| IoanieCriminalul a întrebat:

Exista criminal mai mare ca Dumnezeu?

https://sites.google.com/......-in-biblie

Răspuns Câştigător
| ZK a răspuns:

Eu.

| NOname a răspuns (pentru ZK):

Hitlăr: "Eu.".

Ai vrea tu. :P
http://i.imgur.com/rPbFDOy.png
http://i.imgur.com/cv206Qt.png

| andrei a răspuns (pentru ZK):

Tu ma? Stalin iti da clasa. Sa nu mai vorbim de Mao Zedong.

| ZK a răspuns (pentru NOname):

sad

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu chiar nu ai ce face omule

| IoanieCriminalul explică (pentru RAY):

Sincer chiar nu am ce face.Mai pierd si eu timpul pe aici

| sublime89 a răspuns:

Cand d-zeu le-a promis Canaanul evreilor le-a spus sa mearga si sa omoare tot ce le sta in cale, inclusiv copiii din pantecele femeilor. Deci asta ar fi un genocid, iar altul mai mare ar fi potopul lui noe. Apoi Sodoma si Gomora, s.a. Deci putem spune ca d-zeu a comis cele mai mari atrocitati din istorie. Acum, bineinteles, el e asa un mare criminal pentru ca a fost inventat de cea mai criminala specia de pe Terra: homo sapiens.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Da, noi ne credem superior si rationali, dar suntem cei mai imoralii, si animalele au mai multe moralitate ca noi. Iar daca consideri ca Biblia e un basm atunci crimele biblice nu ar trebui sa fie fictive si ele?thinking

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am raspuns la asta in intrebarea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Am pus asta pana sa pun intrebarea:p

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

tongue

| Liviu a răspuns:

Hmmm da laughing serban huidu big grin

| Maxim96 a răspuns:

Nu

| DiamondEyes a răspuns:

Ca zeul ala sau ca oamenii aia posedati de prostie si "divinitatea" ei?

| Dumniezău a răspuns:

NU.

| RaduMD a răspuns:

Ideea ateistilor ca Dumnezeu ar fi criminal e o contradictie logica evidenta. "Alfa nu exista" si "alfa are proprietatea p" este nonsens. Dar, de unde logica la ateisti? Caci scris este: ""Nu exista Dumnezeu" cugeta nebunul in sinea lui."

| M25M a răspuns (pentru RaduMD):

Noi nu afirmam ca "Dumnezeu nu exista" insa "Dumnezeu este criminal", ci mai degraba, ca personaj fictiv Dumnezeu a comis si a instigat la crime. Prezentam o caracteristica a unui personaj dintr-o scriere...ca si cum i-am prezenta o caracteristica lui Raskolnikov.

| RaduMD a răspuns (pentru M25M):

OK, numai ca nu se poate spune "Raskolnikov a fost mare criminal", decat in cadrul "conventiei artistice". Adica "daca cele din Crima si Pedeapsa ar fi adevarate, atunci Raskolnikov a fost un mare criminal".
Da, numai ca spunem ca un personal literar este criminal cand a facut ceva ce nu avea voie sa faca. Sa omoare un om care nu era creatia sa. Nu ne-ar rece prin cap sa spunem "Dostoievski a fost un mare criminal: uite cate personaje literare a ucis". Fiindca Dostoievski avea acest drept: personajele lui erau creatia lui.

Si asa ajungem la cestiune. De asta e absurda propozitia "Dumnezeu este criminal", fiindca Dumnezeu (daca vrei, in cadrul conventiei artistice numita "Biblia") are copyright pe toti oamenii.

| M25M a răspuns (pentru RaduMD):

Ai si tu partea ta de dreptate, insa Dumnezeu este un personaj fictiv (majoritatea cred contrariul) iar o caracteristica dedusa, de fapt, infatisata in Biblie este criminalitatea pe care o poseda. Eu cand spun ca Dumnezeu este criminal ma refer la personajul imaginat de evrei.

| Essencest11 a răspuns:

Nu.

| risa13morgan a răspuns:

Daca mor nu inseamna ca Dumnezeu criminal.El mi-a dat timp sa imi traiesc viata pe pamant. cand El considera ca am terminat.ma ia la El pentru a ma judeca si dupa judecata ajung in iad sau rai.nu e criminal in orice caz..nici ca divinatate cum Il consider eu nici ca basm cum Il considera atei

| IoanieCriminalul explică (pentru risa13morgan):

Tu ai intrat macar pe linkul ce l-am lasat?

| risa13morgan a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Conteaza? Dumnezeu nu e criminal!

| IoanieCriminalul explică (pentru risa13morgan):

Linkul prezinta citate din biblie in care dumnezeu comite crime