| Lizzu a întrebat:

Daca ateii culeg maracini pe lumea cealalta in iad iar credinciosii culeg lapte si miere in rai, atunci agnosticii ce culeg? thinking

75 răspunsuri:
| Lizzu explică (pentru EmaS):

Posibil...
Mai ramane de vazut si de aflat daca se poate afla asa ceva.

| EmaS a răspuns (pentru Lizzu):

Sigur ca se poate.Citeste Biblia.Acolo scrie ca sunt doua cai.Una duce in rai iar cealalta in iad.

| Lizzu explică (pentru EmaS):

Dar in afara de biblie nu am cum sa aflu?
Eu nu vreau s-o citesc, o am dar nu o vreau.
Nu inteleg mare lucru din ea.
Mi se pare pierdere de timp...

| EmaS a răspuns:

Acolo Il poti gasi pe Dumnezeu, Il poti cunoaste mai bine, atributele si caracterul Sau. Voia Sa.

| MaryWhiteRose a răspuns:

De unde le-ai mai scos si pe astea? xD

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

De fapt, ai inteles gresit treaba cu "caile". Crezi ca daca esti bun ajungi in rai iar daca esti rau ajungi in iad.Treaba sta cam asa: Dumnezeu a creeat Pamantul perfect,omul a gustat fructul interzis si astfel a ajuns pacatos. Oamenii s-au inmultit si au devenit tot mai rai. Dumnezeu a distrus Terra printr-un potop,dar a lasat in viata o singura familie,dar familia aceasta era si ea pacatoasa,dar incerca sa fie buna. Intr-un final descendentii lui Noe au inceput iar sa pacatuiasca,iar Dumnezeu a promis ca nu mai distruge pamantul printr-un potop. El a trimis in lume pe Cineva care sa vesteasca adevarul,cineva pur si fara pacat,care, s-a si jertifit pentru ca oamenii sa fie izbaviti de pacat prin sangele Lui. Oamenii fac in continuare raul, dar sunt si oameni care traiesc facand binele si traind cu Dumnezeu in "inima". Dumnezeu a planuit un final, un final in care cei nu vor sa se salveze vor pierii. Dumnzeu inca striga: "Pocaiti-va si credeti in Evanghelie!", la fel cum si Noe a strigat la oameni sa intre in corabie, dar nu a intrat nimeni, decat familia lui. Este si acum lafel.Cine vrea sa fie salvat,va fi salvat si va avea parte de fericire,cine nu vrea sa se salveze, adica nu raspunde chemarii de salvare, nu va fi trimis in " iadul cu smoala ", ci sufletul lui va trai in eternitate fara Dumnezeu si crede-ma, este cel mai dureros sa fi fara Dumnezeu.
NU EXISTA CALE DE MIJLOC. ORI ESTI SALVAT ORI PIERI.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Singurul lucru care merita aflat este FERICIREA.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Aha!
Deci totul sau nimic.
Suna cam drastic...viata este si in gri,nu doar alb si negru,cred eu.

Si imi suna un pic ciudat si irelevant cum d-zeu,ca sa starpeasca oamenii rai, a trebuit sa fie razbunator si sa-i omoare pe toti (?!?!? ) Pentru ce?

D-zeu, daca exista, nu are de ce sa "rezolve " in acest mod tragic si total gresit problemele create de oameni.
Putea alege oricare dintre cai pentru a-i face sa -si dea seama ca gresesc.
D-zeu nu face greseli, ca sa spui ca a fost totusi o greseala faza cu uciderea omenirii, inecarea ei.

Este irelevant si nu cred in asta.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

Tocmai.
Fericirea nu este una singura, ea poate fi intruchipata in mii de moduri pentru tot atatea mii de oameni.

Iar ceea ce unora le produce fericire absoluta poate fi interpretat de ceilalti ca fiind gresit, incorect si fals.
Si invers.
De asta cele 3 cai.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Dumnezeu a pus in fata omului binele si raul, chiar l-a sfatuit :Alege Binele, Alege Viata. Omul a ales raul, adica pacatul.Iar plata pacatului este moartea.Noe a stat 50 de ani sa faca Arca, timp in care oamenii radeau de Noe.
Dupa ce noe a terminat Arca, el a sfatuit toti oamenii sa intre in Arca, pentru ca se va declansa un potop.Fireste ca nimeni nu l-a crezut. Dupa 7 zile Dumnezu a inchis usa corabiei.Apoi a urmat dezastrul. Dumnezu nu i-a putut lua pe oameni pe sus sa-i bage in arca,doar fiindca ei erau incapatanati si rai. Dumnezeu a hotarat sa ucida lumea prin potop.dar totusi le-a oferit din nou sansa slavarii.Dar ei au refuzat,iar Dumnezeu a trimis potopul. Tine minte ca Dumnezeu este bun,dar si drept,iar plata pacatului este moartea,intotdeauna. Dumnezeu nu poate sa-i faca prin "magie" pe oameni cuminti. Pentru ca exista rau,el a intrat in lume,iar lumea trebuie distrusa,odata cu Satan.Cei ce vor sa se salveze de Ziua de apoi sa raspunda Chemarii Ceresti.
Dumnezeu nu poate sa le arunce celor din Africa mancare cu lopata din cer,omul a facut pacate,acum pagubeste pentru ele. Englezii au jefuit tari precum India, mozambic etc., omul trebuie sa invete sa suporte consecintelor, Nu mergem la furat peste noapte si a doua zi dimineata, Dumnezeu ar da nepastuitului totul inapoi, astfel in crede in Dumnezeu in mod conditionat.

| suffarstar a răspuns (pentru Lizzu):

Ma refer la fericirea pura,nu ma refer la fericirea gen,unii sunt fericiti cand se drogheaza. Este o fericire,aceea de a te simti impacat cu tine insuti,cu universul,cu natura,cu semenii,cu Dumnezeu. Aceasta pace nu o da nimeni,decat Dumnezeu. Este destul de dificil de a-l itruchipa pe Dumnezeu. Unii spun ca Dumnezeu e constiinta noastra,altii spun ca Dumenzeu e universul, altii ca o forta, altii spun ca e un mos batran cu un glob de sticla. Eu cred ca Dumnezeu e in tot, adica pretutindeni. Eu cred ca esenta trairii fericite este de a fi bun, a multumii pentru bunatatea pe care la randul nostru am primit-o si de a impartii bunatea primita cu altii. Asta e doar esenta.

| Lizzu explică (pentru suffarstar):

"Eu cred ca esenta trairii fericite este de a fi bun, a multumii pentru bunatatea pe care la randul nostru am primit-o si de a impartii bunatea primita cu altii. Asta e doar esenta. "

--Frumos spus...

| LaChatte a răspuns:

****

| Lizzu explică (pentru LaChatte):

laughing

| MrAnderson a răspuns:

Nici eu nu stiu... poate e dulce, poate e sarat, poate e acru, dar ei nu vor sti nici cand gusta. laughing

Ce pot zice? Eu cred ca exista un Creator, care ne-a dat viata sa ne bucuram de ea, si daca putem, sa facem si un lucru bun acolo...nu sa ne petrecem existenta intrebandu-ne cum ar fi daca...