| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Daca ai fi PREOT si ar veni la tine la spovedit o persoana care de fapt la prima vedere pare un barbat simplu si imbracat normal, linistit (fara ca tu sa stii ce a facut) si in momentul in care iti face o marturisire despre viata lui si ceea ce a facut, acea perosoana fiind de fapt un criminal cu sange rece care si-a macelarit familia fara nici o remuscare, fara pic de mila dar care isi controleaza starile emotive, nu schiteaza nici un gest si isi pastreaza calmul si respiratia ca un om normal, ai avea curajul sa te uiti in OCHII LUI dupa ce ai aflat tot? Sa ii privesti FATA si sa-i spui ca ceea ce a facut EL e gresit.
Ati avea curajul sa faceti asta? Nestiind cum va reactiona acel om dupa ce se uita chiar in OCHII vostri atunci cand va face marturisirea si va spune adevarul, absolut tot ce s-a intamplat de la A la Z fiecare pas, fiecare respiratie si miscare pe care a facut-o atunci cand si-a macelarit familia.

A fi preot are si riscurile ei, ca de acolo pleaca si vorba aceea "riscurile meseriei".

48 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Nu uita frica e de la Diavol ai mare grija sa nu te domine.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Inca o data citez ce ai spus tu: "De ce avem nevoie de preoti atunci" iar raspunsul https://www.youtube.com/watch?v=ovwy7UtrgR8

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ce ai patit RAY? ai inlemnit nu mai spui nimic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Din moment ce stiu atatea iti dai seama cat de periculos poate sa fie un OM, inclusiv eu.

| ynexistenta a răspuns:

Cred ca te uiti prea mult pe "crime and investigation" sau "ID", las-o mai moale cu programele astea ca incepe sa te afecteze

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

E exact cum ti-am spus mai de mult: La inceput a fost cuvantul caci numai prin puterea cuvantului se putea schimba lumea si pe urma au venit faptele, asa gandeste un CRIMINAL, ar putea fi oricare din noi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru ynexistenta):

Sa ma afecteze nuuu! eu doar am citit ceva, nu dau mai multe explicatii doar atat: OMUL chiar ca e creatia lui Dumnezeu https://www.youtube.com/watch?v=ScP5Nv-EhZI fie ca Dumnezeu sa ne ierte pacatele ori care ar fi ele https://www.youtube.com/watch?v=kdXkLJnVL1Y asta vreau sa spun Dumnezeu are grija de noi caci el e bun EL ne iubeste pe toti https://www.youtube.com/watch?v=lb8fWUUXeKM

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Bancuriile nu tin la mine, nu uita Diavolul lucreaza doar un cuvant "sarsaila" si la-i facut sa vina la tine imediat.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun

| ynexistenta a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Chiar cred ca ai citit un pic prea mult, te-a cam afectat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu: "Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun"

Eu nu merit nimic pentru ca am comis un pacat de moarte care ma va urmari toata viata mea pana la sfarsitul zilelor, am ridicat pumnul catre cei care mi-au dat viata si mau crescut parintii mei https://www.youtube.com/watch?v=VC2hgHe6FSk si pentru asta nu merit nimic https://www.youtube.com/watch?v=2bK2J3pQ8NE.

Dar vreau să știți că Fiul Omului are putere pe pământ să ierte păcatele." Așa că Iisus i-a zis slabanogului: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă: "Îți spun ție, ridică-te, ia-ți patul tău și mergi la casa ta." Slăbănogul s-a ridicat imediat, și-a luat patul și a ieșit în văzul tuturor. Toți cei de acolo au fost cuprinși de uimire și i-au adus slavă lui Dumnezeu, zicând: "Nu am văzut niciodată așa ceva!"

"Iisus i-a zis slabanogului: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă." dovada ca Dumnezeu nu ma abandonat orice ar fi.

Iisus i-a spus slabanogului: fiule iertate iti sunt pacatele tale oricare are fi ele https://www.youtube.com/watch?v=2tN875A3Bj8

Nu merit nimic chiar si acum cand scriu nu ma pot opri din plans, acest pacat ma va urmari toata viata mea pana la final https://www.youtube.com/watch?v=ScP5Nv-EhZI un singur lucru stiu e ca Dumnezeu o sa ma aranjese exact cum scrie la carte "cu totii platim in viata pentru faptele si pacatele noastre nu scapa nimeni".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu RAY: "Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun"

Pentru mine nu exista decat doua directii inainte sau sus, stiu eu unde https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w dar daca imi pierd credinta in Dumnezeu sunt cu adevarat mort. Nici nu sti cat de rau imi pare pentru tot, nici nu sti cat de mult astept intalnirea cu Dumnezeu mai ales pentru tot ce am facut https://www.youtube.com/watch?v=2bK2J3pQ8NE VIATA E DE RAHAT.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Inca ceva, citez ce ai spus tu RAY: "Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun"

Stai linistit frate intr-un Hristos deja am ales imi voi duce crucea pana la capat orice ar fi Dumnezeu e cu mine si eu sunt cu El orice ar fi.

| Sofer a răspuns:

As asculta ce are de zis si l-as indrums spre bine sa ii fie iertate pacatele si bunul Dumnezeu alege unde il va trimite. sus sau jos la satana.

| Tormented0ne1 a răspuns:

Trebuie să înţelegi ca ce a făcut nu e greşit. E greşit pentru tine. Nu există greşit şi corect. Ce ţi se pare ţie greşit, pentru alţii e norma. Atunci ce ţie ţi se pare corect, pentru ceilalţi poate fi greşit. De exemplu viaţa ta pentru un extremist ISIS e greşită, aşa cum tu zici ca de fapt viaţa lui e plină de greşeli, că tu eşti în corectitudine, că tu ai adevărul. În acelaşi timp, el susţine că are adevărul. Şi atunci cine are dreptate? Vezi tu, el crede ca are dreptate pentru ca a crescut cu concepţile acelea, ai fi de acord cu mine, nu?
Ei bine... dar şi tu crezi ca eşti just pentru ca ai crescut în mediul acesta.
Întorcându-ne la criminal, e cam ipocrit sa susţii că ce a făcut e greşit, fără sa cunoşti poziţia lui în legătură cu viaţa, şi fără să conştientizezi ca binele şi răul fac parte din acest întreg şi ca realitatea nu trebuie separată pentru simplul tău confort existenţial. La fel cum tu nu îţi schimbi filozofia existenţiala pentru confortul altora.