| OmuFoarfeca a întrebat:

Cum vi se pare faptul ca religia ortodoxa este condusa de un mason? Ca toate religile de altfel

25 răspunsuri:
| Prapacea a răspuns:

Mi se pare pătrat, spre deosebire de celelate care mi se par paralepipedice.

Prietene ești un cretin în lipsă de inspirație

| CristiSeeker a răspuns:

Ceea ce spui este, din pacate, o acuza lipsita de dovezi.
Daca asta este adevarul, totusi, mi se pare perfect normal. De ce nu? Religia este doar o forma de indobitocire si control al populatiei, prin frica si promisiuni, deci unde ar fi problema?

| CryChristiAN a răspuns:

Conteaza doar sa crezi in Creator. Asta este si ''stalpul'' care sustine religia. NU religia conteaza, ci dragostea, credinta, credinta si sa faci voia Domnului. Asta este si scopul fiecaruia, de a deveni fii ai lui Dumnezeu.
Esti multumit de principiile care au aparut acum in religii? Crezi ca religia este mai importanta? EU nu cred asta. Nu religia ne apropie de Dumnezeu, ci traiul dupa Cuvantul Sau ne apropie.
''un Domn, o credinta, un botez'' ( Efeseni 5, 6).

| invicta a răspuns:

"Ca toate religile de altfel"
Esti sigur?

| Prapacea a răspuns (pentru CryChristiAN):

„Esti multumit de principiile care au aparut acum in religii? „
Ești de acord că religiile au fost fabricate?
Ești de acord că au apărut din rațiuni politice? (aici mă refer la iudaism, crestinism și islamism)
Dacă nu ești de acord încercă să-ți lărgești „orizontul„ și citește „Istoria Ideilor Și Credințelor Religioase„ de Mircea Eliade, spre deosebire de BIBLIE cartea are și o poză cu autorul ei, și pun pariu că nu e trucată!

| 3xfemeie a răspuns (pentru invicta):

Acum cateva zile subiectul a fost " papa cel mason". Probabil toate inseamna "toate doua". rolling on the floor

| MMihai a răspuns:

religia ortodoxa este condusa de un mason?=
=eu înțelesesem că este Ateu, de unde și mason?

| Zenit313 a răspuns:

Masoneria are parti rele dar si parti bune, o consider mai folositoare si benefica decat BOR.

De la Mesterul Manole pana la Patriarhul Daniel, aproape toti conducatorii Romaniei (98%) au facut parte dintr-o loja masonica.

Ce gasiti pe internet, sunt pareri ale unor frustrati sexuali, care sufera de mania persecutiei si abereaza cu Teoria Conspiratiei.

| M25M a răspuns:

Si a fi mason este un lucru rau?

| AnNéVidoff a răspuns:

Nu trebuie sa te interesezi asta.Tu trebuie sa te gandesti ca esti crestin.

| 3xfemeie a răspuns:

Te cam bati in "argumente". Ma intreb cum poti judeca crestinatatea pentru minciuna, furt si crima, in timp ce aperi masoneria pentru aceleasi "valori ".
Oare sa fie din cauza ca eu si tu am citit lucruri diferite despre istoria ambelor?
Sau inceputurile masoneriei ies din calculele tale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria conduce totul.

| TheStory a răspuns:

Conteaza?

| LegionarulRoman a răspuns:

Patriarhul Daniel-masonu.E posibil, insa sigur nu al Rusiei care zice clar NU ecumenismului, nu UE.

| LegionarulRoman a răspuns:

Am impresia ca esti franc-mason.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Adica faptul ca cele mai celebre simboluri ale franc-masoneriei sunt simboluri satanice, au fost nascocite de frustrati sexuali?

http://deconspirareafrancmasoneriei.wordpress.com/biblioteca-virtuala/

http://www.scribd.com/doc/2671921/7-SIMBOLURI-MASONICE

http://www.scribd.com/......Ing-v-Rosu

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

"Simboluri Satanice" - Fii serios te rog frumos.

De la Mesterul Manole pana la Patriarhul Daniel, aproape toti conducatorii Romaniei (98%) au facut parte dintr-o loja masonica.

Au facut biserici, au luptat cu Imperiul Otoman.dar au fost satanisti..foarte bine gandit.
Nu sunt bine interpretate semnele.

| Zenit313 a răspuns:

Daca citesti de pe internet parerile unor oameni de stiinta esti considerat prost.
Dar daca citesti de pe internet ORICE legat de Teoria Conspiratiei,religie sau pareri ale unor oameni religiosi,atunci esti considerat destept.

Ipocrizie...

Simbolurile provin de la Sumerieni, Akadieni, Egipteni, Greci, Romani..etc. si au fost interpretate gresit de idioti.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

laughing.Masoneria in forma ei actuala a aparut in secolul 18. Deci, mitropolitul Moldovei de pe timpul lui Stefan cel Mare era mason laughing.

P.S: in Romania masoneria a ajuns mult mai tarziu decat in vest asa ca afirmatia ta este nefondata, cum ca liderii bisericii si voievozii de acum 600-500 ar fi fost masoni.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Daca ai sti Biblia, ai sti de asemnea ca acestia erau idolii(ale credintelor grecesti, babiloniene etc) la care Dumnezeu le spunea evreilor sa nu se inchine.

| LegionarulRoman a răspuns:

Stop elucubratiilor.Am sa-ti dau ignor ca s nu-ti mai simt putoarea.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Stefan cel Mare (1457-1504 ) in secolul 18 rolling on the floor))))))
Hhahahahaahahaha

Tu nu cunosti simbolistica masonica si interpretarile sale.
Uita-te mai bine cand vizitezi un monument.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Nu ai inteles bine.M-am referit :cum un domnitor ca Stefan cel Mare sa fi fost mason(dupa conceptia ta), cand in primul rand nu avea cum sa ajunga in acest spatiu, si nici macar nu s-a inventat (asa cum este in zilele noastre structurata).

Sigur, sigur, nu intelegem simbolistica satanicilor.

| kiv1990 a răspuns:

Da