| Ianku_Angi_1958 a întrebat:

Religia ortodoxa are ceva comun cu religia anglicana

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Singura diferenta e ritualul insa ambele au la baza crestinismul.

| danut a răspuns:

Da, amandoua sunt religi.

| doctorandus a răspuns:

Da, ambele sunt crestinism.

| milan9 a răspuns:

Diferentele sunt foarte mari. Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19) si gruparea anglicana a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuindu-le cu "obiceiurile" lutherane, neoprotestante, etc...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Omu` intreaba:
"Religia ortodoxa are ceva comun cu religia anglicana"

si tu raspunzi:
"Diferentele sunt foarte mari."

Exact genul de raspunsuri la care te astepti de la un religios. Ala intreaba care sunt ASEMANARILE si tu ii spui care-s DIFERENTELE...
Si te mai miri ca sunteti de multe ori luati peste picior...

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Esentiale sunt lucrurile care fac diferenta. Lucrurile comune tuturor crestinilor cred ca toata lumea le cunoaste...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

E la mintea copacului ca daca dorea asta intreba "care-s diferentele dintre x si y", nicidecum "au ceva in comun x si y?".
Nu te stresa, am inteles demult cum e cu logica religioasa si din ce in ce mai multi inteleg.

| Holiday a răspuns:

Au aceeasi poveste la baza.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Multimea vida

| GeorgiuIoan a răspuns:

Ce are in comun? In Anglia au fost desființate mănăstirile(1536-1540) si averile lor preluate de Coroana, In Romania Cuza a secularizat averile mănăstirești( nu doar celor închinate unor entități din afara, ci toate, inclusiv bunuri ale bisericilor, abuziv), lasand comunitatile sarace si la mila statului. De asemenea regimul ccomunist a închis mănăstirile in baza decretului 410/28.10.1959.