| Octavian199 a întrebat:

Daca Dumnezeu e atotputernic si exista, de ce nu face ceva in privinta asta? https://protvplus.ro/......mbrie-2019

14 răspunsuri:
| Erouman a răspuns:

Deoarece el este răbdător cu noi și așteaptă de la noi să îi slujim. Dacă el ar distruge toți oameni răi cum ar arătă el că este răbdător cu noi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Erouman):

Tu nici macar nu ai deschis link ul aia. Ai turnat fraza aia invatata pe de rost.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai invatat pana acum de la sectiunea religie de pe TPU ca el e ocupat cu masturbationistii si aia care spala haine duminica? Nu are el timp de copii cu cancer.

| Octavian199 explică (pentru Erouman):

Deci.Degeaba faci bine, dar daca nu il perii, te baga ori in iad, ori iti da vreun cancer, o malformatie, etc.

| Octavian199 explică (pentru suntserios):

Gresit.El se ocupa cu cei care il perie. Daca nu o fac, le da aceste boli, le da si la cei care il perie, pentru ca nu l-au periat bine.

| Erouman a răspuns (pentru Octavian199):

Dacă o persoană ascultă de Dumnezeu el va avea grijă de el în viitor, în prezent din păcate el nu va face vreun miracol ca noi să nu mai pățim nimic, va avea grijă de noi într-o oare care măsură. Și să spunem că ai dreptate, Dumnezeu nu cere de la noi doar să fim oameni buni ( adică nu înjuri nu omori...) el cere mai mult. Trebuie să ne trăim în totalitate viața după cele spuse de el

| Erouman a răspuns (pentru Octavian199):

De fapt nu el ne dă aceste boli, el doar permite ca Satana să ni le deie ca noi apoi să credem că Dumnezeu ni le dă. Dacă vrei teaș ruga să citești din Biblie sau de pe internet versetul ăsta Iacov 1:13

| Erouman a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu nu ne pedepsește. Acestea sunt de obicei ori din vina noastră ori din pură întâmplare, că am fost în locul nepotrivit și în momentul nepotrivit. Dacă ai Biblie sau dacă nu terog să cauți pe internet Biblia online și caută Iacov 1:13

| milan9 a răspuns:

Poate ca in timp ce mingea se afla pe teren la jucatori, antrenorul sfasie in zadar cu dintii prosopul pe margine pentru ca nu poate interveni? sad Sa apere tot el poarta, sa dea tot el goluri...
Sau poate pentru ca trebuie sa ne decidem odata si odata daca tot cu indarjire ne dorim combinatia libertate/ responsabilitate...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Poate ca in timp ce mingea se afla pe teren la jucatori, antrenorul sfasie in zadar cu dintii prosopul pe margine pentru ca nu poate interveni? sad Sa apere tot el poarta, sa dea tot el goluri..."

Dar selectia jucatorilor, formatia de joc, antrenamentul tehnico-tactic si pregatirea meciului, motivarea jucatorilor, etc cine naiba le-a facut, nu antrenorul?
Se pare ca, daca ar exista, spiridusul ar fi un antrenor execrabil.
Culmea e ca desi zic unii ca e atot toate, si-o ia peste bot de la toti...

| Octavian199 explică (pentru Erouman):

Lasa ma biblia, zi-i ceva real.Eu vreau fapte reale, nu vorbe.

| Octavian199 explică (pentru Erouman):

rolling on the floor

| Donsavas a răspuns:

"Dacă Dumnezeu exista de Ce"
Pentru ca universul doar exista, nu trebuie sa existe intr-un anume fel sau cum am vrea noi.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Selectia jucatorilor, formatia de joc, antrenamentul tehnico-tactic si pregatirea meciului, motivarea jucatorilor," - de toate acestea si de multe altele acest ANTRENOR se ocupa numai ca omul este ATAT DE LIBER...
liber sa devina a binelui sau... CAUZA A RAULUI fata de semenii sai! sad