| Lizzu a întrebat:

Daca ateii culeg maracini pe lumea cealalta in iad iar credinciosii culeg lapte si miere in rai, atunci agnosticii ce culeg? thinking

75 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu explică (pentru SaveOurSouls):

Da,as vrea sa -mi povestesti ce ti s-a intamplat, experienta ta.
Cand doresti si ai timp.

happy

Si mersi pentru raspuns, chiar ma intrebam si asteptam sa vad reply-ul tau la ce am spus dar am vazut ca a fost sters...

| reihiuke a răspuns (pentru SaveOurSouls):

"Nu exista viata intermediara, exista doar Rai sau iad si asta o stiu din experienta proprie."

Si cum anume ai experimentat?

| Lizzu explică (pentru SaveOurSouls):

Ma intreb...de ce e facut totul ca o lupta? De ce sa fim noi la mijloc, niste vietati naive si slabe, in lupta dintre bine si rau, dumnezeu si diavol?

De ce sa fim noi revendicati de unul sau de altul si pentru ce?
Cateodata e de-a dreptul obositor si depresiv sa te tot gandesti la problemele astea.
Sa simti cum in tine se da mereu o lupta cand de-o parte cand de cealalta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Ateii sunt suspendati pentru simplu fapt ca doar crestinii dau report intr-o veselie, iar despre ipocrizie si empatie cred ca n-are rost sa vorbesti, prima n-o sesizezi pentru ca esti in cazanul cu ipocrizie, iar a 2-a nu stii ce e, deci nu exista pentru tine. Stii ca daca vezi o teorie a conspiratiei in orice inseamna ca ai probleme?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Lizzu):

Daca stai sa te gandesti ce mancare sa mananci asa 4-5 zile, sigur nu te vei satura, poate mor multi crestini dar nu toti au facut fapte bune si majoritatea sunt in iad

| relian a răspuns:

Pai astilanti iau de la atei si crestini deci se aleg cu mai multe.Ia un marcine, ia si lapte si miere si uite asa deja poate sa faca ceva o ciorba o zeama de maracini, si ceva din maracinii aia poate ca au si seminte si le aia si le face cu lapte si cu miere, iese susan sau cum ii spune. yamy yam bun.Asa ca te scoti no sa duci lipsa.Mai naspa e ce se intimpla cu femeile si barbatii stau laun loc sau sint separati? Daca stau separati aia e dictatura.Eu as da ceva maracini pto tipa ceva acolo.Tu ce ai da pentru un barbat? Ai da ceva susan unei crestine sau lui sf petru sa-ti dea un barbat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cordonanta cu dogma crestina iadul.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Referitor la raspunsul lui ateismulstareanaturalaaomului, caruia nu ii pot da reply, deoarece mi-a dat ignore:

Diferenta tine de angajament. Agnosticul poate sa aleaga sa-l caute pe Dumnezeu, pe cand ateul prefera sa n-o mai faca.

| BlackSulphur a răspuns:

Cum ce sa culeaga? Nu ai citit Povestea P(ovestilor) de la Ion Creanga?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Am observat si eu.

| Hombre a răspuns (pentru Dandanache):

@ateismulstareanaturalaaomului, nu-i nici un bai ca ti-a dat ignore si nu poti sa-i dai reply, oricum el vorbeste singur la figurat si la propiu pentru ca la 90% le-a dat ignore, doar niste prichindei il mai citeste. laughing

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

" ma intreb daca chiar exista o a treia cale, sau macar o singura cale pe care sa mergi pana mori."
Da, exista o cale, la mine in jacuzzi, vei simti extazul.winking

| Lizzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Cine stie ....nu stim.

| Lizzu explică (pentru relian):

happy Pai nu cred ca mai avem nevoie de iubirea celorlalti cand trecem in alta lume, poate e iubirea colectiva ca un tot care ne patrunde si ne inconjoara, poate nu ne mai separam in doi cate doi ci ne iubim reciproc.
Poate exista o iubire mare care ne ajunge tuturor.

| Lizzu explică (pentru BlackSulphur):

Nu happy

| Lizzu explică (pentru Hombre):

laughing Nu ma pot abtine sa nu rad la comentariile tale in care incluzi jacuzzi
Pe lumea cealalta nu vei mai detine un jacuzzi. Atunci ce te faci? sad

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Mami, ce ma arunci pe lumea cealalta, amu pe lumea asta, dincolo e treba cu EmaS Evanghelista.winking

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Vorbeam in concordanta cu subiectul intrebarii tongue

Stiu ca va iubiti mult voi doi happy

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

"Agnosticul poate sa aleaga sa-l caute pe Dumnezeu, pe cand ateul prefera sa n-o mai faca."

Ai putea sa argumentezi afirmatia. Nu pot intelege de ce mai toti crestininii(sa nu generalizez) crede ca este o chestie de vointa.

| Alphawolf a răspuns:

Logic si normal, daca ar exista un creator, o inteligenta superioara, una atotstiutoare care sa traga linia si sa judece ea ar tine cont de absolut toti factorii de care a depins persoana... Acest judecator care reprezinta tribunalul suprem va incepe analiza cu 10 chiar 100 de generatii(daca este nevoie) a inaintasilor tai, iar analiza va fi atat de cuprinzatoare incat nu va scapa nimic din ce ai trait, simtit, auzit, consumat, influentat, absolut tot, inca de la nasterea ta, in cea mai posibila profunzime. El ar sti totul, absolut orice amanunt din ceea ce te-a determinat sa gandisti asa cum gandesti.
Eu, personal, nu cred ca ai avea merite sau defecte(pacate) doar ale tale, determinate doar de vointa ta.
Totul este mostenit, totul este influentat de alte persoane, de situatie, etc, chiar si vointa ti-a fost indusa.

Eu unul nu pot crede in asfel de chestii.

| Dandanache a răspuns (pentru Alphawolf):

Cred ca cel mai bun argument sunt eu insumi, de altfel, la mine ma gandeam cand am dat raspunsul. Eu sunt un agnostic, dar ader in continuare la crestinism: nu am recurs la apostazie si ma stradui in continuare sa caut, sa descopar. Nu stiu sigur daca asta imi permite sa mai fiu crestin, dar stiu sigur ca nu sunt ateu.

| PedoBarbie a răspuns:

Flori.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

E alegerea ta, influentata de modul de a gandi. Insa asta nu argumenteaza ca "ateul prefera sa n-o mai faca" - ca ateul isi poate schimba convingerile prin vointa. Daca eu am in convingere ca anumite afirmatii sunt ilogice, nu cred ca prin vointa le voi putea sa le modific, sa le consider logice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fistecare va culege ce a samanat.

| EmaS a răspuns:

Nu exista decat doua cai ori cu Dumnezeu ori despartit de El.

| Lizzu explică (pentru Alphawolf):

Daca ma gandesc bine acum, nu imi pot imagina DE CE ar exista, dupa o viata de om pe Pamant, un tribunal suprem straight face ce ar judeca? daca ar exista, poate ar "judeca" faptele bune si rele dar doar constructiv, ajutandu-ne sa ne dam seama unde am gresit, unde nu am actionat cum ar fi trebuit in favoarea noastra si a celorlalti si in vederea evolutiei noastre.
Totul ar fi obiectiv si neutru si nu ar avea tendinta de a critica viata de aici sau de a aplica pedepse happy

Asta e in mintea mea.
Frumos raspunsul tau. Si adevarat.

| Lizzu explică (pentru Dandanache):

Straduieste-te.
Sunt atatea de aflat incat 1000 de vieti nu ne vor ajunge.
Niciodata nu inceta sa te intrebi.

happy