| anonim_4396 a întrebat:

D-zeu a creat omul cu gandul de al omora?
OK, stiu "pacatul" dar celelalte animale cu ce a pacatuit si oricum a fost si este inevitabil, oricum ar fi cu toti pacatuim.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu exista alien e doar o inventie omeneasca

| DyNo a răspuns:

Animalele cica au fost facute sa-l slujeasca pe om... Crestini au vazut ca nu sunt atat de iubitori de animale si ca le cam persecuta si ce au zis? ''Hai sa mai zicem o minciuna ca na... le-am zis destule, una numai are nici o importanta.''

| 1Mihai1 a răspuns:

"D-zeu a creat omul cu gandul de al omora?" Cine ţi-a băgat chestia asta în cap?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DyNo):

Tu pan' la urmă eşti ateu.

| DyNo a răspuns (pentru 1Mihai1):

Prefer liber cugetator...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DyNo):

Nu prea cred...

| DyNo a răspuns (pentru 1Mihai1):

Ce nu crezi? Ca nu sunt liber cugetator? Sau ca nu prefer termenul de ''liber cuetator''?

| 1Mihai1 a răspuns (pentru DyNo):

Da, nu cred. Eşti ateu.

| DyNo a răspuns (pentru 1Mihai1):

E tot aia... liber cugetator cu ateu.

| Maui2012London a răspuns (pentru DyNo):

Nu e tot aia.
Poti fi credincios si totodata liber cugetator.

| DyNo a răspuns (pentru Maui2012London):

Ei bine eu nu sunt credincios, si totusi sunt liber cugetator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu are legatura dumnezeu asta cu moartea. Murim pentru ca asa e natura, ca sa nu existe aglomerari de oameni care fac umbra pamantului.

Răspuns utilizator avertizat
| MisakoYui a răspuns:

„De a lungul întregii istorii rasa omenească a căutat răspunsuri la întrebările fundamentale ale
vieţii: Cine suntem noi şi de suntem aici?
Acestea sunt întrebări vitale pe care fiecare bărbat şi femeie ar trebui să-şi pună. Ar trebui
să adăugăm şi altele: Cine este omul? Dece existăm? Care ne este destinul? Dece am fost creaţi?
Dintr-un punct de vedere pur fizic, oamenii nu sunt decât fenomene fiziologice şi
chimice. Adică, noi suntem făcuţi din materie – „pământ, căci din el ai fost luat," după cum o
prezintă Biblia.
Dar ce înseamnă cu adevărat a fi om? Noi existăm numai pentru o perioadă scurtă de
timp şi după aceea dispărem pentru totdeauna? Sau am fost creaţi pentru un anumit scop? Ce ne
separă de împărăţia animalelor? Ce ne face să fim deosebiţi de toate celelalte creaturi vii?
Direct, răspunsuri biblice nealterate la toate întrebările acestea ne vor oferi o înţelegere
exactă a destinului nostru omenesc şi vor arunca multa dorita lumină asupra misterului existenţei
noastre.
Pot sa mai spune decat ca Dumnezeu lasa animalele sa traiasca tot asa ca noi o perioada de timp si dupa aia le ia viata pentru a nu se inmulti atat cat trebuie ca si noi traim si murim pentru a avea loc altii de noi.
Sper ca ti-am fost de folos cu acest raspunswinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Natura este facuta de D-zeu el o controleaza nu asa e ea, iar tu faci parte din natura oare cum sa fie ea asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MisakoYui):

Nu este de folos raspunsul tau deoarece este copiat de pe google.

| martzian a răspuns:

Dumnezeu a creat omul pentru o relatie personala cu El. Faptul ca, dupa ce ne-am razvratit, ne-a oferit o cale de reabilitare, este un indiciu clar.

Animalele nu au pacat, dar nici suflet nemuritor. Da, odata cu intrarea pacatului in lume, totul a fost afectat, insa.

Moartea, daca vei studia Biblia, nu are doar conotatia limitarii vietii pe pamant. Din pacate ea simbolizeaza mult mai mult...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Nu exista o relatie personala intre om si D-zeu, poate ca dupa ce murim dar dupa ce murim nu ramanem tot oameni, nu ne-am "razvratit" (cum spui tu, desi este incorect) nu raspund eu pentru greselile altora!
Cum poti spune "din pacate viata simbolizeaza mult mai mult" ce pacat, ce rau ar simboliza mult mai mult?
Vorbesti despre animale ca ar fi ceva diferite de om, suntem animale cu toata fiinta inclusiv spiritul dar omul nu-si accepta destinul.
Biblia este singura carte de care nu vreau sa am parte, o consider o insulta adusa inteligentei.

| qazwsxedcrfv a răspuns:

Dumnezeu a creat omul cu gandul de a-l invata gramatica. Pe tine sigur nu te-a creat Dumnezeu.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu exista o relatie personala intre om si D-zeu" - Dragul meu, faptul ca nu ai trecut tu pe acolo nu iti da garantia ca nu exista. Iti fac urmatoarea propunere: ma las testat (psihologic si dpv al nivelului de educatie). De catre oricine. Dupa ce te vei convinge ca nu am luat-o razna, iti voi spune din nou: eu am genul ala de relatie. Si mi-a schimbat viata, total. Pot sa sa iti spun unde am crescut, cum eram si ce anume s-a intamplat doar ca urmare a acestei relatii care, daca ar fi doar o iluzie, nu ar avea rezultate atat de radicale.

Dumnezeu exista. Si te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru qazwsxedcrfv):

Gandirea de turma atotstiutoare prin inermediul altora este nociva mediului inconjurator definindute tu ca cel care urmeza nu este urmat mai exact dominat, ca stil in ideea de baza unei replici dure dar inofensive gramatica o inventez eu nu o invat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Este 12:14 noapte imi vine sa scot gapul pe geam si sa urlu in natura.
Daca exista eu nu am nevoie de iubirea lui ci doar sa fiu lasat in pace nu vreau in rai dar nici in iad.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca exista eu nu am nevoie de iubirea lui ci doar sa fiu lasat in pace nu vreau in rai dar nici in iad." - Pai nu te-a chemat nimeni cu forta pe TPU la categoria Religie... Sau ma insel si cineva te obliga sa fii aici impotriva vointei tale?

| Miauti a răspuns:

Iap! sti tu ceva... In unele scrierei vechi spune ca Dumnezeu doreste ca si omul sa devina un creator. Sa atinga acel punct de zeificare.

| AskAlex a răspuns (pentru MisakoYui):

Imparatia animalelelor... ce mai e si aia? Te crezi superioara animalelor? Afla ca nu esti.

| MisakoYui a răspuns:

Mai bine citeste Biblia Ortodoxă si acolo vei gasi multe raspunsuri happy