| OctavianSps a întrebat:

Daca esti caterisit, se pierde si harul sau doar atributia?

4 răspunsuri:
| RaulAlmășan a răspuns:

Caterisirea este o practica ortodoxa, care nu iti poate lua niciodata Harul.
Daca te referi la Harul Biblic, nu cel inventat de ortodocsi.

| doctorandus a răspuns:

Depinde, la catolici li se poate interzice preotilor sa mai slujeasca, dar daca ei slujesc, ritualurile executate de ei sunt considerate valide. Calitatea de preot catolic nu se poate pierde.

| danut a răspuns:

Harul este un Dar Divin, ce treaba ar avea el cu niste popi care is cateodata si ametiti? Crezi ca un popa alcoolic, inbuibat de "vinul sfant" poate distribui dupa bunul plac Duhul Sfant care ESTE Dumnezeu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iată ce spune o sursă avizată.
Caterisirea este ridicarea darului Sf. Duh, dat unui barbat prin taina hirotoniei din pricina nevredniciei omenesti a purtatorului acestui dar, constatat prin judecata facuta de conducerea canonica a bisericii, conform cu legile scripturistice si canonice. Prin caterisire se ridica omului, care poarta hirotonia, numai dreptul de a o exercita in sanul bisericii, insa pecetea hirotoniei ramane asupra omului primitor ca un fapt care nu se mai poate desparti de fiinta lui.
Deci sfințirea, harul se pare că rămâne.
Problema este, ce faci cu el, căci nu mai ai funcția.
Unde se păstrează acest har în ființa ta?
Cum se manifestă el după ce ai fost caterisit?