| IonelutzaCristinutza a întrebat:

Daca dumnezeu a scris o Biblie, Si este doar una de ce Pendicostali au scris alta cu alte reguli si a scrs in ea sa se pocaiasa? Adica serios Care e cea reala scrisa de Dumnezeu? Ortodoxa sau Pendicostala ca sunt Biblile diferite Pocaiti ei au scris Biblia lor sau Dumnezeu Care este religia adevarata?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Ionela draga dumnezeu nu a scris nimic, iar chestia asta afirma si biblia oamenii precum avram, moise etc au scris biblia, sau inspirat din alte mitologii si uite asa aparut vt si nt e o copie indentica dupa zeul soarelui horus, biblia este foarte interpretabila ea este interpretabila in 3500 de moduri doar in crestinism
biblia e metaforica nu-i ceva de care sa spui ca e ceva exact, religia adevarata nu-i nici una din moment ce dovezi ca exista dumnezeu sunt 0%

35 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ortodoxia ( ortos = prept si doxis = credinta ) este credinta dreapta.

| IonelutzaCristinutza explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Este adearat Si ca Dumnezeu exista.

| TheStory a răspuns:

Ba incultule nu Dumnezeu a scris Biblia.
Mai multi oameni au lucrat la ea.

| CryChristiAN a răspuns:

Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu, ci de oameni alesi de Acesta ( precum apostoli si mari profeti la vremea respectiva), indrumati bineinteles de Duhul Sfant.

| minahrs a răspuns (pentru TheStory):

Adevarat, dar de cine a fost insuflata? De Dumnezeu. Deci este corect si asa.

| TheStory a răspuns (pentru minahrs):

Nu toata Biblia este influentata de Dumnezeu decat Vechiul Testament.
Noul Testament nu are legatura cu Dumnezeu, in el se vorbeste despre viata lui Iisus dar nu este influentata de el.

| Davide22 a răspuns:

Biblia a fost scrisa intr-o perioada de 1500 de ani de aproximativ 40 de persoane, din care erau si vamesi, medici, pescari, etc.E clar ca fiecare avea modul lui de exprimare.De aici fiecare si-a interpretat cum a vrut. Fara daca, da, biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.

| Davide22 a răspuns:

Religia adevarata este Crestinismul.A crede in Hristos.

| Maomau a răspuns:

Dumnezeu nu a scris nicio Biblie!
Nici penticostalii nu au o Biblie a lor ci interpreteaza altfel Biblia pe care crestinii au furat-o de la religia mozaica!
Nu exista nicio religie adevarata!
Toate religiile sunt bazate pe minciuni!

| EmaS a răspuns:

Penticostalii au Biblia tradusa de preotul Dumitru Cornilescu.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Davide22):

Si satanistii cred in Isus, asta-i face sa aiba religia adevarata?

| Davide22 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Nu am spus ca a crede e de ajuns.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Davide22):

Stiu ce ai zis, ai zis ca religia adevarata e cea care crede in Isus, deci si satanistii cred in Isus, dar nu-l respecta, asta nu-i face religie adevarata, dupa conceptiile tale.Sau ma insel?

| Davide22 a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Tu crezi ca Dumnezeu este unul, si bine faci, dar si dracii cred si se infioara! Vrei dar sa intelegi, om nesocotit, ca credinta fara fapte este zadarnica?"(Iacov 2:19-20)

| dobratitus a răspuns:

Biblia e una si aceeasi, daca vrei sa te convingi citeste

| LegionarulRoman a răspuns:

Biblia a fost alcatuita asa cum este ea acum si pastrata de religia ortodoxa la Sinoadele Ecumenice unde s-a decis ca aceasta sa fie alcatuita din:VT, scrisa de 72 de invatati evrei inainte cu 300 de ani de venirea lui Iisus(era cunoscuta si sub numele de Septuaginta si reprezenta istoria poporului evreu); NT -viata lui Iisus Hristos Fiul Lui Dumnezeu; Epistolele; Apocalipsa dua Ioan; Faptele Apostolilor.Aceasta a fost tradusa in greceste (VT,caci NT si restul erau deja in greceste fiindca aceasta era cum e astazi engleza), dupa care a fost tradusa mai tarziu si in latina(varianta romano-catolicilor). Biblia sectelor a fost tradusa de Dumitru Cornilescu, fost preot ortodox (apar diferente mai ales in VT, deorece Cornilescu a tradus VT, dupa Talmudul evreilor aparut abia prin 800-900 d.HR,pentru a contracara Biblia crestinilor, desi se vad si difernte de traducere in diferite parti ale Bibliei, nu numai in VT).

| vrelian a răspuns:

Daca vrei sa stii care biblie este scrissa de cine vrei tu fa rost, mergi la ortodocsi ia o biblie.mergi la catolci ia alta si asa imi departe si dupa comparale si o sa vezi ce gasesti.asta ca idee.dar ca sa nu te mai obosesti sa faci asta iti dau eu raspunsul.toate bibliile sint la fel indiferent de la cine ar veni ele.si indiferent din ce tara sau continent ar fi ele aceleasi cuvinte si scrise exact in acelasi fel sint.deci nu exista biblie penticostala sau catolica sau ortodoxa.nu stiu cine ti-a spus tie povestile astea dar se pare a fost rau intentionat, ori sigur o fi fost un religios din asta fanatic. apoio nici o biblie sau mai bine zis biblia nu a fost scrissa de dzeu.a fost scrisa de oameni.dar sa ai asa o ideee afla ca catolicii si ortodocsii pe linga biblie mai au si alte carti scoase de ei, scrise de ei pe care le folosesc.restu credinciosilor se folosesc doar de biblie si atit, ca carte ma refer.acum ca unia cinta, sau danseaza sau ce mai fac e alta poveste.e asa sa nu se plictiseasca.asa de ex fac negrii din america ei citesc din biblie si cinta.dar nu au si alte carti scoase asa cum au catlocii de ex. spune-i aluia care ti-a zis asta ca sa iti arate o biblie penticostala.alte regului scrise intr-o carte doar catolicii si ortodocsii au facut asta.asa ca sa ai deee.in rest ce fac, cum fac si etc nu are importanta.dar acei penticostali te asigur ca nu ai scris nici o biblie ei si nici nu au modificat ceva la biblia existenta.ca fiecare interpreteaza biblia cum vrea e altceva.numai bine si inainte sa crezi ceva verifica sau cere celui care spune asta sa iti arate. daca nu vrea sau nu poate atunci trimite-l la plimbare.numai bine si tie.

| zamolczezingri31 a răspuns:

Ortodoxia este mama religiei creştine,care este o religie laică(lumească).În schimb toate celelalte religii apărute ulterior,au fost concepute de indivizi erijaţi în preoţi,care propovăduiau abstinenţa,abţinerea de la anumite alimente şi băuturi,limitarea accesului la ştiinţă şi tehnică, la centre culturale, localuri publice, etc. Aceste interdicţii duc la reducerea cheltuielilor adepţilor, care depun o mare parte din câştigurile personale în bugetul conducătorilor religiilor respective.

| ManStrong a răspuns:

Tu ai vazut vre o biblie penticostala?
Eu nu sint penticostal dar daca mi aduci una ti o platesc cu 200 de Euro.
Iata o metoda sa faci bani.O trimiti la Ierusalim.

| Davide22 a răspuns (pentru TheStory):

Dar de cine?

| Varga_Fabian_1910 a răspuns:

Doamne ajuta Ionele! Biblia a fost scrisa de prooroci in codice si pergamente care au fost adapostite in stanci si scorburi iar mai tarziu gasite si puse laolalta iar Noul Testament a fost scris de Sfinti Apostolii! Ii adevarat ca scrie in biblie pocaiti-va dar nu se refera la ceea ce cred pocaitii! A te pocai inseamna atunci cand mergi la duhovnicul tau Ortodox si iti marturisesti toate pacatele tale si iti pare rau ca le-ai facut te caiesti de ele te pocaiesti de pacate! Asta inseamna pocainta nu ce cred zapaciti astia! Ei au vazut in biblie pocaiti-va toti au trecut la pocaiti necercetand cu deamanuntul sa vada ce inseamna! Si intr-adevar originalul bibliei este la Ordodoxi suntem singurii care au pastrat traducerea Septuagintei acea traducere facuta prin purtarea de grija a duhului sfant de toti acei 70 de invatati au tradus exact la fell cuvant cu cuvant litera cu litera si dupa aceea s-au facut tate traducerile Ortodoxe pocaiti au sters din biblie cartile necanonice cele bune de citit au lasat doar cele canonice ale Vechiului Testament! pentru mai multe informatii contactati-ma pe id faby_varga

| vrelian a răspuns (pentru EmaS):

Conteaza de cine este tradusa o biblie? ai vazut tu diferente in orice biblie? adu si mie daca tot esti pe aici o biblie penticostala si daca acolo scrie altceva de ce scrie in biblia ta atunci primesti de la mine 1000$. faci asta? vasd ca te dai mare credincioasa pe aici dar incerci sa ce? a intrebat careva de cine este tradusa o biblie? dar biblia ortodoxa nu este tradusa de cineva? sau e cumva venita direct de la isus al vostru? nu stiu ce ai vrut sa spui cu traducerea dar afla ca orice biblie de oriunde in lumea asta au traduse aceleasi cuvinte si exact in aceaisi ordine. exact cu aceiasi numerotatie si tot ce este.nu gasesti tu diferente in biblie.ma refer la biblia asta penrtru oameni maturi, pentru ca am vazut ca deja sint biblii si pentru copii.nu vorbim de acele biblii. vorbim de o biblie normala.eu am 4- biblii de la diferite biserici dar nu vad ca ar fi nici o diferenta.am si in limba engleza daca vrei iti si pot arata.gasesti si pe net si in ce limba vrei si o sa vezi ca la fel este tradusa cuvint cu cuvint.numai bine.

| ania a răspuns:

Și în cea ortodoxă scirie la fel. Pocăința nu se referă la trecerea de la o religia la alta.Am citit că termenul în greacă e metanoia care însemnă transformarea miții. Adică e porunca de a -ți înnoi mintea, adică să alegi să renunți la păcatele tale și la autonomia voinței și alegi să intri de bună voie sub autoritatea lui Dumnezeu, să-și ceri iertare pentru toate păcatele, să-ți dedici viața Mântuitorului care a murit pentru păcatele tale.

| Jardelin a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Prietene daca postezi un raspuns mai verifica-l ulterior, sa fie scris corect ca nu te costa nimic!

Dai click in partea stinga pe butonul "Raspunsurile mele", dupa care dai click pe butonul "Editeaza" corespunzator raspunsului pe care vrei sa-l modifici, iar dupa ce ai corectat raspunsul dai click pe "Trimite" si gata!

| EmaS a răspuns (pentru vrelian):

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu.Chiar daca cuvintele sunt diferite, esenta este aceeasi. Difera doar modul de exprimare.

| vrelian a răspuns (pentru EmaS):

Nu difera nimic dupa cum am spus.sint aceleasi cuvinte cu pct cu virgula cu tot in oricare biblie din lumea asta. oate vrei sa zici modul de intelegere este diferit sau modul de interpretare este diferit dar aia nu conteaza.cine a pus ingrebarea a spus clar ca biblia penticostalilor este altfel, adica acolo scrie altceva decit in alte bibliii sau ca ar avea adaugiri bla bla.si tu ai spus este tradusa de nu stiu cine.deci concluzia este ca toate bibliiile sint la fel copii exacte si nu cuvinte schimbate sau alte povesti.care esenta de trandafiri sau de portocali? ce esenta dna ce cuvint a lui dzeu? de unde ai scos-o si pe asta.a auzit cineva glasul lui dzeu cumva sau la auzit cumva vorbind? poate la auzit noe si altii dar acolo nu scrie ca dzeu ia pus sa scrie cumva vreo carte. povesti din astea afumate deja sintem satui doar cea trecut craciunul si cred ca toata lumea a mincat destula afumatura. spor la lucru si numai bine.

| EmaS a răspuns (pentru vrelian):

Nu noi spunem ca Biblia este diferita ci ortodocsii.

| vrelian a răspuns (pentru EmaS):

Aaaa e ok lasa-i sa vorbeasca ca alta treaba nu au.la cine spune asta chiar de le arati le aduci cartile si le compari tot nu or sa zica ca tine.or sa o tina tot pea lor ca asa sau nascut si cu aia sau nascut si e cam greu sa schimbi un om.gata am plecat la somn.o zi buna.

| EmaS a răspuns (pentru vrelian):

Aha! Deci ai fost la chef, sau la serviciu de noapte?!
Odihna placuta.