| AvalohAlyn a întrebat:

Daca Dumnezeu exista, mai este și speranța că exista și o viață de dincolo? Nu-i așa?

20 răspunsuri:
| Lari16 a răspuns:

Exista rai și iad.
Alegerile tale de aici de pe pământ sunt drumul către rai sau iad.
Tu alegi unde vei ajunge prin acțiunile pe care le faci! Sper ca te-am ajutat.

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles!

| danut a răspuns:

Cand pui la indoiala existenta lui Dumnezeu cum iti doresti sa ai parte de ceva de dupa?

| AvalohAlyn explică (pentru danut):

New Age-ul spune că toți avem parte de viață de dincolo sub o formă sau alta. Bine, exclude raiul, iadul dar spune că există sufletul care se duce într-un loc mai bun după moarte.

| Celcestietot a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu asculta pe ăștia care spun asta, pentru că nu știu ce vorbesc!

| BlackLight1987 a răspuns:

In mod sigur

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu nu exista intr-o alta dimensiune ci este mai aproape de tine decat propria respiratie. Nu-I simti prezenta fiindca nu-L lasi in inima ta. Nu exista o viata de dincolo ci o inviere.

| Irinel15123532 a răspuns:

Bineinteles. Domnul Iisus spune ''Tata, Eu vin la tine, si nu ma vor mai vedea'' Iar apoi
''Tata, ma rog ca acolo unde merg Eu, sa fie si ei''
Iisus vrea ca acolo unde este El, sa fim si noi, ne asteapta cu bratele deschise inca de pe pamant.

| Helper07 a răspuns (pentru Lari16):

Exista rai si iad dar nu intr-o lume de dincolo de viata. Oamenii vor avea parte de ele cand se vor trezii din somnul mortii.

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

De ce sigur? Biblia nu vorbeste despre viata de dincolo ci de invierea de dupa morte. Nu va mai lasati amagiti de datini pagane.

| Helper07 a răspuns (pentru Irinel15123532):

El se refera la viata dupa moarte nu dupa inviere.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

Pilda Mântuitorului cu bogatul nemilostiv și săracul Lazăr. Sf Pavel parca spunea că " Dreptii vor străluci ca soarele in Împărăția Tatalui" erau mai multe referinte dar e prea dimineatahappy

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Pildele sunt fabule in proza - o intamplare NEADEVARATA din care se desprinde o invatatura.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

În capitolul 25 al Evangheliei după Matei aflăm şi învăţătura Mântuitorului despre Judecata finală şi despre petrecerea în veş­nicie a drepţilor şi a pă­că­to­şi­lor. La Judecata finală omenirea va fi împărţită în două cete: cei de-a dreapta şi cei de-a stânga lui Dumnezeu. Celor de-a dreap­ta, Domnul le va spune: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu şi moşteniţi împărăţia gătită vouă de la facerea lumii", iar celor de-a stânga: „Duceţi-vă de la Mine blestemaţilor în focul cel veşnic, care este gătit diavolului şi în­ge­ri­lor lui". Apoi Mân­tu­i­to­rul con­clu­zionează: „Şi se vor duce aceş­tia în munca veşnică, iar drep­ţii în viaţa veşnică" (Mt. 25, 16).

Fericirea din Rai şi nefericirea din Iad ne sunt înfăţişate limpede în Noul Testament. Cei din Rai (numit şi Împărăţia ce­ru­rilor, bucuria Domnului, casa Tatălui ceresc etc.) aflăm că vor trăi veşnic (Mt. 2 46; Lc. 20, 36) contemplând pe Dumnezeu (Mt. 5, 8); vor avea corpuri cereşti asemenea lui Hristos (Filip. 3, 21); vor fi îmbrăcaţi în haine al­be şi vor fi scrişi în cartea vieţii (Apoc. 2, 5); vor lua parte la os­peţe cu patriarhii (Mt. 7, 11); vor gusta din pomul aflat în mij­locul Raiului (Apoc. 2, 7); nu vor mai fi flămânzi, înseta sau plânge (Apoc. 6, 16-17); vor fi asemeni îngerilor (Mc. 12, 25); vor şedea pe scaune judecând cele do­uă­­spre­­zece seminţii ale Iui Israel (Mt. 19, 28); vor fi înfiaţi de Dum­nezeu (Apoc. 21, 7); vor cu­noaş­te în chip desăvârşit toate tai­nele (I Cor. 13, 12); vor fi pu­ru­rea cu Hristos (I Tes. 4, 17) şi vor domni împreună cu El (II Tim. 2, 12); vor vedea slava lui Dumnezeu (In. 17, 24); vor ve­dea ceea ce ochiul n-a văzut şi vor auzi ceea ce urechea n-a auzit (I Cor. 2, 7). Cei din Iad în­să (numit şi foc nestins, gheenă, întunericul cel mai din afară etc.) vor fi îndepărtaţi de la faţa lui Dumnezeu (Mt. 7, 23), arun­caţi într-un loc unde va fi în­tu­ne­ric, plângere şi scrâşnire a din­ţilor (Lc. 13, 28) şi vor suferi în foc veşnic (Mt. 25, 41).

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Imi poti argumenta ca Isus a vorbit de viata de apoi si nu de inviere. A spus Isus ca imediat cum murim, inteam in rai sau iad? Unii vor trai vesnic, altii vor muri vesnic. Luand din context moartea vesnica normal ca ne fuge imaginatia, dar in Biblie ni se spune clar ca moartea e ca inexistenta si prin urmare, moarte vesnica inseamna ca acei oameni vor ramane morti pentru totdeauna iar foc vesnic inseamna ca va avea urmari vesnice. De altfel citim in Apocalipsa ca iadul va fi pe Pamant iar Pamantul va fi curatit de pacat dupa care va fi refacut de Dumnezeu.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

Personal mi se pare cam trasa de par interpretarea. Dar sunt culte neoprotestante care interpretează in acest mod. Alte confesiuni interpretează veșnicia pe baza referințelor amintite, iar altele adaugă și tradiția și primele scrieri creștine (sec 2-3), cum ar fi "Constituțiile apostolice". E o chestie de interpretare ad-literam, sau metaforică.
Personal nu cred ca periclitează mântuirea nici una nici alta

| BlackLight1987 a răspuns (pentru Helper07):

Si pildele sunt imagini, e drept gen fabule, dar care oglindesc imaginea societății acelor vremuri!

| danut a răspuns (pentru AvalohAlyn):

New Age nu este o religie ci un curent demonizat care vrea sa conduca omenirea. Spera atunci in cuvantul Dracului dar nu mai inteleg de ce umbli pe aici pe unde oamenii il cauta pe Dumnezeu? Nu poti fi cu amandoi, ori cu Dumnezeu, ori cu Dracu,. alege odata si nu te mai scalda cu fundul in doua luntri.

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Nu neaparat.

| Helper07 a răspuns (pentru BlackLight1987):

Mai, eu nu interpretez nimic, citeste Biblia.