| ConfuzMare a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic de ce a creat lumea in 6 zile si a7a sa odihnit? De ce Sa odihnit, a obosit?
De ce nu a creat lumea in 1 secunda si gata?

55 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Buna intrebare laughing Orice zeu, oricat de atotputernic ar fi, tot are trasaturi umane, pentru ca oamenii l-au inventat. Deci in cazul asta, a obosit si el ca un om de rand laughing

| Lizzu a răspuns:

laughing buna intrebare. Cand te lamuresti cu raspunsurile primite pe aici (batting eyelashes ) sa ne luminezi si noua mintile...

| ww2Totenkopf a răspuns:

Dumnezeu a creat omul dupa forma Sa.Omul are nevoie de odihna dupa o zi de munca, asa a avut nevoie si Dumnezeu de odihna.

| ErrorFound a răspuns:

N-a baut destul Redbull.

| vitbsk a răspuns:

În a 7-a zi terminase creaţia, de atunci Se tot "odihneşte".

Se putea cuantifica 1 secundă dumnezeiască la vremea la care a fost scrisă Biblia?

Sigur 1 zi de creaţie e echivalentul unei zile pe pământ sau o zi poate echivala cu 10.000 de ani?

| Kalla a răspuns:

Pentru ca graba strica treaba.

| ILoveMoon a răspuns:

No sa-ti dea nimeni un raspuns concret,
poate na i-a fost lene laughing sa creeze intr-o secunda si sa inchei serios
"Oameni creaza zei, nu zei oameni "

| dragos38 a răspuns:

Nu exista dumnezeu, cel putin ca cel descris in biblie, acolo este bataie de joc la adresa divinitatii.si daca exista ceva nu este asa cum ni-l inchipuim noi.s-ar putea sa nu-l vedem nici odata nici pe lumea cealalta.

| Lizzu a răspuns (pentru vitbsk):

Daca o zi ar echivala cu ani de zile sau zeci de ani asa cum multi afirma atunci ar fi fost corect dzeu in biblie si ar fi dictat scribilor sa scrie 10000 sau 100 ani si nu "o zi"winking nu crezi?

| Lizzu a răspuns (pentru dragos38):

Uite un om cu o gandire pe care o aprob.
happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos38):

Exista o 'cealalta lume'?

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Teoretic da, conform chimiei nimic nu piere totul se transforma.practic nu, nimeni nu poate demonstra ca ar mai exista viata dupa moarte.in cel mai bun caz vom fi praf cosmic. dupa moarte ha.ha,ha,

| HDeNiSaR a răspuns:

O "zi" se refera la diverse intervale de timp, nu doar la un interval de 24 de ore.
dacă ne gândim la ziua a 7-a -ea este încă în desfăsurare

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos38):

Eu tind sa cred in lucrurile practice... teoria nu s-a dovedit mereu a fi adevarata. big grin Cred ca moartea e pur si simplu opusul vietii, nu exista o viata ulterioara in care vom fi chinuiti, sau o viata cu miere si lapte.

| JustSolutions a răspuns:

Nu intelegi ca ziua de odihna a fost doar ca sa aiba si omul una evident ca nu a obosit dar gandeste-te ce ai scrie tu intr-o secunda de creatie a tot ce ne inconjoara

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Pai nu putem spune ca chimia este falsa, chiar sub ochii nostri vedem cum materia se transforma dar nu dispare, exemplu cel mai bun este apa care sufera mai multe transformari ea poate fi lichida, solida, sub forma de vapori (norii)sub forma de ninsoare.deci ea nu dispare se transforma.dat findca corpul nostru contine 75% apa yes, vom supravietuiii tic...sub forma lichida, solida, vapori de apa si ninsoare, sub ce forma vrei tu ha, ha, ha.happy

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Deci tu zici ca viata este relativa iar moartea este vesnica.nu mai putem manca noi o ciocolata, sa bem un suc, sa mancam o banana sau o halba de bere in rai oh.oh.oh.

| milan9 a răspuns:

"Odihna" aceasta este interpretată de unii Părinţii ai Bisericii (episcopi de la începutul creştinismului) ca fiind o celebrare a lui Dumnezeu pentru încheierea creaţiei Sale, despre care a spus că era "bună foarte"... happy

| milan9 a răspuns:

Ori Scriptura ne spune că a fost "zidită" lumea în şase zile, ori într-o zi, ori într-o secundă, este cam acelaşi lucru.

Perioada creaţiei este metaforic împărţită în "zile ale creaţiei" pentru a sugera progresivitatea realizării ei, legătura dintre "elementele" creaţiei dar şi pentru a da o anumită "consistenţă" interesului şi perseverenţei Creatorului, care a "lucrat" şi a investit mult în creaţia Sa, multă iubire.

Dacă ar fost făcută lumea bătând din palme (mă refer la expresie, opentru că temporal, Dumnezeu oricum lucrează în afara timpului), s-ar fi considerat o mare superficialitate din partea Creatorului, care astfel n-ar fi insistat şi n-ar fi depus prea mare efort şi interes pentru creaţia Sa!

| milan9 a răspuns:

Aşa cu afirmă şi @vibsk, o secundă, sau "o zi la Dumnezeu este ca o mie de ani", sau ca o perioadă foarte mare de timp, o eră geologică, etc…

II Petru 3, 8: "Şi aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiţilor, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani şi o mie de ani ca o zi."

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos38):

Nu, nu. Oricum nu aveai voie cu berea in rai laughing
Eu nu cred ca moartea este vesnica, deoarece sunt crestina. Cred in inviere. Dar nu cred ca sufletul supravietuieste atunci cand corpul moare. si ca se duce pe undeva prin cer sau in iad... Cred ca moare pur si simplu. Si pana la inviere el inceteaza sa existe.

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ok.atunci un suc natural, fara E-uri, happyacum fiecare cu interpretarea s-a. sufletul find un corp energetic, el supravietuieste, bine nici eu nu cred in iad si rai, dar nu cred ca isi va incheia activitatea si dupa o anumita perioada de timp va reinvia, astronomia zice asa ca materia si energia careia i este propie nu pot fi distruse ci ele se transforma.apa nu poate fi distrusa indiferent ce-i vei face.deci eu merg pe varianta aceasta corpul energetic va supravietui si unde se va duce, nu stiu, la o bere, ai zis ca nu este voie, o pizza, un suc, un vin fiert cu scortisoara in el.vezi ca religia crestina vine de la Hristos (Cristos) aceasta religie ne-a fost impusa. dacii erau zalmoxieni si ei credeau in nemurirea sufletului.

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Vezi ca te contrazici, sau nu am inteles eu. prima data ai afirmat ca nu exista o viata ulterioara moartea find opusul vietii, acum te-ai sucit crezi in inviere dar sufletul nu supravietuieste pai hotarastete ori una ori alta, eu cred ca vom exista si dupa moarte, dar sub forma de praf cosmic hi.hi/hi. sau vom asculta muzica ingerilor care vor canta la harpe ha.ha.ha.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos38):

Nu ma contrazic deloc, dar daca nu m-am exprimat destul de clar imi cer iertare.
Prima data am zis ca nu cred intr-o viata dupa moarte ( adica, cum am explicat in comentariul al doilea, nu cred ca in timp ce corpul nostru mort este la 3 metri sub pamant, sufletul nostru bantuie prin cer, cantand acolo impreuna cu ingerii). Cred ca atunci cand murim, murim cu totul. si corpul si sufletul moare, noi nu mai gandim, nu mai suferim, nu mai vedem etc... Dar, cred in inviere. Intr-o inviere completa, corp si suflet. si exact aici este esenta, ca sa inviem este nevoie sa murim. Tocmai din acest motiv consider ca teoria raiului nu are nici o logica : ce sa mai invie daca noi nici nu am murit de-a binelea?! Plus ca biblia nu sustine aceste teorii... imi cer scuze inca odata daca nu m-am facut inteleasa de la inceput. happy

| chelstone a răspuns (pentru vitbsk):

''Sigur 1 zi de creaţie e echivalentul unei zile pe pământ sau o zi poate echivala cu 10.000 de ani? ''
Zilele si noptile sunt doar niste unitati de masura la care se raporteaza omul, sunt create de om. In biblie scrie ca a fost zi si apoi a fost noapte, asta in conditiile in care cei doi astri ce lumineaza pamantul nu fusesera inca creati. Apoi, o zi pe pamant are durate diferite de la 9 la 14 ore sau chiar jumatate de an daca ne raportam la durata zilelor de la cei doi poli. Crearea pamntului in 7 zile este doar o poveste scornita de cei ce au scris biblia.

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Am fost plecat in oras la un spectacol medieval, la sfarsit a cantat alex velea nu-mi prea place, dar fiecare cu gusturiile sale./de ce sa nu cante mai sti ca nu/de bucurie ca a supravietuit sigur va canta. alaturi de ingeri.happydeci tu zici ca nu mai vedem nu mai gandim si nici nu mai suferim/normal caci daca corpul moare ce sa mai vedem/insasi stephen hawking a declarat ca dupa ultima palpaire a creierului uman nu mai urmeaza nimic/el nu crede in viata de apoi este un basm pentru.cei care se tem de intuneric.iti recomand sa-i citesti cartiile/alti oamenii de stiinta spun ca exista viata dupa moarte si corpul energetic(sufletul) pleaca in alte lumi dupa ce corpul material moare.deci si ei se contrazic intre ei/eu ti-am zis o sa ajungem sub forma de praf cosmic hi.hi.hi. in timp ce corpul material este la 3 m sub pamant noi vom canta la harpa ar fi culmea mi-a placut faza dar este corecta happy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos38):

Si eu am fost la un concert in oras, a cantat lora si proconsul, nici mie nu mi-a placut prea mult... dar am avut o companie placuta, asa ca trec cu vederea. Ma distreaza planurile tale : de a bea o bere in rai, de a manca pizza, sau de ce nu. de a canta cu ingeriii la harpa. happy
Faza cu praful cosmic... nu imi dau seama daca vorbesti serios, sau daca glumesti. eu tind sa cred ca glumesti, nu? Adica. sper.
Um pic de seriozitate la intrebarea asta, te rog, ca sa imi dau seama cu adevarat ce crezi happy : deci tu crezi ca sufletul supravietuiesti mortii corpului, sau nu?
In ce alte lumi sa plece sufletul dupa moarte? Si ce rost ar mai avea viata daca ar fi asa. De ce sa stam sa suferim pe pamant, cand putem sa murim mai repede si sa mergem intr-un loc cu lapte si miere, unde ciocolata-i gratuita si Lora ne canta pe gratis?! Adica. serios, daca ar fi adevarata treeaba asta, de ce sa mai traim pe pamant?

| dragos38 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Eu glumesc cand spun ca vom beea o bere in rai sau vom canta la harpa.sau vom exista sub forma de praf asta trebuie sa-ti dai si tu seama/sincer nu stiu daca aura aceea a corpului va supravietui dupa moarte.deacea spun ca se alege praful sub (forma de gluma)totusi astronomia spune ca materia si energia nu pot fi distruse doar transformate bine ea se referea la materia si energia din care este alcatuit universul.mai vb.

| Miauti a răspuns:

Daca o luam logic... ne dam seama ca Zeul care a luat nastere in ziua 0 va incepe sa creeze din ziua 1.
Ceea ce vreau sa spun este ca Dumnezeu a experimentat o creatie, el nu avea un plan (ex: un om de stiinta care inventeaza ceva). Ca dovada e biblia.

| pariuri1x2 a răspuns (pentru vitbsk):

Ai dreptate!big grin Cand spune "o zi" se refera la o anumita perioada de timp(nu 24 de ore)