| Nikcoletta a întrebat:

Respirație grea după pneumonie? Am facut tratament pentru pneumonie in urma cu 6 luni dar nici acum nu mi-am revenit.
E normal sa respir greu? O sa-mi treaca mai târziu?
Sau respiratia o sa fie mereu îngreunată? Ați trecut prin aşa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Probabil nu esti complet recuperat dupa boala, iar sistemul tau imunitar este inca foarte slabit.
Pentru a te reface complet ai nevoie de:
- hrana sanatoasa cu multe fructe si legume proaspete, cu carne gatita si cu urmatoarele suplimente:
- 8-10 grame de Vitamina C pe zi (cate 2-3 grame la fiecare 3 ore).
- Zinc si Vitamina D3 (4000-5000 ui/zi)
Sanatate maxima!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai dat cumva in bronșită sau in astm bronșic?

| Catrice a răspuns:

Dacă nu trece după un an, aia e. Eu nu mi-am revenit după 2 pneumonii după 15 ani.

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Simți ca s-a mai ameliorat in timp? Adica respiri greu, dar nu la fel de dificil ca imediat după episodul de pneumonie. A trecut ceva timp. Încearcă sa te interesezi de reabilitare respiratorie, cum fac și pacientii postCovid care rămân cu sechele pulmonare. Pentru ca ai tratat-o dar ai rămas cu sechela.

| Nikcoletta explică (pentru Nirvanaaa):

Am facut radiografie si plamanul nu mai are leziuni medicul spune ca nu am nimic. Atunci de ce respir greu?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Nikcoletta):

Ar trebui sa iei legătura cu pneumologul pentru ca deși radiografia e buna, totuși simptomatologia persista și nu e chiar fiziologică. Mai cere un second opinion la alt medic dacă îți oferă același răspuns. Dacă ai răspuns la tratament trebuia sa se amelioreze și simptomatologia respiratorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va trece