultului creștin, ele țin de cu totul altceva. Nu au adăugat nimic învățăturilor DE BAZĂ, ESENȚIALE ale Bisericii!

Astfel de datini și obiceiuri adăugate de Crăciun țin de REPERTORIUL MUZICAL variabil, de panoplia de TEXTE DE RUGĂCIUNE (rugăciuni despre care se știe că pot avea formă fixă sau exprimare liberă), de MENIURILE TRADIȚIONALE (no coment!), de vestimentații, ornamente și costumații specifice (care asemeni designului interior al unui imobil, nu ridică probleme doctrinare(!) happy ), etc...

Toate acestea, nu reprezintă modificări și schimbări ale învățăturilor DE BAZĂ, ESENȚIALE ale Bisericii! Nu reprezintă un motiv de îngrijorare!

| danay72 a răspuns (pentru milan9):

Ma repet, nu e nici un argument biblic ca Isus s-a nascut pe 25 decembrie si nici Craciun nu se gaseste in Biblie.Un adevarat crestin se bazeaza doar pe Biblie.Ma bucur ca ai observat acest lucru adica ca,, a inlocuit in mod pasnic vechi semnificatii pagane,'' si nu are un temei biblic. Nici Isus si nici continuatorii sai din primul secol nu au tinut nici o sarbatoare cu semnificatii pagane.Azi cei care doresc sa-i fie cu adevarat placuti lui Dumnezeu, se straduiesc sa puna in practica Biblia si nu idei omenesti.Ioan8:32

| ManStrong a răspuns:

Ca paginii. Taiatul porcului cu sfinta cruce pe spate este cel mai sfint ritual.Ce se mai ride Isus acolo in cer cin se uita jos la paminten ce slujbe ii mai fac.