| JIJ a întrebat:

De ce nu scrie in biblie despre religia ortodoxa?

16 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care in Biblie nu scrie despre Facebook.

| milan9 a răspuns:

Biserica Ortodoxa este BISERICA prezentata in Noul Testament.
Numele de "ortodoxa" este doar unul descriptiv asupra caracterului. Biserica este una singura.

Tu daca iti schimbi intr-o zi semnatura nu inseamna ca deii alta entitate...

| milan9 a răspuns:

De ce presupui ca nu scrie? Iata doar trei dintre acele veresete in care Biserica Ortodoxa este prezentata in Biblie:
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESESALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de BISERICA pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Iisus a fost Messia ratat al evreilor.
Nu are nicio treaba cu religia inventata de Pavel.
Sa nu uitam ca toate Evengheliile au fost scrise numai dupa aparitia epistolelor lui Pavel si toate au fost influentate de ideile lui.

| VelaJohnny a răspuns:

Pentru ca nu exista. S-a rupt din catolicism, iar ambele provin din crestinismul fondat de Constantin in secolul 3. Te-am lamurit la alta intrebare despre Constantin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin jurul anului 1000, religia s-a scindat, de cand papa de la Roma s-a certat cu patriarhul de la Constantinopol.Scinarea a dat nastere celor doua religii :catolica(universala)si ortodoxa(numita si cea dreptcredincioasa)

| 6684464 a răspuns:

Pentru ca nici nu exista atunci. laughing
De fapt, in ce religie credea Isus? Nici una pentru ca despre El s-a scris.
Din cauza interpretarilor sunt atat de multe religii. Cineva nu i-a placut ce face biserica aia asa ca a facut alta...

| SuNaM a răspuns:

Ce religie esti? Oricum, biserica ortodoxa a luat nastere in momentul in care Mantuitorul s-a jertfit pe cruce si in momentul in care Duhul Sfant s-a pogorat peste apostoli. Daca vrei un raspuns mai sec, pentru acelasi motiv pentru care nu spune nici de catolici, nici de martorii lui iahve, nici de baptisti nici de protestanti sau mai stiu eu ce secta.

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Isaia 43:10-12 vorbește despre martori.

| SuNaM a răspuns (pentru danay72):

Este vorba despre evrei, la prima vedere, dar face trimitere si la apostoli.Nu are nici o treaba cu secta...

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Asa cum ai observat apare martori, nu alt nume. Apoi în Fapte15:14,17arata ca si-a ales un popor pentru numele sau.Doar o religie ii poartă numele. Celelalte, din nefericire, nici măcar nu vor sa recunoască numele său, de Iehova.

| SuNaM a răspuns (pentru danay72):

Da poporul pe care si l-a ales este poporul evreu.

| SuNaM a răspuns (pentru danay72):

Da poporul pe care si l-a ales este poporul evreu..Si doar o religie ii poarta numele de Dumnezeu Adevarat

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Cand a fost omorât Isus, Dumnezeu nu l- a mai acceptat pe poporul evreu ca și popor ales. Fapte15:14 -arata clar ca Dumnezeu s-a îndreptat spre națiuni pentru a alege un popor care sa ii poarte numele.

| SuNaM a răspuns (pentru danay72):

Nu,de fapt, cand Iisus a fost judecat, evreii si-au atras singuri blestem asupra lui spunand:,, Sângele Lui asupra noastră şi asupra copiilor noştri!''(Mt, 27:25).Atunci si Dumnezeu le-a luat binecuvantarea de a mai fi poporul Lui. Dumnezeu nu v-a mai avea alt popor ales, ci o singura religie(pe care o si are) care sa ii poarte numele.Acea religie este nascuta din Mantuitor pe cruce, si inca dainue de 2000 de ani in ciuda faptului a persecutiilor si va mai dainui.Si fara sa fiu nesimtit, iti spun ca aceasta religie nu este religia Martorii lui Iehova din simplul fapt ca nu are 2000 de ani.

| danay72 a răspuns (pentru SuNaM):

Conform Bibliei primul martor consemnat în ea este Abel. Evrei 12:1 ii numește un nor mare de martori. Iar în capitolul 11 se vorbește despre mai multi dintre ei, începând cu Abel, fiul lui Adam.