| asya a întrebat:

Primii oameni de pe pamant au fost Adam Si Eva nu? Asa scrie in Biblie...Inseamna ca noi toti suntem inruditi? Avem sangele lor? E un pacat sa ai o relatie cu cineva din familie... Oare am sarit eu peste ceva capitole din Biblie?

12 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

La cati oameni sunt pe pamant, chiar crezi ca suntem toti rude?rolling on the floorAhh` si ce as mai vrea sa fiu sora lu` Joe Jonasday dreaming rolling on the floor. Dar eu visez...asa cum visezi si tuwinking.big grin

nony
| nony a răspuns:

@asya .nu numai ca ai sarit niste capitole, dar foarte bine ca nu ai inteles, si nu ti-a spalat creierul niste citate inventate de niste mosi care nu aveau ce face la batranete si, din plictiseala fabulau pana adormeau cu pana in mana.
Hopa, deodatá au apárut o gramada de fabulatii puse cap la cap, formand Biblia.Alti au scris Coranul etc.si acum lumea este impartitá in diferite credinte si fanatisme happy

| antonius74 a răspuns:

Adam mai inseamna pe langa barbat si partea barbateasca a omenirii. Atunci Eva inseamna partea femeiasca a omenirii. In acest caz, Cain si Abel erau verisori, frati intru Domnul. Asa se explica si misterul "cu cine a avut Cain urmasi, daca singura femeie era Eva?"
nu putem fi toti inruditi, deoarece nu se explica asa de ce exista diferite grupe de sange, RH negativ si pozitiv, o varietate asa de mare de trasaturi etc. Oricum, este un pacat sa ai o relatie cu o ruda. Nu neaparat din punct de vedere al bisercii, asta este si ceva imoral...

| antonius74 a răspuns:

@sy46
coperta Bibliei este neagra, deoarece negru este o nonculoare, iar astfel se diferentiaza de celelalte carti si nu ii da un ton de carte vesela sau de citit din plictiseala. Nu e alba (care e tot o nonculoare), pentru ca atunci ar cam deranja la ochi... cel putin asta cred eu happy

| sy46 a răspuns:

Atatea intrebari si raspunsuri deja legate de Biblie, credinta si etc... dar parca tot nelamuriti sunt unii. Sa pun si eu o intrebare atuncitongue De ce coperta Bibliei e neagra?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, peste cateva doar peste niste xeci de mii de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ei au fost,. dar este si teoria evolutionista care zice ca ne tragem din maimute si poate atuci erau mai mult specii de maimte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar de atunci pana acum sa pierdut adn-ul lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre Biblie dar iti pot spune din punct de vedere stiintific ca nu suntem toti rude. Au existat oameni pe mai multe contonente inainte ca acestia sa se fi putut deplasa de pe un continent pe altul. Asta inseamna ca ei nu erau rude => nu suntem toti rude!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind au aparur primii oameni pe pamint?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu intreb altceva. conform bibliei primii oameni au fost Adam si Eva. foarte bine. au avut 2 copii. Cain si Abel...barbati...cum s-au inmultit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma sa stiti ca Dumnezeu a simplificat biblia ca sa intelegem noi oamenii oameni nu sunt destul de destepti ca sa retina tot ce e in biblia simplificata care a lasat-o Dumnezeu pentru noi dar ganditiva si voi oamenii nu au putere prea mare de intelegere ca sa stim noi de ce am fost creati etc