| anonim_4396 a întrebat:

De ce Dumnezeu ne lasa sa pacatuim, daca El pedepseste pacatul?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu nu vrea sa ne oblige, El ne arata ce este bine si rau, caci ne pune in fata si viata si moartea si binecuvantarea si blestemul. Insa alegerea este a noastra, personala la fel cum e si credinta personala nu poate fi impusa.

Deuteronomul 30: Iată, îţi pun azi înainte viaţa şi binele, moartea şi răul.

19 Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta.

32 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu ar da voie omului sa pacatuiasca sau sa il pedepseasca imediat dupa infaptuirea lui i-ar incalca libertatea.omul a fost facut fiinta libera, de aceea putem alege sa iL urmam pe Dumnezeu sa sa iL respingem, doar suntem liberi. dar de aceasta alegere va depinde destinul nostru vesnic. daca nu iL acceptam pe Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu in inima noastra si daca nu iL consideram Mantuitorul nostru nu putem avea mantuirea. Dumnezeu nu vrea sa incalce drepturile omului.pt un om care inca nu L-a cunoscut pe Dumnezeu ar parea ca Dumnezeu este imoral, dar se dovedeste inca o data maretia si slava lui Dumnezeu, Domnul niciodata nu isi incalca promisiunile si fagaduintele.

| danay72 a răspuns:

Dar nu Dumnezeu vrea sa pacatuim, noi gresim din cauza pacatului mostenit de la Adam si Eva, Romani 5:12. El vrea ca noi sa ne caim cand pacatuim si sa ne straduim sa nu mai facem. Iar Biblia ne-a oferit-o pentru ca sa putem sa ne redresam.

Răspuns utilizator avertizat
| ateuNEGATIV a răspuns:

Isi dau 2 raspunsurii unu ca ateu unu ca asa zis crestin 1 ca crestin pentru ca ne-a dat liberu arbitru si libertatea de a alege intre rau si bine 2 ateu de ce a creat raul daca el e binenele?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu nu a creat raul. El s-a nascut in lucifer.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

De ce la creat daca stia ca va crea raul?

| trolololo a răspuns (pentru EmaS):

Pai înseamnă ca nu e atotștiutor din moment ce l-a creat. Nu a știut ca o sa fie "rău" sau a știut și a zis "Îmi bag picioarele pe asta îl trimit în iad". Sau cum a fost? Presupunând ca exista eu zic ca a fost creeat intenționat.

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu l-a lasat sa aleaga sa ramana cu El sau sa se desparta de El pentru vesnicie.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu mias lasa criminalu sami ucida copilu daca as cti asta dumnezeu la lasat si pe cain a lasat tot raul sa devina nu a intervenit in nimic de ce? apropo cum se poate din creatia lui sa iasa ceva rau

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pentru ca El stie ca nu conteaza aceasta viata scurta si plina de necazuri, si ca urmeaza vesnicia unde fiecare va plati pentru modul in care si-a trait viata.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Eu vb de prima lui creatie nu de oamenii, desi a creat pe unu apoi ala a facut numa raul el stiind ca va face la lasat?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pai El a pedepsit pacatul si de aceea a lasat pe om sa aleaga.Scrie ca i-a parut rau ca a facut pe om, dar totusi nu l-a lasat inima sa distruga creatia mainilor Lui.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Pacatul o aparut dupa ce adam si eva au cunoscut cunoasterea nu inainte desi dumnezeu a creat pacatul nu adam si eva se contrazice singur http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=2

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Dumnezeu nu suporta pacatul pentru ca este sfant.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Nul suporta dar la creat, si da niste legi in vechiul testament de numai sti care e dumnezeu si diavolu

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu El l-a creat.Acest rau s-a nascut in inima lui lucifer.Nu vezi ca pentru a face binele trebuie sa platesti un pret? Ca este mai usor sa faci raul?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Eu vad ca pentru a face bine trebuie sa ai buna vointa s-o faci, este mai usor sa gandesti rational si logic binele si raul nu exista, noi cream bine sau rau dar nu mereu un rau e rau daca nemti nu arde 6 milioane de evrei nu aveau stat nu ca a fost un bine dar in spatele unui rau se ascunde si ceva bun

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Evreii au cerut blestemul peste ei.Atunci cand L-au omorat pe Domnul Isus au spus:,,„Sângele lui să cadă asupra noastră şi asupra copiilor noştri".

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Nu evrei lau omorat nu fi rasista si romani apropo nu toti evrei si niste hoti nu simpli oamenii si ce vina au avut aia din prezent cu aia din trecut

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Cuvintele noastre au putere. Putem sa aducem binecuvantarea sau blestemul.De aceea este bine sa vezi ce cuvinte scoti sau scrii aici pe TPU!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Iar eviti subiectul

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Dumnezeu nu ne lasa sa pacatui, noi alegem calea pacatului.Omul inca de la creatie a avut liberul-arbitru.

| Schweitzer a răspuns:

De la bun inceput Dumnezeu ne-a spus ce e bine si ce e rau pentru noi. Desigur, El vrea ca fiecare dintre noi sa fim copii Lui si sa nu pacatuim insa ne-a dat aceasta libertate. In plus a lasat si Biblia dupa care sa ne ghidam. Toate cele bune!

| RazvanAttilaRus a răspuns:

Dumnezeu ne da posibilitate de libera alegere.
Dupa cum sti(sper), cand Adam si Eva au cazut in pacat, pacatul acela a stricat nu doar lor, ci tuturor oamenilor. Dumnezeu, insa, iarta pacatele celui ce ii pare rau si plange pentru ele. Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau unic, pentru a muri spre iertarea pacatelor noastre. Dumnezeu nu ne forteaza sa-l urmam, deoarece fiecare facem ce vrem, nici Isus nu i-a fortat pe apostoli sa mearga cu el, doar i-a chemat.

| DianaaStop a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat o libera alegere ca nu cumva cineva sa spuna ca degeaba ne-am nascut pentru ca oricum El ne controleaza, NU. Dumnezeu ne lasa sa pacatuim dar ne spune foarte clar ca vom fi judecati.

| edy1thebest a răspuns:

Dumnezeu ne-a lasat libertatea de a alege, insa ne-a lasat si Biblia pentru a afla ce este bine sa facem si ce nu.Insa multi aleg constient sa faca raul. El ne-a facut constienti si de consecintele pacatului, dar daca nu ne-ar fi lasa sa alegem am fi spus despre el ca ne-a facut niste roboti fara libertatea de a alege.

| antonika337 a răspuns:

Deoarece Dumnezeu ne-a lasat sa alegem intre bine si rau.Insa din pacate majoritatea oamanilor fac alegerea gresita

| Nicoleta_Troncea_1970 a răspuns:

De ce un copil nu asculta parintii?

| ANDREI114114 a răspuns:

Citeste Biblia si vei afla raspunsul.

| EmaS a răspuns (pentru ANDREI114114):

Dar eu vreau sa cunosc si alte pareri.De pilda, care este parerea ta?

| ANDREI114114 a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ne-a lasat sa alegem binele sau raul. Oricum daca vrem Dumnezeu ne va ajuta trebuie doar sa vorbim cu El (prin rugacine), pentru ca este intodeauna pregatit sa o faca. El tot timpul vegheaza asupra noastra si stie ce avem in suflet.