| Anonims20 a întrebat:

Daca ai merge in rai ce ai aduce pe pământ?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Oameni care nu se vand pe bani, nici la propriu si nici la figuratwinking
as mai aduce sanatate, pentru oamenii care chiar merita!

| ania a răspuns:

Nimic,ași prefera să rămân acolo.

| anonimg a răspuns:

Poate că par egoist, dar eu nu m-aș mai întoarce înapoi pe acest pământ plin de păcat și de urmările păcatului: suferință și moarte.

În legătură cu răspunsul lui KovascB există un verset în Vechiul Testament care spune că -ce ar putea să facă un nebun cu înțelepciunea când el nu are minte-. Așa este apelul lui Dumnezeu pentru toți cei care refuză raiul lui Dumnezeu. Acceptarea lui și intrarea în Împărăția lui Dumnezeu este personală. Cine spune că este un basm nu a studiat subiectul. Că până și basmele populare românești sunt studiate și despicate în studiile elevilor, chiar dacă știm că ele nu sunt adevărate.
Dar studiind astfel Cuvântul scris al lui Dumnezeu vom ajunge cu toții la convingerea personală a Dumnezeirii, chiar dacă acest lucru ar însemna să o acceptăm cu repulsie și invidie așa cum o acceptă diavolul.
Convingerea, adevărul tot va fi cunoscut înaintea tuturor oamenilor; dar Împărăția lui Dumnezeu este valabilă doar pentru acest timp în care este acceptată prin credință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nași aducem nici măcar praful de sub preș pe pământul ăsta. Nu nise cuvine și nu merităm într-adevăr cu Adevărat să pășim vedem auzim să știm ce se află acolo. Doar oamenii care au într-adevăr inima și sufletul cu Adevărat da cu Adevărat curat bun si nu-și vând sufletul și inima pentru nimic in Lumea asta. Aicia omul își dă cuvântul răspunsul cu propria sa faptâ și alegere cu Adevărat într-adevăr față de Dumnezeu. Eu nu consider că merită cu Adevărat să pășesc in rai căci știu că sunt un om rău șim cunos și știu faptele față de Dumnezeu și clar merit să ard veșnic in iad dar măcar cât timp mi-a dăruit pe pământul ăsta cât de puțin să-l mulțumesc de aicia in colo cu propriile mele fapte și măcar de pe lumea asta să-l fac mulțumit câtuși de puțin pot eu față de el pentru tot ce face pentru mine in continuare.

| KovacsB a răspuns:

Daca te-ai duce in vizita la un spital de nebuni ce le-ai duce?

| EestiSodalane a răspuns:

Dragoste

| everything29 a răspuns:

Nimic, tot ce trebuie exista.

| OmulRealist a răspuns:

Raiul este o invenție fără sens, iar ideea că aș putea aduce ceva pe pământ dintr-un loc imaginar este pur și simplu ridicolă. Nu mă complic cu fanteziile religioase ilogice. Mai degrabă, să ne orientăm către realitate și să renunțăm la pierderea timpului cu scenarii inexistente. Așa-numitul "rai" nu are nicio relevanță practică sau logică în lumea reală.

| mODIN a răspuns (pentru OmulRealist):

"Nu mă complic cu fanteziile religioase ilogice" - poza ta de profil e cu Karl Marx, in schimb laughing Mult mai bine sa te complici cu fantezii ateiste ilogice, nu?