| Toader_Alex_1989 a întrebat:

Daca biblia ar spune ca nu exista Dumnezeu, ai crede?

Răspuns Câştigător
| Delmoniko a răspuns:

E printre noi? Merge pe strada? Sta la metrou? Mi-e frica sa nu-l calc cu masina. Unde il simti? Intr-un mod mai gay de felul tau? Simti caldura lui? Il cunosti prin tine? Iti mai zici si demonangel, incepe sa sune a pornache, bai elefantel urecheat care esti tu!

37 răspunsuri:
| Johndoe2023 a răspuns:

Eu stiu ca nu exista fara sa imi zica biblia nimicwinking biblia este o carte de povesti pentru copii

| demonangel37 a răspuns:

Nu pentru ca Dumnezeu este prin noi, noi il simtim pe Dumnezeu si in cunoastem tot prin noi : simtim caldura, viata, ura, iubire tot ceea ce existawinking

| sempreinvolo30 a răspuns:

As cerceta dovezile si apoi mi-as da cu parerea

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Si tu de unde sti asta? Ai citit in ursul pacalit de vulpe?
Ai cumva raspunsul la toate intrebarile? Sau doar iti place sa spui ca sti orice.
Adu dovezi demonstrabile ca nu exista.Arata ce poti daca te tine.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Dovada demonstrabila este intocmai ca nu exista dovezi ca ar exista. exista o carte de povesti ca ursul pacalit de vulpe. in care cei care au scris cartea sunt vulpile si voi restul care dati citate din ea sunteti ursul.
asa zic si eu ca am un prieten imaginar pe nume gica. eu trebuie sa va demonstrez ca exista. sa ii demonstrez existenta. voi nu trebuie sa ii dovediti inexistenta prietenului meu imaginar, cum nici eu nu trebuie sa iti dovedesc inexistenta zeului tau imaginar

| sublime89 a răspuns:

Cum ar fi fost daca s-ar fi adaugat chiar la sfarsitul bibliei: "Nu exista d-zeu. Totul a fost o pacaleala"? laughing

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Si toata natura care se afla in jurul tau, miliardele de galaxii, creierul care este considerat cel mai tare supercomputer cine le-a facut? ursul sau vulpea?
Scuza-ma, am uitat ca le-a facut big-bangul.Sau nu crezi nici in asta.Probabil ai teoria ta...
Dovezile existentei lui Dumnezeu sant in jurul tau.Trebuie doar sa deschizi ochii.Este oare prea greu pentru tine?
Si apropo,daca tot te afirmi cu un lucru, ar trebui sa aduci si dovezi, dar cum nici tu nu intelegi ceea ce sustii, nu poti explica altuia
Si apropo de ursul nostru, fara dovezi ai ramas cu coada in ghetahappy

| Johndoe2023 a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Pai asa cum zici tu ca dumnezeu a facut toate astea, asa si evolutionismul sustine teoria bing bang, asa si teoria extraterestrilor antici o sustine pe a lor

eu nu cred nici in dumnezeul tau imaginar, nici in evolutionism, nici in extraterestrii antici, si, nu am teoria mea, este un mister cum suntem aici si toti faceti doar speculatii si inventati povesti absurde cu zei, cu extraterestri, cu marea explozie, dar de fapt nu se stie cum am ajuns aici. nimeni nu este sigur.
sper ca te-am lamurit ce inseamna sa fii ateu.
ateu inseamna sa fiu ca toma al tau din biblie. cand il vad pe dumnezeu cred ca exista, cand vad veriga lipsa din lantul evolutiei o sa cred evolutionismul, cand vad extraterestrul cred in extraterestrii. tot ce faceti este sa speculati cu totii.

ateu inseamna sa nu crezi in speculatii, in zei imaginari, in extraterestrii imaginari, in eolutie din neant.
Tu si cu ceilalti limitati incercati sa va impuneti convingerile absurde.

ateu inseamna sa nu ai convingeri fara dovezi CERTE
cum exista dovezile tale de dumnezeu, exista si dovezile evolutionistilor, si dovezile extraterestrilor prin desene de prin pesteri (si astia sunt alti imbecili un idiot a desenat o data pe un perete un om cu cap de reptila, altul o minge argintiie stralucitoare si milioane de prosti cred in ele ca semnifica ceva)

dovezi aveti cu totii, certati-va si aduceti-va argumente intre voi, cand unul din voi o sa castige cu dovezi certe, atunci o sa cred in ce-o fi el. evolutionism, crestinism, budaism, in extraterestri
nu te certa cu mine ca nu va cred supozitiile tuturora

q.e.d

| Musique a răspuns:

Biblia spune multe.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

În primul rând, aşa ceva nu va fi niciodată deoarece Biblia este prima carte care atestă existenţa lui Dumnezeu.

În al doilea rând, dacă nu ar există Biblia am putea deduce din ceea ce ne înconjoară (creaţia) că există un Creator.

E ca şi în cazul unui pictor: admirându-i lucrările îţi poţi face o imagine generală despre ce fel de persoană este, dar dacă ai posibilitatea să-i citeşti biografia, ajungi să-l cunoşti mult mai bine.

Creaţia ne spune multe despre Creator, iar Biblia ne ajută să-l cunoaştem realmente.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am descoperit existenta divinității inainte sa citesc Biblia.
Nu conteaza ce scrie in Biblie conteaza doar ce simt.

| William a răspuns:

Daca in cartile de matematica ar scrie ca 1+1=5 ai crede?

| BogdanVasc a răspuns:

De ce o carte ar trebui sa dovedeasca inexistenta cuiva? Adica, putem inventa orice zeu, daca fiecare om ar inventa 10 zei, nu ne trebuie 70.000.000.000 carti pentru al dovedi pe fiecare.

Pentru ca nu este o carte despre tine, nu inseamna ca nu existi, ci inseamna ca nu este nevoie de o carte pentru a-ti dovedi existenta.

Daca Biblia ar zice ca D-zeu nu exista, de ce ar mai exista Biblie? Poate fi dovedit ca Dumnezeu nu exista prin dovezi simple, si contraziceri ( nu sunt dovezi ca el exista).

| Mămăligă59 a răspuns:

Asta e o intrebare stupida.cum ar putea cuvantul lui Dumnezeu sa spuna ca Dumnezeu nu exista? nu mai aberati bai frate atat.

| FucktheSystem a răspuns (pentru demonangel37):

Scuze dacă sunt indecentă, dar cum îl simți mai exact pe Dumnezeu?
Am cunoscut odată un tip care zicea că a simțit duhul cum îi intră pe gură până în stomac, încă nu sunt sigură dacă era doar beat și își amintea de un deepthroat sau așa îl simți pe Dumnezeu. Te rog, ajută-mă, dacă aș putea ți-aș da și funiță :X

| demonangel37 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mie cineva mi-a spus o data Dumnezeu este prin mine, atunci am stat si am cautat in primul rand Dumnzeu este lumina si caldura iar in al doilea rand este iubire. Este imposibil ca cineva de pe planeta asta sa nu simta iubire macar o farama chiar daca o negi ca nu este, e imposibil sa spui ca nu ai primit nici o bucurie in viata ta auzi multi oameni nu cred in Dumnezeu nu a facut nimic pentru mine daca tu faci pacate si te indepartezi de El cum ai vrea sa primesti? am auzit des am ajutat am facut totul dar am primit in schimb nimic. Intotdeauan trebuie sa avem rabdare primim toti la randul nostru ceea ce meritam unii platesc pentru pacatele lor aici pe pamant prin suferinta iar uneori prin suferinta ajungi la iubire iar daca stai sa te gandesti putin o sa imi dai dreptate dupa ce suferi simti o caldura dupa ce suferi cu adevarat uneori chiar si primesti dar daca o iei in ras ah am facut am dres deja te lauzi... sau alta varianta am facut am dres apoi te duci in club si te destrabalezi... daca intelegi unde bat. apoi cine ne-a creat ne nastem, cand ne nastem cineva ne da un suflet acel cineva nu e ce-L care ne creaza? o sa psui ca parintii da parintii dar si o femeie ca sa poata avea un suflet si sa il duca la bun sfarsit sau sa fie fertila sau alte chestii. Eu zic ca Dumnezeu exista in fiecare din noi doar trebuie sa stim cum sa i-L cautam unde si cat sa credem in lumina, caldura Lui si in El *e doar o opinie*

| Roses a răspuns:

Pai atunci nu ar mai fi Biblie. Biblia e insuflata de Dumnezeu. La aceasta intrebare nu prea poti sa raspunzi pentru ca e ilogica. happy

| Toader_Alex_1989 explică (pentru William):

e dovedit ca 1+1=2 next...

| Toader_Alex_1989 explică:

Dragii mei atunci de unde stiti voi ca religia voastra corecta si ca celelalte religi sunt gresite (Iudaismul, Creștinismul, Islamul, Hinduismul, Budismul, Jainismul, Taoismul, Confucianismul, Șintoismul etc...)?

| William a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Eu am intrebat altceva. Daca in cartile de matematica ar scrie ca 1+1=5 ai crede? Te-am intrebat daca ai crede, nu daca e dovedit sau nu. Asa cum pentru tine este dovedit ca 1+1=2 asa si pentru mine toate minunile pe care le-a facut Dumnezeu sunt dovada existentei Lui.

| Toader_Alex_1989 explică (pentru William):

Dovedeste minunile de care spui si te cred...

| demonangel37 a răspuns (pentru Delmoniko):

Fieacre crede ce vrea si ce doreste iar cel care vrea si merita il simte pe Dumnezeu ca esti prea orbit de proprile paacte si vicii aici nu comentez si aici fiecare isi da cu parerea nu da nimeni la nimeni in capwinking

| demonangel37 a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Minunile nu trebuiesc dovedite ci vazute si simtite doar nu esti evreuwinking si daca esti indoctrinat stii premisa evreilor unele lucruri trebuiesc vazute de tine personal altele le afli apoi mai trebuie s a ai si credinta si sa crezi :*

| Katczinsky a răspuns:

Chemati politia logicii. Avem niste contradictii aici...

| Toader_Alex_1989 explică (pentru demonangel37):

Nu sunt evreu, dar ceeai cu evreii doar si ei au scris in bilbli sau nu stiai asta? Biblia este o relatare fenomenala a istoriei cuprinsa in 66 de carti, scrise timp de mai mult de 1600 de ani, de cel putin 40 de autori diferiti. Vechiul Testament (Vechiul Legamant) contine 39 de carti scrise aproximativ din anii 1500 pana in 400 i.Cr., iar Noul Testament (Noul Legamant) contine 27 de carti scrise aproximativ din anii 40 pana in anii 90 d.Cr. Biblia evreiasca (Tenah) este aceeasi cu Vechiul Testament crestin, singura diferenta fiind aranjarea cartii. zi-mi si mie te rog ce minuni ai vazut tu si uite o chestie interesanta : Daca un om are un prieten imaginar este considerat nebun, iar daca mai multi oameni au acelasi prieten imaginar e religie? si de curiozitate cati ani ai (13, 15) daca esti credincioasa ce este cu numele acela "demonangel " ai citit macar biblia sau esti doar manipulata de mica ca mine si restul poporului. stiai ca orientarea religioasa tine de geografie daca erai in ermiratele arabe unite credeai in Allah si citeai Coranul

| William a răspuns (pentru Toader_Alex_1989):

Degeaba incerc eu sa iti dovedesc existenta lui Dumnezeu pentru ca daca tu nu vrei sa crezi in El, nu o sa crezi si gata. Intai sa vrei sa crezi si apoi sa cauti dovezile.

| Lizzu a răspuns (pentru demonangel37):

Daca dzeul despre care vorbesti cu atata seninatate ar exista, de ce nu ar simti aceeasi caldura, viata, iubire si oamenii vai de capul lor? fara nici un bun si fara nici o speranta in viata? ei de ce nu si tu da?
Daca ar exista ar fi egal pentru toti si pentru toti la fel.

Gandeste.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, dar e ilogic nu-i asa?

| Toader_Alex_1989 explică (pentru William):

Pai ca si tine de mic mi sa implementat in cap despre existenta lui D-zeu si IIsus pentru ca familia mea este ortodoxa, dar cu timpul am citit sa vad despre ce este vorba si am inceput sa pun intrebari, iar raspunsurile erau o minune sau magie!, tu oricum nu ai cum sa-mi dovedesti existenta Sa si nici eu. e ca si cum eu iti zic am un inorog si tu zici nu te cred ca nu-l vad, dar eu zic pai eu il vad! inainte de D-zeu erau alti zei care au apus.eu nu am nimica cu D-zeu si Iisus doar ca nu sunt de acord cu ce scrie in biblie ca daca faci ce zice el :vei arde in iad, te pedepseste etc... sau creat personajele aceastea pentru a tine omenirea in frau si a o manipula mult mai usor avand "frica de cineva ". multa bafta sa ai in viata!