| stefan563 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu exista si este atotputernic?

93 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu am motive să cred una ca asta.

| RAY a răspuns:

Natura nu are nevoie de spiridusi sau magicieni se descurca si singura, nu cred ca exista nici un fel de creator

| untu a răspuns (pentru RAY):

Te inseli!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Dovedeste ca ma insel, degeaba o afirmi fara dovezi

| raul2300 a răspuns (pentru RAY):

Da natura cine a facut-o ma? happy a aparut asa fara explicatie? laughing)
Citeste asta, bineinteles daca crezi in Biblie!
Facerea lumii

Dumnezeu a facut lumea din nimic in sase zile.

Ziua intaia

"La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu se purta pe deasupra apelor. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina. Si a vazut Dumnezeu ca e buna lumina si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit noapte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intaia (Fac. 1, 1-5).

Ziua a doua

Si a zis Dumnezeu: "Sa fie o tarie prin mijlocul apelor si sa se desparta ape de ape!" Si a fost asa. A facut Dumnezeu taria si a despartit Dumnezeu apele cele de sub tarie de apele cele de deasupra tariei. Taria a numit-o Dumnezeu cer. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a doua (Fac. 1, 6-8).

Ziua a treia

Si a zis Dumnezeu: "Sa se adune apele cele de sub cer la un loc si sa se arate uscatul!" Si a fost asa. Si s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor si s-a aratat uscatul. Uscatul l-a numit Dumnezeu pamint, iar adunarea apelor a numit-o mari. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.

Apoi a zis Dumnezeu: "Sa dea pamantul din sine verdeata: iarba, cu samanta intr-insa, dupa felul si asemanarea ei, si pomi roditori, care sa dea rod cu samanta in sine, dupa fel, pe pamant!" Si a fost asa. Pamantul a dat din sine verdeata: iarba, care face samanta dupa felul si dupa asemanarea ei, si pomi roditori, cu samanta, dupa fel, pe pamant. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a treia (Fac. 1, 9-13).

Ziua a patra

Si a zis Dumnezeu: "Sa fie luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pe pamant, sa desparta ziua de noapte si sa fie semne ca sa deosebeasca anotimpurile, zilele si anii, si sa slujeasca drept luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul". Si a fost asa.

A facut Dumnezeu cei doi luminatori mari: luminatorul cel mai mare pentru carmuirea zilei si luminatorul cel mai mic pentru carmuirea noptii, si stelele. Si le-a pus Dumnezeu pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul, sa carmuiasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a patra (Fac. 1, 14-19).

Ziua a cincea

Si apoi a zis Dumnezeu: "Sa misune apele de vietati, fiinte cu viata in ele si pasari sa zboare pe pamant, pe intinsul tariei cerului!" Si a fost asa. A facut Dumnezeu animalele cele mari din ape si toate fiintele vii, care misuna in ape, unde ele se prasesc dupa felul lor, si toate pasarile inaripate dupa felul lor. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si le-a binecuvantat Dumnezeu si a zis: "Prasiti-va si va inmultiti si umpleti apele marilor si pasarile sa se inmulteasca pe pamant!" Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a cincea (Fac. 1, 20-23).

Ziua a sasea

Apoi a zis Dumnezeu: "Sa scoata pamantul fiinte vii, dupa felul lor: animale, taratoare si fiare salbatice dupa felul lor". Si a fost asa. A facut Dumnezeu fiarele salbatice dupa felul lor, si animalele domestice dupa felul lor, si toate taratoarele pamantului dupa felul lor. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.

Si a zis Dumnezeu: "Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile ce se tarasc pe pamant, si tot pamantul". Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; a facut barbat si femeie. Si Dumnezeu i-a binecuvantat, zicand: "Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul si-l supuneti".

Si a privit Dumnezeu toate cate facuse, si iata erau bune foarte. Si a fost seara, si a fost dimineata: ziua a sasea (Fac. 1, 24-31).

Dumnezeu randuieste ziua de odihna

Asa s-au facut cerul si pamantul si toata ostirea lor. Si a sfarsit Dumnezeu in ziua a sasea lucrarea Sa, pe care a facut-o; iar in ziua a saptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale pe care le-a facut.

Si a binecuvantat Dumnezeu ziua a saptea si a sfintit-o, pentru ca intr-insa S-a odihnit de toate lucrurile Sale pe care le-a facut si le-a pus in randuiala (Fac. 2, 1-3).

Afara de lumea vazuta, Dumnezeu a mai facut o lume nevazuta, lumea duhurilor nenumarate, care se numesc ingeri. Duhurile acestea la inceput erau toate bune si fericite. Mai pe urma insa multe din ele au pacatuit, cazand in mandrie, si au fost aruncate in iad. Acestea sunt duhurile rele sau diavolii. Lumea aceasta nevazuta a fost facuta inaintea celei vazute, (Is. 14; Ps. 103; Iuda 6; 2 Pt. 2).

| RAY a răspuns (pentru raul2300):

Tu mie imi dai copy paste din biblie o cunosc mai bine ca majoritatea crestinilor

| Violleta2022 a răspuns:

Da.

| Drimmero a răspuns:

Evident

| gemeni6226 a răspuns:

Bineinteles cred acest lucru.

| AC4S4 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ateu

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau! Pacat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

O sa devin islamic, aia e religia reala

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine sa crezi in Allah, dar trebuie sa credem si in Domnul Iisus Hristos, care este Fiul Lui Dumnezeu! Prin El intram in Imparatia cerurilor al Lui Dumnezeu (ALLAH).

| anonim_4396 a răspuns (pentru untu):

Am fost sarcastic
Nu e pacat sa fiu ateu cum nu e pacat sa fiu nici budist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred cu tarie in existenta unui barbos care sta pe un norisor si se amuza de tot ce mi se intampla, glumesc laughing

Nu cred in existenta acelui Dumnezeu care este promovat de oameni dar nici nu neg existenta unui " Dumnezeu " - sunt agnostica. Nu vad de ce ti-ai trai viata gandindu-te la moarte, poate ca dupa ce mori nu mai e nimic.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inseli,ai uitat ca in afara de trup mort, exista suflet? Sufletul este vesnic viu, nu moare niciodata! daca exista suflet, exista si Dumnezeu, Raiul si Iadul! Sufletul cand se desprinde de pe trup se poate vedea si auzi ce se intampla pe pamant cat si pe cele din lumea invizibila!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Ai tu vreo dovada ca exista sufetul?

| viperra a răspuns (pentru RAY):

Fie cum doresti, parerea mea nu va fi schimbata.Lumea e prea complexa ca totul sa fie asa de perfect. Temperatura sa fie asa de perfecta pentru noi, sa avem resursele ideale iar corpul nostru sa fie asa complex.Dar na, unii cred ca totul s-a intamplat brsc.Eu aici inchei, pteti crede ce doriti happy

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Temperatura nu e perfecta pentru noi din contra noi nu rezistam la frig nici ca o pisica, doar corpul omului e complex? te asigur ca sunt finte mai complexe ca noi in natura

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Am vazut anul trecut un film cu horus, imi plac legendele astea nu sunt o minte inchisa

| Nitroblast a răspuns:

Da si da.

| viperra a răspuns:

Nu doar cred, El chiar exista.In biblie(care este veche de cand noi abia vorbeam) scrie ca interiorul pamantului este foarte cald. Oamenii de atunci nu stiau cum e interiorul, masinile nici nu existau, dar mai sonde care sa sape la x km in jos?
In biblie din nou scrie ca pamantul sferic suspenda de nimic. Oamenii credeau ca e plat pe atunci, abia dupa cativa mii de ani au observat ca biblia avea dreptate si ca Dumnezeu le-a comunicat oamenilor ceva adevarat. happy (asta e doar un exemplu)

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Pamantul nu este suspendat in univers. Adica poti sa te exprimi si asa nu este gresit, dar para nu-mi suna bine. "Suspendat in Univers" Te gandesti ca este prins cu sfori de ceva. Asa e cel putin primul lucru la care te gandesti.
Daca eu am un corp cu o anumita gravitatie si mai am inca un corp.
Ii imprim acestui corp o viteza suficient de mare incat sa orbiteze in jurul primului. Putem noi sa spunem de el ca e suspendat?

| viperra a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau, am fost prea superficiala.De fapt, scrie ca "suspenda de nimic", iar oamenii credeau pe atunci ca exista un zeu sau o creatura care il tine in mana si se plimba cu el, schimband anotimpurile.

| RAY a răspuns (pentru viperra):

De-a lungul Antichităţii, această concepţie a continuat să capete greutate. Geograful, astronomul şi matematicianul antic Ptolemeu din Alexandria (circa 87 - 165 e.n.) şi-a trasat hărţile luând în considerare existenţa unui Pământ cu suprafaţa curbă.

Dar lupta de idei a continuat şi ea. În primele secole ale erei noastre, teologii creştini aveau vederi împărţite: unii erau convinşi de sfericitatea Pământului, în vreme ce alţii, intepretând literal Scripturile, şi-l imaginau plat, plutind pe ape, întreg ansamblul - Pământ şi ape - fiind adăpostit sub firmament.
http://www.descopera.ro/stiinta/10471991-cum-este-alcatuit-pamantul

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Si greci antici stiau ca pamantul e rotund si ca sta suspendat in aer, biblia nu e mai veche ca Grecia antica si egipteni aveau asemenea teori si mesopotani

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Atunci de ce biserica a fost impotriva celor care a spus ca pamantul e rotund? ca nu stiinta a fost impotriva

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Ray,este un citat "daca tu crezi in D-zeu si el nu exista nu ai pierdut nimic, dar daca nu crezi si exista ai pierdut tot" nici eu nu sunt foarte religios, dar eu zic ca mereu trebuie sa pastram un echilibru in totate.

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Nu credeam ca esti un om credincios laughing

| stefan563 explică (pentru Amalia12345678):

Eu cred in Dumnezeu ( dar nu il cred „usa de biserica" rolling on the floor )Adica daca e atotștiutor inseamna ca stia dinainte de a se naste persoanele care sunt condamnate la iad ceea ce mi se pare tragic. Scuze nu prea stiu sa explic sad

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Papusa,nu sunt credincios tot ce am vrut eu sa zic este ca in unele privinte este bine sa ramani circumspect si acum ca sa schimbam subiectul cum doamne ai reusit sa iti pui poza in pozitia aia? laughing

| viperra a răspuns (pentru RAY):

Grecii* antici nu stiau asta, ei credeau ca zeul mitic Atlas poarta pe umeri pamantul

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

1 la mana: lasa apelative gen "papusa" pentru altele.
2 la mana : imi pun poza in ce pozitie vreau, ai ceva impotriva?

| Amalia12345678 a răspuns (pentru stefan563):

Este un subiect delicat....fiecare cerede in ceea ce vrea.

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Iti spun cum vreau eu, daca nu iti convine ai butonul de ignore.
Nu am absolut nimic, dar eu zic ca era si mai bine daca o puneai cu susul in jos, era si mai spectaculoasa asa laughing

| untu a răspuns (pentru Xelon):

Asa este! Foarte adevarat ce zice citatul!

| untu a răspuns (pentru Xelon):

Eu cred ca exista cu adevarat pentru ca CUVANTUL LUI DUMNEZEU este viu si se vor face toate dupa porunca si voia LUI, vezi ce scrie in Biblie la GENEZA? Cum a creat bunul Dumnezeu cel ATOTPUTERNIC, ATOTVAZATOR si ATOTSTIUTOR!
-http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/25/Facerea

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Bwhahahahaha

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Inca nu am de gand sa te ignor, dar nu forta nota...

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

De ce razi tunare?
Ti s-a urcat victoria la cap?

| Xelon a răspuns (pentru untu):

Nu stiu ce sa zic...
Sunt si argumente pro si contra...

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

Si daca te inseli in privinta acelui zeu?

| RAY a răspuns (pentru viperra):

Tu macar ai citit ce scrie pe wiki?

Probabil cel mai original observator, Aristarchus din Samos, credea că Pământul se rotește în jurul axei sale o dată la 24 de ore, și, împreună cu alte planete în jurul Soarelui. Aristarchus a fost primul om care a calculat distanța de la Terra la Lunā și la Soare. Acesta a ajuns la concluzia ca Soarele se afla la o distanță de 19 ori mai departe decât Luna și că este de circa 20 de ori mai mare decât aceasta. Din aceste rezultate a dedus ca Terra trebuie sa orbiteze in jurul Soarelui deoarece n-ar avea sens ca un obiect mare să orbiteze în jurul unuia mai mic. Explicația sa a fost respinsă de cei mai mulți filozofi greci, care priveau Pământul ca o planetă statică în jurul căreia se roteau celelate planete.

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Sunt sanse foarte mari sa te inseli, dar eu tot sunt de parere ca e bine sa nu fi asa de radical, oricum religia a avut un rol foarte important, gandeste-te ce ii impideica pe oamenii de acum 100 de ani sa se jefuiasca si sa se oamoare intre ei(politia de atunci nu detinea nici pe departe tehnologia de azi ) in opinia mea singurul lucru ce ii tinea cat de cat in frau pe oameni era teama ca cineva e sus.

| RAY a răspuns (pentru untu):

Acele argumente pot fi folosite pentru orice zeitate din cele 6500 inventate de om, eu vorbesc de dovezi clare nu de basme, vrajeli de astea, ca si argumente pentru zana maseluta se pot face, tu stii ce e o dovada?

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

Sansele sunt egale pentru orice zeitate din cei 6500 inventati de om

| RAY a răspuns (pentru untu):

Metoda științifică costă în următoarele faze:
Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

tu inca nici macar nu esti la pasul 1, nu ai observat nimic, doar afirmi niste chesti cu care ai crescut daca erai nascut in india credeai in alti zeii si la fel vreai sa ma convingi cu zeii tau cu acelasi argumente

| RAY a răspuns (pentru untu):

Dumnezeu nu este autoputernic, daca ar fi nu exista raul, daca ar fi ATOTVAZATOR nu le intreba pe adam si eva unde sunt, ATOTSTIUTOR nu este pentru ca chiar el spune ca regreta ca a facut omul de asta face si potopul

| stefan563 explică (pentru RAY):

Practic nu exista dovezi clare on ceea ce priveste multe chesti ( existenta unei zeitati, suflet, extraterestri, fantome,) asa ca nu putem decat crede ( cred in proportii de 20% )

| untu a răspuns (pentru RAY):

Te inseli, este ATOTPUTERNIC, dar lumea asta pacatoasa e de vina si isi fac singuri raul si multe pacate fac pentru ca nu-si asculta poruncile LUI DUMNEZEU ca nu sunt destul de nemultumiti! daca L-ar aculta si respecta poruncile date de Dumnezeu, pana acum ar fi lumea mai buna si fericita care isi duc o viata curata!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Poate Dumnezeu să creeze o piatră care să fie atât de grea încât nici măcar El însuşi să nu o poată ridica? Desigur, dacă El îşi doreşte asta.

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

De ce tariile cele mai religioase sunt cele mai violente din lume? http://www.atlasandboots.com/most-dangerous-countries-in-the-world-ranked/

de ce cele mai pasnice sunt cele atee? https://media.imopedia.ro/......24098.html

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Este un subiect foarte complex se pot scrie carti pe tema asta, eu prefer sa fiu rezervat, sunt foarte multe argumente contra, dar sa fi preventiv nu strica.

| RAY a răspuns (pentru Xelon):

Daca te nasteai in india ai fi crezut in alti zeii si poate ai folosi acelasi argumente si pentru ei, nu crezi in dumnezeu din frica ca te vei intarni cu el, acel argument e pentru lasi, fricosi, crezi ca vrei nu din frica

| Xelon a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt prost,exista multe argumenete contra, ca de exemplu dinozaurii(a caror existenta a fost dovedita) sau omul primitiv care in nici un caz nu ar fi fost in stare sa se roage plus ca nu are nici o legatura cu Adam, ca sa nu mai zic ca sunt N religi in lumea asta si toate venereaza zeitati diferite, dar nu stiu ce sa mai zic, pe mine unu recunosc ca ma depaseste subiectul.

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Mare victorie, cu Hull.
Ma pregatesc sufleteste pentru miercuri,, sa vezi acolo ce omor luam!

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Nu fi pesimist, daca si tu ai ajuns pesimist e grav.

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Am inteles papusa nu fortez nota iti place melodia asta? https://www.youtube.com/watch?v=YVkUvmDQ3HY

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Sunt doar realist, cu cine sa te aperi? Nu avem idei de joc, tot timpul Sanchez jucat varf,, Bellerin nu mai face fata pe banda ca fundas, trebuie avansat in mijlocas. Daca am ajuns sa construim atacurile cu Hector e grav... Ozil si Sanchez reprezinta dependenta lui Arsenal, daca nu ar juca niciunul 1 meci, ar ramane doar pulberea de noi. Am inteles ca vine Allegri aici din sezonul viitor, Doamne ajuta sa scap de lepra aia de W0nger odata.
Daca aveam tot efectivul de joc + un fundas dreapta si un atacant de careu, alta era treaba!

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Adevarul ca in aparare sunteti varza dar in Champions League este altceva, de exemplu Leeds in campionat e pulbere, dar in Liga Campionilor face treaba faina, eu zic sa nu te descurajezi sincer cred ca aveti ceva sanse.

| stefan563 explică (pentru Drimmero):

Din religie in fotbal rolling on the floor nu e oricum mare diferenta rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Nu e Leeds, e Leceister.
E Bayern,, ne-au eliminat in ultimii ani in optimi ei. Oricum, W0nger stie doar locul 4 si optimi.
Ramane sa vad echipa cum va juca, dar ne vor rupe aia cocoasa, cel putin la ei acasa.
Ma voi resemna oricum

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Nu imi place, ai niste gusturi muzicale la fel de proaste ca si bunele tale maniere"papusel".

| Drimmero a răspuns (pentru stefan563):

Pai nu fotbalul e o religie? E cel mai iubit sport si suprem!

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate, am avut o zii foarte naspa, Leeds este in championship, oricum eu am o presimtire ca faceti surpriza, daca veniti cu un egal de acolo va calificati.

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Ce frumos ma alinti tu...
Lasa ca data viitoare ti-l pun pe Salam laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Pana la egal e cale lunga, asa am zis si eu, daca scoatem egalul acolo, ne calificam. Tu cu care esti, Barca parca?

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Te reprezinta, daca tot esti intrat in fotbal sti ca a pierdut Dortmund cu 2-1 nu?

| Xelon a răspuns (pentru Amalia12345678):

Ce dragut ca ai tinut minte cu ce echipa tin...
Da vezi ca ii tarziu si maine trebuie sa mergi la scoala.
Noapte buna(papusa) laughing

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Cu Borussia, desi ii praf sezonul asta sad

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Nici tu nu scapi de Bayern.
Aveti grija sa luati loc de ucl, bundesliga nu e chiar asa usoara, e diferita de Pl, dar tot e un campionat tare,, voi aveti cu Benfica, ii linistiti pe aia

| Amalia12345678 a răspuns (pentru Xelon):

Mersi ca te gandesti la mine si ti-ai dat seama ca ma plictiseste enorm conversatia asta despre fotbal happy
Noapte buna :*

| Xelon a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu ce sa zic...
Asa ar trebui dar Borussia nu ii sigura niciodata, poate bate pe oricine si sa piarda cu oricine, am luat bataie de la Darmstadt, daca prindem locul 2 in campionat este bine.

| Drimmero a răspuns (pentru Xelon):

Ne-am intalnit cu voi constant in liga,, frati de grupe, victorii impartite. BvB chiar e puternica, insa tot aveti probleme in aparare. Era o adevarata fortareata cu Klopp la carma. Ce vremuri, il regret enorm ca a preferat Liverpool

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu are nicio logica ceea ce spui.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ce anume nu are nici o logica?

| Horusss a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca nu crezi in existenta unor fenomene care nu pot fi explicate, nu?

| RAY a răspuns (pentru Horusss):

Nu cred in lucruri care nu pot fi dovedite nu care momentan nu pot fi explicate, nici greci antici nu stiau ce sunt mareele asta nu inseamna ca nu credeau doar ca puteau sa ti le explice, apropo tot ei credeau ca exista atomul

| Horusss a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred intr-un Dumnezeu asa cum este descris de toti, dar cred intr-o divinitate, sunt multe lucruri pe care stinta oricum o iei nu le poate explica, uita-te la acei oameni care ajung la un asemenea nivel inact reusesc sa leviteze, oricum o iei nimeni nu poate sa explice la momentul respectiv cum este posibil asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Horusss):

Ciudat ca cei care leviteaza nu pot si dovedi asta stiintific,fara stiinta nu poate exista cunoasterea adevarului,este exact ca intr-un caz de crima se aduna dovezi si se emit ipoteze,unele raman altele sunt invalide, stiinta nu stie totul daca ar sti nu s-ar numi stiinta, frumusetea stiintei este misterul, curiozitatea, stiinta nu opreste pe nimeni sa dovedeasca ceea ce afirma, dar uite ca nimeni nu poate dovedi ca exista ceva pananormal si se dau si premi mari pentru asta

| Horusss a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, mereu vor fi necunoscute si este foarte bine ca este asa, tot ce voiam eu sa punctez este ca mereu exista lucruri care la acel moment nu vor putea fi explictate, Aztecii credeau ca eclipsele sunt semne de la zei, dar acum s-a dovedit ca de fapt sunt doar o umbra.

| stefan563 explică:

Pentru cei care cred in Dumnezeu si in faptul ca e atotputernic. Trebuie sa isi fi dat seama ca noi (oamenii) nu mai avem sanse de „reabilitare" ( adica sa ne schimbam sa nu mai poluam, furam, distrugem specii de animale, plante) Adica mai simplu ca ii distrugem creatia ( Terra).De ce nu ia masuri cand noi ne apropiem de autodistrugere

| Amalia12345678 a răspuns:

Nu pot spune nici ca cred, nici ca nu cred...

| someone00 a răspuns:

Nup

| Anastasia3000 a răspuns:

Eu cred că există. Și cred că este atotputernic. Doar nu este ca zâna măseluță care este inventă.

| NomNom a răspuns:

Nu cred! De parcă Dumnezeu ar sta pe un norișor roz și de amuză de greșelile noastre sau ne „păzește"
Nu este adevărat asta nimeni nu are o dovadă că există śi cei care zic că au văzut așa ceva ori editează poza ori pune ceva acolo numai ca să apară la știri sau altceva
Nu există și nici nu va exista! Dacă era Dumnezeu, el creează și extratereștrii dacă era nevoie!

| An0nym0ws a răspuns:

Pai frate, asta tine doar de tine... Daca vrei sa crezi in zeitati/celestitati/divinitati este treaba ta...
Daca nu, la fel.
Eu personal nu cred, prin simplul fapt ca mie se pare ciudata ipoteza asta daca pot s-o numesc asa...
Este un fapt nedovedit inca, drept urmare si o intrebare fara raspuns.

| DenisaaaDedeeeee a răspuns:

DA

| Alexeiriq8 a răspuns:

E intrebarea fara un raspuns clar.Dar trebuie sa credem asta pentru ca noi oamenii avem nevoie sa credem in ceva.Si cu siguranta cand nu vom mai fi vom gasi si raspunsul la aceasta intrebare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexeiriq8):

Nu baga noi oamenii in ciorba asta. Daca tu ai nevoie, ok, dar nu baga si pe altii.