Adulter e sex cu cineva cu care nu esti casatorit. In Biblie nu se interzice căsătoria cu rudele de sange. Avram era frate vitreg cu Sara, Isac era verișor primar cu Betuel, tatal Rebecai, sotia lui, Iacov si Rahela erau verisori primari, etc.
În primul rând, Adam și Eva nu sunt creatorii nostri ci strămoșii nostri, sau protopărințio noștri. În al doilea rând nu la adulter te-ai referit probabil ci la incest.
Nu înrudiți ci aceeași specie.
Da, ei au făcut copii între ei și era foarte bine așa până specia s-a pângărit singură atât de tare încât Dumnezeu a poruncit ca oamenii să nu se culce cu rude de sânge. Peste câteva mii de ani aflăm și din punct de vedere științific de ce Dumnezeu a dat o așa poruncă: să ne apere de noi înșine.
Pai uite, logic vorbind, da... tocmai de-aia suntem o specie cam praf
Ciclu care se inchide, adica. nu stiu ce certificat de nastere aveau ei, dar clar n-au fost "modelul ideal". Mai degraba... inceputul sfarsitului, hehe.
Alexandra_2056 întreabă:
? întreabă: