| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Daca ai fi PREOT si ar veni la tine la spovedit o persoana care de fapt la prima vedere pare un barbat simplu si imbracat normal, linistit (fara ca tu sa stii ce a facut) si in momentul in care iti face o marturisire despre viata lui si ceea ce a facut, acea perosoana fiind de fapt un criminal cu sange rece care si-a macelarit familia fara nici o remuscare, fara pic de mila dar care isi controleaza starile emotive, nu schiteaza nici un gest si isi pastreaza calmul si respiratia ca un om normal, ai avea curajul sa te uiti in OCHII LUI dupa ce ai aflat tot? Sa ii privesti FATA si sa-i spui ca ceea ce a facut EL e gresit.
Ati avea curajul sa faceti asta? Nestiind cum va reactiona acel om dupa ce se uita chiar in OCHII vostri atunci cand va face marturisirea si va spune adevarul, absolut tot ce s-a intamplat de la A la Z fiecare pas, fiecare respiratie si miscare pe care a facut-o atunci cand si-a macelarit familia.

A fi preot are si riscurile ei, ca de acolo pleaca si vorba aceea "riscurile meseriei".

48 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Preotii accepta orice spovedanie nu conteaza de la cine

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru mgtow):

Asa e, ei isi asuma un risc urias pentru ca nu stiu ce fel de om esti tu atunci cand mergi la ei si te spovedesti ei te asculta si incearca sa iti spuna unde ai gresit.

| RAY a răspuns:

Ca preot as spune ca doar dumnezeu are dreptul sa te judece atat

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Spui asta pentru ca iti este frica, iti este frica de cum ar putea sa reactioneze pe moment criminalul dupa ce iti face aceea marturisire sunt sanse de 1 la 1000 sa iti ia gatul chiar daca esti preot.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Asa spune biblie marius, biserica e cu cele ceresti

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Daca circuli pe strada sau chiar si pe ulita in sat nu sti peste cine dai ar putea sa fie unu de asta chiar la asta m-am gandit, o singura miscare, un singur gest si esti mort mai ales daca stie si unde sa te loveasca esti gata cat ai fi tu de solid, esti gata.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu te inteleg

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Tie frica sa mai iesi si din casa nu doar pe ulita in sat ca poate da-i peste unu care a avut o zi mai rea sau a facut ce a facut si te aranjeaza, la fel si pe scara blocului cand incerci sa deschizi usa un individ coboara scariile trece prin spatele tau dar tu nu sti cine e sau ce ii trece prin cap si te aranjeaza.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ce vreau sa spun e: sa ai grija la oameni atat pe strada cat si pe ulita in sat dar si pe scara blocului "Nimeni nu e ceea ce pare a fi de fapt".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Lasama cu bancuriile stiu ca te-am speriat, si tu stii la ce ma refer pana si cei care matura strada nu sunt ce crezi tu ca sunt, cand spun asta ma refer la OMUL in sine la asta ma refer.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu ti am raspuns biblic

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

"Eu ti am raspuns biblic" sigur ca da si tot biblic o sa ii raspunzi si celui care coboara de la etaj pe casa scarii atunci cand deschizi usa la apartament, din cateva miscari te aranjeaza.
Daca tu esti in fata usii si incerci sa deschizi si vezi unu ca trece pe langa tine sau prin spatele tau sa te opresti, te uiti atent la el ca nu sti ce se poate intampla asta am vrut sa spun. Nu uita Dumnezeu site si vede tot ne cunoaste toate faptele si ganduriile ok.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

De ce avem nevoie de preoti atunci

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ia mai gandeste-te?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Mai citeste inca o data raspunsuriile mele.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Seara cand vi de la munca si esti in fata blocului atunci cand incerci sa deschizi usa cu cartela ca sa intri in bloc e posibil sa te trezesti cu o surpriza.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez: "De ce avem nevoie de preoti atunci" iar eu te intreb pe tine "De ce avem nevoie de politie?" sau "De ce avem nevoi de psihologi?" hmm, oare de ce?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Mai citeste inca o data intrebarea postata de mine pe site, te rog frumos https://www.youtube.com/watch?v=wcinzmfZeCc

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Nu uita frica e de la Diavol ai mare grija sa nu te domine.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Inca o data citez ce ai spus tu: "De ce avem nevoie de preoti atunci" iar raspunsul https://www.youtube.com/watch?v=ovwy7UtrgR8

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Ce ai patit RAY? ai inlemnit nu mai spui nimic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Din moment ce stiu atatea iti dai seama cat de periculos poate sa fie un OM, inclusiv eu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

E exact cum ti-am spus mai de mult: La inceput a fost cuvantul caci numai prin puterea cuvantului se putea schimba lumea si pe urma au venit faptele, asa gandeste un CRIMINAL, ar putea fi oricare din noi.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Bancuriile nu tin la mine, nu uita Diavolul lucreaza doar un cuvant "sarsaila" si la-i facut sa vina la tine imediat.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu: "Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun"

Eu nu merit nimic pentru ca am comis un pacat de moarte care ma va urmari toata viata mea pana la sfarsitul zilelor, am ridicat pumnul catre cei care mi-au dat viata si mau crescut parintii mei https://www.youtube.com/watch?v=VC2hgHe6FSk si pentru asta nu merit nimic https://www.youtube.com/watch?v=2bK2J3pQ8NE.

Dar vreau să știți că Fiul Omului are putere pe pământ să ierte păcatele." Așa că Iisus i-a zis slabanogului: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă: "Îți spun ție, ridică-te, ia-ți patul tău și mergi la casa ta." Slăbănogul s-a ridicat imediat, și-a luat patul și a ieșit în văzul tuturor. Toți cei de acolo au fost cuprinși de uimire și i-au adus slavă lui Dumnezeu, zicând: "Nu am văzut niciodată așa ceva!"

"Iisus i-a zis slabanogului: Scoală-te, ia-ţi patul tău şi umblă." dovada ca Dumnezeu nu ma abandonat orice ar fi.

Iisus i-a spus slabanogului: fiule iertate iti sunt pacatele tale oricare are fi ele https://www.youtube.com/watch?v=2tN875A3Bj8

Nu merit nimic chiar si acum cand scriu nu ma pot opri din plans, acest pacat ma va urmari toata viata mea pana la final https://www.youtube.com/watch?v=ScP5Nv-EhZI un singur lucru stiu e ca Dumnezeu o sa ma aranjese exact cum scrie la carte "cu totii platim in viata pentru faptele si pacatele noastre nu scapa nimeni".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Citez ce ai spus tu RAY: "Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun"

Pentru mine nu exista decat doua directii inainte sau sus, stiu eu unde https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w dar daca imi pierd credinta in Dumnezeu sunt cu adevarat mort. Nici nu sti cat de rau imi pare pentru tot, nici nu sti cat de mult astept intalnirea cu Dumnezeu mai ales pentru tot ce am facut https://www.youtube.com/watch?v=2bK2J3pQ8NE VIATA E DE RAHAT.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru RAY):

Inca ceva, citez ce ai spus tu RAY: "Trebuie si tu sa faci ceva cu viata ta nu doar religie, sa te insori, sa faci copii, sa fi un crestin bun"

Stai linistit frate intr-un Hristos deja am ales imi voi duce crucea pana la capat orice ar fi Dumnezeu e cu mine si eu sunt cu El orice ar fi.

| Sofer a răspuns:

As asculta ce are de zis si l-as indrums spre bine sa ii fie iertate pacatele si bunul Dumnezeu alege unde il va trimite. sus sau jos la satana.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca as fi preot eu nu as accepta spovedania in felul in care este prevăzută de biserici. Biblia ne sfătuiește sa ne mărturisim păcatele unii altora, adică in cine avem încredere. Restul este lucrarea lui Dumnezeu.El cunoaște inima, știe daca regreți si daca vei mai păcătui sau nu. Ca preotul poate ierta păcatele eu nu cred chiar si daca este menționat in Biblie, acel verset are alta interpretare.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

1. Sunt femeie și nu pot fi preot, dar să sărim peste asta!
2. Aș avea, dar depinde dacă e „solid".

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Dar recunoaste ca pe moment te-am speriat si ca viata de preot are riscurile ei ca pe la ei trec tot felul de oameni fiecare cu pacatele si faptele lui.
Cand am spus om normal acolo inaltimea si conditia fizica difera poate sa fie un barbat de 1.95 inaltime si solid ca un taur si poate sa fie un slabanog de 1.80 inaltime chiar si un barbat normal la fizic de 1.70 inaltime cu o privire rece si teribila exact ca Batman cand e nervos sau ca Wolverine sti tu? fata de criminal.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Nu mai zici nimic nu-i asa?

| SG1995 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nene, nimeni nu merge la popă să se spovedească dacă nu crede bullshit -urile religioase.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru SG1995):

Crede-ma ca au fost destui care desi au facut asta sau dus la preoti si au marturisit asta. Tata mi-a spus ca pe vremea lui Ceausescu la el in sat au fost din astia care au facut treaba asta si cand au venit cei de la securitate dupa el criminalul era deja disparut iar preotul a depus un juramant sa nu spuna nimic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Daca te-am speriat poti sa imi spui nu ma supar.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru SG1995):

Sa imi spui daca am exagerat nu ma supar eu doar mi-am pus imaginatia si creativitatea la lucru, bine ca m-am inspirat un pic si din ce mi-a spus tata.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru SG1995):

A fi preot inseamna mai mult decat Biblia si haina preoteasca inseamna a fi Barbat si OM tot o data sa te dedici, ca de aceea se spune ca Preotul e omul lui Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Si meseria de cioban are riscuriile ei te duci cu oiile si nu sti daca te mai intorci acasa la sotie si copii ca e posibil sa te omoare cineva pe camp si sa iti ia oiile.

| ynexistenta a răspuns:

Cred ca te uiti prea mult pe "crime and investigation" sau "ID", las-o mai moale cu programele astea ca incepe sa te afecteze

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru ynexistenta):

Sa ma afecteze nuuu! eu doar am citit ceva, nu dau mai multe explicatii doar atat: OMUL chiar ca e creatia lui Dumnezeu https://www.youtube.com/watch?v=ScP5Nv-EhZI fie ca Dumnezeu sa ne ierte pacatele ori care ar fi ele https://www.youtube.com/watch?v=kdXkLJnVL1Y asta vreau sa spun Dumnezeu are grija de noi caci el e bun EL ne iubeste pe toti https://www.youtube.com/watch?v=lb8fWUUXeKM

| ynexistenta a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Chiar cred ca ai citit un pic prea mult, te-a cam afectat.

| Tormented0ne1 a răspuns:

Trebuie să înţelegi ca ce a făcut nu e greşit. E greşit pentru tine. Nu există greşit şi corect. Ce ţi se pare ţie greşit, pentru alţii e norma. Atunci ce ţie ţi se pare corect, pentru ceilalţi poate fi greşit. De exemplu viaţa ta pentru un extremist ISIS e greşită, aşa cum tu zici ca de fapt viaţa lui e plină de greşeli, că tu eşti în corectitudine, că tu ai adevărul. În acelaşi timp, el susţine că are adevărul. Şi atunci cine are dreptate? Vezi tu, el crede ca are dreptate pentru ca a crescut cu concepţile acelea, ai fi de acord cu mine, nu?
Ei bine... dar şi tu crezi ca eşti just pentru ca ai crescut în mediul acesta.
Întorcându-ne la criminal, e cam ipocrit sa susţii că ce a făcut e greşit, fără sa cunoşti poziţia lui în legătură cu viaţa, şi fără să conştientizezi ca binele şi răul fac parte din acest întreg şi ca realitatea nu trebuie separată pentru simplul tău confort existenţial. La fel cum tu nu îţi schimbi filozofia existenţiala pentru confortul altora.