| RAY a întrebat:

Daca ar fi un campionat intre zeii,in cea ce priveste rautatea,crimele, violenta unde ar fi iahve?

https://sites.google.com/......-in-biblie

10 răspunsuri:
| Narfundo a răspuns:

Nu il cunosc pe Iahve al tau si daca el este Dumnezeu nu il voi compara cu altii.

| Guildo a răspuns:

Probabil nu ar putea sa rivalizeze cu zeii din Mesoamerica care cereau destul de multe sacrificii umane. Un alt rival serios ar fi Alah care are niste cerinte mai dure decat Iahve, dar si acesta ar fi un concurent destul de versat.

| RAY explică (pentru Guildo):

Difera mult coranul de vechiul testament?

| Guildo a răspuns:

Nu difera foarte mult. In Coran apar multe personaje din Vechiul Testamnet, la fel si intamplari.

| RAY explică (pentru Guildo):

Ce zeu preferi?

| Guildo a răspuns (pentru RAY):

Sunt ateu si nu cred in nici unul dintre zeitatile astea inventate de oameni, dar il admir pe Apollo ce e drept.

| RAY explică (pentru Guildo):

Ce anume tea impins spre ateism?

| Guildo a răspuns (pentru RAY):

Sunt prea multe ca sa le insirez intr-un comentariu. Familia mea era foarte credincioasa si de mic ma purtau prin biserici, manastiri, etc., dar eu eram genul de copil care imi puneam multe intrebari si incercam sa caut raspunsul prin carti, documentare si altele. Am avut noroc ca nu m-am lasat indoctrinat si m-am trezit repede la realitate, vazand ce face religia cand e folosita ca unealta de propaganda si lupta pentru putere si bani. Pe la 14 ani deja ma certam cu profesorul de religie tot timpul, acasa cu ai mei urma runda 2, dar ii consideram naivi pe toti si ii consider si astazi.

| RAY explică (pentru Guildo):

Esti ateu inascut

| danay72 a răspuns:

Iehova i-a poruncit Israelului antic să poarte războaie ca să ia în stăpânire ţara pe care i-o desemnase ca moştenire şi ca să-i execute pe oamenii ale căror practici depravate şi al căror dispreţ faţă de adevăratul Dumnezeu l-au făcut pe Iehova să-i considere nedemni de a mai trăi (Deut. 7:1, 2, 5; 9:5; Lev. 18:24, 25). Cu toate acestea, lui Rahav şi gabaoniţilor li s-a arătat îndurare, pentru că au dovedit credinţă în Iehova (Ios. 2:9–13; 9:24–27). În legământul Legii, Dumnezeu a stabilit reguli privitoare la războaiele pe care avea să le aprobe, a stabilit cine putea fi scutit de serviciul militar şi a precizat modul în care trebuiau purtate aceste războaie. Acestea erau, într-adevăr, războaiele sfinte ale lui Iehova, ceea ce nu se poate spune despre războaiele purtate de naţiunile din prezent.
Situaţia s-a schimbat odată cu instituirea congregaţiei creştine. Creştinii nu se aflau sub Legea lui Moise. Continuatorii lui Cristos trebuiau să facă discipoli din oamenii tuturor naţiunilor; astfel, cu timpul, în toate naţiunile aveau să existe închinători ai adevăratului Dumnezeu. Dar de ce se angajează naţiunile în război? Vor ele să îndeplinească prin aceste războaie voinţa Creatorului pământului sau, mai degrabă, urmăresc anumite interese naţionaliste? Dacă adevăraţii creştini dintr-o naţiune ar lupta împotriva altei naţiuni, ei ar lupta împotriva confraţilor lor, împotriva unor oameni care cer ajutor aceluiaşi Dumnezeu. De aceea, Isus le-a poruncit continuatorilor lui să lase sabia deoparte (Mat. 26:52). Fiind glorificat în ceruri, el însuşi va trece în curând la executarea celor ce au arătat dispreţ faţă de adevăratul Dumnezeu şi faţă de voinţa sa. — 2 Tes. 1:6–8; Rev. 19:11–21.
Iehova nu e raspunzator de rautatea din lume. Iacov1:13,Iov34:10-12